Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. октобар 2006. године

СВЕЧАНОСТИ У МАНАСТИРУ ЖИЧИ И НИШУ

У манастиру Жичи, која слави 800 година од почетка градње, у суботу 7. октобра, на дан Светог монаха Симона, Стефана Првовенчаног, Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију, уз саслуживање Преосвећеног Епископа жичког Г. Хризостома, епископа домаћина, и скоро свих епископа Српске Православне Цркве.

Светој Служби присуствовали су, између осталих, Њ.К.В. престолонаследник Александар Карађорђевић, г. Милан Радуловић, министар вера; и г. Радомир Наумов, министар за енергетику у Влади Републике Србије.

На Светој Литургији је беседио Преосвећени Владика браничевски Г. Игнатије, који је, између осталог, нагласио значај Свете Литургије у животу сваког хришћанина. После Светог Причешћа домаћин Епископ жички Г. Хризостом се захвалио свим архијерејима на доласку на почетак прославе овог значајног јубилеја, а затим и подсетио све окупљене на значај манастира Жиче кроз српску историју. Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован у узвратној беседи захвалио се домаћину Епископу Хризостому на добродошлици и говорио о манастиру Жичи и српској историји.

У дугој и величанственој манастирској историји, у Жичи су крунисани први српски краљ Стефан Првовенчани, а затим и краљеви из средњовековне династије Немањића – Радослав, Владислав, Урош I, Милутин, Драгутин и Стефан Дечански.

У новијој историји српске државе у манастиру Жичи миропомазани су краљеви Александар Обреновић (1889) и Петар IКарађорђевић (1904).

У суботу,  у 18 часова, освећена је Богословија Светих Кирила и Методија из Призрена, која је привремено премештена у Ниш. Чином освећења началствовао је Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита дабробосанског Г. Николаја и Преосвећеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија, уз присуство скоро свих епископа Српске Православне Цркве. После свечаног чина освећења Богословије одржана је и пригодна приредба у свечаној сали Богословије, а ректор протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић се, у својој беседи, између осталог, захвалио свим архијерејима који су дошли на освећење нове зграде Богословије, а све присутне подсетио на историјске тренутке кроз које је прошла Богословија од Призрена до Ниша. Ректор је нагласио и значај великог ктитора Симе Игуманова. На крају беседе ректор је истакао наду у повратак Богословије у Призрен и отварање нове Богословије у Нишу.

На предлог Свјетјејшег Патријарха српског Г. Павла Призренска богословија је одликована орденом Светог Саве првог реда. Уједно су великим добротворима додељени ордени Светог цара Константина.

У недељу 8. октобра 2006. године, служена је Света Архијерејска Литургија, у току које је Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован освештао обновљени Саборни храм у Нишу. Домаћин епископ нишки Г. Иринеј захвалио се свим добротворима и истакао да је “обновом овог храма залечена велика рана  настала од пожара пре пет година.” Том приликом, Владика нишки се захвалио свим присутним архијерејима Српске Православне Цркве који су дошли на освећење. У узвратној беседи началствујући Високопреосвећени Митрополит Г. Јован се захвалио на речима добродошлице и истакао значај обновљеног нишког Саборног храма.

ПРОСЛАВЉЕН ПРАЗНИК СВЕТОГ ЈОВАНА БОГОСЛОВА НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ У БЕОГРАДУ

Данас је на Православном богословском факултету Универзитета у Београду прослављен празник Помена упокојења Светог Јована Богослова, апостола и јеванђелисте. Преосвећени Епископ западноамерички Г. др Максим служио је синоћ Свеноћно бденије, а јутрос Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење  протојереја др Владана Перишића, декана Православног богословског факултета, протојереја-ставрофора др Предрага Пузовића, декана Академије Светог Василија Остршког у Србињу, јеромонаха Илије, о. Никола, јерођакона Јована и ђакона Јована. У пригодној беседи, Преосвећени Владика Максим је истакао значај Светог јеванђелиста Јована и говорио је о дару богословља, као о изузетном благодатном дару Божјем. Пошто богословствовати није могао свако, кроз историју Цркве Христове само је четворици Отаца Цркве дато име богослов.

После много мука и страдања у току владавине комуниста у Србији, повратак Богословског факултета на Универзитет у Београду догодио се, када је Влада Републике Србије, на предлог свих традиционалних цркава и верских заједница у Србији и уз подршку 22 факултета Универзитета у Београду, 9. јануара 2004. године поништила решење Владе Народне Републике Србије од 15. фебруара 1952. године, којим је овај факултет искључен из састава Универзитета у Београду. Оглашавањем ништавим наведеног Решења значи да оно правно никада није постојало и да није произвело ниједну правну последицу, те да је Факултет државни факултет, да то никада није ни престао да буде, да је у саставу Универзитета у Београду и да никада није ни престао да буде у саставу Универзитета у Београду. Тиме је Богословски факултет Српске православне цркве поново постао Православни богословски факултет Универзитета у Београду. Данас на Православном богословском факултету студира око 1300 студената.

СВЕТИ ЈОВАН БОГОСЛОВ, АПОСТОЛ И ЈЕВАНЂЕЛИСТ - Син је рибара Заведеја и мајке Саломије. Јован је, са својим братом Јаковом кренуо за Христом и никад га више није напустио. Једини је са светом Богомајком остао под крстом распетог Господа, а потом је брижно чувао и служио светој Деви све до њеног успенија. Касније је отишао у Ефес и надахнуто проповедајући, многе је преобратио у хришћанство. У прогонству на острву Патмос написао је чувено Јеванђеље и Откровење. У време цара Нерве поново је био слободан и вратио се у Ефес где је наставио своје дело христијанизације незнабожаца.

Кад је свети Јован имао већ више од сто година, изашао је са својих седам ученика из Ефеса и наредио им да ископају гроб у облику крста. Потом је старац легао у гроб и његови ученици су га сахранили. Верници су касније отворили Јованов гроб, али тело није било у њему. Једино се, сваке године 21. маја, од његовог гроба дизао неки ситни прах, мирисан и лековит. Тим прахом народ је лечио многе болести.

Тропар, глас 2:
Апостоле Христу Богу возљубљене,
ускори избавити људи безотвјетни:
пријемљет тја припадајушча,
иже падша на перси пријемиј,
јегоже моли, Богослове,
и належашчују магду јазиков разгнати,
просја нам мира и велија милости.

О дару богословља – Остало је записано да су се на рукоположењу Светог Јована Залтоуста појавили Св. Јован Богослов и Св. Апостол Петар. Св. Јован Богослов је Златоустом дао једну хартију и рекао: "Ево, ја ти дајем, по дару Божјем, дар богословља, да умудрујеш Цркву Христову". А Св. Апостол Петар му је дао кључеве: "Ево, мени су поверени кључеви Царства Небескога, а ја теби сада поверавам кључеве. Оне које ти задржиш у Цркви, они ће бити задржани, а које раздрешиш, они ће бити раздрешени". Такво је велико знамење и откровење имао Јован Златоусти, касније патријарх цариградски, велики пастир Цркве Христове, велики тумач Светога Писма, велики богослов, али и велики страдалник. Управо је због Јеванђеља непрестано био прогоњен, али био је спреман на сваку муку. Црква га је тако и прославила: као великог светитеља и богослова, али и мученика за веру Христову.

ТРИБИНА ПРАВОСЛАВЉА

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), у среду 11. октобра 2006. године, од 19 часова, биће одржано предавање на тему Како је настала Библија. Предавач, уједно и домаћин Трибине, биће г. Горан Раденковић, професор Богословије Светог Саве, у Београду.

ЈУБИЛАРНА СПОМЕНИЦА ПОВОДОМ ДЕСЕТОГОДИШЊИЦЕ ЕПИСКОПСКЕ СЛУЖБЕ ВЛАДИКЕ ИГНАТИЈА

Црква Пожаревачко-браничевске епархије обележила је 2004. године десетогодишњицу архијерејске службе свога епископа, владике Игнатија. Прослава јубилеја, као и пратеће издавање пригодних публикација о личностима које су у центру догађаја и које су, истовремено, савременици приређивача представља врло тежак посао. Аутор је дужан да сачува достојанство, како своје, тако и онога о коме се пише. Када се, пак, ради о црквеном јубилеју, ситуација је видно олакшана. Слављеник је увек део заједнице, посебно када је епископ, па не постоји ни његово славље, ни његов јубилеј, већ само искрен и поучан опис живота једне евхаристијске заједнице чији је он руководитељ ка Царству будућег века. У таквом виђењу ствари наш опис је једна врста анализе литургијског живота епархије, а то значи свих чланова Цркве: епископа, свештеника, ђакона и верног народа Божијег.

Управо из оваквог виђења литургијске прославе свих црквених јубилеја, изашла је на светлост ова Споменица. Приређена љубављу и уз захвалност Богу што је благословио евидентан развој активног евхаристијског живота наше епархије у периоду који описујемо, морала је и ова публикација речју и сликом да пропрати наш покушај да са својим епископом „градимо Царство Божије“. Отуда текстови других о нама и нашем архијереју (поглавље Прослава јубилеја), али отуд и речи нашег архијереја о нама и о другима (Богословске студије, Разговори са Епископом, Беседе). Свеукупно, надамо се, читава Споменица је слово о свима нама који смо повезани са Браничевском Црквом, а тиме и са васељенском Црквом Христовом. На крају, приређени Фото-албум треба да нас подсети на многобројна окупљања ради прославе Бога Оца кроз Сина у Духу Светоме и на радост коју чекамо, а коју смо тада предокушали и нескривено показивали.

Док нам Господ поново не дође, Црква ће га устима својих епископа призивати и верно чекати. Црквена заједница Браничевске епархије благодари Богу Оцу што јој је подарио таквог архијереја као што је владика Игнатије, који испуњава обећање дато у приступној беседи на хиротонији и верно нас сабира тамо где у име свих нас призива Оца да нас пресели „у Царство Сина љубави своје“. Зато ми своме архипастиру и овом приликом благодарно кличемо:

Издавач ове вредне и драгоцене монографије је Просветни одбор Епархије пожаревачко-браничевске; уредник издања био је ђакон Златко Матић; тираж: 800 примерака, обим: 228 страница, пун колор, тврди повез.

Садржај монографије: ПРОСЛАВА ЈУБИЛЕЈА (Ђакон Златко Матић - ЛИТУРГИЈСКА ПРОСЛАВА ЈУБИЛЕЈА ЦЕЛЕ ЦРКВЕ, Протојереј-ставрофор др Радомир Милошевић - ДЕСЕТ ГОДИНА НА ЕПИСКОПСКОМ ТРОНУ, др Ставрос Јагазоглу - ОТУЂЕНОСТ ЕТОСА ОД ВЕРЕ, Митрополит перамски др Јован Зизиулас - МЕСТО И УЛОГА ЕПИСКОПА У СВЕТОЈ ЕВХАРИСТИЈИ); Епископ Игнатије - БОГОСЛОВСКЕ СТУДИЈЕ (ТАЈНА ЦРКВЕ, ПРАВОСЛАВЉЕ КАО ЛЕК ПРОТИВ СМРТИ, ЛИТУРГИЈОМ СЕ ГРАДИ ЦАРСТВО БОЖИЈЕ, ЗА ЈЕДАН ДРУГАЧИЈИ НАЧИН ЖИВОТА); РАЗГОВОРИ са епископом Игнатијем (ПОВРАТАК У ЛИТУРГИЈУ); Епископ Игнатије – БЕСЕДЕ (БЕСЕДА НА БЛАГОВЕСТИ, СЛОВО НА ВЕЛИКИ ПЕТАК) и ИЗВОД ИЗ БИБЛИОГРАФИЈЕ епископа Игнатија.

Извор: Епархија браничевска

ОБИЈЕНА ЕПИСКОПСКА РЕЗИДЕНЦИЈА У БОСАНСКОМ ПЕТРОВЦУ

У ноћи између 5. и 6. октобра о.г. проваљена је епископска резиденција у Босанском Петровцу, као и канцеларија Његовог преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког Г. Хризостома. О овом догађају обавијештена је и локална ПУ Босански Петровац који заједно са криминалистичком полицијом Унско-санског кантона тренутно раде на увиђају овога догађаја. До тренутка слања ових вијести немамо тачних података о посљедицама провале.

У посљедњих двије године ово је већ трећи случај провале и напада на објекте СПЦ у Бос. Петровцу, а до сада нису расвијетљени случајеви злочина нити су починиоци приведени пред лице правде што нас узнемирава и доводи у везу са свим осталим опструкцијама које Српска Православна Црква и њени вјерници доживљавају у Босанском Петровцу и Eпархији бихаћко-петровачкој.

О свим активностима на расвјетљавању овога случаја обавјештаваћемо преко званичног сајта епархије бихаћко-петровачке (www.eparhijabihackopetrovacka.org)

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

ЗАУСТАВЉЕНА НЕЗАКОНИТА ГРАДЊА ОБЈЕКТА КОД ГАЗИМЕСТАНА

Високи представник УНМИК-а из Приштине изјавио је да је донесена одлука да се заустави незаконита градња објекта у близини споменика српским херојима на Газиместану. Како се каже у писменом обавештењу које је стигло из Приштине, сам споменик се налази на простору општине Приштина, а објекат који се зида катастарски припада оближњој општини Обилић. Како су представници УНМИК-а и Министарства културе Косова сазнали, општина Обилић није издала никакву дозволу за градњу на тој локацији, па је донесена хитна одлука да се градња обустави.

Како се незванично сазнаје, канцеларија УНОСЕК-а из Беча затражила је од владе Косова да заустави давање грађевинских дозвола за градњу у близини српских културно-историјских споменика на Косову и Метохији док се не заврши процес регулисања заштитних зона и установи режим рестрикција за градњу и друге активности на тим просторима. Након низа састанака који су поводом овог питања одржани у Приштини претходних дана КФОР је такође добио посебне инструкције да обрати пажњу на покушаје узурпације земљишта и илегалне градње.

На последњем техничком састанку о заштити српске културне баштине на Косову и Метохији одржаном у Бечу, српска страна изнела је такође захтев да се спречи било каква градња или приватизација земљишта у околини српских светиња, посебно уколико постоји документација да је та земља пре национализације 1946. и 1948. године припадала Цркви. Према предлогу о заштитним зонама у оквиру зона очекује се да буде забрањена градња приватних кућа, индустријских објеката, транзитних путева, експлоатација природних ресурса, једном речју све оно што може да угрози културне и природне вредности заштићеног простора и промени изглед крајолика. Приватни власници земљишта у оквиру заштитних зона могли би да своју имовину користе само на онај начин како су је користили до сада (да обрађују земљиште, скупљају летину и напасају стоку). Заштитне зоне би биле посебно регулисане као зоне у којима неће бити дозвољена урбанизација и градња туристичких објеката.

Извор: www.kosovo.net

ПРОСЛАВА ХРАМОВСКЕ СЛАВЕ ЦРКВЕ У ДАНИЛОВГРАДУ

Светом Литургијом и свечаном празничном литијом која је прошла даниловградским улицама, прослављен је празник Свете Текле, уједно и храмовна слава цркве у Даниловграду.

Током Свете Литургије, којом је началствовао архијерејски намјесник подгоричко-даниловградски протојереј-ставрофор Милун Фемић са десетак свештеника Митрополије Црногорско-приморске, бесједио је ректор Цетињске Богословије протојереј Гојко Перовић. Говорећи о данашњем сабрању око спомена Свете Текле равноапостолне, отац Гојко је подсјетио на бројне светиње којима је од Бога обдарен Даниловград и његова околина. „Диван је ово дан и диван је ово град који је испуњен таквим Божјим знамењима. Свуда око нас – Свети људи. То је једна од кључних истина наше вјере, то је један од кључних разлога наше хришћанске радости да људи могу бити свети, да могу у себе примити Бога, да људи другим људима могу свједочити силу вјечнога живота чудима обновљеном вјером, обновљеном љубављу“, рекао је он.

„Нема те невоље, која је већа од Божје љубави и Божје моћи. Само треба да одговоримо на Божји позив онако како је то урадила она коју данас прослављамо. Зато је Господ обасјао сву васељену Светим Божјим људима“, казао је у пастирској бесједи отац Гојко Перовић.

Након литургије улицама Даниловграда прошла је празнична литија коју је предводило свештенство Митрополије, а овогодишњи домаћин славе Драгољуб Павићевић са породицом за славском трпезом дочекао је бројне госте.

Извор: Светигора прес - С.Ж./Р.В.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail