Информативна служба
Српске Православне Цркве

10. август 2006. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ПОВОДОМ ПОНОВНОГ СТРАДАЊА БЛАЖЕЊЕЈШЕГ
АРХИЕПИСКОПА ОХРИДСКОГ И МИТРОПОЛИТА СКОПСКОГ Г. ЈОВАНА

Са дубоким жаљењем смо сазнали да се Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, поглавар аутономне Охридске Архиепископије, од 8. августа ове године налази на издржавању казне у скопском затвору Идризово пошто је претходно – у резултату монтираног судског процеса – осуђен на годину дана затвора. Истичемо да је ово већ други пут да се он хапси и затвара. Он је данас једини утамничени црквени поглавар у Европи, ако не и у свету. Исти судија који га је у току суђења два пута ослобађао сваке оптужбе и проглашавао невиним, осудио га је трећи пут, очигледно под притиском или по диктату. Куриозитет је још и у томе што је архиепископ Јован као другооптужени добио знатно већу казну него човек којем је суђено као првооптуженом по истом предмету.

Искрено се надамо да ће надлежни судски органи Републике Македоније ревидирати правно и морално неутемељену пресуду. Позивамо све вернике Српске Православне Цркве, све православне и друге хришћане у свету и све који у Бога Живога верују на усрдну молитву за заточеног архиепископа Јована и за све сужње и страдалнике у свету, а све људе добре воље позивамо на солидарност и подршку, у циљу његовог што скоријег пуштања на слободу и враћања редовним пастирским обавезама у Цркви.

Свети Архијерејски Синод
Српске Православне Цркве

ПИСМО ХРВАТСКИХ БРАНИТЕЉА
ЕПИСКОПУ ГОРЊОКАРЛОВАЧКОМ Г. ГЕРАСИМУ

У канцеларију Епископа горњокарловачког дана 9. августа 2006 године пристигло је писмо потписано од стране хрватских бранитеља. Овим путем објављујемо сам садржај писма, док ће саопштење за јавност о овом догађају уследити накнадно:

“Господине владика Герасиме,

Хрватски лист бр.95 објавио је натпис "На звонима у Смиљану грб Републике Србије". Житељи Лике и оближњег Госпића овај чин доживљавају као дрску провокацију, стога вам скрећемо пажњу да под хитно дате мајсторима нека избрусе српски грб и ставе натпис како ви кажете који гласи: Храму светих апостола Петра и Павла у Смиљану дарује ЕПС поводом обиљежавања 150 година од рођења Николе Тесле. Господине Герасиме ви добро знате што је српска војска под овим грбом учинила у Лици и цијелој Хрватској. Оцјењујемо  јако провокативним подгријавати злонамјерне људе и потицати на размишљања што значи српски грб у Хрватској. Хрватски народ је јако алергичан на овакве провокације, а нарочито хрватски бранитељи. Размислите мало о бројкама срушених цркава и других сакралних објеката, старачких домова, дјечјих вртића, болница, демолираних споменика, убијених људи, жена, дјеце, немоћних рањеника и стараца. То се никад не смије и не мцже заборавити, стога је свака провокација тежак изазов на узврат. Ваши људи почели су вјешати српске заставе које нису хрватским уставом допуштене. Зашто? Тко је духовни покретац ? Ви вјеројатно знате. Таквим појавама стати ћемо драстично за врат. Ако не скинете државно знаковље са звона у Смиљану, морамо се ми побринати. Заборавите Гарашанову идеју.

Загреб, 25. српња 2006 године.

Хрватски бранитељи“

Извор: Епархија горњокарловачка

СУСРЕТ ЕПИСКОПА БАЧКОГ И ДИРЕКТОРА ЦЕНТРА СИМОН ВИЗЕНТАЛ ИЗ ЈЕРУСАЛИМА

Дана 8. августа ове године, у Владичанском двору у Новом Саду, Његово Преосвештенство Епископ бачки господин Иринеј примио је господу др Ефраима Зурофа, директора центра Симон Визентал из Јерусалима и господина Ацу Сингера, председника Јеврејске заједнице Србије.

У срдачном и отвореном разговору гост из Јерусалима је истакао да циљ делатности центра Симон Визентал није једино привођење моралних и физичких извршилаца холокауста и других нацистичких злочинаца правди него, још више, жеља да се сачува света и светла успомена свих невиних жртава без разлике и да се превентивно ради на онемогућавању нових човекоубиствених подухвата. Епископ Иринеј се сагласио да је морални аспект у сваком делању – следствено, и у овом – бесумње претежнији од правног и политичког, мада их је практично немогуће сасвим раздвојити.

Разговор је показао да г. Зуроф одлично познаје историју страдањ? и злочин? на тлу Југославије за време другог светског рата, као и данашња кретања код нас и у читавом свету.

После посете г. Зурофа новосадској Јеврејској општини, господин Епископ се поново сусрео са њим и г. Сингером на Кеју жртава рације. Са њима је била и г-ђа Ана Френкел, председница Јеврејске општине у Новом Саду.

Сусрет се завршио молитвом г. Зурофа за покој душ? жртава Новосадске рације и за мир у свету. Епископ и његова пратња су потом такође тихо изговорила аналогну молитву по православном обичају.

Извор: Епархија бачка

НА ЦЕТИЊУ ПОЧИЊЕ САБОР ПРАВОСЛАВНЕ ДЕЦЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Данас на Цетињу почиње традиционални, седми по реду, Сабор православне дјеце Црне Горе.

Манифестација jе почела Светом Архијерејском Литургијом у Цетињском манастиру, коју је служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, уз саслужење свештеника Митрополије црногорско-приморске.

По завршетку Свете Службе на гумну испред Цетињског манастира дјеца – полазници вјеронауке, из свих крајева Црне Горе, учествовала су у програму који су са својим вјероучитељима припремили за ову манифестацију.

Извор: Светигора прес – Р.В.

ВУЧЈА ЛУКА ПРОСЛАВИЛА ХРАМОВНУ СЛАВУ
СВЕТОГ ПАНТЕЛЕЈМОНА

Јуче су на Вучјој Луци храм Светог великомученика и исцјелитеља Пантелејмона и Општина Источни Стари Град прославили своју крсну славу. Овом приликом Свету Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај уз саслужење седам свештеника и ђакона.

По одслуженој Литургији освештано је славско жито, преломљен колач и извршена литија око храма, у току које је одслужен мали помен свим војницима овога краја погинулим у претходном рату, а потом је у новосаграђеном светосавском дому приређена трпеза љубави.

Извор: Митрополија дабробосанска

ПРОСЛАВА СВЕТОГ ПАНТЕЛЕЈМОНА
У МИРКОВЦИМА КОД ВИНКОВАЦА

Његово Проесвештенство Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан служио је Свету Архијерејску Литругију у славонском селу Мирковци, на дан Светог великомученика Пантелејмона. Свету Литургију, Преосвећени Владика Лукијан је служио испред цркве уз саслужење четворице свештеника и епархијског ђакона и у присуству неколико стотина верника.

“Ова црква и околина свето су место. Стара липа и извор посебно су љепи. Зеленило и чист ваздух, ливадско и пољско цвеће још више улепшавају цркву. Овде је све светиња и Божија творевина, коју треба да негујемо и чувамо”, рекао је Преосвећени Епископ Г. Лукијан.

Литургији су присуствовали г. Драган Црногорац, представник српске заједнице у Источној Славонији; и дожупан Јован Ајдуковић.

Протојереј Предраг Азап

САБОР У САМОГРАДУ

На празник Светог Пантелејмона, Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служили су са свештенством Свету Архијерејску Литургију на темељима цркве у Самограду, у Пријелозима код Бијелог Поља. На Светој Литургији крштено је седамнаесторо верника, а у продужетку је одржан црквено-народни сабор.

Извор: Епархија будмљанско-никшићка

ОСВЕЋЕН ХРАМ ВАЗНЕСЕЊА ГОСПОДЊЕГ У БУШЕВИЋУ

У селу Бушевићу, општина Крупа, на Уни, 1.августа 2006. године, у 18 часова, свечано је прослављено освећење обновљеног храма Вазнесења Господњег, подигнутог 1894. године, а запаљеног 21. августа 1941. године.

Обнова овог Светог храма почела је 10. јуна 2005. године, благословом и уз велику подршку Преосвећеног Епископа Г. Хризостома и уз несебичну финансијску подршку браће Гојка и Ђорђа Бурсаћ, из САД-а, који су родом из Бушевића, те благочестивих вјерника Бушевића.

Свечани чин освећења обавио је Његово преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом уз саслужење Епископа горњокарловачког Г. Герасима и викарног Епископа хвостанског Г. Атанасија, уз присуство великог броја вјерника цијелог краја и расијања, кумови су били г. Ђорђе и Олга Бурсаћ.

За велике заслуге на обнови орденом Светог Саве II степена одликовани су г. Гојко и Ђорђе Бурсаћ и проглашени обновитељима храма, а јереј Карађорђе Дерајић титулом протонамјесника, те остали заслужни на обнови.

Послије освећења храма освећен је споменик Петру Пецији Поповићу, вођи прве и друге сељачке буне рођеног у Бушевићу, о чијој личности и значају је говорио професор Рајко Колунџија.
Након чега је уследила трпеза љубави гдје су радосно прославили ово историјско освећење сви присутни.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

ОБНОВЉЕН ХРАМ СВЕТОГ ПРОРОКА ИЛИЈЕ У МАРКОВЦУ

Крајем 2005. године почела је обнова храма Светог Пророка Илије у Марковцу, а завршена пред храмовну славу Светог Пророка Илију. У обнови су својим прилогом учествовалж људи родом са ове парохије, а који живе у дијаспори.

Прве прилоге дали су браћа Жељко и Душко Трифуновић (настањени у Београду), за рестаурацију старог иконостаса са иконама, као и прилог за израду чесме и стаза испред цркве. Александар Ченић (настањен у Линцу - Аустрија) са својом породицом, дао је прилог за израду новог каменог пода као и набавку дрвеног намјештаја у доборезу потребног за овај храм.

Од прилога које је скупио Тоде Манојловић (настањен у Хамилтону - Канада), купљен је полијелеј и комплетан инвентар потребан за богослужење.

Захваљујемо свима који су помогли обнову овог Светог храма и молимо да и даље својим прилозима помогну да се заврше још неки битни радови на вањском уређењу храма и парохијског дома. Такође молимо, да се сви који могу укључе у обнову Манастира Светог цара Лазара на Далматинском Косову (Косовска Лазарица).

За све информације око прикупљања или слања прилога молима Вас да се обратите свештенику Милораду Ђурђевићу на телефон 00385915943824.

Јереј Милорад Ђурђевић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail