Информативна служба
Српске Православне Цркве

27. октобар 2006. године

ПРЕДСЕДНИК СКУПШТИНЕ И ЗАМЕНИК ПРЕДСЕДНИКА СРПСКЕ РАДИКАЛНЕ СТРАНКЕ КОД ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ

foto: www.beta.co.yuЊегова Светост Патријарх српски Павле са Епископима канадским Георгијем и јегарским Порфиријем примио је данас, 27. октобра 2006. године, господина Предрага Марковића, председника Народне Скупштине Републике Србије.

foto: www.beta.co.yuИстог дана, примио је и господина Томислава Николића, заменика председника Српске радикалне странке са сарадницима – госпођом Горданом Поп Лазић, господом Драганом Тодоровићем и Александром Вучићем.

Уважени гости су дошли на позив Његове Светости да, с обзиром на значај предстојећег референдума о Уставу Републике Србије, посебно на значај правичног решења будућег статуса Косова и Метохије, још једном сви заједно са Српском православном Црквом позову све наше вернике у Србији, све вернике држављане Србије у расејању и све грађане Србије, да изиђу на рефернедум 28. и 29. октобра 2006. године, и гласају за нови Устав.

ПРОМОЦИЈЕ И ИЗЛОЖБЕ НА ШТАНДУ СПЦ

Трећи и четврти дан на 51. Сајму књига, издавачки подухвати Српске православне цркве, њених епархија и издавачких установа представљени су пред великим бројем посетилаца на штанду у Хали 1.

После промоција дечјих издања, у четвртак 26. октобра, представљена је књига Радмиле Мишев Повест о манастиру Светог Луке, о којој су говорили игуман манастира архимандрит мр Алексеј Богићевић, професор Приштинског универзитета др Зоран Илић и ауторка. Реч је о збирци историјских и исповедних текстова, предања и народних прича о древном манастиру који се налази у селу Бошњане код Крушевца, светињи која се обнавља последње четири године. Промоцији је присуствовао и Његово Преосвештенство Епископ хвостански Атанасије.

Печат мојега владичанства назив је збирке беседа епископа канадског Георгија, чији су труд, као и успехе издавачке установе епархије канадске Источник похвалили бројни угледни гости Сајма књига. О књизи и Источнику говорили су протојереј Љубомир Рајић, Давор Милићевић, Миле Медић, Рајко Петров Ного и владика Георгије.

Докторска дисертација Никодим Милаш протођакона др Луке Новаковића, директора Патријаршијске управне канцеларије, управо је објављена на италијанском језику. Дисертација је, са похвалама, одбрањена на чувеном Институту Оријентале у Ватикану, а о њеној научној вредности говорили су на Сајму књига директор Историјског института САНУ др Тибор Живковић, директор Института за српску културу у Лепосавићу др Вељко Ђурић и аутор. Најављено је скоро објављивање српског превода, као и наставак истраживања др Луке Новаковића о пребогатом делу владике Никодима.

На празник Преподобне мати Параскеве, у петак 27. октобра, управо о Светој Петки, али и другим светитељима које српске породице и храмови славе као своје крсне славе, говорили су ђакон Ненад Илић, Анастасија Илић и Југослав Кипријановић, председник Друштва пријатеља манастира Ђурђеви Ступови у Расу. Представљајући едицију Славе, аутори и издавач најавили су, после објављивања девет томова за само годину и по дана, наставак рада на овом обимном пројекту.

Издавачку делатност Светигоре, установе Митрополије црногорско-приморске, представили су Архиепископ цетињски и митрополит црногорско–приморски др Амфилохије, протојереј Радомир Никчевић, Матија Бећковић и Антоније Ђурић. Подвиг, који је у времену сиромаштва и напада на Цркву, за 15 година Светигора учинила објављивањем истоименог часописа, стотина књига и покретањем радио-станице, потврђен је и новим подухватом: капиталним делом Свети Петар Цетињски, чудотворац и државотворац.

О одговорима на бројне изазове доба савремене технологије, пре свега електронске, говорили су члан редакције новина Српске Патријаршије Православље Оливер Суботић и Србољуб Убипариповић, асистент на Правсолавном Богословском факултету Универзитета у Београду. Суботић је аутор тиражне књиге Човек и информационе технологије, која је изазвала велико интересовање посетилаца овогодишњег Сајма.

Четврти дан Сајма књига, на штанду Српске правсолавне цркве обележило је отварање изложбе фотографија Марка Вујичића, уредника фотографије Православља. Млади аутор је публици представио више од двадесет ексклузивних портрета Његове Светости патријархја српског Гопсодина Павла.

Сања Лубардић

„СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ“ НА САЈМУ КЊИГА

Јучерашњи дан, четвртак 26. октобра, на Сајму књига у Београду био је посвећен деци, односно ђацима, а све манифестације су биле организоване за ученике многобројних школа из Србије и Републике Српске који су организовано посетили Сајам.

На штанду Српске Православне Цркве, то је био дан „Светосавског звонца“ .

У 11 сати су гости на штанду и учесници у програму била деца предшколског узраста из вртића „Коцкица“, наши стари познаници. Они су припремили мали игроказ о слави и Светој Петки. Што је изазвало одушевљење присутних. На изванредној представи је деци и њиховој васпитачици Славици Томић, честитао и Епископ канадски Г. Георгије.

Тачно у 12 часова почело је „ Саборно песничко подне“,  а на позив Светосавског звонца“ окупили су се наши најбољи дечји песници: Љубивоје Ршумовић, Мошо Одаловић, Цера Михајловић, Благоје Баковић, Игор Коларов, Градимир Стојковић, Урош Петровић и Мирјана Булатовић. Ако кажемо да је програм водио Мошо Одаловић, јасно је да је то било ведро сабрање на велику радост присутних ученика, наставника и свих посетилаца Сајма који су се тада зауставили на штанду.

13 сати. Да се не забораве старе, племените вештине, као што је вез, побринула се госпођа Милица Марковић – Јовановић. Нису у праву они који мисле да вез не интересује децу, само им треба показати и прићи са љубављу. По упутствима госпође Милице, сви ученици ОШ „ Иван Милутиновић“ из места Сланци (код Београда), су на картону извезли занимњљиве мотиве за Божићне честитке, а подједнако су се трудили и били успешни и дечаци и девојчице.

У 14 часова је представљена књига члана наше редакције, и једног од наомиљенијих српских дечјих писаца, Драгана Лакићевића „Штап Светога Саве“.  О књизи су говорили др Душко Бабић, проф. Филолошке гимназије, Радмила Мишев гл. И одрговорни  уреднилк „Светосавског звонца“ и аутор. Ђацима из места Сланци придружили су се вршњаци из београдске ОШ „ Стефан Немања“. Ова књиге је изазвала велико интересовање међу читоцима чим је у „Звонцу“ објављена прва легенда, а сада су имали прилику да чују и самог аутора.

На Сајму је „Светосавско звонце“ први пут приказало дидактичку компјутерску игрицу, за наставу веронауке. Тешко је описати одушевљење ученика који су решавали игру „Асоцијације“.

Ученици школе „Свети Сава“ су се дружили са песникињом Миленом Северовић у 15 сати. Иако је на Сајму, који је тог дана посетило (према првим проценама) преко 80.000 посетилаца, ученицима ништа није могло да одвуче пажњу, док су слушали стихове ове сјајне песникиње.

Наша сарадница, млада сликарка и живописац, Даница Шишовић је водила Малу школу иконографије. Ученици школе „Деспот Стефан Лазаревић“ су насликали много лепих цртежа Светог Саве,  а најбољи рад ће бити објављен у „Светосавском звонцу“

Све школе су од редакције „Звонца“ добили и скромне поклоне за школске библиотеке.

Да су и средњошколци и те како заинтересовани за веронауку, говори и посета нашем штанду у 17 часова, када је преко стотину ученика IV Београдске гимназије, са вероучитељем Радетом Ратковићем присуствовало промоцији књиге „Повест о манастиру Светог Луке“ о којој су говорили високопреподобни архимандрит мр Алексеј (Богићевић), др Зоран Илић и аутор Радмила Мишев. То је прича о манастиру из времена кнеза Лазара, који је много пута паљен, рушен, било је времена кад му ни траг није остао, па је васкрсавао. Оно што Бог воли не пропада.

Речи архимандрита Алексеја су оставиле посебно снажан утисак на гимназијалце.  Они су се срели са духовником пуним топлине, љубави и мудрости.

После промоције је г. Раде Ратковић ученицима одржао необичан час. На штанду су биле изложене епископске, свештенике и ђаконске одежде, па је г. Ратковић то искористио као очигледно наставно средство, како би упознао ученике и са овим вашним сегментом, зато што сваки део одежде коју носе свештенослужитељи  има своје дубоко симболично значење. Кроз причу о одеждама, испричана је и прича из историје, од раног Хришћанства, преко Византије до наших дана.

Следила је промоција књиге „Печат мојега владичанства“ Његовог Преосвештенства Епископа канадског Г. Георгија, гимназијалци су имали прилику са се сусретну и поразговарају са двојицом Епископа, канадским Георгијем и хвостанском Атанасијем.

За сваку је похвалу то што су у IV Београдској гимназији схватили важност оваквих сусрета  ученика веронауке да духовницима и архијерејима, као то што су ученици могли да на једном месту виде изванредно велики број нових књига духовне литературе.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail