Информативна служба
Српске Православне Цркве

6. јун 2006. године

ДЕСНИЦА СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА
ОД СУТРА ДО 16. ЈУЛА У РУСИЈИ

Једна од највећих хришћанских Светиња, десна рука Светог пророка, претече и Крститеља Господњег Јована приспјеће сјутра са престоног града Цетиња у четрдесетодневну благословену посјету православној Русији, земљи из које се смирено повукла у вихору бољшевичке револуције још давне 1918. године.

У телефонском разговору јеромонах Петар (Драгојловић) сабрат Цетињског манастира који се налази на студијском боравку у Москви је рекао да је поновни долазак руке Светог Јована Крститеља у руску земљу  прије свега огроман благослов за ову мученичку исповиједничку страну хришћанске васељене. Светиња  долази с југа да собом објави ону духовну топлину и огањ Божанске љубави који се отворено пројавио кроз вапај Светог Јована свим народина и свим нацијама «Покајте се јер се приближило Царство небеско».

«Ових дана читава православна Русија као да трепери у неком тешко опипљивом ишчекивању, до сјутра када ће тачно у 16 часова десница највећег човјека икада рођеног од жене приспјети на аеродром «Внуково» у јужном предграђу престонице Русије и мегаполиса од петнаест милиона житеља, Москве. Десницу првог апостола и последњег пророка Светог Јована свечано ће дочекати неколико архијереја Руске Православне Цркве, многобројно духовенство и представници Руске Федерације. После кратког молебана на самом аеродрому, тачно у 18 часова Свете мошти ношене у наручју Архипастира Црне Горе, Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско-приморског Г. Амфилохија у току свеноћног бденија биће предате Његовој Светости Патријарху Московском и цијеле Русије Алексију Другом у храму Христа Спаситеља у Москви», рекао је Радио «Светигори» јеромонах Петар (Драгојловић).

Његова Светост Патријарх Алексије Други ће након бденија  Светињу приложити на раније припремљено, специјално заштићено мјесто које ће чувати свештенство Руске и Српске Православне Цркве, као и многобројни чланови федералне службе безбједности.

«Тада ће кренути оно што можете доживјети само у православној Русији. Десетине и десетине хиљада вјерника из читаве земље, велика непрегледна ријека сливаће се ка ушћу благослова Господњег, Десници Светог Јована Крститеља. Поклонити се Светим моштима биће огроман подвиг јер ће се у редовима чекати и по осам сати, дан после доласка Деснице Светог Јована Крститеља», каже јеромонах Петар.

Његова Светост Патријарх Московски и цијелем Русије Алексије Други  уз саслужење Високопреосвећеног Архиепископа Цетињског и Митрополита Црногорско-приморског Г. Амфилохија и многобројних архијереја и свештеника Руске и Српске Православне Цркве, служиће први дан по доласку велике Светиње, у четвртак 8. јуна  у храму Христа Спаситеља Свету Божанствена Литургију, којом ће ово свеопште торжество још више бити духовно увеличано  а цијелом догађају дат печат  пуноће.

«Како ни један дио европске Русије не би био  лишен благословеног присуства Деснице Јованове, Светиња ће 16 јуна напустити престони град Москву и стићи  Нижњи Новгород, 19. јуна посјетиће Черобскари , 21. јуна Јекатеринбург на Уралу, 24. јуна Чељабинск, 26. Саратов, 29. Минералне Воде, градић на Кавказу, 1. јула Ростов на Дону, 3. јула главни град Бјелорусије Минск, 6. јула Санкт-Петербург и на крају 12. јула Кијев, престоницу Украјине одакле ће се 16. јула специјалним авионом поново вратити у Црну Гору», рекао је отац Петар.

Путовање Деснице Светог Јована Крститеља кроз Русију трајаће тачно четрдесет дана а догађај ће пратити бројне медијске куће, како државне тако и црквене. За ову прилику штампане су и специјалне публикације и монографије које ће сваког заинтересованог ближе упознати о Десници Светог Јована и њеном ходу кроз историју. Додатно ће бити штампани акатисти и молебани Кртитељу Христовом, његово житије као и кратак историјат Цетињског манастира праћен фотографијама.

Како је у изјави за Радио «Светигору» рекао јеромонах Петар «Сва праволавна Русија је у ишчекивању, у ваздуху трепери неки чудесан благослов долазеће Светиње из Црне Горе која непрестано и неуморно свакога човјека призива покајању. У духу позива на свенародно покајање написана је и штампана специјална посланица Његове Светости Патријарха Алексија Другог».

Извор: Светигора прес - С.К.

СВEТА АРХИЈЕРЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАЛОЈ ТРЕШЊЕВИЦИ

У недјељу Светих Отаца, Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у Малој Трешњевици (Архијерејско мјесништво бјеловарско).

У овом омаленом селу смјештеном на обронцима Билогоре послије непуне двије деценије отпојана је Света Архијерејска Литургија у оскрнављеном и порушеном храму Божјем.

Његовом високопреосвештенству саслуживали су свештеници Миломир Гвојић парох бјеловарски и Милан Топић парох загребачки. Оно мало православни срба колико је остало у том крају искупило се да дочека свога владику и да се Богу помоли на мјесту гдје су се њихови очеви и дједови вијековима молили.

У току своје проповиједи Високопреосвећени Митрополит Јован рекао је: Драга браћо и сестре, прво да се захвалимо Богу Оцу нашем што нам је даровао ово лијепо вријеме коко би смо могли у овом ожалошћеном храму да одслужимо Свету Литургију. Ево данас смо овдје да наставимо традицију наших предака који су подизали ову светињу и у њој се Богу молили. Давне 1722. године подигнута је ова светиња посвећена 318 Богоносних отаца, која је вазда била отворена за све људе без обзира на њихову вјеру и нацију. Вијековима су заједно и туговали и радовали се људи овог краја. Задњи пут када сам био у овој цркви, фотографисали смо онај дивни иконостас и остале црквене ствари које су ето нестале. Послије ових несретних година рата и сукобљавања, послије рушења и паљења, ево опет државне власти долазе да поправљају и да се супротставе оној идеологији која је била рушилачка и која је убијала и ширила зло. Ми у цркви увијек говоримо о ономе што је добро, о ономе што доноси мир међу људима. И онда када највише згријешимо, морамо да се молимо Богу и да једни другима опростимо. Речено је у Светом Писму «ако не опраштате сагрешења једни другима, ни отац ваш небески неће вам опростити ваша сагрешења».

Даље је у својој проповиједи Митрополит Јован храбрио вјерне да не клону духом, већ да без обзира на све недаће, заблагодаре Богу на свему,и да се прихвате обнове разореног храма. Нагласио је, да ће Митрополија загребачко-љубљанска, све да учини да се разорени и похарани храм обнови, али да је исто тако важно да и они, иако малобројни, у томе узму активно учешће.

Послије Свете Литургије Високопреосвећени Митрополит задржао се у разговору са окупљеним вјерницима тјешећи их и објашњавајући колико је важно да се ова разорена светиња обнови.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

ВЛАДИКА БРАНИЧЕВСКИ ВЛАДИКА ИГНАТИЈЕ НА ТРИБИНИ ПРАВОСЛАВЉА

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), у четвртак 8. јуна 2006. године, од 18 часова, домаћин Трибине г. Горан Раденковић, професор Богословије Светог Саве, у Београду, водиће разговор о разним догматско-богословским темама са Његовим Преосвештенством Епископом браничевским Г. Игнатијем.

ГОДИШЊА ИЗЛОЖБА ИКОНА И ФРЕСАКА НА АКАДЕМИЈИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ

У среду 7. јуна 2006. године, у 19 часова, биће отворена завршна Годишња изложба икона и фресака на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у атељеу у ул. Краља Петра I, бр. 2.

На изложби ће бити представљени живописачки радови који су стварани у академској 2005/06. години, а на видео-биму свим посетиоцима ће бити представљени радови са терена студената Академије.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail