Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. мај 2006. године

СВЕЧАНА ПРОСЛАВА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ НА БАЊИЦИ

Многобројни верници окупили су се јуче ујутру у цркви Светог Василија Острошког, на Бањици, како би у Литургијској заједници, око епископа, свештеника и ђакона - прославили храмовну славу.

На Светој Архијерејској Литургији је началствовао Преосвећени викарни Епископ хвостански Г. Атанасије, а саслуживали су му архијерејски намесник протојереј-ставрофор Чедомир Вучковић, протојереј  Драгомир Убипариповић, протонамесник  Петар Лукавац, јереј  Јован Петровић, протођакон  Радомир Ракић и ђакон  Драган Шовљански. На Светој Литургији појали су млади који се свакодневно окупљају у својој парохијској цркви. После Свете Литургије на којој су се причестили скоро сви окупљени, Преосвећени Владика Атанасије је пререзао колач, са овогодишњим кумом славе и са парохијским свештеницима – јерејима Симом Кличковићем и Миланом Лазаревићем, који од самог почетка воде бригу о изградњи овог велелепног храма и парохијског дома који, из дана у дан, све више расте и задобија архитектонски облик који подсећа на златно доба владавине Карађорђевића Србијом.

Преосвећени Владика Атанасије је повео свештенике, ђаконе и сав верни народ у литију која је трикратно обишла цркву. “Сви смо се три пута помолили Богу да буде уз сав род српски и уз оне који нас мрзе и они који нас воле”, рекао је Преосвећени Владика на крају последњег опхода литије.

У надахнутој беседи Преосвећени Владика Атанасије говорио је о времену у коме је живео и богослужио Свети Василије. Поучивши народ о тешким временима турског ропства у којима је живео Светитељ, Владика Атанасије је говорио да је свако време у коме страда род православни страшно и да не можемо да говоримо како живимо у најтежа времена. “Сви хришћани, Срби поготову, одувек су били прогањани – јер нисмо од овога света.”

На крају беседе, Преосвећени Владика је нагласио да је добро што је на Бањици саграђен храм у славу Бога Живог, а посвећен Василију, светитељу острошком и тврдошком и похвалио, већ поменуте, свештенике који својим трудом окупљају младе у евхаристијску заједницу и труде се да у потпуности заврше овај лепи дом Божји. “Верујем да ће следеће године, храм бити пунији, а да ће под тремом потпуно завршеног парохијског центра сви верни наћи своје место на агапи, трпези љубави.”

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ: ВЕЛИКАШИ БИ ХТЈЕЛИ ДА БРАЋУ РАЗБРАТЕ, ДА ДИЈЕЛЕ И ДА НАМ УКРАДУ СВЕТИЊУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ Диоклијски, игуман острошки Г. Јован служили су поводом празника Светог Василија Острошког Свету Архијерејску Литургију у Горњем манастиру Острогу.

Сабрали смо се да постанемо једно са Господом нашим, да постанемо једнога срца и једне душе једни са другима, јер ова Светиња нас позива на јединство, рекао је у архипастиркој бесједи Митрополит Амфилохије. „Има и данас оних који би хтјели да браћсу разбрате, има и оних који би хтјели да нас одвоје од Светиње, да нам украду Светињу, да дијеле Светињу, а Светиња је, не да нас дијели него да нас сједињује. Има оних који не знају шта би да раде са овим Светим ћивотом, јер је Свети отац Василије родом из Херцеговине, дједовине Светога Саве. Данас они који хоће да дијеле браћу, да дијеле државу, они хоће и мошти да отимају“, упозорио је Владика.

Он је казао да ако би се Свети Василије понашао „према њиховој немудрости, онда би он морао да напусти ово Свето мјесто и да се врати својој мајци у Херцеговину. Ако дијелимо дједовину Светог Саве и његово наслеђе, онда би и Свети Арсеније морао да се сели из Црне Горе. Не би онда било мјеста ни Светом Петру Цетињском који је желио да ствара славеносерпско царство“.

Високопреосвећени Митрополит Амфилохије се запитао шта би онда могли да радимо са оном посветом коју је написао ловћенски пророк Владика Раде, подсјећајући на Његошеве стихове „великаши, проклете им душе, на комаде раздробише царство, распре сјеме посијаше горко те њим племе српско отроваше“. „Ево и данас нови великаши сију распре сјеме горко да њиме трују братску љубав, да њиме раздвајају браћу, оно што је Бог сјединио, оно што сједињују мошти Светога оца нашега Василија. Ко смије да нас раздијели, да нас одијели од ћивота Светог Василија, од ћивота Светог Арсенија Ариепископа и просветитеља српског? Ко смије да нас одвоји и раздијели око ћивота Светог Петра Цетињског, великог објединитеља и великога миротворца?“

Њихово присуство међу нама је најбољи свједок неразоривог јединства овог народа и ове државе, рекао је Владика Амфилохије.

Извор: Светигора прес (С.Ж./Р.В)

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ У НИКШИЋУ

Свечаном литијом у којој је учествовало преко десет хиљада вјерника житељи Никшића прославили су празник Светог Василија Острошког, небеског заштитника града под Требјесом. Литију су од никшиког саборног храма градским улицама предводили Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, господа епископи: Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, Захумско-херцеговачки Г. Григорије, Диоклијски Г. Јован, Хумски Г. Максим и умировљени Епископ захумско-херцеговачки Г. Атанасије.

„Свети Василије је милост Божија“, казао је у архипастирској бесједи на главном градском тргу Преосвећени Владика Григорије. „Свети Василије благовијести и свједочи да је Христос смрт побиједио. И сваки човјек који живи овдје на земљи, а хвали се коњима, колима, моћима, снагама, новцем нема одговор на питање штса ћеш рећи, човјече, кад дођу ноћас и затраже душу твоју, ако нема одговора на смрт, ако је смисао живота човјековог да ходи до оне тамне гробнице, да се у њој све завршава и да буде храна црвима и радост змијама? Зато је потребна свјетлост, зато је потребан Христос, изнад свега и прије свега. Зато је Бог Отац, Сведржитељ послао Сина Свога Јединородног у овај свијет да донесе свјетлост, да растјера таму и да буде поражен и понижен онај који се дрзнуо да се против Бога подигне, Сатана“, рекао је Владика.

Учесници литије су код новоподигнутог споменика краљу Николи отпјевали његову пјесму-химну „Онамо, намо, за брда она“.

У никшићком саборном храму Светог Василија Острошког Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

У току Литургије бесједио је професор Богословског факултета СПЦ протојереј Радован Биговић који је између осталог казао да је Свети Василије „један од најочигледнијих доказа да наш Бог није далеки и одсутни Бог, већ Бог који хода овом планетом и да је он ту, са нама, у нашој историјској судбини. У Светом Василију су се сабрали сви наши вјекови, повезала сва наша времена, али је исто тако кроз њега одјекнуо и будући вијек“.

„Он је можда једина неспорна личност у Црној Гори и не само у њој. Народна душа ни према једној личности није имала и нема толику љубав као према Светом Василију Острошком“, закључио је отац Радован Биговић.

Извор: Светигора прес (С.Ч./Р.В)

МАТИЈА БЕЋКОВИЋ: ПО ПИТАЊУ «НЕВЕРЕНДУМА» ЗА ЦРНУ ГОРУ ОПТИМИЗАМ ТРЕБА ДА БУДЕ ОБАВЕЗАН

У оквиру манифестације «Дани Светог Василија Острошког» одржан је округли сто «Црна Гора-криза идентитета» на којој су о овом проблему своја мишљења изнијели јереј проф. др Радован Биговић, проф. др Богољуб Шијаковић, проф. др Саво Лаушевић, мр Душан Крцуновић, професор Веселин Матовић, књижевници Радомир Уљаревић и Милутин Мићовић.

На велико инсистирање публике, академик Матија Бећковић на њему својствен начин, осврнуо се на проблем кризе идентитета у Црној Гори. Рекавши како  нас чека «неверендум», он се сложио  са свим што су у својим излагањима рекли учесници скупа, осим што би  свему томе додао само мало оптимизма.

«Једини проблем који Црна Гора никада није имала је проблем идентитета. Она се потрудила да ни један проблем не ријеши а  тај да добије, тако да сад говоримо и о кризи црногорског идентитета. Није било давно када су неког у овим крајевима питали којим језиком говори а он казао «Ја сам Јованов, Јован је Милошев, Милош је Петров, Петар је Стеванов, Стеван је отац Вука Караџића», подсјетио је академик Бећковић

За Црну Гору оптимизам треба да буде  обавезан по питању овог «неверендума» о којем само име,  које му је народ дао, све говори и на којем би  требало да се  потврди тај нови идентитет који заступају невладине организације. Први пут у нашем памћењу имамо цркву као невладину организацију, академију као невладину организацију, а ускоро можемо очекивати да имамо и војску као невладину организацију. Па као што имамо само проглашене митрополите и академике, да имамо и ђенерале и сердаре и да то буде свако ко има образа да се тако назове пред очима свих Црногораца. Кад видимо један овакав скуп са оволико оваквих људи, запитајмо се зашто бисмо били забринутији сад, кад нас има много више, кад су наши преци тај бој изборили кад их је било много мање. Видите ли да је за ту  независну Црну Гору данас заинтересованији свако од самих Црногораца, а највише Албанци који нуде Црногорцима њихову круну у овом првом извлачењу  а већ у идућем Харадинај би био предсједник Црне Горе», рекао је Матија Бећковић.

Извор: Светигора прес (С.К)

ПРОФЕСОР ГРЕГОРИЈАНСКОГ УНИВЕРЗИТЕТА У РИМУ ДР К. ПЕКЛЕРС ОДРЖАО ДВА ПРЕДАВАЊА НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

Гостујући професор Грегоријанског универзитета у Риму др К. Пеклерс у четвртак, 11. маја у 19:30 часова, у великом амфитеатру Православног богословског факултета Универзитета у Београду, одржао је предавање на тему "Етос Литургије". Проф. Пеклерс је у свом излагању изнео историјски развој Литургије римског обреда, и нагласио неколико врста анафора западног типа. Предавач је нагласио да је Евхаристија жртва коју је Христос пинео за многе, као дар савршени који силази од Оца светлости. То је велика мисао око које су се ломила копља на Западу, јер су, под разним утицајима, западни богослови почели да схаватају Литургију као именицу, а не као дело. Веома надахнуто предавање закључно је питањима заинтересованих студената за многе проблеме из западне обредне праксе.

Јуче је, у великом амфитеатру, проф. Пеклерс одржао предавање на тему "Поновно истицање улоге Светога Духа у Литургији на Западу". У свом излагању, професор је признао да је, по питању пневматологије, Исток далеко испред Запада и да је веома битно да се Запад учи од Источне Цркве истражујући ово веома битно богословско поље, не само са догматског већ и литургичког аспекта. Проф. Пеклерс је посебно истакао да је битан преображај црквене заједнице на Светој Евхаристији, посебно у савременом добу. “На Светој Литургији приноси се цела окупљена заједница Оцу Светом. Силом Духа Светог ми живимо као Тело Христово у овом свету.” Веома је битно да схватимо да се заједно са Даровима освећује и окупљена заједница. “Светост у Литургији нам даје снагу да живимо у савременом свету.” На крају свог краћег излагања, проф. Пеклерс је нагласио да је најбитније да сви схвате да се у Светој Евхаристији сви окупљамо да освећени  живимо у заједници. После предавања. Проф. Пеклерс је дуго одговарао на многобројна питања која су постављали студенти.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail