Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. септембар 2006. године

ОДЛУКА О ДАВАЊУ САГЛАСНОСТИ НА ПОХРАЊИВАЊЕ УРНЕ НИКОЛЕ ТЕСЛЕ КОД СПОМЕН ХРАМА СВЕТОГ САВЕ НА ВРАЧАРУ

На предлог Преосвећеног Епископа зворничко-тузланског Г. Василија да посмртни остаци највећег српског научника Николе Тесле буду похрањени на узвишењу са југозападне стране Спомен Храма Светог Саве на Врачару, на седници Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве је одлучено да се парастос Николи Тесли служи 4. октобра 2006. године у 12 часова, када ће Преосвећени Владика канадски Г. Георгије одржати пригодну беседу. После парастоса биће освештана и надгробна плоча.

Међутим, после писма које је из Светог Синода било упућено у Скупштину града Београда, одговорено је:

“Ваша Светости,

У складу са Вашом молбом и одлуком Светог архијерејског сабора Српске православне цркве, одборничка група Демократске Странке Србије упутила је Скупштини града Београда предлог за тачку дневног реда:

ОДЛУКА О ДАВАЊУ САГЛАСНОСТИ НА ПОХРАЊИВАЊЕ УРНЕ НИКОЛЕ ТЕСЛЕ КОД СПОМЕН ХРАМА СВЕТОГ САВЕ НА ВРАЧАРУ

Градоначелник Београда Ненад Богдановић је одбио овај предлог и позвао одборнике Демократске Странке да за овај предлог не гласају. Због тога Скупштина града Београд није имала довољан број гласова да донесе ову одлуку.

Одмах након завршетка седнице, обавестио сам медије о одлуци Градоначелника да не дозволи похрањивање урне и обећавам Вам да ћу урадити све што је у мојој моћи да дође до доношења ове одлуке.

Са особитим поштовањем,

Председник
Милорад Перовић”

ДЕЛЕГАЦИЈА СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА ПОСЈЕТИЛА ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ КРИСТИЈАНА ШВАРЦ-ШИЛИНГА

Делегација Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, коју су чинили Високопреосвећени митрополит дабробосански Г. Николај, те Преосвећена г. г. епископи: зворничко-тузлански Василије и милешевски Филарет, посјетила је јуче у Сарајеву Високог Представника у Босни и Херцеговини г. Кристијана Шварц-Шилинга.

Током двочасовног разговора, чланови делегације Светог Синода изнијели су низ проблема с којима се Српска Православна Црква сусреће у Босни и Херцеговини, наводећи недавно донесени спорни закон у Федерацији БиХ, којим се дозвољава откуп национализованих станова, чиме је Црква доведена у неповољан положај. Такође, изражена је забринутост због дугогодишњег проблема повратка зграде Богословије у Сарајеву, али и остале национализоване имовине у Босни и Херцеговини.

Потом су Високог представника упознали о тешком положају свештенства Српске Православне Цркве, те да код локалних органа власти у Федерацији БиХ често наилазе на опструкције у остваривању својих права и слобода и указали су како је досада при обнови храмова изостала помоћ хуманитарних и међународних организација, као и да наилазе на неразумијевање домаћих власти, које на грађевински материјал за ове сврхе наплаћују ПДВ.

Заједнички је закључено да се добар дио ових проблема може ријешити квалитетним дијалогом, за који су сви исказали отвореност.

Извор: Митрополија дабробосанска

СЛУЖЕН ПАРАСТОС КНЕЗУ ПАВЛУ КАРАЂОРЂЕВИЋУ

Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован је у четвртак 14. септембра 2006. године, у 12 часова, у београдској Саборној цркви Светог Архангела Михаила, началствовао на парастосу кнезу Павлу Карађорђевићу, као и књегињи Олги и кнезу Николи, у присуству Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, епископa: Зворничко-тузланског Г. Василија, Бихаћко-петровачког Г. Хризостома, Врањског Г. Пахомија, Милешевског Г. Филарета, Будимљанско-никшићког Јоаникија, Аустралијско-нопвозеландског Г. Иринеја, и чланови породице Карађорђевића: престолонаследник Њ.К.В. Принц Александар са супругом Катарином; кнежева кћи Јелисавета, која живи у Београду, затим кнежев син Александар, који живи у Паризу, принцеза Линда, са синовима Михајлом и Ђорђем.

Парастосу су присуствовали, поред бројних верника, представника јавног и културног живота, и г. Александар Алексејев, Амбасадор Русије; Хали Полт, супруга Америчког Амбасадора; г. Бранимир Лончар, министар саветник Амбасаде Републике Хрватске; г. Хасан Сервет Октем,  Амбасадор Турске; гђа. Jафа Бен-Ари, Амбасадорка Израела; г. Данте К. де Лима, Амбасадор Бразила; г. Ц.Х. Со, Амбасадор Малезије; Др Ким Јунг- Ли, Амбасадорка Јужне Кореје; г. Вилхелм Меиер, Амбасадор Швајцарске; Шарге д'Афаирес и Едуардо Х. Могуел Флорес, из Амбасаде Мексика, гђа. Лепа Бабић, Министар Саветник Босне и Херцеговине, и шеф конзуларног г. Митар Павић; почасни Генерални Конзул гђа. Љиљана Чашим; г. Јосеп Љоверас, Шеф делегације ЕУ, Шри Ланка; и г. Харалд Хирсцхофер, ИМФ шеф, г. Радован Јелашић, Гувернер Народне банке Србије, г. Драган Којадиновић, министар културе, и г. Владимир Божовић, генерални инспектор полиције.

После парастоса књегиња Јелисавета је поклонила 2 књиге о свом оцу Патријаршијској библиотеци.

На парастосу блажене памјати кнеза Павла Карађорђевића, беседио је Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј, а беседу доносимо у целини:

Беседа Преосвећеног Владике Иринеја

На крају беседе, Преосвећени Владика Иринеј је прочитао поруке које су упутили Њ.К.В. Едвард, војвода од Кента, принц Михаило од Кента и принцеза Александра.

АРХИЕПИСКОП АМФИЛОХИЈЕ: НЕ САСТОЈИ СЕ НОВА ГОДИНА У ВРЕМЕНУ, ВЕЋ У ОНОМЕ КОЈИ ЈЕ ПУНОЋА ВРЕМЕНА

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче са свештенством, Свету Архијерејску Литургију и молебан поводом почетка црквене Нове године у Цетињском манастиру.

Данас почиње Црквена Нова година доброте Господње, која је вјековима тако прослављана и, заснована на Новој години и новим плодовима, древном и прадревном обичају старозавјетних пророка, продужавала се као таква кроз вјекове, рекао је Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Г. Амфилохије.

«Не састоји се Нова година у времену, већ у Ономе који је пуноћа времена, који је, када је дошла пуноћа времена, дошао у овај свијет, оваплотио се и постао човјек, испунивши и осветивши Собом вријеме, простор и свеукупна збивања на небу и земљи и у свим Божјим свјетовима. У Њему је Нова година Господња, Он је Нова година. Да није тако, онда би био у праву наш ловћенски пророк Петар Други Петровић Његош када је говорио рашта је ошћела људима Нова година усред зиме кад јој вријеме није. Ако би се Нова година састојала само у временском бројању својственом нама људима, она онда не би имала никаквог правог и истинског смисла. Вријеме је исто и јуче као и данас, исто ће бити и сјутра. Вријеме само по себи је празна чаша која у себи нема ни пића ни живота, све док се у њу не сипа вино живота и док хљеб живота не сиђе са неба и не усели се у нас пун благодати и истине. Он је тај који ослобађа потлачене гријехом, смрћу и ђаволом и свим оним што понижава истинско људско достојанство. Он је тај који проповиједа пријатну годину Господњу, Нову годину. Он је једино ново под сунцем по Светом Јовану Дамаскину, јер све овешта и прође осим онога што се Њега дотакне, било да се ради о времену, временима, природи, васиони, творевини Божијој или човјеку као створењу Божијем. Све овешта, прође и нестане, не зна му се мјеста, све чега се Он не дотакне и не испуни собом и својом Божанском мудрошћу, добротом и љепотом. Он који је једино ново под сунцем, који собом обнавља све и сва, Он је Нова година Господња, а као такав и свједок и проповједник те Нове пријатне године Господње», рекао је Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије јуче у Цетињском Манастиру.

Извор: Свтигора прес

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail