Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. јун 2006. године

ОТВОРЕН МУЗЕЈ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ – МИТРОПОЛИЈЕ ЗАГРЕБАЧКО-ЉУБЉАНСКЕ У ЗАГРЕБУ

Јуче је у Загребу, у присуству црквених великодостојника и државних званичника, представника дипломатског кора и културних и јавних радника, Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован отворио Музеј Српшске Православне Цркве Митрополије загребачко-љубљанске.

Отварајући Музеј, Високопреосвећени Митрополит Г. Јован је, у својој надахнутој и језгровитој беседи, истакао значај и заслуге блажене памјати Слободана Милеуснића, који се прихватио великог посла стварања Музеја у Загребу. После Митрополита, говорио је г. Божо Бишкупић, министар културе Владе Републике Хрватске и председник владине комисије за односе са Црквама и верским заједницама. Он је истакао да је отварање Музеја Српске Православне Цркве у Загребу велики догађај за културу у Хрватској, јер су експонати који ће бити представљени у Музеју од велике културно-историјске важности. Затим се на горенаведене речи надовезао г. Милан Бандић, градоначелник Загреба, који је истакао неопходност Музеја Српске Православне Цркве у Загребу и да је потребно да Музеј буде отворен за што већи број људи.

Музеј Српске Православне Цркве у Загребу је потпуно нов, јер је стара зграда Музеја и Митрополије минирана 11. априла 1992. године, када је уништен и већи број предмета.

Извор: ТАНЈУГ

ПАТРИЈАРХ МОСКОВСКИ АЛЕКСИЈЕ II ОБЕЛЕЖИО ШЕСНАЕСТ ЛЕТА ОД УВОЂЕЊА У ТРОН ПАТРИЈАРАХА МОСКОВСКИХ И СВЕ РУСИЈЕ

У московском храму Христа Спаситеља, препуњеног вјерницима, поред Руке Светог Јована Претече и Крститеља Господњег која је из Цетињског манастира 7. јуна 2006. године отишла на благословени пут по православној Русији, јуче је Свјатјејши Патријарх Московски Г. Алексиј II, уз саслужење Високопреосвећеног Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија и преко педесет Владика Руске и других помјесних Цркава, служио Свету Архијерејску Литургију. У Светој служби учествовало је и око 100 свештеника Руске, Српске, Грчке и Бугарске Цркве, јавио је Радио-Светигори из Москве јеромонах Петар (Драгојловић).

Овом службом обележена је и шеснаеста годишњица интронизације Патријарха Алексија.

У току Свете Литургије Патријарх је одржао бесједу у којој је заблагодарио Господу што је на шеснаестогодишњицу његове интронизације даривао Русију Руком Светог Јована и око ње окупио у Москви представнике других помјесних Цркава.

По завршетку Светог причешћа Владика Амфилохије је Московском Патријарху поклонио икону Пресвете Богородице Филеримосе коју је за ову прилику специјално иконописао јеромонах Лазар, сабрат манастира Светог Јована Крститеља са Заграђа у Пиви. Затим је служен молебан пред Светом руком, а читаво славље увеличано је трпезом љубави у трпезарији крипте највећег православног храма на свијету. Многи архијереји за трпезом су се Руском Патријарху обратили поздравним словом и уручили му разне поклоне. Владика Амфилохије је првојерарху Руске Цркве пожелио још много година мудрог руковођења паством Христовом у Русији, у славу Божју и на корист руском народу и читавој хришћанској васељени.

Узвраћајући на здравице, Патријарх Алексије II је заблагодарио Господу што му је дао силу да учествује и предводи велики духовни препород руске земље, борећи се, прије свега, до прије шеснаест година веома раширеног атеизма у Русији. Патријарх је посебно захвалио Митрополиту црногорско-приморском што је не само дао благослов да Света десница обиђе православну Русију, него и због његовог личног учешћа приликом њеног доласка у Москву.

Иначе, сви руски медији, како електронски тако и штампани, као ударну доносе вест о приспјећу Руке Светог Јована у Москву. Најупечатљивији наслов у дневној штампи донео је јутрос дневник „Жизн“ који је на насловној страни објавио наслов: Рука пророка разагнала муњоносне облаке. Наиме, по свједочанству пилота који су управљали специјалним авионом којим је Света рука приспјела из Подгорице у Москву, у једном тренутку због густих муњоносних облака над самом Москвом, одлучено је да се слијетање обави на резервном аеродрому у близини руске престонице. Но, када се авион приближио Москви, по сведочењу самих пилота, облаци су се на чудесан начин разишли, па је и одлука о слијетању на резервни аеродром промењена, те је Рука Светог Јована, како је било и предвиђено протоколом, на аеродром „Внуково 3“ слетела тачно у шеснаест часова.

Извор: Светигора прес - Р.В.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ МИТРОПОЛИЈА ДАБРОБОСАНСКЕ ПОВОДОМ ПЕСМЕ ЖАЉЕЊЕ КОЈА ВРЕЂА ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА

Поводом скорог изласка из штампе збирке пјесама "Конци", у издању Мјешовите средње електротехничке школе у Сарајеву, гдје се у пјесми под насловом "Жаљење" аутора Армана Алатовића, на увредљив начин говори о Господу Исусу Христу, Митрополит дабробосански Г. Николај, са свештенством Митрополије дабробосанске, упућује слиједеће саопштење за јавност:

"Ових дана смо имали прилику прочитати пјесму једног младог човјека, ученика Мјешовите средње електротехничке школе у Сарајеву, у којој се на подругљив и увредљив начин говори о Богочовјеку – Господу нашем Исусу Христу. Увреда је тиме већа, што се пјесма са оваквим садржајем промовише од стране једне образовне установе, која би своје ученике требала васпитати у смјеру културне, вјерске и националне толеранције.

Поменута пјесма дубоко вријеђа нас православне, као и све хришћане, а требала би да вријеђа и муслимане, који Господа Исуса Христа поштују као Божјег посланика.

Стога најоштрије протествујемо и дижемо свој глас против оваквог вријеђања осјећања вјерника, које нимало не доприноси продубљивању међурелигијског разумјевања, те очекујемо да ће се одговорни, на првом мјесту сама школа као издавач и њен директор, а затим и Просвјетно-педагошки завод, те Министарство образовања Кантона Сарајево, огласити и нама хришћанима упутити извињење за ову увреду.

Сматрамо да јавност не смије толерисати испаде ове и сличне врсте и да образовни систем не смије бити мјесто промоције нетолеранције према другом и другачијем, те од организација које се баве заштитом људских права очекујемо да се огласе, као што су то учиниле и у случају недавног објављивања слика увредљивих за муслимане."

Извор: Митрополија дабробосанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail