Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. јул 2006. године

СВЕТА ДЕСНИЦА ЈОВАНА КРСТИТЕЉА
СТИГЛА У ЦЕТИЊСКИ МАНАСТИР

Свету Десницу Јована Претече,  која је у пратњи високе делегације Московске Партијаршије, на челу са Његовим Високопреосвештенством Митрополитом Ташкентским и Средњеазијским Г. Владимиром и Преосвећеним Епископом Женевским и Западноевропским Г. Михаилом, затим Преосвећеним епископима Будимљанско-никшићким Г. Јоаникијем и Диоклијским Г. Јованом, који су је јуче дочекали на аеродрому у Подгорици, те секретаром Московске Патријаршије протојерејем Николајем Балашовом, директором Фонда Андреја Првозваног г. Сергејем Шчеблигином и представницима руске Думе, у Цетњиском манастиру дочекао је  Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије, бројно свештенство Митрополије Црногорско-приморске и вјерни народ.

По доласку Светиње у Цетињски манастир, Њихова Високопреосвештенства Митроплит Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Ташкентско-средњеазијски Г. Владимир, уз саслужење Преосвећених Епископа Будимљанско-Никшићког Г. Јоаникија, Диоклијског Г. Јована, Женевског и Западноевропског Г. Михаила и бројног свештенства Митрополије Црногорско-приморске  и Епархије Будимљаснко-никшићке служили су Молебан Светом Јовану Крститељу.

У бесједи окупљенима у Цетињском манастиру Високопреосвећени Митрополит Амфилохије захвалио је Митрополиту Владимиру и Епископу Михаилу, као и члановима Фонда Андреја Првозваног што су Светињу вратили у Цетињски манастир, рекавши да нам је она данас донијела Свете молитве Његове Светости Патријарха Московског и цијеле Русије Г. Алексија Другог, десетина архијереја Руске Православне Цркве, стотина свештеника и  десетина хиљада православног руског народа из свих крајева које је посјетила приликом своје благословене посјете Русији.

„Прошавши та бескрајна пространства и оставивши иза себе дубок траг, дотакавши се и православне руске душе, ево је поново овдје међу нас да нас освећује, да нас просвјећује, да буде благослов овога града и ове земље и народа. Да нас Светиња призива на оно што је  њено дјело, на Свето покајање, јер је то дјело и свједочење Светог Јована Крститеља и Претече. Док је ходио по земљи очекујући и свједочећи Христов долазак, призивао је своје савременике, призива и нас данас на покајање `Покајте се јер се приближило Царство небеско`. Покајање је најдивнији цвијет људског поштења по ријечи мудрог Божјег угодника и Светитеља Николаја Охридског и Жичког,  суштина благе вијести Христове, Јеванђеља Христовог, суштина Цркве Божије. Црква Божија постоји овдје у овом свијету да призове људе од несавршентсва савршенству, од огреховљености безгрешности, од таме свјетлости, од непреображености и окамењености срца и огрезнутости на грјеховну таму на просвећеност и пробуђеност људског срца, на пробуђеност за живог Бога и Спаситеља Господа Христа и Његову велику истину, спасоносну за сав свијет. Пробуђеност за нашу браћу да све људе на земљи осјетимо и доживимо као истинску дјецу Божју, да осјетимо да смо сви дјеца Божија. Да смо сви из свих земаљских народа призвани  да будемо један Божји народ сабран у јединство вјере, истине, врлина дарованих од Бога, срдаца и умова. На то нас ова Света Десница призива, на то је призивала кроз вјекове сва она мјеста и читаве земаљске крајеве пролазећи од Јерусалима, Антиохије, Цариграда, Родоса, Малте, Петровграда, Белгије, Београда и до овог мјеста гдје се зауставила. Али не да би само нас укрепљивала,  него да би укрепљивала и на покајање призивала све људе и све земаљске народе, да би се сила благодатна из ње сијала и у ове наше дане и у будућности“, рекао је Високопреосвећени Архиепископ Амфилохије.

Митрополит Амфилохије пожелио је на крају бесједе да Господ остави благослов Свете Деснице на широку и бескрајну земљу руску, рекавши да Светиња, иако је овдје, у Цетињском манастиру, духовно је и својом благодатном силом остала  у многим срцима и душама благосиљајући Божји, руски народ и позивајући га на покајње и духовни препород.

Потом се бесједим вјерном народу обратио Високопреосвећени Митрополит Владимир и рекао да за паству Руске Православне Цркве није било веће радости од поклоњења Десници Јована Крститеља.

О историји Десница Светог Јована Крститеља можете прочитати на адреси: http://www.mitropolija.cg.yu/svetinje/krstitelj.html

Извор: Светигора прес - С.К.

ЗАЈЕДНИЧКА АКЦИЈА ЈКП ИНФОСТАН И ДРУШТВА ЗА ПОДИЗАЊЕ ХРАМА СВЕТОГ САВЕ НА ВРАЧАРУ „ДА И ЗИДОВИ ДОБИЈУ ДУШУ“

Заједничком акцијом Инфостан-а и Друштва за подизање Храма Св. Саве на Врачару грађани Београда могу да уз уплатницу Инфостана за месец јун добити и додатну Уплатницу која је намењења добровољном финансирању довршетка радова на Спомен-Храму Светог Саве на Врачару.

Инфостан и Друштвo за подизање Храма Св. Саве позивају грађане да уз уплатницу Инфостана за јун 2006. године попуне и Уплатницу за Спомен Храм Светог Саве на Врачару и тако искористе историјску част и прилику ове генерације да доврши оно што су преци започели током прошлог века.

У складу са својим могућностима грађани ће уплатом новчане помоћи на рачун Храма Св. Саве постати дародавци и ктитори.

Довршетак Храма Св. Саве представља остварење заветне мисли нашег народа – да се саставе нити са прошлошћу и на сигурне темеље поставе све тежње ка будућности.

Допринос овој акцији пружили су Скупштина града Београда, ЈКП Инфостан и ЈП ПТТ Србија.

ТЕСЛИН ЈУБИЛЕЈ У ЕПАРХИЈИ ГОРЊОКАРЛОВАЧКОЈ

Дана 10. јула 2006 године, пред очима целе светске јавности, у Смиљану је обележена 150-те годишњица од рођења Николе Тесле.

Света Архијерејска Литургија је служена у храму Св. апостола Петра и Павла у коме је службовао Николин отац - Милутин. Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, уз саслужење Епископа бихаћко-петровачког Г. Хризостома, Епископа осјечко-пољског и барањског Г. Лукијана, Епископа славонског Г. Саве, Епископа далматинског Г. Фотија, домаћина Епископа горњокарловачког Г. Герасима, те више свештеника и монаха. Богослужењу је присуствовао већи број верника, те представници католичке цркве, на челу са бискупом госпићко-сењским мнс. Милом Боговић, као и заступници српског народа у Хрватском сабору и многобројни други гости. По завршеној Литургији, Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим је у својој беседи поздравио све присутне госте, те истакао велики значај Теслине личности за цело човечанство и посебно нагласио важност његових порука. Трпеза љубави приређена је у Кореници, где се присутнима обратио Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, захваливши се Епископу Герасиму на позиву и организацији овог великог догађаја.

Извор: Епархија горњокарловачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail