Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. јун 2006. године

„СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ“ ПОСЕЋУЈЕ ШКОЛЕ

У петак, 16. јуна настављена је акција даривања вредних комплета књига школским библиотекама. Представници „Светосавског звонца“ и Si-Si компаније су посетили основну школу „Јован Стерија Поповић“ у Вршцу и на пригодној свечаности ученицима веронауке и њиховом вероучитељу Мирку Јовићу предали вредан поклон. Скуп је благословио изасланик Његовог Преосвештенства Епископа банатског Г. Никанора, отац Нинослав Качаревић. У пријатној атмосфери школске библиотеке, а на предлог оца Нинослава, договорена је и нова посета „Светосавског звонца“ банатској епархији и граду Вршцу. Наиме, почетком нове школске 20006/2007 двор банатске епархије биће домаћин изложбе дечјих радова која су до сад пристигла на конкурс „Срби светитељи“. Због летњег распуста, акција даривања књига се наставља од септембра, посетама основним школама у Новом Саду, Суботици, Новом Пазару…

У току лета је планирано да се обиђу нека места на Косову и Метохији.

Чланови редакцији је „Светосавског звонца“ су посетили и ОШ „Филип Кљајић-Фића“ у Београду, где су се дружили са ученицима четвртих разреда, полазницима веронауке.

Како је то био последњи дан ове школске године, договорено је да промоција „Светосавског звонца“ , за ученике свих разреда, буде у септембру, када ће чланови редакције „Светосавског звонца“, наши познати песници и књижевници обићи ову школу.

 

ДЕСНИЦА СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА У НИЖЊЕМ НОВГОРОДУ

Света рука Светог Јована Претече и Крститеља Господњег из Москве је свечано допремљена у Нижњи Новгород.

Због невремена које је захватило овај дио Русије авион са Светом десницом прво је морао да слети на аеродром у Чебоксарију. Изненађени посјетом Светиње која је крстила Господа Исуса Христа, радници аеродрома су се брзо снашли и замолили Преосвећеног Владику будимљанско-никшићког Г. Јоаникија да Руку изнесе из авиона како би јој се поклонили, што је овај и учинио. На аеродром су убрзо затим дошли мјесни Епископ Господин Варнава и обласни губернатор са осталим представницима власти.

Након двочасовне паузе Владика Јоаникије је Светињу вратио у авион и с њом кренуо за Нижњи Новгород. На аеродрому у Нижњем Новгороду Свету руку дочекао је Архиепископ Нижњеновгородски Г. Георгије са свештенством и вјерним народом. Бројни руски новинари постављали су питања Епископима, а једно од њих упућено Владици Јоаникију тицало се будућности Свете деснице Јованове, односно да ли ће Рука остати у Русији. Владика је одговорио да је Рука по промислу Божијем некада била у Русији, а сада је, опет по промислу Божијем, у Црној Гори и то се неће промијенити, него ће се 16. јула вратити на Цетиње.

Рука је потом са аеродрома стигла у нижњеновгородски храм Христа Спаса, гдје ју је дочекало око 15.000 вјерника. Архиепископ Георгије је затим, уз саслужење педесетак свештеника служио млебан са акатистом Светом Јовану Крститељу, након чега је ријека људи кренула на поклоњење Светињи.

Блажењејши Архиепископ Георгије заблагодарио је Српској Православној Цркви и Владици Јоаникију што је Десница која је крстила Спаситеља свијета дошла на територију његове Богом спасаване Архиепископије.

Иначе, готово сви руски медији синоћ су опширно извјештавали о испраћају Светиње из Москве, са нагласком на потресне опроштајне ријечи Свјатјејшег Патријарха Алексија на испраћају Деснице Светог Јована Крститеља.

Владика Јоаникије данас је посјетио манастир Светог Серафима Саровског у Дивјејеву који је од Нижњег Новгорода удаљен око 170 километара. Он ће сјутра са Архиепископом Гергијем служити Свету архијерејску литургију поред Свете деснице Јованове.

И у Нижњем Новгороду, као што је било у Москви, вјерници у километарским редовима чекају по девет часова да би се поклонили Руци Светог Јована.

У овом граду живи око 1.500.000 становника.

Извор: Светигора прес - П.Д./Р.В.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ И МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ СЛУЖИЛИ У ПОДЛАСТВИ ГРБАЉСКОЈ

Њихова Високопреосвештенства Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Митрополит Дабробосански г. Николај, као и Архимандрит Подворја Руске православне Цркве отац Јероним са бококоторским свештенством, служили су 18. јуна 2006. године,  Свету Архијерејску Литургију и  парастос за три стотине  седамдесет девет недужних родољуба који су живот положили за Вјеру, Краља и Отачаство, у манастиру Подластва Грбаљска.

Његово Високопреосвештенство Архиепископ и  Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије у бесједи након помена невиним жртвама страдалим од братске руке и умореним без доказа и права на одбрану казао је  да је преко три стотине и више оних чије су кости расијане одавде, од Грбља, од Маина, од Будве, Паштровића, Побора,  Кртола, широм ове земље, од Везировог до Зиданог моста.

«Као што каже један писац, «расијане су, посијане по земљи, њихова крв проливена  вапије к небу». Вапила је и вапије и данас јер крв оних који су праведно пострадали,  никада неће престати да вапије и никад не може бити заборављена», рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Окупљеним вјерницима  благослов Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла пренио је у свом слову Високопреосвећени Митрополит Николај.

Вјерном народу и свештенству у име Одбора за обиљежавање помена пострадалим родољубима и удружења «Открићемо истину» захвалили су  његов предсједник Душан Никлановић, потпредсједник Крсто Борета, а окупљенима се обратио и књижевник Жарко Команин рекавши да истина о њима која је скривана и закопавана у земљу шездесет година васкрсава, «јер истина не може да трули, истина не може да умре. Истина о њиховом страдању доводи до помирења и смирења, она ослобађа и спасава. А ко је са истином тај је и са народом и Богом».

Светој служби Божијој присуствовало је више стотина вјерника из Котора, Тивта, Херцег-Новог, Будве и Грбља.

Извор: Светигора прес - Ж.К./ В.К.

ЗАВРШЕНА МАТУРА У БОГОСЛОВИЈИ СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА У МАНАСТИРУ КРКИ

Матуранти друге генерације обновљене Богословије Света Три Јерарха у манастиру Крки полагали су у јунском року школске 2005/06.г. испит зрелости-матуру. По благослову Светог Архијерејског Синода изасланик и предсједник комисије је био Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г.Г. Герасим.

Ова генерација као и прошлогодишња показала је изванредан успјех иако је читаво школовање провела у тешким условима трудећи се како на пољу богословске науке тако и на обнови духовног живота у овом крају. Богослови су активно учествовали у богослужењу у манастиру и у храмовима православне Далмације. Својим присуством храбрили су малобројне Србе који су се вратили на своја огњишта и били су примјер да је живот за православне Србе у Далмацији могућ.

Епархија далматинска, братство манастира Крке и Управа богословије желе им сваки благослов Божији у даљем школовању и раду на добро наше Свете Цркве.

ОСВЕЋЕН ХРАМ СВЕТОГ ЈОВАНА У ДОЛИМА

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије са свештенством осветио је 7. јуна 2006. године новосаграђену цркву у Долима, недалеко од Пивског манастира. Храм је посвећен Обретењу главе Светог Јована Крститеља, на чији дан се и вршила Света Архијерејска Литургија. Тога дана 1943. године, такозвана Ханџар дивизија, заробила је 520 мјештана околних села међу којима је било чак 108 деце, и у мјесту Доли их свирепо убили. Прво су убијали дјецу на очиглед њихових мајки и рођака, онда су убили жене, а затим мушкарце.

"Овдје нас је сабрала Његова жртва и Његов спомен, као и спомен светих пивских мученика, невиних жртава пострадалих због вјере православне и имена српског. Они су овдје као јагањци поклани од вукова пуних мржње, од безбожника и злотвора. Иако би их ми људи заборавили по нашим људским слабостима, њихова имена и њихова жртва уписани су у вјечно Божије памћење." – казао је Преосвећени Владика Јоаникије.

Градњу цркве пивским мученицима покренула је породица Благојевић чијих је чланова породице у Долима највише побијено, тачније преко 200 у једном дану. Поред Епархије будимљанско-никшићке изградњу цркве су још помогли локална самоуправа Плужина, приватна предузећа, као и мјештани Дола и многе пивске породице. Иначе, ово је већ седми храм у Црној Гори рађен у облику Ловћенске капеле.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail