Информативна служба
Српске Православне Цркве

5. мај 2006. године

РЕДОВНО ЗАСЕДАЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА
ПОЧИЊЕ У ПОНЕДЕЉАК, 15. МАЈА

У понедељак, 15. маја 2006. године, у Патријаршијском двору у Београду, почиње овогодишње редовно заседање Светог Aрхијерејског Сабора Српске Православне Цркве. На почетку овог заседања у 900 часова, у придворном храму Светог Симеона Мироточивог биће служен Призив Светог Духа.

Свети Архијерејски Сабор ће разматрати сва текућа питања из живота Цркве и народа. Овом заседању присуствоваће сви епархијски архијереји Српске Православне Цркве.

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ОТПУШТЕН СА ВОЈНО-МЕДИЦИНСКЕ АКАДЕМИЈЕ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле отпуштен је, данас у 12 часова, са Војно-медицинске академије у Београду после вишедневног опоравка, који је протекао по плану.

Председник Републике Србије Борис Тадић посетио је јуче Патријарха српског Г. Павла на Војно-медицинској академији и том приликом изразио задовољство због побољшања Патријарховог здравља. Како је речено у Прес служби Свјетјејши Патријарх и председник Републике Србије разговарали су о актуелној ситуацији у земљи.

ВАСКРШЊА ПОСЛАНИЦА ЊЕГОВЕ СВЕСВЕТОСТИ ПАТРИЈАРХА КОНСТАНТИНОПОЉА, НОВОГА РИМА Г. ВАРТОЛОМЕЈА

Његова Свесветост Патријарх Константинопоља, Новога Рима Г. Вартоломеј упутио је свим православним верницима Васкршњу поруку у којој се, између осталог, каже:

“Свјатјејши Патријарх цариградски, позива хришћане, да своје мисли, поводом Празника над празницима упуте и деци која живе у сиромаштву, глади, без лекова...
Мора се учинити све да би се њима помогло.

Треба се сетити жртава насиља, ратова и фанатизама, верских, националних и расних подела. У свету мора да завлада мир.”

Патријарх Вартоломеј апелује на очување човекове природне средине, према којој се такође примењује насиље. Сетимо се и оних, што су изабрали начин живота који их води у духовну или моралну смрт.

“Треба поштовати живот сваког бића, прекинути са убијањем, насиљем и фанатизмом. Христово Васкрсење доказује да физичка смрт није крај, јер ми верујемо у Васкрсење.”

ВАСКРШЊА ПОСЛАНИЦА ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ ПАТРИЈАРХА МОСКОВСКОГ И СВЕ РУСИЈЕ Г. АЛЕКСИЈА

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексије упутио је свим православним верницима Васкршњу поруку у којој, између осталог, стоји:

“Христово Васкрсење је централни догађај људске историје, који је превладао одељеност човека од Бога и којим је човек постао учесником Божанског живота, истиче сверуски патријарх Алексије. Отуда, нема дана који заслужује веће слављење. Ово није дан из неке далеке прошлости, већ такав, да увек ствара духовну радост. Одолевање смрти, победа Спаситеља над силама ада, човеку даје могућност да и он сам измени свој живот и постане Његов сарадник.

Хришћани треба да проповедају веру, чине добра дела и да живе у складу са њом, да уносе Христа тамо, где га због безверја нема. Речима и делима мењамо зла срца, спасавамо људе око нас од разарајућих порока, помажемо им у тешким часовима живота.
Руски првојерарх позива вернике да имају веру, љубав и наду и да се клоне светске сујете и странпутица, равнодушности, безвољности, учмалости.”

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексије, цитирајући апостола Павла, позива да се обучемо у милосрђе и доброту, смиреноумље, кротост и дуготрпељивост и да подносимо једни друге и међусобно праштамо.

ОСНИВАЊЕ НАУЧНОГ САВЕТА ЗА ИЗУЧАВАЊЕ ХРИСТОЛОГИЈЕ ДОХАЛКИДОНСКИХ ЦРКАВА

Прво овогодишње заседање Светог синода Руске Православне Цркве одржано је уочи Васкрса. Том приликом је одлучено да се оснује "Учени савет за изучавање христологије древних источних (дохалкидонских) Цркава". Речено је да се ово односи на Јерменску, Сиријску, Коптску и Етиопску Цркву. За председника савета именован је Преосвећени Епископ јегоревски Г. Марко.

Свети Синод је одобрио предлог Митрополита Јувеналија да се Сабор новомученика и исповедника 20. века уврсте блаженопочивши Епископ коломенски Теодосије (1860-1937), бројни свештеници, протојереји, протођакони, јеромонаси и послушници. Они потичу већином из Московске епархије, али их има и из Екатернибуршке, Рјазанске и Сибирске а пострадали су између 1918. и 1957. године. Протојереј Јован Илински је једна од првих жртава комунистичког атеистичког терора. Погубљен је 27. септембра 1918. године. Највише страдања свештенослужитеља је било 1937/38.

О овој одлуци обавештене су све помесне Православне Цркве како би нове светитеље унеле у календар.

ПРЕКИД ОДНОСА МОСКОВСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ
СА ЛУТЕРАНСКОМ ЦРКВОМ ШВЕДСКЕ

Московска патријаршија прекинула је пре неког времена односе за Лутеранском црквом Шведске. Овој цркви, која има на неки начин државни статус, припада готово сваки Швеђанин. До прекида је дошло пошто је Лутеранска црква децембра 2005. године увела благословистополних заједница. Патријаршија је о прекиду обавестила све помесне Православне Цркве. Како је сада саопштено, реакције ових Цркава на дотичну меру биле су позитивне. Одбацује се "етички релативизам и нихилизам", болесне појаве у друштву не могу се прогласити здравим. Румунски патријарх Теоктист овим поводом писао је патријарху Алексију одбацујући "либералну етику сведопустивости".

Шведска црква жали због ове одлуке Московске патријаршије и моли да се преиспита.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail