Информативна служба
Српске Православне Цркве

29. мај 2006. године

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ ПРИМИО У ПАТРИЈАРШИЈСКОМ ДВОРУ ДР КРИСТИЈАНА ШВАРЦ-ШИЛИНГА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле примио је данас, заједно са Високопреосвећеним Митрополитом дабробосанским Г. Николајем, у Патријаршијском двору, у Београду, др Кристијана Шварц-Шилинга, Високог представника Међународне заједнице у Сарајеву.

Приликом речи добродошлице, Патријарх српски Г. Павле је истакао да је рођен, да се школовао и да је службовао у мултиетничкој средини. “У вишенационалним срединама има људских проблема, који се решавају веома брзо и лако ако се сви понашају као што приличи свакоме човеку.” Свјетјејши Патријарх је нагласио да је неопходно да, у тешким ситуацијама које би требало да се решавају, односи према свим народима буду исти, јер сви људи на свету имају права на миран и достојанствен живот. Патријарх је нагласио да се нада да ће сви проблеми бити превазиђени у интересу мира, слободе и поштовања људских права.

Високи гост из Сарајева је заблагодарио Патријарху што је издвојио време за овај састанак. Др Шварц-Шилинг је истакао да је за четири месеца колико је на месту Високог представника Међународне заједнице у Сарајеву, тежио да истакне важност Цркава и верских заједница у мултиетничком друштву, а посебно важност пажљивог и недвосмисленог коришћења медија. У том периоду он се сусрео са свим поглаварима Цркава и верских заједница у Босни и Херцеговини. “Сви смо ми људи грешни и правимо грешке. Међутим, поглавари Цркава и верских заједница су дужни да свој верни народ воде у правом смеру. Зато Црква има кључну улогу у решавању свих проблема, јер треба да својом мисијом посведочи морал, правду и мир. Пошто је Босна и Херцеговина микрокосмос европске историје, требало би да сви људи који живе у њој својим трудом и хтењем постану део Европе.” По питању враћања црквене имовине, а посебно зграде у којој би био смештен Православни богословски факултет Светог Василија Острошког у Сарајеву, др Шварц-Шилинг је истакао да у Босни и Херцеговини није донет закон о реституцији црквене имовине, али да они посебно настоје да се ова зграда која је била у власништву Митрополије дабробосанске врати свом власнику, на начин који би задовољио све.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле је на крају разговора истакао да су правда и слобода заједнички интерес свих народа и свих Цркава и верских заједница. У том правцу верски поглавари треба да делају, јер смо сви ми пореклом од Адама и Еве и треба да заједно живимо у миру. “Зато треба да будемо на истом путу, како Свети апостол Павле каже, да будемо Божји сарадници, јер ако се ми потрудимо и Бог ће нам помоћи.”

После посете Српској Патријаршији, др Кристијан Шварц-Шилинг, Високи представник Међународне заједнице у Сарајеву, посетио је Саборну цркву у Београду.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ПАРОХИЈЕ КОТОРСКЕ О ОСВЕЋЕЊУ НЕКОГ ОБЈЕКТА У КОТОРУ У СТАРОМ ГРАДУ

Јуче је државна телевизија, а ево и јутрос, у ударним терминима најавила освећење неког објекта у Котору у Старом граду који су назвали «црногорском црквом». Информација не би била вриједна пажње, као ни сами организатори те манифестације који себе називају «црногорском православном црквом», да сликом којом су пратили текст нису приказали цркву Светог Луке у Котору умјесто тог објекта који је предмет догађања. Зато обавјештавамо јавност да је злоупотребљен снима српске православне цркве Светог Луке у Котору и да није ријеч о активностима Православне Цркве него о једној квазирелигиозној организацији регистрованој у цетињској полицији а која пледира да је пандан канонској Митрополији црногорско-приморској.

Сјутра ће распоп Мираш Дедејић са сличнима себи нешто бајати у једној невеликој стамбеној кући поред которског затвора, на коју су ставили звоник и звоно, и то ће бити та такозвана црква. Да није страшно, било би само тужно. Међутим, од сјутра у Котору имаћемо цркву-свађалицу, кост раздора, коју нам је оставио, сада покојни мрзитељ свега што је православно и српско, а који је нашао начина да кућа коју је једна поштена католкиња оставила Богородичиној цркви на Прчању дође у руке поменуте дружине. Није она преуређена да задовољи нечије религиозне потребе него да дефинитивно раздвоји православни корпус.

Остављамо без коментара начин на који је чудном алхемијом један стамбени објекат претворен у квазисакрални, уз папире, што датиране што антидатиране, разних служби, што општинских што републичких. Ми живимо у земљи чудеса гдје је све могуће. Могуће је да распопови носе мантије и одежде канонских свештеника, лажно се представљају и остану некажњени, а државна телевизија им даје простор као да је ријеч о врло важном државном пројекту. Наш коментар је у духу онога што је премијеру Милу Ђукановићу написао Васељенски Патријарх господин Вартоломеј у априлу 2000. године: «...ако локална црква функционише преко рашчињених лица, њу не признаје ни једна Православна Црква, зато политичке власти једног народа не би смјеле да доводе свој народ у црквену изолацију и раскол са тијелом цијеле заједнице Православних Цркава».

Дакле, објекат који се сјутра пушта у промет неће бити црква, неће служити Црногорцима да буду оно што су њихови преци били, већ предворје за улазак у унију, и што је још горе, у сукобе са рођеном браћом.

Позивамо све православне вјернике да не реагују на провокацију него да се држе своје Једне, Свете, Саборне и Апостолске Цркве и њене једине канонске Митрополије на овим просторима.

Котор, 27. мај 2006. године

Извор: Светигора прес

ВЕРОМ У СИНА БОЖЈЕГ ЗАДОБИЈАМО ИСТИНСКУ СЛОБОДУ КОЈУ НАМ НЕ МОГУ ДАТИ НИ ЉУДИ НИ АНЂЕЛИ

Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче са свештенством Митрополије црногорско-приморске, Свету Архијерејску Литургију у Цетињском манастиру.

Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије у току Литургије  обратио се вјерном народу бесједом у којој је говорио о данашњем Светом Јеванђељу и слијепом од рођења коме је Господ повратио вид, отворивши му не само тјелесне, него и духовне очи, као и о суштини наше вјере Хришћанске која је темељ наше слободе.

«Исповиједање Христа као Сина Божијег је суштина наше вјере хришћанске, то је темељ и основа наше слободе од свих граница и ограничења овдје на земљи. У том исповиједању ми познајемо не само Бога,  ко је Бог и какав је Бог, него познајемо ко смо ми и који је циљ нашега живота, да узрастамо у мјеру раста висине Христове. По ријечима Светог Боговидца Павла, да скидамо са себе старога човјека и да се облачимо у новога, створенога по лику Онога који га је створио и преко њега као пута ми сазнајемо истину. Познавши истину ми задобијамо истинску слободу и истински живот. Људи мисле да се та слобода стиче овдје на земљи сама по себи и да се независност од сила које угрожавају човјека и људско биће и његову слободу стиче постављањем неких земаљских граница. То могу да мисле само они људи који су кратковиди, којима Бог није отворио очи срца њиховог, као што је отворио овом слијепцу, јер постоје тјелесни и  духовни слијепци. Много је опасније духовно сљепило од тјелесног слијепила», казао је Владика.

Он је додао да се истинска слобода задобија само кроз познање истине, а познање истине је немогуће задобити без познања Сина Божијега. «Само онај који у Њега вјерује, и живи по Њему и по Његовим заповијестима задобија слободу од гријеха, смрти и сатане. Том вјером у Сина Божијег да задобијамо истинску слободу коју нам не могу дати ни људи ни анђели. Једино Он као вјечна истина може да нам подари ту вјечну и непролазну слободу», рекао је у совојој бесједи вјерницима окупљеним на Светој служби Божијој у Цетињском манастиру Митрополит Амфилохије .

Извор: Светигора прес - В.К.

ЗА БУДУЋЕ ЦАРСТВО

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), данас, у понедељак 29. маја 2006. године, од 19 часова, биће одржано предавање и разговор о књизи За Будуће Царство. Предавач, уједно и аутор књиге, биће Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован, затим проф. др Предраг Пузовић и монах Игнатије, сабрат манастира Тврдош – дипл. теолог. Књигу ће, у уводу, представити г. Горан Раденковић, професор Богословије Светог Саве, у Београду, уједно домаћин Трибине.

ВЕРА И УМЕТНОСТ

У уторак 30. маја 2006. године, у оквиру трибине др Радослав Грујић, на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију - говориће на тему Вера и уметност г. Небојша Дугалић, драмски уметник. Са овим истакнутим културним радником разговор ће водити јереј мр Жељко Ђурић.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail