Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. октобар 2006. године

ДРУГО РЕДОВНО ЗАСЕДАЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Друго редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве почеће 4. октобра 2006. године у Патријаршијском двору, у Београду. Свечани део Сабора одржаће се 7. и 8. октобра 2006. године, у манастиру Жичи и Нишу.

У ЗАТВОРУ ИДРИЗОВО ВРШИ СЕ ПСИХИЧКА ТОРТУРА НАД АРХИЕПИСКОПОМ ЈОВАНОМ

Његово Блаженство Архиепископ Охридски Митрополит Скопски Г. Јован већ скоро два мјесеца налази се у скопском затвору Идризово.

Његово Преосвештенство Епископ Брегалнички Охридске Архиепископије Г. Марко, рекао је да је стање утамниченог Архиепископа Јована непромијењено, да се психичка тортура наставља, а нико не зна чак ни када ће моћи да изађе за викенд, а камо ли када ће бити ослобођен. Преосвећени Владика Брегалнички каже да се у Охридској Архиепископији надају у смјену управе скопског затвора Идризово која је у току.

«Надамо се да ће нова власт, умјесто ове поставити неку разумнију управу, која ће олакшати услове за живот Архиепископу Скопском Г. Јовану над којим се у овом затвору врши психичка тортура, која се по мом мишљењу води само против њега. Мислим да у поменутом затвору нема ни једног затвореника, који за два мјесеца није имао макар један викенд слободан. Једино за Архиепископа Јована тамо као да владају неки посебни закони», каже Владика Марко.

Он је рекао и да се Архиепископ Јован понекад телефоном јави из затвора, када успије да дође на ред, јер затвор има само једну говорницу. «Власти дозвољавају посјете само члановима уже породице, јер кажу, ми нијесмо његов род. Прије неких недјељу дана посјетила га је мајка и каже да је ослабио што се тиче физичког изгледа. Међутим Архиепископ се не жали на физичко здравље и често говори «хвала Богу, искушења су то, проћи ће», каже Епископ Марко.

Он истиче да братија, иако тешко, ипак успијева да обезбиједи потребне лијекове за Архиепископа Јована, које му однесе мајка када оде у посјету. «С обзиром да се Архиепсикоп налази у затвореном одјељењу, постоји посебна процедура претреса приликом посјета, тако да се посјетиоци, па чак и дјеца претресају. Претресли су и дјецу сестре Владике Јована, када су им дозволили да посјете свог ујака», каже Владика Брегалнички.

Подсјећајући да је свима у Охридској Архиепископији тешко због стања у којем се нашао Архиепископ Јован, Владика Брегалнички каже да свима њима наду уливају  ријечи Светих отаца да су то благословене тешкоће. «Молитвама браће и сестара из Помјесних Цркава и с Божјим помоћу највише, некако се боримо против ових искушења и нећемо попустити, јер нас снажи то што знамо да смо на правом путу и што пред собом увијек видимо Христа. Када је први пут одлазио у затвор Архиепископ Јован нам је рекао „сада ће вам Христос бити духовник, он ће вас водити“. Сјећајући се тих његових ријечи, знамо да смо у сигурним рукама и не плашимо се свега овога, иако су искушења заиста велика. Радост имамо у Царству Божијем,  које ћемо надамо се, налиједити по милости Божијој», ракао је Владика Марко додајући да не сумња да ће и Архиепископ Јован издржати сва ова искушења.

«Он  је велики човјек, а велики људи у Цркви постајали су само кроз искушења и муке. Надамо се и вјерујемо да ће све ово на крају бити за добробит Цркве и нашег народа овдје, који је још увијек у заблуди. Већина њих је изгубљена у овом расколу, неки су ни тамо ни овамо, збуњени, али ми се надамо да ћемо с Божјом помоћи, на крају успјети да сви заједно изађемо пред лице Божије“, каже Преосвећени Владика Брегалнички Г. Марко.

Извор: Светигора прес - С.К.

ОБНОВА ЦРКВЕ У ГЛАМОЧУ

Неколико мјесеци након почетка обнове, црква Св. Духа у Гламочу поново је на Крстовдан отворила своја врата за вјернике. У присуству великог броја грђана, свету архијерејску литургију служио је Епископ бихаћко-петровачки Хризостом са више свештеника саслужитеља.

Грађани и свештенство су веома задовољни јер је овај православни храм напокон обновљен, иако не потпуно.

“Завршен је већи дио посла, што се тиче унутрашњих и спољних радова. Потребно је још обезбиједити три црквена звона. Ова која имамо нису акустична, јер су током рата избушена мецима. Ето, и то се дешава”, каже јереј гламочки Слободан Кљајић.
“Црква је обнављана средствима ентитетских влада и мањим појединачним донацијама. Влада Републике Српске уложила је 33.000 марака, а федерална Влада 36.000. Ипак, да би црква засијала пуним сјајем, потребно је још око 40.000 марака.”

“Зграда цркве је била потпуно дотрајала. Кров је прокишњавао, а фасада отпадала. Посљедњи пут ова црква је обнављана 1984. године, а након тога ништа није улагано.  Гламочани су избјегли 1995. године, а људи причају да су Хрвати од храма направили коњушницу и вулканизерску радњу”, вели јереј Кљајић.

“Радови на цркви биће настављени док год временске прилике буду дозвољавале, а планирано је да обнова буде завршена у јулу идуће године. То ће, ипак, највише зависити од новца”, рекао је јереј гламочки Слободан Кљајић.

Протојереј П.Азап

БОГОСЛОВИ ПОСЕТИЛИ ЈАСЕНОВАЦ И МАНАСТИРЕ
У ЕПАРХИЈИ БАЊАЛУЧКОЈ

Одлуком Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита дабробосанског Господина Г. Николаја, матуранти Богословије Светог Петра Сарајевског из Фоче посјетили су спомен подручје логора Јасеновац и Доња Градина, те манастире у Епархији бањалучкој.

У суботу, 23. септембра у јутарњим часовима, професори и ђаци Богословије стигли су у манастир Светог Јована Крститеља у Јасеновцу, гдје је служена Света Литургија. Послије одслужене Литургије госте је поздравио Његово Преосвештенство Епископ славонски Г. Сава, који је изразио велику радост због посјете фочанских богослова. По благослову Епископа Саве код споменика жртвама геноцида у Јасеновцу служен је мали помен. На подручју меморијалног центра Доња Градина са историјатом овог подручја професоре и ђаке је упознао кустос музеја, a на дјечијем гробљу служен је мали помен.

Након посјете Јасеновцу и Доњој Градини, благословом Његовог Преосвештенства Епископа бањалучког Г. Јефрема, богослови су посјетили манастире Епархије бањалучке: Моштаницу, Гомионицу и Липље.

У суботу увече, бањалучка Црквена општина организовала је преноћиште и вечеру за професоре и ђаке Богословије у Центру „Заштити ме“, а сутрадан је, у манастиру Гомионици, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај служио Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење професора Богословије и појање богослова.

Управа Богословије Светог Петра Дабробосанског Светом Архијерејском Синоду благодари на благослову за ово едукативно путовање, а ГГ епископима: славонском Сави и бањалучком Јефрему, те Црквеној општини у Бањалуци и управама манастира Моштанице, Гомионице и Липља, захваљује на изузетно срдачном гостопримству.

Јеромонах Данило Гаврановић

МАТУРАНТСКА ЕКСКУРЗИЈА УЧЕНИКА БОГОСЛОВИЈЕ
СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА

И ове године по одобрењу Светог Синода Српске Православне Цркве, а по благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Фотија ученици завршног разреда Богословије Света Три Јерарха боравили су на седмодневној екскурзији.

На путовање су кренули 22. септембра и том приликом посјетили  древне српске светиње: престол захумско-херцеговачких владика Тврдош, јадрански бисер манастир Режевиће, поклонили се моштима великог богоугодника и чудотворца Св. Василија острошког, цјеливали руку Св. Јована Крститеља и мошти Светог Петра Цетињског на славном Цетињу, узвишено Градиште, стару епископију на Михољској превлаци, Котор, осјетили снагу живе Цркве у храму Христовог Васкрсења у Подгорици, застали пред љепотом Мораче и сјајем јединственог бијелог анђела у Милешеви.

Пред крај путовања имали су прилику да виде по части прве манастире у нашој светој српској цркви; Студеницу и Жичу те бисер свјетске културе Сопоћане. Захваљујући Божијој милости, пажљивим домаћинима крчки матуранти срећно су се вратили 28. септембра у свој манастир.  

Извор: Далматинска епархија

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАРИНДОЛУ

Дана 1. октобра Преосвећени Владика горњокарловачки Г. Герасим служио је Свету архијерејску Литургију у Мариндолу, (јужни дио Словеније који се налази у саставу Епархије горњокарловачке), у храму Светих апостола Петра и Павла, подигнутог 1858 године. Данас се о храму старају парохијани којих у селу Мариндолу има око 160 људи у 40 домова. Поред храма је недавно подигнут и дом, а подигли су га мештани Мариндола за своје потербе и потребе цркве.

У својој беседи Владика Герасим је поздравио све присутне, нагласивши потребу свих православних хришћана да својим активним учешћем на светим богослужењима и причешћивањем  потврђују своје заједништво са Христом, Саздатељем нашим. Након Свете Литургије црквеноопштински одбор заједно са својим парохом протојереј-ставрофором Јеленком Стојановићем приредио је трпезу љубави на којој су се окупили парохијани парохије мариндолске заједно са Епископом и свештенством. 

Извор: Епархија горњо-карловачка

ИКОНА ТОРЖЕСТВА БОГОРОДИЦЕ ПОРТАРТУРСКЕ
ДО 4. ОКТОБРА У САВИНИ

Икона торжества Пресвете Богородице Портартурске, која се налази на поклоњењу православним светињама у Црној Гори,  у сриједу 27. септембра, на Крстовдан пренесена је из манастира Подмаине код Будве у манастир Савина код Херцег Новог, гдје ће остати до сриједе 4. октобра када одлази у цркву Светог Николе у Котору.

Ова светиња  је из манастира Подмаине на Крстовдан (27. септембра) увече, пренијета у манастир Савину код Херцег Новог. Он каже да је жеља да сазнају што више о икони и њеном поријеклу довела још исте вечери велики број вјерника у манастир Савину на поклоњење. Због великог интересовања Херцегновљана она ће у Савини остати до сриједе, 4. октобра када ће бити пренијета у цркву Светог Николе у Котору, гдје ће остати до недјеље или понедјељка (8. и 9. октобра), када одлази за Бар.

«За вријеме њеног боравка у Подмаинама, према неким процјенама, икони Богородице Портартурске поклонило се између хиљаду и хиљаду и по вјерника, од којих и велики број Руса. Судећи према првим утисцима из Савине, такав се одзив вјерних може очекивати и у овом манастиру», каже г. Војислав Деспот.

Говорећи о молитвеном путу иконе торжества Пресвете Богородице Портартурске, г. Војислав Деспот каже да је он веома дуг и води од Порт Артура, преко Владивостока, Јекатеринбурга, Крима, Кавказа, Соловјецког манастира, Кронштата, Санк Петерсбурга, преко Португалије све до Србије, гдје је ова Светиња, коју су нам поклонили наша браћа у Христу Руси, дочекана са великим задовољством и биће у поклоничком путу пронијета цијелом српском земљом.

Извор: Светигора прес - С.К.

КОМЕДИЈАШ ВАСЕЉЕНЕ

Реаговање на увреде Теофила Панчића објављене у Дневнику од 27. августа 2006.

Поводом текста Теофила Панчића под називом Сиктај дворске касте, објављеног на трећој страни новосадског Дневника од 27. августа 2006. године (на жалост читалачке публике, осим оне која себе сматра љубитељем карикатуре, поред отровног текста, на овој страни Дневника може се видети и ауторова фотографија), Информативна служба Епархије бачке, са малим закашњењем, а са надом да ће бити на корист свих добронамерних људи које је по ко зна који пут повредио и увредио горе поменути аутор, објављује одломак из текста оца Јустина Поповића под називом Једна гангстерска књига о Господу Исусу , штампаног у Хришћанској мисли од 1. марта 1935. године:

"Има људи који сву душу своју своде на каприс, на перманентни каприс, и има их који је своде на јед, на змијски јед. И обично, они хучно и бучно проглашују каприс свој и јед свој за највишу вредност и најсигурније мерило свих бића и појава. Само, и у првом и у другом случају, ми имамо пред собом биће које се не би могло с правом назвати човек. Напротив, пред нама је одломак човека, исечак човека, бескрајни мали остатак човека. Нека врста најсићушнијег човечуљка, који се деволутивним путем претворио у комарца који пакосно зуји и пакосно уједа, али никада да нашкоди и отрује. Такав човечуљак је у битности својој подсмех на све што с правом носи име човек. И прави човек понекад са стидом осећа бол што је запао у такву врсту бића која могу себе деградирати до најкомичнијих бесмислица. И често изгледа да животињски свет са већом озбиљношћу од људи проходи тајанствени пут свога живота на земљи. Па и минерални свет, ко зна каква бдења врши на мистериозном олтару козмичких збивања. Сва видљива и невидљива струјања живота, и сви видљиви и невидљиви преливи постојања, загонетно тону у бескрајно тајанство свеживота и ритмично се усклађују у многогласну симфонију васељене. И како је тужно и трагично, када биће што се човек зове, узме на себе улогу комедијаша васељене и злурадо скрнави свештену озбиљност живота у овом тајанственом храму озбиљности што се свет зове."

Ни после седамдесет и једне године овај горки и сетни коментар блаженопочившег Оца Јустина није изгубио ништа од своје актуелности. Нека он буде и наш одговор на сиктаје комедијашке касте!

Извор: Епархија бачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail