Информативна служба
Српске Православне Цркве

12. септембар 2006. године

ИСУС ХРИСТОС - СВЕТЛОСТ СВЕТА, ТЕМЕЉ И НАДА ЕВРОПЕ

Припремајући се за велики екуменски сусрет Цркава који ће бити одржан септембра 2007. у Сибињу (Сибиу), у Румунији, наше Цркве „ходочасте“ на путу ка том сусрету у молитви и размишљању над темељном поруком коју желимо да доживимо на том сусрету, a која гласи: Исус Христос - Светлост света, темељ и нада Европе. Први, припремни сусрет одржан је у Риму јануара 2006. Други ће бити одржан у једној од земаља Реформације, у Немачкој, фебруара 2007, a коначни, заједнички, у већински православној земљи Румунији септембра 2007. У међувремену су локалне Цркве позване да на свом подручју организују екуменски сусрет Цркава да би мисао водиља и дело Божје били јединствени „ход“ свих хришћана, a не само „делегата“. Ми, епископи Цркава поверених нашој пастирској бризи, послушни молитви Господа Исуса на Тајној вечери, позивамо вас, своје вернике, на екуменски СУСРЕТ НАШИХ ЦРКАВА, који ће се одржати од 10. до 13. септембра ове године. У овом писму Вам шаљемо ПРОГРАМ за та три дана, заједнички сачињен.

ПРВИ ДАН

недеља, 10. септембар 2006.

- Између 19,30 и 20,00 часова окупљање у манастиру Ковиљу, a y 20,00 часова почетак свеноћног бденија (бдења), са светом Литургијом (Литургија ће почети око поноћи). После тога ће – у манастиру и у његовој близини, по потреби у Новом Саду – бити прилике за краћи одмор.
- Понедељак, 11. септембра 2006, у 10,00 часова, почетак заседања. Биће три краћа излагања, a после сваког од њих прилика за разговор и размену искустава.
Теме су:
а. Живот у манастиру – смисао и духовност ( Епископ јегарски Порфирије )
б. Монашке (редовничке) заједнице других Цркава (Католичка Црква - о. Петар Галаунер , ДИ; Цркве Реформације - г. Арпад Долинст , суперинтендент)
в. Допринос монаштва цивилизацији савременога света ( Епископ бачки Иринеј )
- У 13,00 часова заједнички обед, молитва и завршетак првог радног дана.

ДРУГИ ДАН

уторак, 12. септембар 2006.
- Пре подне, у Владичанском двору, у Новом Саду, сусрет православних и католичких епископа, у перспективи предстојећег теолошког дијалога у Београду.
- Званични програм почиње у 14,30 часова молитвом у Евангеличкој цркви у Новом Саду.
- У 15,00 часова, у малој дворани Српског народног позоришта, предавања на тему Charta oecumenica . Предавачи су из Српске Православне Цркве (проф. др Радован Биговић), из Католичке Цркве (др Андрија Копиловић), из Евангеличке Цркве (бискуп Самуел Врбовски) и из Реформатске Цркве (бискуп Иштван Чете-Семеши). После излагања и паузе разговор.
- У 18,00 часова свечана Евхаристија у католичкој цркви Имена Маријина.
- У 20,00 часова пријем у Извршном већу Војводине. Завршетак рада другога дана.


ТРЕЋИ ДАН

среда, 13. септембар 2006.
- У 9,00 часова молитва (акатист Господу Исусу Христу или акатист Часноме Крсту) у Саборној цркви у Новом Саду.
- У 10,00 часова, у свечаној дворани Матице српске, предавање на тему Христос - Светлост света, темељ и нада Европе (преосвећени владика Иринеј, епископ бачки, и монсињор Станислав Хочевар, надбискуп београдски).
- У 11,30 часова конференција за штампу.
- У 12,00 часова полазак за Фекетић . По доласку – молитва у реформатској цркви.
- После молитве, братска агапа и разговор у просторијама Пасторалног центра. Завршетак рада трећега дана.
Браћо свештеници, катихете, вероучитељи и вероучитељице, посебно позивамо вас да лично учествујете у целом програму. Ваша љубав према Христу Господу у овом благодатном тренутку подстиче вас да позовете и ангажујете вернике, који ће својом молитвом и братском љубављу помоћи да ово „поклоничко путовање Цркава“ буде знак наше послушности подстицајима Духа Светог и, уједно, знак и порука нашем времену. A оно жели да нас види као оне који граде бољи свет, a не као оне који „разграђују“. У смиреној послушности вољи Божјој, ми управо и желимо да посведочимо да заједно градимо бољи и сигурнији свет будућности.
Са пастирском одговорношћу братски вас поздрављамо.

Епископ бачки Г. Иринеј

Станислав Хочевар,
надбискуп и метрополита београдски

Самуел Врбовски,
Бискуп Словачке Евангеличке Цркве а.в.

Иштван Чете-Семеши,
бискуп Реформатске хришћанске Цркве

Арпад Долински,
суперинтендент Евангеличке Цркве а.в

САЖИВОТ У МИРУ – ОСНОВ ЗА БУДУЋНОСТ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Почетком септембра, у Женеви, одржан је састанак Централног тела Светског Савета Цркава, на коме су, у име Српске Православне Цркве, учествовали Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј и презвитер др Владан Перишић, декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Представници Српске Цркве су, по благослову Светог Архијерејског Синода, потврђени и од стране Генералне скупштине Светског Савета Цркава у фебруару о.г. у Порто Алегреу, Бразил.

На састанку се расправљало о повратку избеглица у своје домове, саживоту и помирењу у етнички подељеној области Косова и Метохије, као основним начелима дугорочнијег мира на овим просторима. “Остварење мултиетничког и мултирелигијског Косова и Метохије мора да почне саживотом у миру на том простору,” закључено је на састанку Централног тела.

Са састанка је поручено локалним верским великодостојницима на Косову и Метохији да наставе да чине сваки напор “да негују, смире и хармонизују односе у друштву који су покидани насиљем, мржњом и сукобима.” Уједно је саветовано Светском Савету Цркава да прати поштовање људских права и верских слобода на Косову и Метохији и обавести своје чланове - представнике Православних цркава и верских заједница широм света.

Од 1999. године, по окончању рата, већина православних Срба, и осталих неалбанаца, напустили су Косово и Метохију, а Албанци су уништили око 150 цркава и манастира.

Водеће тело Светског Савета Цркава апелује на Међународну заједницу, баш као и на све релевантне ауторитете, да гарантују повратак свих избеглица и миран саживот у још увек подељеним етничким заједницама. “На тим основама Међународна заједница може да буде инструмент за остварење напора за постизање трајног мира, обезбеђивање слободa и толеранције у истински мултиетничком и мултирелигијском Косову и Метохији.” Посебно је обраћена пажња на верска права мањина у тој области, и да се сачувају верски, културни и историјски споменици на Косову и Метохији.

ПАРАСТОС ПОВОДОМ ТРИДЕСЕТОГОДИШЊИЦЕ СМРТИ КНЕЗА ПАВЛА КАРАЂОРЂЕВИЋА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле ће, заједно са Преосвећеним Архијерејима Српске Православне Цркве, у четвртак 14. септембра 2006. године, у 12 часова, у београдској Саборној цркви Светог Архангела Михаила, служити парастос кнезу Павлу Карађорђевићу, поводом тридесетогодишњице од његовог упокојења, као и књегињи Олги и кнезу Николи.

Животопис ЊКВ Кнеза Павла Карађорђевића
28. (15. април) 1893 – 14. септембар 1976.

Праунук Карађорђев, син Кнеза Арсена (млађег брата краља Петра I) и кнегиње Ауроре Павловне Демидов ди Сан Донато. Рођен је у Петрограду, а преминуо у Паризу.

О њему се старао његов стриц, краљ Петар I, најпре у Женеви, а од 1903. године, у Београду, зато што је Кнез Павле рано остао без мајке, а његов отац је стално био одсутан, узевши учешћа у девет ратова. Основну школу и Другу мушку гимназију Кнез Павле је завршио у Београду са најбољим оценама. По сопственој жељи, 1913. године је започео класичне студије на Оксфорду, које је морао да прекине када је Аустроугарска објавила рат Србији, крајем јула 1914. Током рата обавио је више дипломатских мисија за Краљевину Србију, а већ 1918, вратио се у Оксфорд како би окончао своје студије. Дипломира историју уметности и постаје master of arts.

У Лондону је упознао Кнегињу Олгу (1903-1997), највишег племићког рода, ћерку грчког принца Николе. Њена је бака по оцу била сестра руског цара, а деда од данске краљевске лозе. Мати Кнегиње Олге је била велика руска Кнегиња Јелена Романов, ћерка Великог Кнеза Владимира, другог сина Императора све Русије, цара -мученика Александра II (1818-1881). Преко своје мајке, Кнегиње Ауроре, Кнез Павле је водио порекло од славних племићких породица Трубецкој и Демидов (руски принчеви Трубецкој воде порекло од Рурика, затим од мађарског краља Беле II Слепог и српског великог жупана Уроша Белог из 12. века). Кнез Павле и Кнегиња Олга венчали су се у Београду 22. октобра 1923. године. Кум му је био војвода од Јорка, потоњи енглески краљ Џорџ VI. Кнегиња Олга је родила два сина : Кнеза Александра (1924), Кнеза Николу (1928-1954) – и кћер Кнегињу Јелисавету (1936), која данас живи у Београду.

Почетком 1935. године, спајањем Историјско-уметничког и Музеја савремене уметности, у Београду је (у данашњој згради Председништва Републике) почео да ради Музеј Кнеза Павла, најзначајнија институција ове врсте у новој културној историји српског народа. Кнез Павле је, за кратко време, створио  први европски музеј у Србији, спретно укрстивши уметност српске цивилизације са најбољим што је пружала европска уметност. Иначе, Музеј кнеза Павла су затвориле комунистичке власти одмах по окончању рата.

Његово Краљевско Височанство Кнез Павле Карађорђевић се упокојио у Господу у Америчкој болници, у Неију крај Париза, 14. септембра 1976. године. Сахрањен је у Лозани, заједно са сином Кнезом Николом и супругом Кнегињом Олгом.

ЛИТИЈА ОД ЈАГОДИНЕ ДО МАНАСТИРА ЈОШАНИЦЕ

У суботу 9. септембра 2006. године, уочи празника Сабора српских светитеља устаносвљена је свечана литија од јагодинске цркве Светих архангела Михаила и Гаврила, у народу познатија као Стара црква, до манастира Јошанице, чија је капела посвећена овом великом празнику.

Свечана литија је кренула у 13 часова, од Старе цркве, а благословио је Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован и том приликом је, између осталог, рекао: “Установљење литије није никаква новотарија, него враћање коренима. Ова литија је један молитвени ход којим започињемо празновање празника Сабора српских светитеља.” Око 700 верника на челу са Владиком и свештеницима беличког намесништва који су носили честице светих моштију Светог Пантелејмона и три мироточиве иконе, уз појање тропара и у добром духовном расположењу и уз два заустављања и краћа одмора, стигли су око 17 часова у манастир Јошаницу, где је Владика са свештенством служио бденије. Литију је у манастиру Јошаница дочекао игуман манастира јероманах Евтимије, са братством.

У недељу, на сам празник Сабора српских светитеља, Владика је служио Свету Литургију, у којој извршио обред крштења. Преосвећени Владика је још једном нагласио да морамо да се вратимо коренима, уз наду да ће овако леп обичај заживети у Јагодини, и да ће се наставити литургијска обнова на којој и сам инсистира, управо због тога што све извире из Литургије. “Повратак изворима је приоритет и зато ми верници као Тело Христово молитава светих српских светитеља треба да тежимо својој глави – Христу, јер Он наш извор, прототип.”

После Литургије приређен је ручак, а затим је служен Акатист Српским светитељима.

Ђакон Миломир Тодоровић

ИЗЛОЖБА ОТИСАКА СА ДРВОРЕЗНИХ ГРАФИЧКИХ ПЛОЧА У МУЗЕЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

У оквиру Дана европске баштине, који се ове седмице одржавају у Београду, а чија је тема ДРВО, у Музеју Српске Православне Цркве изложено је 19 отисака са дрворезних графичких плоча, које су део збирке Музеја Српске Православне Цркве.

Музеј Српске Православне Цркве је отворен сваког радног дана од 8 до 16 часова, суботом од 9 до 12 часова, а недељом од 11 до 13 часова, а затворен је о великим црквеним празницима који су у црквеном календару обележени црвеним словом.

ИЗЛОЖБА ИКОНА У ПЕДАГОШКОМ МУЗЕЈУ – РАДОВИ СТУДЕНАТА АКАДЕМИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ

Студенти Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у оквиру Дана европске баштине, који се ове седмице одржавају у Београду, а чија је тема ДРВО, излажу иконе на дрвеном носиоцу у Педагошком музеју.

У Педагошком музеју, Тодор Митровић, проф. Иконописа, са студентима из своје класе изложио је неколико најуспелијих икона које су стваране у току претходне академске године. Изложба траје од суботе 9. септембра до 17. септембра 2006. године.

ТРИБИНА ПРАВОСЛАВЉА

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), у среду 13. септембра 2006. године, од 19 часова, биће одржано предавање на тему Изградња Града модела манастира Србије. Предавачи ће бити госпођа Гордана Марковић, директор Завода за заштиту споменика културе Републике Србије и др Предраг Ристић, професор Црквеног градитељства, на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију. Као организатор трибине, уводну беседу ће одржати г. Горан Раденковић.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail