Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. мај 2006. године

САОПШТЕЊЕ ПОВОДОМ ПОСЕТЕ ЧЛАНОВА СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ПЕЋКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ

Пећка Патријаршија, 24. мај 2006. године

Његова Светост Патријарх Српски г. Павле са архијерејима Српске Православне Цркве на Сабору окупљеним, данас су посетили под пратњом италијанског КФОР-а свету лавру Манастир Пећку Патријаршију, да би на празник Светих Равноапостолних Кирила и Методија и Св. Патријарха Српског Никодима поделили Васкршњу радост са страдалним верним народом са Косова и Метохије. Свету Архијерејску Литургију у храму Св. Апостола служио је Његова Светост Патријарх Павле уз саслужење више архијереја и свештеника.

У току заседања Светог Архијерејског Сабора, отачаствени архијереји су се окупили у овом древном патријаршијском манастиру, који је духовно седиште Српске Православне Цркве, да би још једном потврдили бригу Цркве за свој верни народ и светиње на косовско-метохијским просторима и упутили им реч охрабрења и очинске љубави у овом времену обремењеном страдањем и неизвесношћу.

Доласком на Косово и Метохију, архијереји Српске Православне Цркве такође упућују снажан апел да се омогући повратак расељених Срба са Косова и Метохије и њихов миран и достојанствен живот на њиховим вековним огњиштима. Повратак својим спаљеним домовима, порушеним светињама није само наша животна потреба, већ израз наше вјере у Васкрсење које нас све обнавља. Зато Свети Архијерејски Сабор још једном даје снажну подршку започетом процесу обнове, с надом да ће се обнова светиња, порушених у мартовском погрому 2004. године, наставити обновом свих осталих православних храмова и свеопштом духовном обновом и народним препородом.

Господ Христос нас учи да љубимо не само оне који нас воле, већ и оне који нас не воле, па смо стога сви дужни да праштамо и молимо за опроштај са дубоком свијешћу да је то једини пут који нас води ка Васкрслом Христу и миру са свима онима с којима дијелимо ово парче благословене косовско-метохијске земље.

Након Свете Архијерејске Литургије и сусрета са верним народом распете Метохије, чланови Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве су у поподневним часовима кренули, опет под заштитом италијанског КФОР-а, у правцу Београда, где ће се наставити редовно заседање Светог Архијерејског Сабора.

ПОЧАСНИ ДОКТОРАТ НАШЕМ ТЕОЛОГУ
НА УНИВЕРЗИТЕТУ У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ

На празник светих Кирила и Методија, славе Универзитета у Источном Сарајеву, на свечаној академији у Ректорату промовисан је за почасног доктора наука (honoriscausa) протођакон Радомир Ракић, предавач Светог Писма Новог Завета на Православном богословском факултету Светог Василија Острошког у Фочи.

Ово високо признање нашем теологу плод је иницијативе матичног Богословског факултета, коју су свесрдно прихватили Вијеће и Савјет Универзитета. У образложењу доделе овог доктората наглашава се рад проф. Ракића на унапређењу библијских наука, као и на неговању међухришћанских и међурелигијских односа.

Примајући почасни докторат из руку члана Председништва Босне и Херцеговине г. Борислава Паравца, проф. Ракић је захвалио научним органима Универзитета и ректору проф. др Митру Новаковићу на вредновању његовог рада, потом Митрополиту дабробосанском Г. Николају, под чијим омофором ради Богословски факултет у Фочи, декану Богословског факултета протојереју-ставрофору др Предрагу Пузовићу и колегама професорима и студентима из Фоче, сарајевском православном свештенству, те присутним деканима, професорима и другим угледним просвјетним, културним и јавним радницима. Посебно је захвалио присутном професору Врхбосанске католичке теологије, библисти др Мату Зовкићу, као и свом личном пријатељу монсињору др Николасу Вирволу из Института за источне цркве у Регенсбургу.

БИОГРАФИЈА ПРОФ. РАДОМИРА РАКИЋА

Протођакон РАДОМИР РАКИЋ је рођен 25. јула 1938. године у Осладићу, Ваљевска Подгорина, од родитеља почивших Бранислава и Данице. Основну школу завршио је у Осладићу (Плавањ) и Ваљевској Каменици. Петоразредну Богословију у Призрену похађао је од 1953. до 1958. године. На Богословском факултету Српске Православне Цркве у Београду дипломирао је 1962. године, а на Филолошком факултету Универзитета у Београду - одсек за англистику 1965. године, стекавши звање професора енглеског језика и књижевности. У међувремену је провео четири семестра на Старокатоличком факултету у Берну. Говори енглески, немачки и руски језик са којих преводи богословску литературу.

Извор: Митрополија дабробосанска

СТУДЕНТИ ТЕОЛОГИЈЕ ПОСЕТИЛИ ФОЧУ

Након међурелигијског сусрета младих теолога у Сарајеву, студенти теолошких факултета из Сарајева посјетили су Фочу, 22. и 23. маја. И овај пут, организатори сусрета били су Међурелигијско вијеће у Босни и Херцеговини и Фондација Конрад Аденауер.

По доласку у Фочу, мјешовита група студената Фрањевачке теологије, Врхбосанске теологије, Факултета исламских наука, Православног Богословског факултета из Фоче, те представника Међурелигијског вијећа и Фондације Конрад Аденауер, обишла је градски музеј и упознала се са историјом овог краја. Након музеја, студенти су посјетили православни храм Светог Николе, са чијом историјом их је упознао старјешина, протојереј Ранко Билинац, те Атик Али-пашину (Муслук) џамију, која је тренутно у фази обнове, гдје их је поздравио главни имам, г. Асим Каровић, упознавши их са историјом џамије и са животом вјерника муслимана у овоме граду.

Другог дана боравка у Фочи, студенти су посјетили Православни богословски факултет Светог Василија Острошког и Богословију Светог Петра Дабробосанског. Домаћин студентима био је декан Факултета протојереј-ставрофор др Предраг Пузовић, који је у факултетском амфитеатру одржао предавање о историји ове високошколске установе и упознао их са њеним наставним планом и програмом. Млади теолози су обишли просторије у којима живе и раде студенти и професори Богословског факултета као и професори и ђаци средње богословске школе, послије чега је у трпезарији Богословског факултета за госте уприличен ручак.

Потом су се студенти упутили према манастиру Добруну код Вишеграда, гдје су обишли манастирски музеј и упознали се са вишевјековном историјом манастира и народа тога краја.

Учесници овог сусрета похвалили су организацију сусрета од стране Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини и Фондације Конрад Аденауер, изразивши жељу да ово буде само почетак сарадње високих богословских школа у Босни и Херцеговини. Такође су се сложили око неопходности што бржег враћања у Сарајево Православног богословског факултета, чиме би се побољшала сарадња међу високим богословским училиштима и омогућило да Богословски факултет заузме заслужено мјесто у научном и културном животу града Сарајева.

Јеромонах Данило Гаврановић

ЖИВОПИСАЦ СТАМТИС СКЛИРИС У БЕОГРАДУ

Данас у 19 часова, у Библиотеци града Београда, биће представљена књига о. Стаматиса Склириса У огледалу и загонетки. На промоцији ове веома значајне књиге која је плод труда викарног Епископа хумског Г. Максима, говориће Његово Преосвештенство Епископ браничевски Г. Игнатије, протопрезвитер др Владан Перишић, г. Коста Брадић, г. Павле Аксентијевић и аутор.

ТОМАС БРЕМЕР У НОВОМ САДУ

Обавештавамо све православне вернике Новог Сада да ће у петак 26. маја 2006. године проф. др Томас Бремер, декан Богословског факултета у Минстеру у Немачкој, одржати два предавања у Свечаној сали Матице српске у Новом Саду. Предавања ће бити одржана према следећем плану:

У 10 часова – Пригодно стручно предавање за свештенике, катихете, вероучитеље и студенте теологије

У 20 часова – Религијски изазови Европе

Срдачно вас позивамо да присуствујете наведеним предавањима.

Канцеларија Епископа бачког

МЕЂУНАРОДНИ БОГОСЛОВСКИ СИМПОСИОН У ПОЖАРЕВЦУ

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа браничевског Г. Игнатија у Пожаревцу ће, од 26. до 30. маја 2006. године, бити одржан Међународни богословски симпосион Ф. М. ДОСТОЈЕВСКИ – САВРЕМЕНИ СВЕТ И УЛОГА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ЊЕМУ.

Симпосион ће трајати два дана (петак и понедељак), а предавачи ће бити Високопреосвећени Митрополит пеграмски Г. Јован (Зизиулас), епископи: умировљени Захумско-херцеговачки Г. Атанасије и Браничевски Г. Игнатије, протојереји-ставрофори Стаматис Склирис и Радован Биговић, проф. Владимир Меденица и представници Московске духовне академије.

Позивамо све заинтересоване да својим присуством и учешћем допринесу у раду Међународног богословског симпосиона у Пожаревцу.

ЗА БУДУЋЕ ЦАРСТВО

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), у понедељак 29. маја 2006. године, од 19 часова, биће одржано предавање и разговор о књизи За Будуће Царство. Предавач, уједно и аутор књиге, биће Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован, затим проф. др Предраг Пузовић и монах Игнатије, сабрат манастира Тврдош – дипл. теолог. Књигу ће, у уводу, представити г. Горан Раденковић, професор Богословије Светог Саве, у Београду, уједно домаћин Трибине.

ВЕРА И УМЕТНОСТ

У уторак 30. маја 2006. године, у оквиру трибине др Радослав Грујић, на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију - говориће на тему Вера и уметност г. Небојша Дугалић, драмски уметник. Са овим истакнутим културним радником разговор ће водити јереј мр Жељко Ђурић.

ОСКРНАВЉЕНО СРПСКО ГРОБЉЕ У ВИНКОВЦИМА

За сада непознати вандали порушили су четири споменика на Православном гробљу у Винковцима. Према речима полицијског гласноговорника Мирослава Јанића оштећења на гробовима су пријављена полицији прије два дана, а криминалистичка обрада случаја још је у току. И други споменици су раније оштећени, исписани графитима или порушени на православном гробљу па и онај познате винковачке православне породице Георгевић. у којој су и посмртни остаци винковачког лекара и хуманисте Јована-Јоце Георгијевића, који је имао приватну праксу и био познат по томе што је један дан у недељи бесплатно пружао лекарску услугу - сиротињи.

Иначе, православно гробље готово у средишту града на Босуту настало је 1804. године када и винковачка парохија, а простире се на 10.000 четворних метара и на њему се више не обављају покопи, осим оних који на гробљу већ имају гробно мјесто.

П.Азап

СВЕТА ЛИТУРГИЈА НА ПРАЗНИК СВЕТИХ КИРИЛА И МЕТОДИЈА У КИСТАЊАМА

На празник Светих Кирила и Методија у Кистањама Свету Литургију је служио игуман манастира Крке архимандрит Герман уз саслужење свештенства Епархије далматинске. На Светој Литургији је било око стотињак верника који су својим учешћем доказали своју љубав према својој Светој Цркви и према свом крају.

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail