Информативна служба
Српске Православне Цркве

7. август 2006. године

У ЛОС АНЂЕЛЕСУ УСТОЛИЧЕН НОВИ ЕПИСКОП ЗАПАДНОАМЕРИЧКИ ДР МАКСИМ (ВАСИЉЕВИЋ)

Његово Преосвештенство Епископ новограчанички Г. Лонгин је у Саборној цркви у Алхамбри (Лос Анђелес, Калифорнија - САД), 30. јула 2006. године, у оквиру Свете Литургије устоличио у трон епископa Епархије западноамеричке Г. Максима, досадашњег Његовог Преосвештенства Епископа хумског, викара у Митрополији дабробосанској и професора на Православном богословском факултету Универзитета у Београду. Епископ Максим је изабран за Епархију западноамеричку на редовном заседању Светог архијерејског сабора Српске Православне Цркве, одржаног у мају ове године. На Светој Архијерејској Литургији и чину устоличења саслуживало је дванаест свештеника уз присуство православних верника у препуном храму Светога Стефана Првовенчаног у Алхамбри. По древном црквеном предању, новоустоличени Епископ је началствовао на Светој Евхаристији.

Уводећи новопостављеног Епископа у трон, Преосвећени Епископ Лонгин, досадашњи администратор западноамеричке епархије, прочитао је одлуку Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве о избору Епископа Максима. Затим је Преосвећени Владика Лонгин честитао верном народу епархије долазак новог епископа, позвао га да свог новог архипастира слуша, да се за њега Богу моли и да га свесредно подржи. Епископу Максиму је пожелио Божју помоћ и жељу за пастирским успехом на просторима Западне Америке.

Епископ Максим, који је на ову епархију од Светог Архијерејског Сабора изабран управо благодарећи архипастирској бризи и љубави Епископа Лонгина, ступивши у трон, обратио се пригодном беседом. Он је заблагодарио Господу на благодатном чину устоличења, као и Светом Архијерејском Сабору на одлуци да га постави да управља Црквом Божијом у далеком свету. Такође је изразио благодарност својим претходницима, часним јерарсима: блаженопочившем Григорију (Удицком), Хризостому и Јовану, као и Епископу Лонгину. Владика Максим је нагласио да једино Православље живи вером која одише етосом и духом жртвовања за другог, а чему је извор у Светој Литургији и аскетском начину живота. Православље је Црква која прихвата свакога, а посебно грешнике и која се угледа на Христа, кроткога и смиреног у срцу који као добри Самарјанин излива уље и вино на људске ране и немоћи.

Новоустоличени Епископ је истакао да је у данашње време пресудно чувати најдрагоценији дар мира, јединства и католичанскости Цркве, коју ђаво тако ненавиди, а људски греси и слабости нарушавају. Ово јединство се тиче не само односа са Мајком Црквом у Србији него и са свим Црквама на овом континенту. У свету који се суочава са западним етосом и културом, Православље неће моћи понудити веродостојно сведочанство уколико буде разједињено, него само ако буде говорило једним устима и једним срцем. Цркве су позване да превазиђу заточеност у националним границама, и да се пројаве и делују као једна Црква а на славу Бога – Оца, Сина и Светога Духа.

На крају је Преосвећени Епископ Максим у спомен на устоличење сваком присутном вернику даровао Молитвеник на енглеском језику, илустрован иконама о. Стаматиса Склириса.

Беседа Новоустоличеног Владике Максима (на енглеском језику) -  THE ADDRESS OF BISHOP MAXIM OF WESTERN AMERICA, ON THE OCCASION OF HIS ENTHRONOMENT IN ALHAMBRA, LOS ANGELES, 30th / 17th of JULY, 2006…

Извор: Митрополија дабробосанска

АРХИЕПИСКОП АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У МАНАСТИРУ ПРАСКВИЦА КОД СВЕТОГ СТЕФАНА

На Светој Архијерејској Литургији коју је служио 5. августа, у манастиру Прасквица Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, у звање игумана рукопроизвео јеромонаха Димитрија (Лакића), настојатеља ове древне светиње.

Ово мјесто гдје смо сада је свештено мјесто, казао је Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Г. Амфилохије у бесједи на Светој Литургији, упоређујући га са оним мјестом на Светој гори Синајској гдје се Творац показао Мојсију рекавши му: „Скини обућу са ногу својих, јер мјесто на којем стојиш свето је“.

Древни храм Светог оца нашег Николаја Мирликијског Чудотворца у манастиру Прасквица свето је мјесто, јер се многи народ кроз вјекове у њему Богу молио, примајући тако самог Створитеља у своје наручје, као Симеон Богопримац, у ум и у срце своје, сједињујући се тако са Њим.

Високопресвећени Архиепископ Амфилохије, осврнувши се на данашњи Апостол, у којем Свети апостол Павле каже да једни другима нијесмо дужни ништа осим љубави, казао је: „Једино љубав једни другима дугујемо, само да љубимо једни друге. Ништа друго једни другима не дугујемо, као што ни нама Господ ништа не дугује. Господ је све испунио, непрекидно нас љубављу својом грије, не гледајући ко је ко на овој земљи. Они који су Његови, једино што једни другима дугују је љубав, ону Његову христолику, христоносну, богоносну љубав. Није то било каква љубав, то је она Божија сила, снага, свјетлост и мудрост, истина, доброта, саможртвена љубав која не тражи своје, која се не горди, него се непрекидно дарује на начин на који се Бог дарује и на начин на који нас је Бог обдарио и непрекидно обдарује Собом, не само Својим даровима. Није нас Бог обдарио само животом и здрављем, памећу, снагом руку, брзином ногу, није нас обдарио само даровима земаљским, не обдарује нас само сунцем и другим даровима, обдарује нас Самим Собом. Себе Самога приноси за живот свијета и непрекидно нам дарујући Себе, дарује Своју вјечну и непролазну љубав, учећи нас како да живимо овдје на земљи“.

Током Свете Службе Божије, Архиепископ Амфилохије рукопроизвео је у звање игумана јеромонаха Димитрија (Лакића), настојатеља манастира Прасквица, у којем је он већ четрдесет двије године, од чега тридесет пет на свештеничкој служби.

Светој Архијерејској Литургији у манастиру Прасквица, присуствовао је велики број житеља Паштровића, али и туриста који се одмарају на Будванској ривијери.

Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије служиће сјутра Свету Архијерејску Литургију у цркви Свете Недјеље у Јошици, поводом храмовне славе ове цркве. Током Свете службе Божије, која ће почети у 9 часова, Архиепископ Амфилохије ће у чин ђакона рукоположити дипломираног теолога Жељка Божића.

Извор: Светигора прес - С.К.

У МАНАСТИРУ ЂУРЂЕВИ СТУПОВИ ПРОСЛАВЉЕНА ЧЕТВРТА ГОДИШЊИЦА ОБНОВЉЕЊА ЕПАРХИЈЕ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ

Њихова Преосвештенства Епископи Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, Диоклијски Г. Јован и Шумадијски Г. Јован служили су 4. августа, Свету Архијерејску Литугију у Манастиру Ђурђеви Ступови код Берана, поводом четврте годишњице обновљења Епархије Будимљанско-никшићке.

У архипастирској бесједи којој се обратио вјерном народу окупљеном око ове Светиње, Преосвећени Епископ Шумадијски Г. Јован је рекао да је наша мјера у Цркви Божијој, Христовој, која је Тијело Његово, онолика колико човјек служи другом човјеку за добро и на спасење. Тако је живјела и Света Марија Магдалина мироносица, коју данас прослављамо. Живећи међу Светима, она је својим животом мијењала и себе и оне око себе.

«Зато без светости нема хришћанства. Не тражи Бог од нас много. Бити свет, не значи чинити нека велика дјела. Бити свет значи живјети по Богу, мислити о Њему, живјети у правди, у слози и љубави. Бити свет пред другима, значи послужити другоме у истини и правди. То нам је данас потребно. Данас има криза свуда, и у породици, и у друштву, у држави, криза има и у Цркви. Некада ни у Цркви ни у држави није било много институција које су регулисале нормативе живота, зато што је, на неки начин, сваки човјек био институција, живећи добрим дјелима, мислећи о добру и добро чинећи. Као установа, сваки човјек је могао да поучи и себе и другога. Нека нам Господ помогне да оправдамо звање на које смо позвани, да будемо свети. То, уствари, и значи бити хришћанин», рекао је Преосвећени Епископ Шумадијски Г. Јован.

У току Свете Службе Божије Преосвећени Владика Јоаникије одликовао је протојереја Мираша Богавца правом ношења крста.

Њихова Преосвештенства су у продужетку Литургије освештали манастирску чесму, дар Угљеше и Слободана Вељића за покој душе њихове преминуле мајке.

Четврта годишњица обновљења Епархије Будимљанско-никшићка прослављена је уз пригодан музички програм, а поред великог броја вјерног народа из Црне Горе и Србије, прослави су присуствовали и Њ.К.В. принцеза Линда Карађорђевић и академик Миомир Дашић.

Извор: Светигора прес - Б.Ц./С.К

ОСВЕШТAН ХРAМ СВЕТИХ КОНСТAНТИНA И ЈЕЛЕНЕ, У БОЧЦУ, КОД БАЊА ЛУКЕ

Његово Преосвештенство Епископ бањалучки Г. Јефрем, уз саслужење више свештеника и ђакона, освештао је у недељу 23. јула 2006. године, Храм светих Константина и Јелене, у Бочцу.

Владике Јефрема је, поред осталог, нагласио да је жеља за овим храмом веома стара и да постоји у народу откад је насилна, освајачка турска рука порушила цркву брвнару код «тврђаве бочачке», а верне овог краја оставила без богомоље.

“У овом народу вијековима је тињала нада да ће се изградити нова црква. Историјске прилике биле су такве да се то до данас није могло остварити. Богу хвала, за протеклих шест година подигнут је овај велелепни храм, који ће служити за молитвене потребе вјерника села и парохије”, казао је Епископ бањалучки Г. Јефрем.

Храм светих Константина и Јелене постао је символ Бочца, јер је то светиња која ће добронамерним путницима кроз ово место казивати да ту живи православни српски род.

“Парох бочачки, свештеник Љубиша Ђурић каже да у овом крају има више од 300 домаћинстава. Црква је гарант опстанка нашег народа. Градњом храма остварен је дугогодишњи сан вјерника овог краја и зато је ово пресудан историјски тренутак за Бочац”, рекао је парох Љубиша Ћурић.

Многи мештани Бочца морали су после рата обнављати домове и видати ране. Aли, имали су снаге и жеље да саграде овај храм. У томе се огледа величина појединца и народа.

Кум храма у Бочцу је Јово Видовић, док је темељима кумова Драган Aрежина. Недељко Кесић даровао је и кумовао звона, а дародавац иконостаса је Раденко Ороз. “Сваки прилог за градњу овог храма је злата вриједан, јер је дат од срца. Нека Бог благослови све оне који су даровали земљу, помогли изградњу и који ће од сада чувати светињу у Бочцу”, рекао је владика Јефрем.

Протојереј Предраг Азап

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ПУЛИ

У недељу, 8. по Духовима, 6. августа 2006. године, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије, посетио је Епархију горњокарловачку и том приликом служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог оца Николаја у Пули. На Светој Литургији су саслуживали Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим и игуман манастира Крка, архимандрит Гераман.

У својој беседи Епископ Герасим је поздравио Епископа Фотија, захваливши се на Његовој посети нашој Епархији. Обративши се присутним верницима парохије пулске, Епископ их је позвао да буду јединствени у Христу, сабрани око једне Свете Чаше и окупљени око својих свештеника.

Извор: Епархија горњокарловачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail