Информативна служба
Српске Православне Цркве

29. август 2006. године

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ПРОСЛАВЉЕНО
У МАНАСТИРУ ДОБРУНУ

У Добруну је прослављена слава манастира Успења Пресвете Богородице. Свету архијерејску Литургију у манастирској цркви служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај уз саслужење шест свештеника и два ђакона. Међу многобројним вјерницима, Светој Литургији је присуствовао и члан Предсједништва Босне и Херцеговине г. Борислав Паравац, те начелници општина Вишеграда и Прибоја и други угледни представници привредног и политичког живота ове регије.

Пред почетак Литургије, Високопреосвећени Г. Митрополит освештао је шест нових звона, тежине од стотину до осам стотина килограма, израђених у ливници звона „Лиграп“ породице Кременовић из Тополе. Њих су добрунском манастиру приложили Општина Прибој, фирма „Сједишта“ из Прибоја, те више појединаца који су удружили своје прилоге. Свима њима Господин Митрополит је подијелио архијерејске Грамате захвалности.

Након одслужене Свете Литургије освештано је славско жито, преломљен колач и, уз звоњаву нових звона, извршена литија око манастирске цркве. Домаћин овогодишње славе, г. Веселин Ђуковић из Чајнича, је за званице, госте и присутни народ припремио обилну трпезу љубави, а прослава је настављена народним весељем у порти манастира, која је била мала да прими све оне који су дошли да обиђу и поклоне се овој најстаријој немањићкој светињи у Босни.

Извор: Митрополија дабробосанска

АРХИЕПИСКОП  АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО НА БИОЧУ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је у понедељак уз саслужење свештенства, Свету Архијерејеску Литургију и освештао цркву посвећену Успенију Пресвете Богородице у селу Биоче, код Подгорице.

Многе пјесме се пјевају и пјевале су се у свијету, а ми Хришћани пјевамо у бесконачност пјесму Господњу, коју су пјевали пророци и апостоли:
 „Рођењем својим остала си дјева, упокојњем својим нијеси оставила овај свијет, преминула си ка животу, ти која си мајка живота“.

Пресвета Дјева је углед нашег живота и по спољашњем понашању и по унутрашњем стању, рекао је Архиепископ Амфилохије након Свете службе Божије у обновљеној цркви Успенија Пресвете Богородице на Биочу. Она која је мајка Живота вјечног, подарила нам је бесен-благо, па није случајно да су се за вријеме овоземаљског живота Сина Божијег, чуле ријечи просте душе: Благословена утроба оне која те родила. Човјек није рођен за смрт и пролазност и тајна крштења није ништа друго до примање у себе тог сјемена вјечног живота и непролазности.

Слава којом се вјенчавају младенци није слава овоземаљског живота, већ вјечна слава оних који се сједињују у брачну заједницу у име Господње. Све што се у Цркви догађа не догађа се случајно и све је на свој начин призив на вјечни живот и бесмртност, рекао је Архиепископ Амфилохије у литургијској проповиједи.

Током Свете Литургије Архиепископ Цетињски је брачним вијенцем овјенчао Ненада и Марину Ракочевић и миропомазао новокрштене Зорана, Јована, Ивану, Татјану и Марију. 

Извор: Светигора прес – С.Ж./С.К.

ЕПИСКОП ЈОАНИКИЈЕ СЛУЖИО У ПИВСКОМ МАНАСТИРУ

Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у понедељак поводом  празника Успенија Пресвете Богородице, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Пива, који је данас прославио храмовну славу и јубилеј 420 година постојања.

Преосвећеном Владики Јоаникију у данашњој Светој служби Божијој, саслуживало је бројно свештенство Епархије Будимљанско-никшићке као и гости, протојереј Радован Биговић професор београдског Теолошког факултета, јеромонах Данило (Гаврановић) секретар Теолошког факултета у Фочи и јерођакон Игњатије из Москве.

Сабраном верном народу бесједом се обратио протојереј Радован Биговић, који је игуману Пивског манастира јеромонаху Никифору и вјерницима, честитао храмовску славу и говорио о Пресветој Богородици о којој се како је рекао мало зна.

„Пресвета Богородица је уистину личност која је одмах после живога Бога највише поштована  и слављена у православној цркви. У ово вријеме треба се запитати зашто је Богородица узнесена до самог Божанског престола, зашто се толико вијекова слави и поштује у хришћанском свијету, зато што је она прва личност од крви и меса која је слободно и добровољно прихватила да се Бог у њој зачне и у њој обитава, да њено биће и утроба буде храм Божији. Она је прихватила да свој живот живи не по својој, већ управо по вољи Божијој, када је рекла: Нека ми буде по твојој вољи. Управо због те одлуке да буде мајка Божија, а њено тијело и биће храм Божји, постала је  чудесно биће и највеће људско достигнуће“, рекао је протојереј Радован Биговић.

Током Свете службе Божије пререзан је славски колач и обављено причешће вјерног народа, а затим је у манастирској порти, поводом храмовне славе и јубилеја 420 година Успенија Пресвете Богородице, одржана духовна академија. Сабрање је благословио Преосвећени Епископ Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

„Овај празник има ту благодат да сабира људе и вјернике обједињујући их и дарујући им оно духовно јединство које је драгоцјено и спасоносно и без којег правога живота и нема. Зато данас, на овај Свети празник, прослављамо овај велики јубилеј манастира Пиве, који је претрпио распеће али и доживио васкрсење не само у физичком већ и у духовном смислу“, рекао је Преосвећени Валдика Јоаникије.

Духовној академији присуствовали су проф. др Милан Радуловић министар вјера Србије, предсједници општина Беране и Плужине Реља Јованчевић и Мијушко Бајагић а у програму су учествовали књижевник Рајко Петров- Ного, пјесници Милутин Мићовић и Радомир Уљаревић, музичар Асим Сарван, мајстор фруле Милинко Ивановић и народни гуслар Здравко Кнежевић.

Извор: Светигора прес – С.Ч./С.К.

ПРЕКО ТРИДЕСЕТ ХИЉАДА ЉУДИ У МАНАСТИРУ ОЗРЕНУ

Сваке године на празник Успенија Пресвете Богородице манастир светог Николе под Озреном угости хиљаде људи. Тада се одржава традиционално саборовање , а број оних који желе да посјете овај манастир из године у годину је све већи. Ове године тај број је био   близу 30.000 хиљада.

За оне који потичу из ових крајева најљепши су били молитвени тренутци на бденију уочи празника. Бденије је служио Његово Преосвештенство епископ зворничко - тузлански Г. Василије уз саслужење свештеника. На сам дан овог Богородичног празника епископ Василије служио свету архијерејску литургију и причестио неколико стотина верника.

Манастир Светог Николе задужбина Немањића настао је крајем 13.вјека, а писани податак говори да потиче из 1587.године , био је и остао центар верског и духовног живота православних Срба. Сада је генерално обновљен, по љепоти места на коме се налази спада међу најлепше манастире у Босни и Херцеговини.

Манастиром сада управља млади монах протосинђел Данило (Радојчић).

Протојереј Предраг Азап

САБОР У МАНАСТИРУ КРУПИ

На празник Успења Пресвете Богородице (28. августа 2006. г.) одржан је традиционални сабор православних Срба у манастиру Крупи. (1317. г.)

Свету Архијерејску Литургију поводом манастирске славе у Крупи служио је Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске као и гостујућих свештеника из бачке Епархије.

После Свете Литургије Епископ Фотије је пререзао славски колач и честитао славу игуману манастира о. Гаврилу и његовом сестринству и посебно истакао значај данашњег празника у економији спасења православне Цркве.

Овом значајном сабору у манастиру Крупи присуствовали су градоначелник Обровца др. Анте Жупан, представници ОЕСС-а из Задра као и г. Ратко Гајица саборски заступник Срба у Сабору Хрватске.

У разговору између Епископа Фотија и представника власти државе Хрватске било је ријечи о обнови манастира Крупе као и изградње пута који би био заобилазница око манастира а истовремено би повезивао градове Обровац, Книн и Грачац. Сви учесници разговора су се сложили да би то био пут од историјског значаја, који би допринео развоју туризма у општини Обровац и задарској жупанији.

Извор: Епархија далматинска

ПРОСЛАВЉЕНА ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА У МАНАСТИРУ ГОМИРЈУ

На празник Успенија Пресвете Богородице-Велику Госпојину, одржан је традиционални сабор у манастиру Гомирју. Ове године забиљежена је посета од око четири хиљаде верника. Уочи самог празника, Његово преосвештенство Епископ горњокарловачки Герасим, у препуној манастирској цркви, служио је бденије. Сутрадан, на сам празник Епископ Герасим је, уз саслужење више свештеника Епархије горњокарловачке, те појање хора српскоморавичке парохије ''Владика Данило Јакшић'', служио Свету Архијерејску Литургију, којој су присуствовали  многобројни угледни гости: г. Лука Денон-дожупан приморско-горанске жупаније, прф. Антон Манце-градоначелник Врбовског, др. прф. Синиша Таталовић-саветник у уреду председника Републике Хрватске, конзул жеран Мира Јегдић-представница генералног конзулата  Србије-Ријека и други. У склопу Литургије извршен је обред освећења славског жита и резања славског колача, након чега је организована литијска поворка око манастирског храма. У 18. часова служено је Вечерње богослужење а потом и Акатист Пресветој Богородици.

Извор: Епархија горњокарловачка

ПОСЕТА ВЕРНИКА ИЗ БАЧКЕ ЕПАРХИЈЕ
МАНАСТИРИМА ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког Г. Иринеја група верника Епархије бачке је посјетила манастире Крку, Лазарицу и Крупу. Верници Епархије бачке су присуствовали прослави славе манастира Крупе Успења Пресвете Богородице.

Поклоници из Бачке већ трећи пут долазе у походе светињама Далмације и тако ова посета постаје традиција што је знак искрене хришћанске љубави православним верницима и светињама Епархије далматинске.

Извор: Епархија далматинска

У БУДВИ ПОЧЕО САЛОН ХРИШЋАНСКЕ КЊИГЕ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије бесједом о Светом Петру Цетињском, отворио је 27. августа 2006. године, на платоу  између цркава у Старом граду Будви, Салон хришћанске књиге.

Oтварајући Салон хришћанске књиге, Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је истакао да је хришћанска ријеч преточена у слова узвишеног садржаја, изузетно значајна.

«Свака књига свједочи нам о неком или нечему а најзначајнија је она која садржи бесен-благо најдубље мудрости, која није само замаљска и људска, која није само одраз о свијету и природи у коме живимо, него је ријеч која садржи овоземну димензију, људску, човјечну, космичку и свега онога што се тка у тајни васионе и космоса. У исто вријеме та ријеч је и одсјај вјечне ријечи, мудрости и истине Божије. Она у себи оваплоћује тајну оностраног и овостраног, обједињује видљиво и невидљиво. Она је по много чему слична тајни самог Богочовјека. Зато је људска ријеч по својој природи богочовјечна, што и јесте смисао хришћанских књига, које су проистекле из Светог писма и Библије, ријечи Божије, ријечи Божанског откровења», рекао је Архиепископ Г. Амфилохије.

У бесједи о Светом Петру Цетињском, Архиепископ Амфилохије је нагласио да ако је ико у нашем роду и на овим просторима, онда је Свети Петар Цетињски, компензовао у себе ту велику и Свету тајну оностраног и овостраног, Божијег и људског.

«Он је ту тајну познао,  оптино се дотакавши тајни свога и људског живота, а овај свијет испитао, како је говорио његов синовац  Петар Други Петровић Његош, кроз себе и у себи. У исто вријеме оставио нам је ријечи које су оплођене, освећене и испуњене силом живога Бога. Зато се његове ријечи и данас помињу, читају се оне које је записао у својим Посланица, свом Завјештању и памте, као ријечи ријетко кога другог. Онај ко прочита Посланице схватиће каква је сила и моћ у његовој ријечи и биће му јасно да она није само људска и одраз људске мудрости, већ одраз Духа Божијега који га је надхнуо и дао ту снагу и моћ његовој ријечи писаној и усменој», рекао је Високопреосвећени Архиепископ Амфилохије.

Салон хришћанске књиге, у част празника Успења Пресвете Богородице, на платоу између цркава у Старом граду, уз сагласност и помоћ Општине Будва, организује Информативно-издавачка установа Митрополије Црногорско-приморске «Светигора». На Салону ће, поред «Светигориних» издања, бити изложене и књиге других хришћанских издавача, укупно више стотина наслова, од догматске, литургијске и пастирске, до литературе која третира животне проблеме савременог човјека.

Програмом је предвиђено да сваке вечери у 21 сат бесједе епископи, свештеници и други познаваоци хришћанске литературе. Салон ће бити у времену од 17 до 24 сата, сваког дана обогаћен и бројним другим културно-умјетничким садржајима.

Вечерас ће  Његово Преосвештенство Епискиоп Диоклијски Г. Јован бесједити о Светом Василију Острошком и литератури везаној за овог надалеко чувеног Светитеља.
Предвиђено је да Салон хришћанске књиге буде традиционална манифестација и да сваке године почиње уочи празника Успења Пресвете Богородице. 

Извор: Светигора прес – З.Г./С.К.

ОБНОВА ХРАМА СВЕТОГ ПРОРОКА ИЛИЈЕ У РАВНОМ

Освећењем темеља и служењем Свете архијерејске Литургије отпочела је обнова храма Светог пророка Илије у Равном код Купреса. Првобитни равањски храм саграђен је 1910. године, а до темеља су га срушили припадници хрватске војске, у новембру 1994. године.

Чин освећења и Свету Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај уз саслужење тројице свештеника и ђакона, у присуству око педесет житеља Равног – повратника у ово село на Купрешкој висоравни.

Благословивши присутни народ, Господин Митрополит им је честитао почетак обнове храма, поручивши да се храмови граде с љубављу јер су они домови Божји, али исто тако и домови свих вјерујућих људи. Такође је позвао све житеље Равног и околине, ма гдје данас били, да, у оквиру својих могућности, помогну обнову овога храма, чиме би испунили свој дуг према прецима и били добри настављачи њиховог задужбинарства, али исто тако и будућим покољењима оставили задатак да се у њему окупљају у литургијском заједништву, чувајући своју вјеру и не одричући се својих вијековних огњишта.

Извор: Митрополија дабробосанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail