Информативна служба
Српске Православне Цркве

14. јун 2006. године

ВЛАДИКА АМФИЛОХИЈЕ РАЗГОВАРАО СА СЕРГЕЈОМ ЛАВРОВИМ О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

На пријему у Храму Христа Спаситеља који је приредио Патријарх Московски и цијеле Русије Алексиј II поводом шеснаесте годишњице од интронизације, Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије разговарао је са садашњим и бившим министрима иностраних послова Руске Федерације Сергејом Лавровим и Евгенијем Примаковим о ситуацији на Косову и Метохији.

Пријему су, поред највиших државних званичника званичника, присуствовали чланови дипломатког кора, као и бројни Архијереји Руске и других помјесних Цркава. Заједно са Митрополитом Амфилохијем, Српске Православне Цркве на овом скупу представљао је и старјешина Српског Подворја у Москви новонаречени Епископ Моравички, архимандрит Антоније (Пантелић).

Митрополит Амфилохије је раније данас у московском хотелу „Президент“, на промоцији документарног филма о Светом Јовану Крститељу „Јован му је име“ режисера Ксеније Хајнбрихер одговарао на бројна питања публике и новинара о ситуацији у постреферендумској Црној Гори и на Косову и Метохији. На питање какав ће положај Цркве бити у независној Црној Гори, Владика је одговорио да се канонски положај Православне Цркве у њој неће мијењати и да ће и даље остати у оквирима Српске Православне Цркве. Архиепископ Цетињски је подвукао да је и раније било одређених проблема са групацијом грађана у Црној Гори која бесправно присваја име Православне Цркве, али да је то нема неког већег значаја нити упоришта међу самим вјерницима.

Говорећи о ситуацији на Косову и Метохији и о улози Руске Федерације у рјешавању статуса јужне српске покрајине, Владика Амфилохије је казао да је на том простору сажето сво противурјечје савременог свијета, али да он очекује да ће се на крају наћи коначно праведно рјешење овог проблема у оквирима плана Владе Србије. Митрополит је нагласио огромну улогу руске дипломатије у том процесу. „Читав српски народ очекује од Русије, нарочито од њеног државног руководства, да још јасније заступа политику коју сада заступа како би се косовски проблем ријешио на праведан начин, у складу са међународним принципом о неповредивости граница“, рекао је он.

Говорећи о статусу Руске Заграничне Цркве, Владика је казао да је недавно литургијски учествовао на зграничном сабору у Америци из бриге о руском народу у жељи да се успостави његово јединство нарушено послије Октобарске револуције када је на канонској територији Српске Православне Цркве и основана Руска Загранична Црква.

Митрополит Амфилохије у Москви борави због благословеног пута руке Светог Јована Крститеља по православној Русији. Рука се већ трећи дан налази у московском храму Христа Спаситеља гдје десетине хиљада православних вјерника из Русије, али и читавог свијета на поклоњење чека и по девет часова.

Извор: Светигора прес - Р.В.

РУКА СВЕТОГ ЈОВАНА У МОСКВИ САБИРА ХРИШЋАНСКУ ВАСЕЉЕНУ

Десетине хиљада православних вјерника из читаве Русије већ данима стрпљиво чекају у километарским редовима испред храма Христа Спаситеља у центру Москве како би се поклониле највећој хришћанској Светињи Десници Светог Јована Крститеља којом је крштен Господ наш Исус Христос, Спаситељ свијета, рекао је Радио-Светигори јеромонах Петар (Драгојловић) у свом најновијем јављању из Москве.

«Православни вјерници, не само из Русије већ и и из околних земаља пристижу у великом броју у храм Христа Спаситеља, а због великог прилива вјерника Руска Православна Црква је одлучила да од данас уведе и другу смјену тако да ће се непрекидно двадесет четири сата православни вјерници моћи поклонити Десници Светог Јована Претече Господњег. Уводе се и ноћна дежурства како би што више Московљана и вјерника из осталих крајева могло да цјелива ову велику Светињу», рекао је јеромонах Петар.

По ријечима оца Петра, процјењује се да ће се  Светињи за ових десет дана колико ће боравити у Москви, уз увођење и  друге смјене поклонити и сто педестет хиљада вјерника који пристижу из Румуније,  Бугарске, Грузије, Украјине, Бјелорусије, Грчке. «Ово је велики догађај не само за Руску Православну Цркву, већ се може рећи  да је ово један васељенски догађај који је окупио и још више зближио све православен вјернике из цијелог свијета», каже отац Петар.

Јеромонах Петар је подсјетио да је Москва град који има неколико подворја помјесних Православних Цркава. Поред  Српске Православне Цркве ту су и Антиохијска Патријаршија, Бугарска Православна Црква, Атинска Архиепископија и друге.
«Поред православних вјерника свих нација, окупљају се и припадници других хришћанских конфесија, како протестанти и римокатолици тако и Јермени који припадају монофизитској цркви. Људи чекају и по десет сати, чак и по цијелу  ноћ», рекао је јеромонах Петар.

Света десница Светог Претече и Крститеља Господњег остаће у Москви  до петка када креће за Нижњи Новогород гдје ће на поклоњењу бити неколико дана када ће кренути ка Чепорскарију, Екатеринбургу, Чељабинску, Минералним водама на Кавказу, Ростову на Дону, Минску, Петрограду да би се на крају 16. јула се из Кијева вратила у Црну Гору.

Извор: Светигора прес - С.К.

ЦРКВА ХРИСТОВА И СВЕТ РЕЛИГИЈЕ

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), у среду 14. јуна 2006. године, од 19 часова, говориће Преосвећени викарни Епископ хвостански г. Атанасије, на тему Црква Христова и свет религије. Том приликом Владика Атанасије ће представити истоимену књигу, а домаћин Трибине г. Горан Раденковић, професор Богословије Светог Саве, у Београду, кратко ће приказати књигу.

У ВИНКОВЦИМА СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕН ПРАЗНИК ДУХОВА

Светом Литургијом која је служена у Парохијском центру у Винковцима обележена је слава парохије винковачке. У склопу молитвене свечаности обележено је сећање на Јосифа Руњанина, винковачког Србина, композитора хрватске химне «Лијепа наша Домовина».

Парастос- молитву за душу покојног Јосифа Руњанина служили су свештеници архијерејског намесништва вуковарског предвођени протојерејем-ставрофором Душаном Колунџићем и протојерејем Предрагом Азап, парохом винковачким.

По завршетку Литургије обављен је обред освећења славског колача и жита. Обреду је присуствовао и дожупан вуковарско-сремске жупаније Јован Ајдуковић с сарадницима.

Протојереј Предраг Азап

РАДИО-СВЕТИГОРА ПРОСЛАВИО КРСНУ СЛАВУ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије 12. јуна 2006. године благословио је и пререзао славски колач у просторијама Радио-Светигоре поводом крсне славе ове Радио-станице.

Обраћајући се архипастирском бесједом запосленима и гостима, Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је рекао да је Дух Свети и животворни  на данашњи дан у виду огњених језика сишао на своје ученике и апостоле на Гори Сионској сабравши Цркву Божију и сјединивши све земаљске народе у један сабор и заједницу.
„Исти тај Дух животворни је прије осам година сишао и на Радио-Светигору и као што су у Христово вријеме апостоли проговорили различитим језицима а разумљиво, тако и овај Радио осам година говори једним од језика Светог празника Духовдана  без прекида, језиком Цркве Божије, разумљивим за оне који имају уши да  чују, очи да виде и срце да разумију. Пролазећи кроз мијене и промјене, у раду Радио-Светигоре учествовали су многи који су допринијели његовом утврђењу и опстанку,  нека и њих Господ утврди без обзира гдје се налазили. Онима који су још овдје, вјерни језику Духовдана и Радио-Светигоре, да Бог да истрајности, стрпљења и духа жртве  на којима је овај Радио  саграђен и опстао, да би овај модран и савремен, али ипак језик духовдана и даље био слушан служећи на просвећење онима који га слушају“, рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Високопреосвећени Митрополит Амфилохије  је нагласио да је Радио- Светигору прије осам година благословио Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле, и изразио наду да његов благослов није изневјерен.

 Виокопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије честитајући крсну славу радницима  пожелио је  да их  Бог укријепи, и да им  Дух Свете Тројице, дух љубави, истина Свете Тројице вјечна и непролазна буде носилац,  руководилац и извор свега онога што се са таласа Радио-Светигоре буде чуло.

Извор: Светигора прес - С.К.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail