Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. август 2006. године

БОГОСЛОВСКИ ДИЈАЛОГ ПРАВОСЛАВНЕ И РИМОКАТОЛИЧКЕ ЦРКВЕ У ИСКРИВЉЕНОМ ОГЛЕДАЛУ ПРОИЗВОЉНИХ И НАДОБУДНИХ ИНТЕРПРЕТАЦИЈА

У Београду ће од 18. до 25. септембра 2006. године бити одржано заседање Мешовите комисије за званични теолошки дијалог Православне Цркве и Римокатоличке Цркве.

Званични богословски дијалог Православне и Римокатоличке Цркве траје већ дужи низ година, а води га Комисија за дијалог, састављена од по тридесет чланова из сваке од двеју Цркава. Православни део Комисије чине угледни професори теологије из свих помесних Православних Цркава, махом у архијерејском чину, по двојица из сваке помесне Цркве. Католички део комисије је у свему паритетан православном дeлу. Комисија има два равноправна сапредседника, митрополита пергамског г. др Јована (Зизјуласа) из Цариградске патријаршије и кардинала г. др Валтера Каспера. Православна и Католичка Црква се као домаћини заседања смењују наизменично.
То што је предстојеће заседање – као и сва досадашња, пошто се ради о стручном, теолошком дијалогу – затворено за јавност не умањује одговорност наше помесне Цркве, која је домаћин у име васељенског Православља, и њену дужност да водећим светским теолозима пружи одговарајуће услове за миран и неометан рад. Напомињемо да одговорност не лежи само на Српској Православној Цркви него и на другим друштвеним чиниоцима. Посебну улогу имају медији који овом научно-богословском скупу на највишем нивоу не треба да приписују оне димензије које он нема.

Правилно обавештавање јавности требало би, свакако, да подразумева двојаку добронамерност новинара – према ономе о коме пише и према ономе коме су вест и коментар упућени. Нажалост, морамо констатовати да београдски дописник новосадског Дневника који j е у броју од 14. августа ове године, на шестој страни, писао о предстојећем заседању Комисије за богословски дијалог није био добронамеран ни према ономе о коме пише, у овом случају Српској Православној Цркви, ни према читаоцима Дневника, које није информисао него дезинформисао. Једини човек на свету који „зна” да је заседање Комисије за богословски дијалог у функцији припремa за претпостављени и буквално митолошки схваћени долазак папе у Србију јесте аутор чланка „Папа на корак од Србије“. Надајмо се да се неће појавити још који „експерт“ овог профила! Иначе, даћемо за право онима који тврде да је Србија црна рупе Европе и да није у стању да води било какав цивилизовани дијалог.

Уосталом, Комисија за теолошки дијалог не разматра нити ће на седницама у Београду разматрати питања социјалног карактера или било какве теме од „текућег” или „дневног” значаја него ће размењивати богословска сазнања. Постоји, наравно, и дијалог Православне и Католичке Цркве о проблемима савременог друштва и појединца у њему, али се овим темама баве друга тела и друге комисије двеју Цркава, што, уосталом, није непознато домаћој јавности. Питање којим се на јефтин сензационалистички начин бави Дневников дописник није на дневном реду ниједног од релевантних црквених тела.

Извор: Епархија бачка

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПОВОДОМ ДОГАЂАЈА У ЦРКВЕНО-ШКОЛСКОЈ ОПШТИНИ СВ. ВЕЛИКОМУЧЕНИК ГЕОГРИЈЕ – КАНБЕРА

Имајући у виду несугласице и забуну до којих је дошло недавним једностраним деловањем појединаца, посредно или непосредно укључених и заинтересованих за живот и рад црквене општине Св. Георгије из Канбере, Епархијски савет Новограчаничке митрополије у својој седници од 14. јула 2006. дао је надлежном црквеном одбору одређена упутства за рад.

Устав Српске православне цркве строго забрањује било какве измене и додатке на храмовима, било унутра или споља, без прибављене дозволе надлежног епископа и релевантних епархијских тела. Дужност је епископа да одржава канонски ред и поредак у својој епархији и да се стара да се свештенство и верни народ придржава прописаних правила свете Православне цркве ради свога спасења.

За постављање извесних плоча, нарочито једног одређеног натписа на спољни зид храма св. Ђорђа, није претходно прибављена потребна дозвола епископа нити одобрење надлежног црквеног одбора а, колико нам је познато, ни сагласност чланства црквеношколске општине, ни парохијана. Овакво непоштовање епископа, свештенства и верника не може бити, и неће бити толерисано.

Овај самовољни и једнострани поступак проузроковао је немире и поделе међу парохијанима храма Св. Ђорђа. Ранији парох, о. Станиша Остојић, који је због личних и породичних разлога разрешен дужности пароха средином јула месеца о. г. био је веома узнемирен због подела у самом одбору а које су изазване оваквим поступком појединаца. И поред његових вишеструких молби и настојања да се ситуација смири, десило се, нажалост, да су се поделе и нетрпељивост измакли контроли.

У циљу васпостављања поретка у парохији надлежном црквеном одбору су од стране Епархијског савета дата упутства за враћање храма у првобитно стање. Поступањем по предлогу Епархијског савета, црквени одбор би показао добру вољу и намеру да се настало стање нормализује и разреши и смири ова веома тешка ситација. Након тога, уколико би постављање плоче на спољни зид храма (али без граматичких и смисаоних грешака) било по жељи црквене општине, то би се онда могло остварити предвиђеним поступком и у складу са канонским прописима. Овде се не ради о одмазди него о решењу проблема.

Нови парохијски свештеник у овој црквеној општини може бити именован и постављен само када се успостави функционалан и одговоран црквени одбор, који ће заједно са свештеником служити духовним потребама верника који желе да се сабирају  ради слављења имена Бога најузвишенијег. Њему нека је слава и сада и увек и у векове векова. Амин.

Информативна служба СПЦ у Аустралији

ВЛАДИКА АМФИЛОХИЈЕ: ГЛОБАЛИЗАМ БИ ДА ИЗЈЕДНАЧИ ЛАЖНЕ БОГОВЕ СА ЖИВИМ И ИСТИНИТИМ БОГОМ

„Данас на овај свети дан, почетак Госпођинског поста, ми прослављамо Часни Крст, прослављамо онај догађај који су прије толико вјекова прославили источноромејски цареви, побиједивши тадашње незнабошце“, рекао је Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије у току данашње Свете Архијерејске Литургије коју је са свештенством служио у цркви Макавеја у подгоричком насељу Толоши.

„У исто вријеме ми данас прослављамо и Свету браћу Макавеје и њихову мајку Соломију, свештеника Елеазара, који су узели Крст Христов на себе још прије Христа, који су се распели за Господа, који су се жртвовали за праву вјеру, за вјеру пророка Мојсија и Илије. Јер, у оно вријеме вјера права нашла се у великој опасности од ондашњих пагана, ондашњих многобожаца, нечега сличног овоме што се догађа у наше вријеме са свјетским глобализмом који би хтио да поистовијети праву вјеру и лажну вјеру“, казао је Владика.

Он је казао да би глобализам хтио да поистовијети лажне богове и лажне идоле са једним Живим и Истинитим Богом. По његовим ријечима, примјер браће Макавеја који је драгоцјен за оно вријеме, драгоцјен је и за ово наше због покушаја да се „у један казан сваре сва лажна божанства, све лажне религије, па чак и оне сатанске, да би се изједначиле са правом Христовом вјером, тврдом Божјом вјером“.

„Многи данас, као и у вријеме браће Макавеја, по својој људској слабости, колебају се и, како каже Свети Владика Николај, на три вјере оком намигују а ниједну право не вјерују. Међутим, као и онда, тако и данас има оних који припадају светом остатку изабраног Божјег народа, који се не колебају, који чувају вјеру праву православну, сљедујући Светим оцима, Светим апостолима, Светим мученицима и свима онима који су носили Крст Часни кроз историју и њиме се поносили и који су се борили за Крст Часни и слободу златну“, закључио је Владика Амфилохије.

Извор: Светигора прес - С.Ж./Р.В.

ЈАБЛАНИЦА КОД ГРАДИШКЕ: ОБНОВА ХРАМА СВЕТОГ ЛАЗАРА

Мјештани села Јабланице у сарадњи са свештеником Мирком Милисавићем организовали су донаторску вечеру за прикупљања средстава за обнову храма посвећеног Светом кнезу Лазару.

Дарујући софру тридесетак присутних поклонило је 8.600 марака, од чега је пет хиљада цркви даривао Вукашин Војиновић.

Храм Светог кнеза Лазара у градишком селу Јабланица изграђен је 1933. године, а послије Другог свјетског рата црква је препуштена сама себи и зубу времену, па се тренутно налази у веома лошем стању.

“Због алармантног стања храма није било услова да се обавља богослужење, па је 2003. године почело реновирање храма,” казао је свештеник Мирко Милисавић. “Ове године храм морамо покрити и очекујемо велику помоћ од парохијана. За обнову цркве Светог кнеза Лазара у Јабланици општина Градишка поклонила је три хиљаде и 300 марака, а Министарство финансија Републике Српске пет хиљада марака.”

Иако се црква Светог кнеза Лазара налази у Јабланици, која припада градишкој општини, овај храм је у надлежности парохије Бијаковац у општини Козарска Дубица.

Замјеник начелника општине Градишка Љубимко Чакаљ истакао је да сви који су у могућности треба да помогну санирање храма јер је то божија и заједничка кућа свих мјештана Јабланице. Чакаљ је изјавио да су се од ове године почеле одржавати добротворне вечере како би се помогло изградњи и обнови православних храмова на подручју општине Градишка.

Замјеник начелника општине Градишка Љубимко Чакаљ подсјетио да се тренутно гради црква у Брезик Ламинцима, за шта је такође недавно била одржана вече добротвора и нада се, вели он, да ће се добротворним вечерима одазивати велики број грађана и помоћи изградње и санације храмова.

Предраг Азап

САБОР НА РАВНОЈ РОМАНИЈИ

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај служио је 12. августа, поводом традиционалног Романијског сабора, Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Великомученика Георгија на Равној Романији, а том приликом је саслуживало осам свештеника и ђакон.

Прије Свете Литургије одслужен је парастос војсковођама и војницима српским, погинулим у отаџбинским ратовима од 1912. до 1995. године, међу којима је и преко 3.500 бораца сарајевско-романијске регије, страдалих у претходном рату, чија су имена исписана на зидовима манастирског храма.

Након обављене литије, вјерницима се пригодном бесједом обратио Високопреосвећени Митрополит Г. Николај, а потом је у манастирској порти одржан богат културно-умјетнички програм. Међу великим бројем вјерника, на овогодишњем сабору нашли су се и г. Драган Чавић, предсједник Републике Српске; г. Младен Иванић, министар иностраних послова Босне и Херцеговине; посланици у парламентима Босне и Херцеговине и Републике Српске, представници Владе Републике Српске, г. Радомир Кезуновић, градоначелник Источног Сарајева, с начелницима градских општина, представници борачких организација и Савеза логораша Републике Српске, те многе породице погинулих бораца.

Извор: Митрополија дабробосанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail