Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. август 2006. године

САОПШТЕЊE ЗА ЈАВНОСТ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ ПОВОДОМ ОДБИЈАЊА ДАВАЊА ДОЗВОЛЕ ЗА ГРАДЊУ ТЗВ. ЦПЦ У МАЛОМ ИЂОШУ

У модерним, демократским и правно уређеним државама питање регистрације, а потом и дјеловања новоформираних вјерских заједница, спада у надлежност државних органа. Тако се и питање захтјева анатемисаног и проклетству предатог распопа Мираша Дедеића и неколицине његових сљедбеника са правне позиције и позитивног законодавства о црквама и вјерским заједницама у Републици Србији једино може посматрати из тог угла.

Из сензационалистичког приступа овом питању у појединим медијима веома се лако стиче утисак да је то питање, иако се једино тиче државних органа Републике Србије, покренуто са амбицијом да се њиме у Црној Гори, ионако подијељеној, даље продубљују подјеле и диобе и то посебно у данима пред наступајуће општинске и републичке изборе. Као да је некоме стало да ''докаже'' да се у Србији, у којој деценијама живи скоро 270 хиљада држављана Црне Горе и која им деценијама пружа све оно што им, у појединим историјским тренуцима, Црна Гора није могла пружити, прогоне тобожњи ''етнички Црногорци''.

Ако је у Црној Гори, злоупотребом једног давно упокојеног комунистичког закона из 1977. године, мимо и поред вјековима постојеће Православне Цркве – Митрополије Црногорско-Приморске, у јануару 2001.г. било могуће ''оснивање'' распопске секте анатемисаног и проклетству предатог распопа Мираша Дедеића под лажним именом ЦПЦ онда, како се то види, у Србији у којој је недавно донијет модеран закон у духу европских стандарда таква лакрдија није могућа.

Из србијанског Закона о црквама и вјерским заједницама се јасно види да се вјерске заједнице не оснивају распопским декретима и саопштењима за јавност него на основу одлуке 0,001% пунољетних држављана Републике Србије који имају пребивалиште у Републици Србији или страних држављана са сталним боравком на територији Републике Србије (чл. 18). Такође, Законом је прописано да се не може регистровати вјерска организација чији назив садржи назив или дио назива који изражава идентитет цркве, вјерске заједнице или вјерске организације која је већ уписана у регистар цркава и вјерских заједница или која је раније поднијела захтјев за упис (чл. 19).

Из наведених одредаба се јасно види да у Србији нико нема злу вољу против било ког грађанина било које вјере или нације, па самим тим ни против тзв. ''етничких Црногораца'', него је ријеч о јасно израженом ставу државне власти, утемељеном на модерним стандардима, да не дозволи хајдучију и скрнављење под плаштом тобожње борбе за слободу вјероисповијести.

Овом приликом подсјећамо да се у Ловћенцу, у Епархији Бачкој, већ гради Храм Светог Петра Цетињског Чудотворца чије су темеље освештали Митрополит Амфилохије и Епископи Бачки Иринеј, Будимљанско-Никшићки Јоаникије и Диоклијски Јован са свештенством, а у његовој изградњи својим прилозима, радом и молитвом учествују скоро сви житељи Ловћенца осим неколицине политиканата – атеиста са вишегодишњим стажом у тајним полицијама како Србије тако и Црне Горе.

Из наведених чињеница се јасно види да иза најновијег демонског насртаја распопа Дедеића не стоји ''борба за слободу вјероисповијести и људска права'' него је ријеч о једној предизборној активности не би ли се како удворио коме у наредном периоду.

Уосталом, оваква удружења као што је ово Дедеићево у демократским земљама Европе била би предмет кривичног гоњења због: лажног представљања, ремећења јавног реда и мира, изазивања вјерске, националне и политичке нетрпељивости и због коришћења туђих обиљежја и символа, а ни у ком случају предмет легитимног признања и дјеловања.

Цетиње, 17. августа 2006. године

МАНАСТИР ПОДВРХ НА ПРЕОБРАЖЕЊЕ
СЛАВИ 400 ГОДИНА ОД ОСНИВАЊА

Манастир Подврх код Бијелог Поља прославиће ове године на Празник Преображења Господњег 400-ту годишњицу оснивања.

У саопштењу Епархије Будимљанско-никшићке пише да ће прослава овог великог јубилеја почети данас у 19 часова вечерњом службом у манастиру, а у њеном наставку ће о значају ове Светиње говорити познати духовници и научници који ће том приликом представити, недавно штампану, монографију о Подврху.

Духовно славље продужиће се до касно у ноћ, а на сам празник Светог Преображења, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служиће са свештенством Свету Архијерејску Литургију.

Извор: Светигора прес - Р.В.

ПОЧЕЛА ИЗГРАДЊА НОВЕ ЦРКВЕ У ЧЕЛИНЦУ

У Градском парку, који се налази између Општинске управе и хотела "Турист", у Челинцу, у уторак 15. августа почела је изградња темеља цркве посвећене Сабору Светог Aрханђела Гаврила. Иначе, општине Челинац већ десет година слави Светог Архангела Гаврила као заштитника и крсну славу.

“У овој фази градиће се само темељи, а рок завршетка радова је крај септембра ове године. Вриједност овог дијела посла је око 110 хиљада марака, а градиће се средствима вјерника и добротвора”, каже г. Урош Јанковић, начелник општине Челинац и председник Грађевинског одбора за изградњу овог храма.

Земљиште за изградњу новог храма у Челинцу, који је уједно Спомен храма погинулим борцима у свим досадашњим отаџбинским ратовима, освештали су Преосвећени Епископи бањалучки Г. Јефрем и Преосвећени Епископ горњокарловачки Г. Никанор (сада Епископ банатски) уз саслуживање више свештеника и ђакона још 8. септембра 1996. године.

Протојереј Предраг Азап

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ И КАРДИНАЛ ПУЉИЋ ПОСЕТИЛИ ЕВРОПСКИ КАМП МЛАДИХ ХРИШЋАНА

Високопреосвећени Митрополит дабробосански Г. Николај и Кардинал Винко Пуљић посетили су, у среду 16. августа, Камп европске хришћанске младежи, који је смештен на равни изнад жупне цркве у Гучој Гори, код Травника.

Тамо су их дочекали немачки надбискуп Хилдесхајма и др Јозеф Хомејер, председник Већа бискупских конференција земаља Европске уније, као организатор овога сусрета младих.

Високопреосвећени Митрополит Николај је, младима у Кампу, упутио речи охрабрења и позвао их на радост живота и сведочења хришћанског идентитета. Кардинал Пуљић је изразио радост што се овај сусрет младих хришћана из више земаља одржава баш у Босни и Херцеговини. “Пошто су млади у овом модерном времену суочени с разним искушењима, потребна им је помоћ на путу тражења истинске слободе. Млади треба да у Богу пронађу смисао живота.”

На сусрету су окупљени представници младих из Православне и Католичке Цркве који кроз молитву и заједничко дружење желе да продубе смисао свога хришћанског живота. Камп је назван «ШКОЛА МИРА», а тема сусрета је – слобода.
У кампу се окупило око 100 младих из Немачке, Литваније, Бугарске, Румуније, Украјине, Мађарске, Хрватске и Босне и Херцеговине.

Протојереј Предраг Азап

БРАТСКИ САСТАНАК СВЕШТЕНИКА ИЗ СЈЕДИЊЕНИХ АМЕРИЧКИХ ДРЖАВА И КАНАДЕ ОДРЖАН У ДЕТРОИТУ

У уторак, 9. августа 2006. године, у цркви Светог великомученика кнеза Лазара, у Детроиту, одржан је братски састанак клира Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама и Канади.

Братски састанак је отпочео јутарњим богослужењем, после којег су се свештеници окупили у сали. Сусрету су присуствовали Високопреосвечени Митрополит Г. Христофор и новоустоличени Епископ Г. др Максим. На почетку, Високопреосвечени Митрополит је пожелео добродошлицу свим окупљеним, а посебно гостима, између осталих, Високопреосвећеном Митрополиту денверском Грчке Православне Цркве Г. Исаији, који је био први говорник на тему из Прве посланице Коринћанима Светог апостола Павла. Поменути су многи аспекти свакодневног живота свештеника, па је после предавања започела жива расправа.

У поподневном раду, скупу се прикључио Преосвећени Епископ источноамерички Г. Митрофан. Клирици су разговарали на разне теме из свакодневног живота свештеника и парохије. У касним поподневним часовима, састанак је окончан вечерњим богослужењем.

Протојереј Милован Катанић

ЦРКВЕНЕ ЕМИСИЈЕ СВЕШТЕНИКА ОСЈЕЧКОПОЉСКЕ И БАРАЊСКЕ ЕПАРХИЈЕ НА РАДИЈУ «БОРОВО»

У радијским емисијама Локалне радио станице у Борову, код Вуковара, од априла 2006. године редовно се емитују емисије верског садржаја. Свакодневно у термину од 9 часова на програму је емисија «ПОУКЕ И САВЕТИ ИЗ СВЕТОГ ПИСМА», која траје око 7 минута, а емисија «ОТКРИВЕНА ИКОНА» у трајању од 30 минута, на рпограму је сваке недеље.

Емисије уређује протојереј-ставрофор Душан Колунџић и протођакон Драган Сердар. Емисије су врло слушане, а термин који је добила Православна Црква испуњен је најбољим садржајима који се баве неговањем Православља и Светосавља, на прикладани и разумљив начин.

Протојереј Предраг Азап

ПРЕОБРАЖЕЊСКИ БРОЈ ЧАСОПИСА "КРКА"

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Фотија, из штампе је изашао нови Преображењски број часописа "Крка". Садржај броја: Блаженства о светлости; Потврда ствари невидљивих; 0 хришћанском васпитању деце; Европа, свети Оци и унутарње памћење Цркве; Манастир Крка; Грађанска Далмација у умјетности Симе Матавуља; Школе претворене у стаје; Вести из Епархије; Апел црквене општине Обровац; Приложници часописа Крка.

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail