Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. мај 2006. године

ПОЧЕЛО РЕДОВНО ЗАСЕДАЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА

Чином Призива Светог Духа у Придворном храму Светог Симеона Мироточивог, данас је у Патријаршијском двору у Београду, почело овогодишње редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Почетак рада овог заседања обележиће избор Саборских радних одбора. У току даљег рада Свети архијерејски сабор ће саслушати извештаје о раду Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, извештаје Преосвећене Г. епархијских архијереја, као и других црквених тела и органа, о активностима у периоду између два редовна заседања. Свети Архијерејски Сабор ће разматрати сва важна питања из живота Цркве и народа, с посебним освртом на Косово и Метохију.

У раду овог највишег јерархијског представништва и црквенозаконодавне власти у пословима вере, богослужења, црквеног поретка, унутрашњег уређења Цркве, као и врховне судске власти у кругу своје надлежности, под председништвом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, учествују сви епархијски архијереји Српске православне цркве из Отаџбине и дијаспоре.

Као и сваке године, на крају рада Свети Архијерејски Сабор ће издати Саопштење за јавност.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ: ДА ЖИВОМЕ БОГУ – НЕ ЈУДИНИМ СВАТОВИМА

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче Свету Архијерејску Литургију у обновљеној цркви Светог архангела Михаила у пиперском селу Завала, код Подгорице.

Рекавши да је, долазећи у цркву, видио ријеч ДА исписану на путу и поред пута, Митрополит Амфилохије је подсјетио на ријечи Светог апостола Павла твоја ријеч да буде да – да, не – не и рекао да смо се данас сабрали у овом храму да кажемо ДА овој Светињи, да кажемо ДА онима који су градили ову Светињу, да кажемо ДА вјечноме и Живоме Богу и Божјим заповијестима... „И свему ономе што је узвишено и величанствено, чиме живи и небо и земља, и свако људско биће и свеукупно човјечанство. Да кажемо ДА добру, љубави према Богу и ближњима, да кажемо ДА вјечној Божанској свјетлости која обасјава сваког човјека који долази у овај свијет“, казао је Владика.

Владика је казао да ријечи апостола Павла упућују и на то да има и наше НЕ. „Наше НЕ сатани, гријеху и смрти, наше НЕ свим лажним идеологијама које трују људску душу и које грабе искру божанствену и селе је у скотско мртвило. Да кажемо НЕ сатани-човјекоубици који трује и помрачује људски ум, да кажемо НЕ злоби и зависти, томе демонском наслеђу које угрожава људско достојанство. Да кажемо НЕ Јудиним сватовима који би хтјели да на разбратничкој, демонској идеологији темеље људски живот као Јуда издајник. Да кажемо НЕ онима који продају Бога и савјест своју за чинију сочива и за тридесет сребрника као што је и Јуда продао. Да кажемо НЕ безакоњу, клањајући се закону Божјем. Да кажемо НЕ разбратништву. Да кажемо НЕ свему ономе што нас одваја од Бога и једне од других, што разара јединство народа Божјег за које је жртвовано све што смо имали часно и честито кроз нашу историју“, рекао је Митрополит Црногорско-приморски.

„Ту смо, дакле, да кажемо НЕ ономе што обезображује људски лик и достојанство. Да кажемо НЕ онима који отимају и газе сиротињску сузу и отимају и присвајају само за себе оно што је Бог дао свима нама да га подједнако дијелимо“, закључио је Митрополит Амфилохије.

У току Богослужења обављено је саборно крштење, а по његовом завршетку Владика је најзаслужнијима за обнову храма подијелио архијерејске грамате.

Извор: Светигора прес (С.Ж./Р.В)

ДЕМОЛИРАНА ЦРКВА СВЕТОГ ИЛИЈЕ У ПОДУЈЕВУ

Непознате особе демолирале су цркву Светог Андреја у Подујеву. Нападачи су након почетка обнове храма, уништеног у мартовском насиљу, провалили новопостављена врата на цркви и полупали већину прозора, сазнаје КИМ радио. Објекат је незаштићен, а о најновијем нападу у канцеларији портпарола КПС нису могли да дају висе информација.

Црква Светог Илије у Подујеву је у мартовском насиљу 2004. године запаљена и демолирана, а украдена црквена звона пронашли су чешки војници КФОР-а. У склопу пројекта обнове коју води Савет Европе поправљен је срушени олтарски део цркве и постављени су прозори и врата.

Извор: www.kosovo.net

У ФОЧИ ПРОСЛАВЉЕНЕ КРСНЕ СЛАВЕ ФАКУЛТЕТА И БОГОСЛОВИЈЕ

На дан прослављања Светог Василија Острошког и дан када је 1941. године Свети митрополит дабробосански Петар Зимоњић одведен да прими Христов вијенац мучеништва, у петак, 12. маја, служењем Свете архијерејске Литургије, ломљењем колача и свечаном академијом, у Фочи су прослављене крсне славе Богословског факултета Светог Василија Острошког и Богословије Светог Петра Дабробосанског, а уједно обиљежен јубилеј 125 година Сарајевске богословије.

Свету Литургију у капели Богословског факултета служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа хумског Г. Максима, декана Богословског факултета у Фочи протојереја-ставрофора др Предрага Пузовића, професора Богословских факултета у Београду и Фочи протојереја др Драгомира Санда, ректора Богословије у Цетињу јереја Гојка Перовића, професора Богословског факултета у Фочи протођакона др Прибислава Симића, те свештеника и ђакона Митрополије дабробосанске. На Литругији је бесједио студент Богословског факултета г. Дарко Ђого, а након Свете Литургије преломљени су славски колачи.

По завршетку Свете Литургије, у амфитеатру Богословског факултета одржана је свечана академија. На почетку академије, декан Богословског факултета протојереј-ставрофор др Предраг Пузовић поздравио је и пожелио добродошлицу бројним гостима, међу којима су били: члан Предсједништва Босне и Херцеговине г. Борислав Паравац, ректор Универзитета у Источном Сарајеву др Митар Новаковић, директор Секретаријата за вјере Републике Српске г. Душан Антељ, предсједник Општине Фоча г. Здравко Крсмановић, изасланик Папског нунција у БиХ монсињор Валдемар Сомертаг, декан Врхбосанске католичке теологије у Сарајеву др Марко Јосиповић, декан Фрањевачке теологије у Сарајеву др Иван Шарчевић, већина декана факултета Универзитета у Источном Сарајеву, представници крагујевачке богословије, те многи свештеници и други угледни гости.

Свечано предавање на тему Педагогија Светог Василија Острошког одржао је доцент Богословског факултета протојереј др Драгомир Сандо, а ректор Универзитета у Источном Сарајеву др Митар Новаковић подијелио је дипломе петнаесторо студената Богословског факултета, који су дипломирали у претходној години. Потом је декан Факултета додијелио награде студентима за писање светосавских темата, док је награде ученицима Богословије додијелио Митрополит Николај.

У програму свечане академије, пјесмама и рециталима учествовали су: Камерни хор Одсјека за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву и хор Богословије и Богословског факултета из Фоче, са диригентом мр Радом Радовићем, женска пјевачка група РУСАЛКЕ, под умјетничким руководством Валентине Цвијетић, Српско соколско друштво СОКО из манастира Добруна, те ученици Богословије и студенти Богословског факултета у Фочи.

Након свечане академије, у трпезарији Богословског факултета и Богословије приређен је славски ручак за све госте.

Извор: Митрополија дабробосанска

СУСРЕТ МЛАДИХ ТЕОЛОГА У САРАЈЕВУ

У организацији Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини и Фондације Конрад Аденауер, у Сарајеву је, 9. и 10. маја 2006. године, одржан међурелигијски сусрет младих теолога са Православног богословског факултета из Фоче, Врхбосанске католичке теологије, Фрањевачке теологије и Факултета исламских наука.

Сусрет је почео на Врхбосанској католичкој теологији, гдје је студенте поздравио монсињор др Мато Зовкић, говорећи о историјату ове високошколске установе и њеном наставном плану и програму. Након одржаног предавања др Зовкић је гостима показао просторије у којима живе и раде студенти и професори.

Студенти су посјетили јеврејску синагогу, иначе сједиште Јеврејске Општине у Сарајеву, гдје је уприличен ручак, након којег су упознати са историјом синагоге и јеврејске заједнице у Сарајеву и посјетили музеј јеврејске заједнице. Такође су обишли и друге храмове и богомоље: стару православну цркву и црквени музеј на Башчаршији, римокатоличку катедралу и Бегову џамију, гдје су упознати са њиховим историјатом, као и животом вјерника у граду Сарајеву.

Другог дана сусрета, млади теолози су посјетили Факултет исламских наука, гдје је др Зулхија Хасановић одржао предавање о историји исламских вјерских школа у Босни и Херцеговини. Домаћини су учеснике сусрета почастили ручком у трпезарији факултета, представили план и програм наставе, а посјећене су и учионице, као и молитвени простор на факултету.

На Фрањевачкој теологији, госте је поздравио декан, фра др Иван Шарчевић, који је, кроз историјски пресјек, описао живот и организацију фрањеваца у Босни и Херцеговини, те план и програм наставе на Фрањевачкој теологији.

Студенти Православног богословског факултета желе овом приликом да се захвале организаторима, Међурелигијском вијећу у БиХ и Фондацији Конрад Аденауер, који су омогућили да до сусрета дође, као и управи и студентима Врхбосанске католичке теологије, који су им двије вечери били домаћини и срдачно их угостили. Такође, захвалност припада и домаћинима на Факултету исламских наука, Фрањевачкој теологији и Јеврејској Општини у Сарајеву.

Јеромонах Данило Гаврановић,
апсолвент на Богословском факултету у Фочи

Извор: Митрополија дабробосанска

УПОКОЈИО СЕ У ГОСПОДУ ДР ЈАРОСЛАВ ПЕЛИКАН

У суботу 13. маја 2006. године, у 14,30 часова, после тешке и дуге болести (рака плућа) упокојио се у Господу, др Јарослав Пеликан. Заупокојена Литургија и чин опела биће служени у среду 17. маја 2006. године у капели Академије Светог Владимира.

Јарослав Јан Пеликан (1923-2006) је рођен у Акрону, Охајо. Отац му је био лутерански свештеник. После завршене средње школе и факултета, магистрирао је и докторирао. Био је професор историје на Јејл Универзитету, од 1962. до 1996. године. У периоду од 1994. до 1997. године био је председник Америчке Академије Наука и Уметности. У свом вишегодишњем научно-истраживачком раду написао је тридесетак књига и многобројне студије и чланке; од којих треба истаћи петотомно издање Хришћанско предање: историја развоја догмата (1971-1989). Један од најчувенијих црквених историчара нашег времена, др Јарослав Пеликан је, заједно са супругом, 25. марта 1998. године у капели у оквиру Академије Светог Владимира у Њујорку, крштен по православном обреду.

ВЈЕЧНАЈА ПАМЈАТ!

СУСРЕТ АРХИЕПИСКОПА КЕНТЕРБЕРИЈСКОГ ДР РОВЕНА ВИЛИЈАМСА СА ПРАВОСЛАВНИМ ПРВОЈЕРАРСИМА СА ПРОСТОРА ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ

Духовни поглавар Англиканске цркве, Архиепископ кентерберијски др Ровен Вилијамс приредио је 11. маја пријем за представнике православних и источних јурисдикција које делују на простору Велике Британије.

Пријем је одржан у свечаној сали Ламбет палате, службене резиденције Кентерберијског архиепископа. Пријему су присуствовали највиши представници Православне и Дохалкидонских цркава (Јерменске, Коптске, Етиопске). Представнике Православне цркве предводио је Архиепископ тијатирски и великобритански Цариградске патријаршије Г. Григорије. Присутан је био и Архиепископ Анатолије, из Московске патријаршије.

У име Српске Православне Цркве присуствовали су протојереји-ставрофори: Милун Костић, старешина цркве Светог Саве у Лондону и Радомир Аћимовић парох при истој цркви и монах мр Павле (Кондић), професор Цетињске богословије који је на студијском боравку у Оксфорду. У току пријема монах Павле предао је на дар Архиепископу Вилијамсу две књиге: Зборник научних радова о Никону Јерусалимцу и Историју Цетињске богословије. Архиепископ је заузврат поклонио своју књигу теолошких расправа, која ће са његовим потписом наћи места у библиотеци Православног Богословског факултета Универзитета у Београду.

монах Павле

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail