Информативна служба
Српске Православне Цркве

10. јул 2006. године

ИЗЛОЖБА ФРЕСАКА У ЦРКВИ СВЕТОГ САВЕ У ЊУЈОРКУ

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа источно-америчког Г. Митрофана, протеклог викенда, одржана је изложба фресака – копија фресака из манастира и цркава са Косова и Метохије, које су живописали студенти Академије Српске Православне Црква за уметности и консервацију, у цркви Светог Саве у Њујорку. Изложбу и пут делегације Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију је благословио Његова Светост Патријрах српски Г. Павле.

Била је то, после Београда, Минехена и Бостона, још једна у низу успешних традиционалних добротворних изложби фресака које су настале трудом и молитвом студената Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у класи проф. Горана Јанићијевића.

На Ивањдан, у петак 7. јула 2006. године, протојереј Ђокан Мајсторовић је служио Свету Литургију, уз саслужење јереја Живка Велимировића, протојереја-ставрофора др Радомира Поповића и јереја мр Жељка Ђурића. Истог дана у вечерњим сатима, о. Ђокан Мајсторовић је отворио изложбу фресака и упутио топле речи добродошлице у име њујоршке парохије гостима из Србије. О. Ђокан је посебно похвалио труд студената и професора Академије Српске Православне Цркве да на овај својеврсни начин мисионаре и подсећају Србе широм света на огромно српско културно-историјско благо на просторима Косова и Метохије. “Велико хвала студентима Академије на овим лепим фрескама, које у нама буде хришћанска осећања и понос. Задивљен сам љубављу и трудом студената да свету покажу благо Косова и Метохије. На крају, желим младима да наставе да на овај начин прослављају Господа Бога и Спаса Исуса Христа.” Отварању изложбе су, између осталих, присуствовали ЊКВ Принц Михаило Карађорђевић; г. Круљевић, вршилац дужности Амбасадора Србије при Уједињеним Нацијама; др Милош Прица, Амбасадор Босне и Херцеговине при Уједињеним Нацијама и г. Владимир Жутић, конзул Србије у Њујорку.

У суботу је протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије Српске Православне Цркве и вођа делегације, служио вечерњу службу, а затим је у парохијској сали, одржао предавање на тему Историја Српске Православне Цркве, са освртом на Косовски бој и период туркократије на српским просторима све до Првог и Другог Српског устанка. О. Радомир се посебно осврнуо на XIX и XX век и на буђење националне свести. Декан Академије се задржао на два догађаја – ослобађању српске државе после Балканских и Првог Светског рата и уједињење Српске Православне Цркве 1920. године. Затим је све присутне, о. Радомир подсетио на изазове који су настали после комунистичког режима у Србији, а посебно на секуларизам и глобализацију. На крају је о. Радомир окупљеним разјаснио проблеме у Републици Македонији и Црној Гори, са којима се, данас, сусреће Српска Православна Црква. “Ипак, нема места за страх јер се Христос оваплотио да победи свет и својим Васкрсењем спасе људски род.”

У недељу 9. јула 2006. године, у цркви Светог Саве, у Њујорку, Свету Литургију је служио о. Радомир Поповић, уз саслужење о. Ђокана Мајсторовића, старешине овог велелепног српског православног храма, о. Живка Велимировића и о. Жељка Ђурића. Светој Служби су, поред верног народа православног, присуствовали ЊКВ Принц Михаило Карађорђевић; др Милош Прица, Амбасадор Босне и Херцеговине при Уједињеним Нацијама, г. Владимир Жутић, конзул Србије у Њујорку. У беседи, после Свете Литургије, окупљеном верном народу о. Радомир Поповић се захвалио о. Ђокану Мајсторовићу на топлом и хришћанском дочеку, о. Живку и свим парохијанима који су помогли да изложба фресака буде добро организована. Отац Радомир је тумачећи зачало Светог Јеванђеља прочитано на Светој Литургији, посебно истакао савремене изазове са којима се сусреће човек на Западу. На крају беседе, о. Радомир је позвао се окупљене да погледају изложбу.

У току посете Бостону и Њујорку, делегација Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију посетила је Факултет Чаног Крста, Универзитет Харвард (Бостон), а на Академији Светог Владимира (Њујорк), делегацију је примио декан Џон Ериксон. Учињена је посета и манастиру Светог Тихона у Пенсилванији.

Ивица Чаировић

РУКА СВЕТОГ ЈОВАНА У САНКТ ПЕТЕРСБУРГУ

САНКТ ПЕТЕРСБУРГ/ЦЕТИЊЕ, 07. јула (Светигора прес) – Велика хришћанска Светиња Рука Светог Јована Претече и Крститеља Господњег јуче се, послије тродневног боравка у Минску, из престонице Бјелорусије поново вратила у Русију и стигла у Санкт Петерсбург.

Десницу највећег од жене рођеног на аеродрому у Санкт Петерсбургу дочекао је Архиепископ Тихвински Константин који је Светињу, уз саслужење свештенства и бројних вјерника, пренио у Александроневску Лавру, гдје ју је дочекао Митрополит Санктпетерсбуршки Владимир. Потом је служен молебан, а затим су кренуле десетине хиљада вјерника на непрекидно даноноћно поклоњење Руци која је крстила Господа на Јордану.

Митрополит Владимир и Архиепископ Константин данас су служили Свету литургију, уз саслуђење свештенства РПЦ и јеромонаха из Цетињског манастира који Светињу прате на њеном благословеном путу по Русији. Митрополит Владимир је у току литургије посебно заблагодарио Његовој Светости Патријарху Српском Павлу и Високопреосвећеном Архиепископу Цетињском Митрополиту Црногорско-приморском Амфилохију „што су дали благослов да ова велика хришћанска Светиња  посјети и мученички Санкт Петерсбург“.

Иначе, током тродневног боравка Свете Руке у Минску, процјена је да јој се поклонило око 250.000 вјерника. Последњег дана њеног боравка у бјелоруској престоници поклонио јој се и предсједник Бјелорусије Александар Лукашенко са породицом и ближом родбином.

Рука Светог Јована остаће у Санкт Петерсбургу до 12. јула, а два последња дана боравка у старој руској престоници пребиваће у Гатчину, гдје је боравила око 120 година (1799 – 1918)  у вријеме династије Романових.

СВЕТИГОРА ПРЕС - П.Д./Р.В.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail