Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. октобар 2006. године

ЕПИСКОП АУСТРАЛИЈСКО-НОВОЗЕЛАНДСКИ ИРИНЕЈ СТИГАО У АУСТРАЛИЈУ

Данас је Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј стигао у Аустралију, на епископску катедру, за коју је изабран на овогодишњем мајском заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Преосвећени Владика је стигао у Аустралију заједно са Његовим Преосвештенством Епископом бихаћко-петровачким Г. Хризостомом, представником Светог Синода, и Њ. К. В. Принцезом Линдом (Карађорђевић).

На аеродрому су Владику дочекали свештеници сиднејских и околних парохија и Амбасадор Србије г. Глишић који је пожелео добродошлицу Његовом Преосвештенству Епископу Г. Иринеју. Испред храма Св. кнеза Лазара у Александрији, Сиднеј, окупило се много православних Срба да би са радошћу дочекали свог Првојерарха.

После одслужене Доксологије у храму Св. кнеза Лазара, Његово Преосвештенство Епископ Г. Иринеј обратио се присутнима, а затим се пригодном беседом обратио и Преосвећени Владика Хризостом.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

СПРЕЧЕН ПОКУШАЈ НЕЗАКОНИТЕ ПРОДАЈЕ ЗЕМЉЕ МАНАСТИРА КОВИЉА

Јуче, 17. октобра текуће године, Земљорадничка задруга у Ковиљу покушала је да у Општинском суду у Новом Саду одржи „јавну“ лицитацију, односно продају национализоване земље манастира Ковиља.

Управа манастира Ковиља о овој продаји није била обавештена него је Његово Преосвештенство Епископ јегарски г. Порфирије, игуман ковиљског манастира, незванично сазнао о овој незаконитој намери ковиљске земљорадничке задруге. Владика Порфирије је у циљу заштите манастира и његове имовине дошао на поменуту лицитацију и том приликом изнео непобитне доказе о њеној незаконитости и злонамерним покушајима наведене Задруге да мимо закона прода црквену имовину.

Потенцијални купци су овом приликом први пут сазнали да је власништво над предметном земљом спорно, односно да Земљорадничка задруга није њен стварни власник, те су одустали од намере да учествују у оваквој лицитацији.

Такође, Земљорадничка задруга у Ковиљу је у претходном периоду противзаконито дала део манастирске земље под хипотеку Новосадској банци и на тај начин јасно показала нечасне намере њене Управе.

По завршеној лицитацији, Епископ Порфирије се обратио окупљеним новинарима и, између осталог, рекао: "Очекујемо да ће држава стати у заштиту оних који припадају Цркви и да ћемо бити третирани као и сви грађани ове државе, а не као до сада да будемо грађани другог реда."

Ови путем позивамо све вернике Српске Православне Цркве и све људе добре воље да уколико имају сазнања о оваквим и сличним покушајима безаконитог отуђивања црквене имовине о истима одмах обавесте најближу управу парохије или епархијску канцеларију на телефон 021/529-437.

Канцеларија Епархије бачке

АМБАСАДОР РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ ПОСЕТИО МАНАСТИР КРКУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије са братством манастира Крке, примио је 17. октобра 2006. године, у манастиру Крки, Његову Екселенцију Амбасадора Руске Федерације г. Михаила Конаровског, са сарадницима. Након обиласка манастира Епископ Фотије је упознао госта са историјом Епархије далматинске и манастира Крке и богословије при овом манастиру истакавши историјске везе српског народа у Далмацији са Русијом. Наиме многи богослови и монаси манастира Крке су након завршене средње богословске школе настављали своје образовање на православним духовним академијама Руске православне Цркве. Један од најпознатијих је свакако Епископ далматински Никодим (Милаш) исповједник вјере православне.

Господин Конаровски се захвалио Епископу Фотију на срдачном пријему пожелевши да се те везе и у будућности наставе. Након званичног дијела овог сусрета приређена је трпеза љубави у манастирској трпезарији.

Извор: Епархија далматинска

ВИСОКИ ПРЕДСТАВНИЦИ ИЗВРШНОГ ВЕЋА ВОЈВОДИНЕ И НАРОДНЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ ПОСЕТИЛИ МАНАТИР ВИСОКИ ДЕЧАНИ

Председник Извршног већа Аутономне покрајине Војводине, Бојан Пајтић посетио је данас, заједно са представницима Народне канцеларије Председника Србије, манастир Високи Дечани. Поред директора Народне канцеларије, Драгана Ђиласа и његовог заменика Млађана Ђорђевића у посету Дечанима дошло је још десетак службеника Народне канцеларије, Извршног већа Војводине као и неколико новинара београдских медија. Г. Пајтића и делегацију Народне канцеларије Председника Србије дочекао је Епископ Липљански и игуман манастира Високи Дечани Преосвећени Владика Теодосије са својим монасима.

Након обиласка цркве, а затим и ручка који су зготовили монаси, високи гости су се упознали са активностима братства манастира Високи Дечани и ситуацијом у којој манастири и српски народ у Метохији живе. Након Високих Дечана, делегација Народне канцеларије и Извршног већа Војводина отпутовала је на Брезовицу, где ће у Штрпцу сутрадан присуствовати почетку радова на изградњи дечјег вртића. Влада Војводине приложила је за изградњу овог објекта 1.5 милиона динара.

Представници Владе Војводине изразили су такође спремност да помогну материјалну обнову манастира Високи Дечани. У сарадњи са манастиром, Народна канцеларија је у току претходне године обезбедила знатну хуманитарну помоћ за српске повратнике у Метохији. У разговору са гостима Преосвећени Владика Теодосије је изразио посебну захвалност Председнику Србије Борису Тадићу и влади АП Војводине на свој пажњи коју указују Србима на Косову и Метохији, пружајуци руку братске помоћи када је то најпотребније.

Извор: www.kosovo.net

У МАНАСТИРУ ШИШАТОВАЦ ПРОСЛАВЉЕН ДАН СВЕТОГ ДЕСПОТА СТЕФАНА ШТИЉАНОВИЋА

У уторак 17. октобра у манастиру Шишатовац прослављен је празник Светог деспота Стефана Штиљановић. Овом приликом Његово преосвештенство епископ сремски господин Василије служио је Свету Литургију са свештенством и монаштвом епархије сремске.  У поздравној беседи Епископ Василије  је изразио жељу и узнео молитве пред престо Свевишњега, да ова светиња доживи своју духовну и физичку обнову; како би мошти овог угодника Божијег опет биле враћене у срце Свете Фрушке Горе у манастир Шишатовац где су лежале 400 година.

Манастир Шишатовац налази се на југозападним падинама Фрушке Горе уз поток Ремету, у селу Шишатовац. Подигли су га монаси манастира Жиче 1520 год на темељима старе цркве, који су ту пребегли из Србије од Турака, под вођством игумана Теофила, монаха Илариона и Висариона. Турци су касније и ту цркву срушили да би се 1758 год. сазидала нова, данашња црква. Градња данашње цркве трајала је 20 година. Оно што привлачи пажњу је њена величина која прелази у монументалност. Преовлађује барокни стил док је 9 прозора је у готском стилу. Зидана је од камена и опеке. Звоник је посвећен Светом Ђорђу и подигао га је 1742. године пуковник Вук Исаковић (главни јунак "Сеобе" М. Црњанског). Цркву и првобитни зидани иконостас, од кога су сачуване само царске двери, осликао је Григорије Давидовића Обшић. Током 18. и 19. века манастир је имао свој историјски и културни процват. Посетили су га: Пећки Патријарх Паксије, Патријарх Максим, Арсеније III Чарнојевић, Епископ темишварски Никола и бачки Софроније, Митрополит Вићентије Јовановић, Арсеније IV, Лукијан Мушицки, Вук Карађић, П. Шафарик, Ф. Миклошић, Јаков Герчић, Петар Кепен и други.

У манастиру су од 1543. године, када је и умро, биле мошти Светог деспота Стефана Штиљановића које су током 1942. године, да не би дошло до скрнављења, пренете у СПЦ у Београду. У току II светског рата, гранатирањем, су црква и конаци скоро уништени. Манастир је данас обновљен а предстоји унутрашње уређење.

У манастирској порти је леп парк, а изнад манастира је манастирско гробље са старом капелом. Манастир је мушки и о њему брину отац Фотије , настојатељ манастира, са још неколико монаха.

ОСВЕШТАНИ ТЕМЕЉИ НОВОГ ХРАМА У ФОЧИ

На празник Покрова Пресвете Богородице, 14. октобра ове године, у Фочи су освештани темељи новог храма, који ће бити посвећен Светом Сави првом српском архиепископу.

Чин освећења извршио је Његово Високопреосвештенство Митрополит Дабробосански Г. Николај, који је потом, уз саслужење више свештеника, служио Свету архијерејску Литургију. Кум освештаних темеља био је начелник општине Фоча г. Здравко Крсмановић, који је уједно и предсједник Одбора за изградњу овог храма.

Обраћајући се присутним вјерницима, Митрополит Николај је рекао да ће „задатак и циљ ове школе побожности бити исти као и код некадашњих, давно порушених храмова у овом древном мјесту и оног манастира, који је био на овоме мјесту. И онда и данас, наша мајка Црква упућује многобројне поруке Јеванђеља Христовог. Подижући овај храм, вјерници ће у њему духовно одмарати своју душу и тијело, и из њега односити духовне радости у своје домове. Још да нагласим: ако би се у било чијем молитвеном мјесту, па и овоме, људи усмјеравали на мржњу, непријатељство, завист једни према другима, или на било који гријех према Богу и ближњем, онда нам ниједан и ничији храм не треба.”

На крају бесједе Високопреосвећени Митрополит је поручио: „Истрајте у памћењу да су ваши преци били најсрећнији и најјачи не када су били најбогатији, већ када су били најбољи, најсложнији и када су били највећи родољуби и богољупци. Истрајте у борби против сваког зла и искушења. Истрајте у чувању своје свијетле историје. Истрајте у части и поштењу, у части и чистоти родољубља, чојства и јунаштва.”

До 1501. године у Фочи су постојале двије цркве, док је на мјесту гдје је започета градња храма Светог Саве био манастир. Све те богомоље Турци су срушили и Фоча је била без цркве све до 1857. године, када је саграђен храм Светог Николе. Тај храм је изван града, с веома лошим прилазом, тако да се одавно се почело размишљати о градњи нове цркве. Земљиште за нови храм освештано је 11. маја 1998. године, док су темељи изливени током септембра и прве половине октобра ове године. Пројекат новог фочанског храма израдила је пројектна кућа „Линк“ из Београда, а главни пројектант је био архитекта др Предраг Ристић. Средства за изградњу храма обезбјеђиваће се добровољним прилозима вјерника.

Извор: Митрополија дабробосанска

РУМУНСКИ ПАТЕРИК НА СРПСКОМ ЈЕЗИКУ

Ових дана из штампе је изашла књига Румунски Патерик II, аутора Јеромонаха Јоаникија Балана. Превод са румунског језика, као и код првог дијела извршио је Његово Преoсвештенство Владика Митрофан. У првом дијелу Патерика обухваћен је период од XIV до прве половине XIX вијека. У другом дијелу су преподобни од друге половине деветнаестог вијека до пред крај двадесетог вијека.

Ово је девета књига-превод Преосвећеног Владике Митрофана са румунског језика. У свом настојању да се читалачка публика, прије свега студенти богословских школа Српске Православне Цркве, више усмјере на упознавање живота и рада помјених нам православних Цркава, он је већ започео рад на преводу још једног тома од о. Димитрија Станилоја под називом „Јеванђелски лик Исуса Христа.“

Поред изузетно богатог преводилачког рада Преосвећени Владика Митрофан је објавио и неколико ауторских дјела: „Учење св. Апостола Павла о Цркви“, на српском и енглеском језику, затим „Тајна Христова по посланицама: Ефесцима, Филипљанима и Колошанима светога апостола Павла“ (докторска теза) и његов најновији рад „Увод у Свето Писмо Новога Завета“. Поред поменутих дјела објавио је и велики број чланака и мањих радова у разним листовима.

Сва поменута ауторска дјела, као и сви преводи могу да се набаве преко епархијске књижаре. Други део Патерика биће доступан почетком децембра.

Ђакон Драгослав Косић
Канцеларија епархије источноамеричке

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail