Информативна служба
Српске Православне Цркве

31. мај 2006. године

СУТРА ЈЕ СПАСОВДАН

Света Архијерејска Литургија у цркви Вазнесења Господњег почиње у 9 часова, а началствоваће Његово Преосвештенство викарни Епикоп хвостански Г. Атанасије, уз саслужење седморице свештеника и тројице ђакона.

Резање славског колача Скупштине града Београда и Храма биће у 10,45, а домаћин славе у име Скупштине Града Београда је архитекта Ђорђе Бобић, градски архитекта.

Најваљено је присуство црквених великодостојника, многих јавних личности, политичара, културних и јавних радника; као и ЊКВ Принца Александра II Карађорђевића.

У 11,30 часова креће Литија опходом око Храма Вазнесења. Прво стајање ће бити иза олтарске апсиде, затим се креће ул. Адмирала Гепрата, Кнеза Милоша, до хотела Лондон, затим и улицом Краља Милана до Теразијске чесме где ће бити друго стајање. Затим ће литија ићи ул. Кнеза Михајла, Краља Петра до Саборне цркве где ће бити треће стајање. Затим литија ул. Симе Марковића, Поп Лукином, Бранковом, преко Зеленог венца, наставља улицама Краљице Наталије, Добрињском, Адмирала Гепрата до Вазнесењске цркве до гранитног крста у порти где ће се служити помен свим погинулима 6. априла 1941. године.

Честитамо свим славарима и свим Београђанима Крсну славу – Спасовдан – Вазнесење Господње.

БИСКУП ДУБРОВАЧКИ МОНСИЊОР ДР ЖЕЛИМИР ПУЉИЋ
ПОСЕТИО ЕПАРХИЈУ ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКУ

На позив Епископа Захумско-херцеговачког Г. Григорија, Бискуп дубровачки монсињор др Желимир Пуљић посјетио је Епархију Захумско-херцеговачку и у Саборишту Отац Јустин Поповић одржао предавање на тему: Желимо у Европу-коју?(Допринос хришћанства у процесу уједињења Европе )

На почетку предавања, пред многобројном публиком, Епископ Григорије је поздравио Бискупа Пуљића и захваливши му се на посјети, истакао добру сарадњу Бискупије дубровачке и Епархије ЗХиП, те најавио читав циклус предавања на исту тему.

У свом предавању Бискуп Пуљић се осврнуо на духовну кризу данашње Европе и рекао да су: ....слабости и болести старог континента материјализам, духовна анемија, интелектуални агностицизам, индивидуализам и ''лагано одметништво од вјере''... Зато се и вели како је и човјек и Еуропа у кризи, о чему рјечито говоре типично европске појавности: агресивни лаицизам и вјерска равнодушност.

У даљњем излагању образлажући какву ту Европу желимо и шта хришћани и Цркве у Европи требају чинити Бискуп Пуљић је истакао да: .... Ваља нам друштву и култури, који су уроњени у потрошачки менталитет и затворени наднаравним стварностима, а често и робови древних или пак нових идолопоклонстава, откривати и тумачити смисао отајства вјере и кршћанства, обнављати литургијска славља, осигуравати просторе шутње, молитве и разматрања. Цркве се не смију умарати стално понављајући Еуропљанима нека се не плаше Криста и његове поруке. Јер, Бог наде неће их напустити. Нека вјерују у његову љубав која спашава и поуздавају се у милосрђе које прашта и оживљује.........

У склопу посјете Епархији ЗХиП, Бискуп Пуљић је посјетио и Манастир Тврдош те Храм Херцеговачку Грачаницу, којом приликом му је Епископ Григорије поклонио на дар икону, рад  иконописачке радионице Галерије Црквина.

Здравко Јефтић

НЕБОЈША ДУГАЛИЋ ГОВОРИО НА АКАДЕМИЈИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ

Наш прослављени драмски уметник Небојша Дугалић одржао је јуче на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију предавање на тему: Вера и уметност.

Господин Дугалић је на почетку говрио о вери међу младима, који читајући аскетску литературу не спознају праву веру већ само аскезу, која се њима чини веома тешком. Међутим, он је нагласио да је неопходно дасе млади укључе у литургијску заједницу. Затим је наш прослављени глумац говорио о својој љубави према сликарству. “Увек сам трагао за супротностима. Размишљао сам да ли је могућ дијалог између иконописца и кубисте или свештеника и филмског редитеља.” Сетио се и првог сусрета са иконом Богородице из V века, за коју је мислио да је рад савременог сликара, али у канонима иконописа. После подсећања на своје детињство говорио је о Педесетници, али са другог аспекта. “Треба размишљати и на начин да су пламени језици и говор апостола на разним језицима, уствари разни начини дијалога, али на темељу Распетог и Васкрслог Христа.” У говору о античким трагедијама, г. Дугалић је прочитао део једне драме који је тумачио као пројаву Рођења Богомладенца. Затим се наш прослављени уметник у говору о филму осврнуо на филм Софијин избор и на сцену о избору мајке које дете да јој стрељају; затим о филмовима Тарковског и Мела Гибсона. У поређењу Гибсоновог Страдања Христовог и Андреја Рубљова од Тарковског, г. Дугалић је истакао историјски приказ на Западу, а есхатолошки на Истоку. Васкрсење је Тарковски описао секвенцама у боји (филм је црно-бели), а Гибсон је само у неколико секунди описао Васкрсење. У даљем делу предавања, г. Дугалић је говорио о Григорију Кругу, Лазару Возаревићу и Теофану Грку и о њиховој уметности и начину на који они виде веру. На крају предавања и разговора, после низа занимљивих питања, г. Дугалић је обећао да ће, као професор на Академији Драмских уметности Браће Карић, доћи са својим студентима на отварање годишње изложбе радова студената Академије Српске Православне Цркве – 7. јуна 2006. године, у 19 часова.

КОНКУРС ЗА УПИС СТУДЕНАТА У ПРВУ ГОДИНУ ОСНОВНИХ СТУДИЈА НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ У БЕОГРАДУ У ШКОЛСКОЈ 2006/2007

1. Богословски факултет у Београду уписује у прву годину основних студија 150 студената који се финансирају из буџета и 150 самофинансирајућих студената.
2. У прву годину основних студија на Богословском факултету у Београду може се уписати лице које има:
- завршену четворогодишњу средњу школу
- благослов надлежног епископа
- лекарско уверење о томе да је способан за студије.
3. Избор кандидата за упис у прву годину основних студија обавља се према резултату постигнутом на пријемном испиту и према општем успеху постигнутом у средњој школи. Ранг листа се сачињава према укупном броју бодова сваког кандидата по утврђеним мерилима. Кандидат може освојити највише 100 бодова.
4. Под општим успехом у средњој школи подразумева се збир просечних оцена из свих предмета у I, II, III и IV разреду помножен са 2 (два). По овом основу кандидат може стећи најмање 16, а највише 40 бодова. Општи успех у средњој школи рачуна се заокружујући на две децимале.
5. На пријемном испиту полаже се тест познавања основа богословља (40 питања) и тест опште информисаности (20 питања). Кандидат на ова два теста може освојити највише 60 бодова.
6. Факултет утврђује јединствену ранг листу свих кандидата са укупним бројем бодова стеченим по свим критеријумима утврђеним овим конкурсом. Место на јединственој ранг листи одређује да ли кандидат може бити уписан у прву годину основних студија.
7. Кандидат може бити уписан на терет буџета ако се налази на јединственој ранг листи до броја одобреног за упис кандидата на терет буџета, а има најмање 51 бод.
8. Кандидат може бити уписан као самофинансирајући студент уколико се на јединственој ранг листи налази до броја одобреног за упис самофинансирајућих студената, а има најмање 30 бодова.
9. Лица са вишим и високим образовањем свих струка могу се уписати на прву годину студија без полагања пријемног испита, у статусу самофинасирајућих студената.
10. Трошкови школарине за самофинансирајуће студенте износе 80000,00 динара.

Конкурсни рокови:

1. Пријем докумената за пријаву на конкурс обавиће се 22, 23, 26 и 27. јуна 2006. од 10:00 до 12:00 часова.
2. Пријемни испит ће се одржати 30. јуна 2006. у 10:00 часова, а резултати пријемног испита ће бити објављени 4. јула 2006. године.
3. Приликом пријаве на конкурс кандидат поред оверених фотокопија на увид треба да поднесе следећа оригинална документа:
- извод из матичне књиге рођених млађи од шест месеци
- уверење о држављанству
- сведочанства сва четири разреда завршене средње школе
- диплому завршене средње школе, више школе или факултета
- лекарско уверење да је кандидат способан за студирање
- благослов надлежног епископа.
Накнада за полагање пријемног испита износи 1800,00 динара и уплаћује се приликом конкурисања.
4. Упис примљених кандидата обављаће се од 4. до 7. јула, у времену 10:00-12:00 часова.
5. Кандидати који су стекли право уписа у прву годину студија, доносе следећа документа:
- сведочанства сва четири разреда средње школе – оригинал
- диплому средње школе – оригинал
- лекарско уверење – оригинал
- извод из матичне књиге рођених – оригинал
- благослов надлежног епископа – оригинал
- два ШВ обрасца за школску 2006/2007. годину
- индекс са попуњеном првом страницом
- две фотографије 4 х 6 цм.
6. Самофинансирајући студенти уплаћују одговарајућу школарину.
7. Фотокопије докумената кандидата који нису примљени на конкурс се не враћају.

Извор: http://www.bfspc.bg.ac.yu/

КОНКУРС ЗА УПИС НА АКАДЕМИЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ У БЕОГРАДУ

Академија Српске Православне Цркве прима 14 кандидата за академску 2006/2007. годину, и то у два испитна рока: јунском и септембарском.

Подношење докумената за пријемни испит: 1. јун – 15. јун 2006. године, у секретаријату Академије СПЦ, ул. Краља Петра бр. 2.

Потребна документација: црквену крштеницу, благослов надлежног Епархијског архијереја, 4 сведочанства, диплому из средње школе, мапу са радовима.
такса за пријемни испит.

Пријемни испит: 19. јун – 23. јун 2006. године, на Академији СПЦ ул. Краља Петра бр. 2.

За шире информације позвати Секретаријат: 011-187-235.

Извор: www.akademijaspc.org.yu

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ОПШТА ГИМНАЗИЈА КАНТАКУЗИНА КАТАРИНА БРАНКОВИЋ СА ПРАВОМ ЈАВНОСТИ

Српска православна општа гимназија, са правом јавности је модерна гимназија са модерним програмима, признатом традицијом, атрактивним садржајима, савременом опремљеношћу, пуном информатизацијом.

Сви ученици млађи од 17. година који су завршили са врлодобрим или одличним успехом основну школу. Сви они који су заинтересовани за солидно средњошколско, гимназијско образовање. Сви који уз хрватску, желе његовати и традицију српске писмености, књижевности, уметности и културе. Сви које желе бити васпитани на темељима српскоправославне духовности у духу мултикултуралности и мултиконфесионалности. Сви који се желе припремити за европски концепт универзитета. Сви који желе темељна знања из природних и хуманистичких наука. Сви који су васпитани у духу сношљивости и духовне знатижеље.

Наставници су са искуством и ентузијазмом за нове програме и образовања. Наставници који су већ стекли реноме у својој струци у сродним васпитним установама. Наставници склони стваралачкој и проблемској настави. Наставници којима информатика није баук. Наставници, изворни говорници. Наставници који се радују искуству новога.

Гимназију могу уписати и ученици слабијег имовног стања, који су се истакли у наставним предметима, такмичењима, слободним и изборним активностима. Њима ће бити осигуран смјештај у ђачком дому те уџбеници и школарина. Ученици са одличним успјехом моћи ће уживати стипендије намијењене талентованима и одличнима.

Програми су осавремљени новим садржајима, и прилагођени стандардима европског школства.

Изразита предност ове гимназије - изворност говорника нематеринских језика, предавача страних језика: енглеског, немачког, италијанског, француског, руског. Интеграција ових предмета у обавезни и изборни програм, формиран према жељама и знатижељи ученика. У Гимназији се уз редовне предмете може изабрати и факултативни, у свакој години и по неколико од класичних до савремених језика, од информатике до радионица креативног писања. Посебни програми у духовним садржајима: религијска култура у историјском и савременом прегледу, радионице читања старословенских рукописа, стваралачке радионице писања старијих типова ћирилице, ликовна и музичка култура у посебним атељеима, сесије са краћим, проблемски конципираним, филозофско –теолошким садржајима...

Постоје и посебни (додатни) програми: позоришна радионица, фото радионица, електронички дизајн, упознавање са угледницима медијске културе. Кориштење новоопремљеног информатичког практикума: упознавање са новим технологијама и програмима, креирање нових програма из свих наставних предмета, комуникација са сродним школама у свету....

Начин оцењивања прилагођен свјетским стандардима, настојање око учења у сарадњи са наставницима, могућност цјелодневног боравка у Гимназији... Размјена, излети, студијски боравци: могућност размјене са ученицима сличних гимназија у СиЦГ, Босни, те Русији, студијске екскурзије путевима православних манастира, обилазак Београда, Новог Сада, посјета православним манастирима у Хрватској.

Гимназија се налази у најужем центру Загреба, учионице, зборница, практикуми: у просторима Боговићеве 7.- Цвјетни Трг.Богата бибиотека: у самој гимназији и у просторима Пребраженској бр. 2.

Већ од почетка јула мјесеца први уписни рок ( тачан датум погледати на страници школе или министарства). Други уписни рок, одмах по објави резултата првог уписног круга. Слиједи и јесењи упсни рок око 22. августа. Како надлежно министарство још није објавило тачне датуме уписа најбоље позовите школу на дате телефоне и тражите информацију!

Уписна документација: пријава за упис, родни лист, домовница, сведочанство основне школе те одговарајућа документа којима се доказује неко од права која остварује (право на уважавање посебних резултата предходног школовања, школовање у отежаним условима итд.).

Приликом уписа се бодује: општи успех у 7. и 8. разреду основне школе, Хрватски језик, Математика, Странини језик, Историја и Биологија.

Обавезни предмети у Гимназији су: Српски језик, Хрватски језк, Страни језик, Латински језик, Историја, Математика, Физика Информатика, Географија, Хемија, Биологија, Физичко васпитање, Музичка умјетност, Ликовна умјетност и Вјеронаука

Сви ученици који заврше Гимназију уписују се на одговарајуће факултете у Хрватској под истим условима као и сви остали кандидати. Дакле, диплома је призната не само у Хрватској, већ у свим европским земљама и наши гимназијалци стичу право уписа на било који универзитет у Европи сходно Болоњској декларацији.

Гимназију је основала Епархија загребачко-љубљанска и Српска православна црквена општина загребачка. Идеја за оснивање гимназије потекла је од Митрополита загребачко-љубљанског Г. Јована.

Контакт са школом: Tel: 01/48 52 871, Fax: 01/ 48 52871, gimnazija@srpskagimnazija-zg.org.

Извор: www.srpskagimnazija-zg.org

НОВА ЗВОНА ЗА ХРАМ У СМИЉАНУ

Ове године се навршава 150 година од рођења Николе Тесле и у циљу обележавања овог јубилеја проводе се многобројне активности. Неке од њих су обнова парохијског дома у коме је Никола рођен, као и обнова храма Св. апостола Петра и Павла у коме је службовао Николин отац Милутин, који је био православни свештеник. Два звона за потребе овог храма донирала је Електропривреда Србије на челу са господином Момчилом Цебаловић. Преузео их је у Београду у ливници звона Поповић, Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Геарсим. Епископ се захвалио Електропривреди на њиховом поклону који ће деценијама одзвањати звон са апостолског храма у Смиљану, одајући почаст великану српског народа Николи Тесли, и позивајући сав српски народ на благодарност Богу и слогу.

Извор: www.eparhija-gornjokarlovacka.hr

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail