Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. октобар 2006. године

УПОКОЈИО СЕ У ГОСПОДУ МОНАХ СИМОН (ЛОЗО)

Отац Симон (1961-2006), родом из Коњица у Херцеговини, монах манастира Ватопеда на Светој Гори, преминуо је 30. октобра након краће и тешке болести у болници Папаниколау у Солуну.

Завршио је философски факултет са упоредном књижевношћу у Сарајеву, а потом теологију у Београду. Био је искушеник у манастиру Остогу и Тврдошу, где је са тадашњим Епископом Атанасијем и садашњим Григоријем, покренуо  часопис Видослов. Замонашио се у Епархији банатској и добио име Теодор да би 1998. године дошао у манастир Ватопед, на Светој Гори, где је примио Велику Схиму и добио име Симон. У манастиру Ватопеду остао је све до своје смрти.

Одликовала га је изузетна мудрост, преданост и подвиг у монашком животу. Увек благ према другима, стог према себи. Био је изузетно цењен и поштован међу Србима у Грчкој. Нека му је вечни помен. Амин.

300 ГОДИНА ОД СМРТИ ПАТРИЈАРХА АРСЕНИЈА ЧАРНОЈЕВИЋА

У манастиру Крушедол 28. октобра, обележена је тристогодишњица од смрти патријарха Арсенија Чарнојевића, вође велике Сеобе Срба 1690 године.

Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ сремски Г. Василије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије сремске. После Свете Литургије служен је парастос на гробу блаженопочившег патријарха Арсенија Чарнојевића, који је сахрањен са леве стране улаза у манастирску цркву.

У пригодној беседи епископ Василије истакао је значај и духовну величину овог првојерарха за благочестиви Српски народ у време када је  патријарх Арсеније био на трону српске Цркве. По речима Епископа Василија, овај велики јубилеј врло је значајан за нас баш у ово време када се решава национално историјско питање баш Косова и Метохије одакле је Патријарх Арсеније повео народ пред најездом Турака, спасивши га од погибли.

Свештеник Благоје Катић

ВЕРОНАУКА КРОЗ ПЕСМУ

Јуче, у недељу 29. октобра 2006. године у преподневним часовима штанд Српске Православне Цркве на Сајму књига био је место сусрета деце и православних издавача  књига за децу, које је организовао дечји православни часопис „Светосавско звонце“. Представљене су књиге  Прва исповест Владимира Маљагина  издање Издавачке установе Митрополије црногорско-приморске Светогора;  затим ауторско издање  Драгана Којовића (који је и приређивач књиге)  Давид у Голијат;  и Принц од Мравосан Брега, Божане Х. Стојановић, коју је издала Дуга књига из Новог Сада.

Господин Жељко Станковић, наставник веронауке из Бора је одржао јавни час: Веронаука у песми, где се преко песме „Господе Боже мој“ Св. Владике Николаја, деца упознају са прозбама, молитвама на Светој Литургији.

Ученици веронауке из Бора су певали, а сви присутни су имали прилику да учествују у малом квизу из познавања веронауке. Деца су знала много више од одраслих, па су и добили више награда.  Дечје програме је осмислила и водила г-ђа Радмила Мишев, главни и одговорни уредник „Светосавског звонца“

ЗАВРШЕТАК 51. САЈМА КЊИГА
НА ШТАНДУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Богат програм промоција на штанду Српске православне цркве на 51. сајму књига настављен је и у данима викенда.

Више стотина посетилаца присуствовало је у суботу промоцији српских превода докторских дисертација двојице наших еминентних теолога: Тајна Свете Тројице по Светом Григорију Палами, митрополита црногорско-приморског и архиепископа цетињског Амфилохија и Еклисиологија Светог Апостола Павла, умировљеног епископа захумско-херцеговачког Атанасија. О дисертацијама, брањеним на Теолошком факултету Универзитета у Атини пре више од три деценије, говорили су презвитер проф. др Владан Перишић и проф. др Богољуб Шијаковић, продекани Православног Богословског факултета Универзитета у Београду. Истичући значај рада епископа Атанасија, митрополит Амфилохије рекао је да је Еклисиологија Светог Апостола  Павла (изд. Манастир Тврдош и Братство Светог Симеона Мироточивог) јединствена студија на ову тему, о чијем научном успеху говоре чак три издања на грчком језику. „Владика Атанасије се ухватио у коштац са темом црквене заједнице на примеру Светога Павла, и зато ову књигу треба проучавати, јер је реч о врхунском теолошком научном делу“, закључио је митрополит Амфилохије. Професор Богољуб Шијаковић, са друге стране, указао је на чињеницу да је митрополитова дисертација Тајна Свете Тројице по Светом Григорију Палами (изд. Манастир Острог) у Грчкој проглашена једном од десет најбољих теолошких књига у последњем веку, коју препоручују сви водећи светски теолози који се баве делом Светог Григорија. Професор Владан Перишић оценио да је реч о једном од најбољих теолошких  радова на српском језику, добре структуре, пуном значења и садржаја.

На штанду СПЦ истог дана, проф. Др Јово Мемедовић и Весна Тодоровић, једна од отпуштених професора Српског језика из Никшића, говорили су о издањима епархије будимљанско-никшићке и часопису Свевиђе. Ђакон Ненад Илић и уредник часописа Двери Српске Бошко Обрадовић говорили су о већ популарном филму Свети Владика Николај Српски. Филм редитеља ђакона Илића, већ је дистрибуиран у Србији и расејању, на ДВД формату, а својеврстан наставак у припреми је у виду филма о оцу Јустину Поповићу, чије је снимање у току. Још један филм на ДВД формату представио је редитељ мр Нинослав Ранђеловић. Реч је о документарним записима Дани од страха, о страдању Срба и православних светиња на Косову и Метохији у последњих осам година. Захваљујући на разумевању Српској православној цркви, Ранђеловић је најавио да ће овај важан филм бити приказан и дистрибуиран на многим значајним скуповима и у установама у иностранству. У складу је био и наступ групе Жива вода која је концертом уживо, пред великим бројем посетилаца на штанду СПЦ, представила најстарије изворне песме Косова и Метохије.

Драгоцену збирку беседа на монашењима Узак пут и тесна врата епископа рашко-призренског Артемија (у издању епархије) представили су проф. др Драгиша Бојовић и протосинђел Петар, настојатељ манстира Ђурђеви Ступови и манастира Зочиште. Прикупљено је чак 40 беседа изговорених у једној деценији, после бројних монашења у косовско-метохијским светињама, које упркос свим злочинима и тешкоћама доживљавају процватну обнову монашког живота.

Последњег дана промоција на 51. Сајму књига, на штанду Српске православне цркве, представљена је импозантна монографија Манастир Дечани (издање Музеја у Приштини), која на преко пет стотина страна великог формата и са више од пет стотина великих фотографија, јесте плод дугогодишњег напорног рада неколицине српских стручњака. Настајала у најтежим и опасним временима, ова монографија неправедно није проглашена Издавачким подухватом године, иако је по оценама многих познавалаца српског издаваштва по свим карактеристикама прави подвиг, далеко испред других издања. Директор Музеја у Приштини Бранко Јокић, осим о труду да монографија буде објављена говорио је и о тешким условима у којима исељени музеј, сада у Београду, чува драгоцени део косовско-метохијског археолошког и етнолошког блага и ради на новим пројектима.

Програм на штанду СПЦ завршен је симболички оптимистично: предствљањем ДВД издања Крст на врху Србије манастира Ђурђеви Ступови у Расу. Сакупљени су сви снимци великих концерата, бројне фотографије, документарни записи и музички спотови песама које пева цела Србија, а чија је тема успешна обнова Ђурђевих Ступова.

Не само занимљивим програмом, већ и пребогатом понудом књига десетина епархијских и других православних издавача, штанд Српске православне цркве оправдао је поверење хиљада својих посетилаца и заслужио похвале према којима је био један од најбоље организованих и осмишљених штандова на овогодишњем Сајму књига.

Сања Лубардић

О НАСТУПУ "СВЕТИГОРЕ" НА БЕОГРАДСКОМ САЈМУ КЊИГА

На 51. по реду Међународном сајму књига који се данас завршава у Београду, Издавачко-информативна служба Митрополије Црногорско-приморске "Светигора", за чију се издавачку дјелатност у овом времену сиромаштва и напада на Цркву може рећи да је направила прави подвиг,  имала је веома запажен наступ.

Како је Радио-Светигори рекао директор ове Издавачко-информативне куће протојереј Радомир Никчевић, "Светигора" је ове године на београдски Сајам изашла са педесет нових наслова, чиме је у својој укупној петнаестогодишњој издавачкој дјелатности премашила цифру од 470 издања на српском, енглеском и руском језику, не рачунајући свој истоимени мјесечни часопис.

На штанду "Светигоре" који се налазио у хали 1 Београдског сајма, преко пута штанда Српске Православне Цркве, током протеклог сајма обављен је значајан број презентација од којих је најзапаженија била презентација сабраних дјела Светог Петра Цетињског, у оквиру Библиотеке Светородна лоза Петровић- Његош, која ће се до краја ове и почетка следеће године, појавити у 23 књиге. Ријеч је о књижевним и документарним списима  који прате историју свих Петровића који су били и духовни и свјетовни владари из породице Петровић Његош од Митрополита Данила до принца Михаила," рекао је протојереј Никчевић.

"Одлучили смо се за Светог Петра управо зато што је он најзначајнији изданак лозе Петровића. Дјело о Светом Петру објавили смо у четири књиге, "Посланице", двије су књиге његових писама, а четврта његово правно дјело "Стега", "Законик" и недовршена "Историја Црне Горе" која је придружена правним списима Светог Петра Цетињског.

У штампу само што нијесу ушле још три књиге "Писма и законик Владике Данила", "Писма Владике Саве" , као и "Писма Владике Василија" и његова "Историја Црне Горе", истиче протојереј Радомир Ничевић.

Свој осврт на породицу Петровић Његош, имаће Његово Високпреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије као духовни поглавар Црне Горе и онај који сједи на столици Петровића.

"Одлучили смо се за приступ да без икаквих коментара, аутентично  дамо дјело Петровића а да Митрополит Амфилохије, који је најкомпетентнији да говори о духовној, културној и књижевној заоставштини Петровића, да свој осврт на један оригиналан начин", каже Никчевић.

Намјера је и да се у једној посебној књизи дају комплетна библиографија и подаци која издања су кориштена приликом комплетирања овог, за црногорско издаваштво и уопште културу можда и најзначајнијег дјела после рата.

Међу значајнијим издањима представљеним на Сајму, директор "Светигоре" г. Никчевић поменуо је и издања посвећена духовном животу, гдје је издвојио "Упутства о исповијеси за свештенство и народ" од Митрополита Митрофана Бана, "Духове савјете" од Амфилохија Макриса, савјете како наших тако и руских и грчких  савремених духовника по разним питањима, три молитвеника приређена уочи самог сајма, као и неколико суиздања са Издавачком кућом "Унирекс" и "Бонарт прес" из Београда.

Од првог часописа "Светигора" који је изашао на Божић 1992. године па до данас, формирала се једна издавачко-информативна установа која данас, након петаест година плодоносног рада, поред поменутог часописа има и значајну издавачку и информативу дјелатност, Светигору прес а до скоро и Радио-Станицу која је због уредби закона Републике Црне Горе морала да се уступи приватном предузећу.

Пријатно изненађен веома разгранатим црквеним издаваштвом,  које за вријеме послератног комунистичког периода скоро да није ни постојало, отац Радомир Никчевић каже да је оно доживјело изванредан процват.

"Импозантан је број од 400 издања која је само у току ове године Црква објавила. То што је наша помјесна Црква најпродуктивнји издавач на простору Србије и Црне Горе, показује да се наш народ заиста обнавља,  а књиге које ће сигурно наћи своје читаоце, непогрешив су показатељ колико је интересовање за црквену књигу код нас", напомиње директор "Светигоре" протојереј Радомир Никчевић.

Извор: Светигора прес - С.К.

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРИМИО У ПОСЕТУ НЕМАЧКОГ АМБАСАДОРА

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај примио је у четвртак 26. октобра, у својој резиденцији у Сарајеву, новоименованог амбасадора Савезне Републике Њемачке, Његову Екселенцију господина Михаела Шмунка.

Митрополит Николај је господину Амбасадору најприје пожелио добродошлицу и Божји благослов за успјешан рад на овој веома одговорној служби, а потом је високог госта упознао са историјом Митрополије, те животом Српске православне цркве у Босни и Херцеговини, наглашавајући проблеме с којима се сусрећу православни свештеници и вјерни народ у Федерацији БиХ.

Током посјете било је ријечи и о положају православне Цркве и њеног народа у Босни и Херцеговини, враћању имовине, обнављању храмова, те раду Међурелигијског вијећа, за које је Митрополит истакао да се, захваљујући његовом постојању, црквени и вјерски поглавари у Сарајеву ослањају једни на друге у плановима за побољшање свеопштег стања у земљи и труде се да буду примјер за углед свима. Господин Митрополит је, такође, упознао Амбасадора Шмунка са радом православних богословских школа, као и с недостатком добре воље код одговорних људи у граду Сарајеву за враћање зграде Богословије, истичући да је то прави примјер неравноправног народа православног српског народа у Сарајеву и Федерацији Босне и Херцеговине.

Господин Шмунк је, на крају разговора, захваливши домаћину на срдачности и отворености, обећао да ће Амбасада Њемачке размотрити могућности за помоћ при обнављању унутрашњости Саборне цркве, музеја Старе цркве, те учешће у другим пројектима у граду, битним не само православнима, него и свим грађанима Сарајева, те је договорено да се настави досадашња успјешна сарадња између Амбасаде Савезне Републике Њемачке и Митрополије дабробосанске.

Извор: Митрополија дабробосанска

ВЛАДИКА АУСТРАЛИЈСКО-НОВОЗЕЛАНДСКИ Г. ИРИНЕЈ У БЛЕКТАУНУ

По предвиђеном плану и програму Владика Иринеј и висока делегација Српске Православне Цркве на челу са Епископом бихаћко-петровачким Г. Хризостомом и Њеним Краљевским Височанством Принцезом Линдом Карађорђевић, посетили су парохију Светог Николе у Блектауну. Пред уласком у свети храм дечица су у ношњама држећи хлеб и со уз речи:

„Ми деца, омладина и богољубиви народ парохије Свети Никола из Блектауна радујемо се вашој високој посети изражавајући добродошлицу.

Добро нам дошли Свети Владико.“

Храм препун. Служи се бденије, износи се петохлебница. За певницом прота Миодраг, свештенство као и народ. Службу служе Владика Иринеј, протојереј-ставрофор Петар Лукић и протођакон Радомир Перчевић. Служба у спомен Свете Петке помоћнице и заштитнице рода нашега. Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Хризостом своју беседу је посветио светој Петки. Беседио је веома надахнуто. Онда је представио Владику Иринеја пожелевши нам срећу са новим Владиком. У сали свечано украшеној сестре дочекују Епископе, свештенство, и народ. Осећа се веома пријатна и братска атмосфера. Седосмо за трпезу љубави као најсложнија породица. У име парохије Свети Никола домаћин протојереј-ставрофор Ненад Ђурашиновић је поздравио госте и свима од срца захвалио, а потом са Културно уметничким ансамблом парохије специјално за Владику Иринеја и добродошлицу њему извео краћи програм-Концерт.

Воли то Народ, а дало се приметити и наш нови Владика Иринеј посебно у изведеној песми њему посвећеној:

„Мој брат Небојша
Има једна дивна земља велика
Име њено је Америка
Ту је рођен мој брат Небојша
И први пут чуо Србија,
У њему се осећања мешају,
За Чикаго и Америку
У души му преци тихо шапућу
љуби сине љуби Србију.“

Протојереј-ставрофор Петар Лукић старешина саборне Цркве у Београду излио је безброј комплимената народу српском у Аустралији. Одушевљен је са свим што је видео за ово кратко време, а посебно са нашим храмовима.

Ипак је упутио критику и прозвао појединце који пишу неистине призивајући немире и неслоге. За Владику Иринеја све је најлепше рекао не кријући у име Београда да су одласком његовим изгубили једну руку и огромну снагу.

Владика Иринеј се обратио свима веома бираним речима и благим тоном излевао благослов на све присутне. Није крио да је доживео пуноћу духовну, а подршку и похвалу је упутио проти Ненаду и целом ансамблу. Ово је потврдио изреком народном: „Ко пева зло не мисли.“ Овдје се пева. Долгоденствуј свети Владико. Срећна Вам Епархија.

Протојереј-ставрофор Ненад Ђурашиновић

ПРОСЛАВА ДВОГОДИШЊИЦЕ ОБНОВЕ МОНАШКОГ ЖИВОТА У МАНАСТИРУ ЗОЧИШТЕ

На празник свете Петке у Манастиру Светих бесребрника Козме и Дамјана у селу Зочишту код Ораховца свечано је прослављена двогодишњица повратка монаха и почетак обнове манастира кога су уништили албански екстремисти 1999. године.

Свету архијерејску литургију у обновљеном храму служило је по благослову надлежног архијереја викарни епископ Липљански Теодосије са свештенстовом и монаштвом из Епархије Рашко-призренске. Свечаности су поред стотињак верника из ораховачког краја и других делова Косова и Метохије присуствовали шеф немачке канцеларије у Приштини Еуген Волфарт, службеници канцеларије Швајцарске и представници КФОР-а у немачкој зони одговорности.

Епископ Теодосије је у беседи поручио мештанима Зочишта, Велике Хоче и Ораховца да по угледу на своје претке буду мудри и да остану на својим огњиштима изграђујући своју будућност с надом и вером у Бога. "Ова земља је вековима натапана и крвљу и знојем и сузама. Ова земља је прескупа браћо и сестре да би се продавала за новац, за пролазно задовољство и пролазно благостање овде на земљи. Зато се угледајте на наше претке који су знали да вреднују оно што је вечно и поштују оно што нам припада, што су наши стари сачували и нама предали у наслеђе", казао је Преосвећени Епископ Теодосије у беседи на Св. Литургији.

Настојатељ манастира Зочиште, игуман Петар је посебно радостан зато што су мештани Велике Хоче и Ораховца својим рукама, својом вољом и великим трудом обновили манастир. "Много тога се не може обновити као што су фреске и све оно што је раније постојало, мада су ту у темељима пронађени трагови једне ранохришћанске базилике која је много старија од нашег манастира. То сведочи да се овде Богу молило од најранијих времена и да ово место треба да остане место молитве и духовног живота", рекао је о. Петар. У манастиру Зочиште тренутно живе четворица монаха који се надају да ће се братство обновом храма и конака још више умножити.

Шеф Немачке канцеларије Еуген Волфрат истакао је значај повратка и обнову светиња као приоритет како би сви људи живели у миру са својим суседима. "Сви знамо да у овом региону има Срба, али то није довољно. Већи степен повратка допринео би богатству Косова", рекао је Волфарт.

Куће за повратнике су саграђене, али се мештани Зочишта нису вратили јер им још није обезбеђено снадбевање водом, а куће према речима општинског кооординатора за Ораховац Дејана Баљошевића нису опремљене за нормалан живот. "Куће су завршене али нису опремљене покућством. Канцеларија министарства за Повратак Владе Косова у току је процеса тражења донатора који ће опремити куће потребним покућством као и изналажење начина да повратак учине одрживим", казао је Баљошевић.

Свечаност су обезбеђивале снаге швајцарског КФОР-а из аустријско-швајцарске војне базе у Сувој Реци.

Обнову цркве манастира Зочиште финансирао је Координациони центар Републике Србије за Косово и Метохију, а обнова је поверена Канцеларији Завода за заштиту споменика културе из Лепосавића. Након обнове цркве у плану је да се обнове и остала манастирска здања како би се направило више простора за смештај монаштва и верника.

Након прославе у манастиру Зочиште Преосвећени Владика Теодосије је обишао саборни храм Св. Ђорђа у Призрену чија је обнова у току. Шеф Комисије за обнову Ема Кармајкл (Савет Европе) и одговорни надзорник радова арх. Милан Ћатић упознали су Владику са током радова. У току је постављање кровне конструкције и централне куполе. Наредних дана треба да се поред радова на крову започне и са облагањем сигом металних носећих стубова. Радови на обнови манастира Девич, цркве Св. Николе у Приштини, Св. Илије у Вучитрну, храма Пресвете Богородице у Белом Пољу настављају се предвиђеном динамиком.

Приликом посете градилишту у Призрену Преосвећени Владика Теодосије је дао интервју за Јуроњуз о обнови српске православне баштине на Косову и Метохији. "Обновом наших светиња показујемо да православни Срби желе да остану и опстану на Косову и Метохији, где вековима живе. Обнова је највеће охрабрење за све Србе који желе да се врате у своје домове и обнављајући своје храмове обнављамо сами себе", рекао је владика у интервјуу.

У поподневним часовима манастир Високи Дечани посетили су британски амбасадор у Београду Дејвид Гауен и шеф британске канцеларије у Приштини Дејвид Блант. У разговору са протосинђелом Савом посебно је говорено о још већем ангажману британске владе у пројектима који треба да омогуће бољи живот Срба повратника као и о доприносу који Британија може да пружи за обнову српских светиња и заштиту српске православне духовне и културне баштине на Косову и Метохији.

Шеф УНМИК-а др Јоаким Рикер обавестио је писмом Епископа Теодосија да је одобрио продужење заштитне зоне око манастира Високи Дечани за наредних 6 месеци. Одлуком Рикеровог предходника Сорена Јесена Петерсена преко 700 хектара шуме око манастира Високи Дечани стављено је 2005. године под посебну заштиту УНМИК-а као подручје од посебног културно-историјског и природног значаја и лепоте.

"Као што знате, тачни модалитети заштите културне баштине на Косову и Метохији тек треба да буду утврђени као део будућих споразума о статусу. Не сумњам да ће интересима Српске Православне Цркве посветити адекватна пажња. Док год се не буду дефинисали ти аранжмани, УННМИК ће наставити да примењује потребне мере у циљу заштите српских културних и духовних споразума", каже се у писму шефа УНМИК-а Рикера Преосвећеном Владики Теодосију.

Извор: www.kosovo.net

У ЛЕДИНЦИМА ЈОШ ЈЕДНА БОГОМОЉА

У фрушкогорском селу Лединци, надомак Новог Сада, у епархији сремској, на дан Свете Петке, освећена је капела направљена над извором Свете Петке.

На овом месту је после Другог светског рата био логор, где су били затворени немачки војници који су по казни обнављали разрушено село. Тако је у народу остао назив за овај извор „Логор“. Пре пет година на извору постављен је дрвени крст, извор освећен и проглашен као „Извор Свете Петке“. Од тада, сваке године на дан ове велике угоднице Божије благочестиви народ предвођен својим парохом, окупља се на извору где се служи акатист Светој Петки и узноси молитва Господу за очување овог јединог у околини чистог извора. Потреба за овим „даром неба“ је утолико већа када се узме у обзир да водовод у целом селу није исправан, већ се вода из водовода користи као техничка вода.

Ове године радост је била употпуњена постављањем дрвене капеле над извором , постављене у славу Животворне Тројице, а у спомен Свете Петке. Молитву светитељки, резање славског колача и освећење извора и капеле обавили су месни парох Благоје Катић и трећи сремскокаменички парох јереј Бранислав Џомбић. У поздравној беседи месни парох се захвалио и уручио захвалнице свима који су учествовали у изградњи још једног молитвеног места у срцу Свете Фрушке Горе.

Свештеник Благоје Катић

 

У БИЈЕЉИНИ ОСВЕШТАНИ ТЕМЕЉИ И ДОЊА ЦРКВА МАНАСТИРА СВЕТЕ ПЕТКЕ

Владика зворничко-тузлански Г. Василије је у Бијељини, у насељу Пет Језера, у четвртак 26. октобра освештао темеље и доњу цркву Манастира Свете Петке. Иако градња овога манастира на први поглед није далеко одмакла, испод, до пола озиданих зидова храма, крије се велељепна крипта цркве у којој се, залагањем Преосвећеног владике Василија, налази икона са честицом моштију преподобног Сергија Радоњешког, коју је за овај манастир патријарх московски и цијеле Русије Алексеј II поклонио владици Василију. Ускоро ће, по ријечима Преосвећеног владике, у манастир доспјети још двије велике светиње – дио моштију Свете Петке Параскеве, као и честица моштију св. Нектарија Егинског чудотворца.

Овом приликом је мати Стефанида, настојатељка манастира, произведена у чин игуманије, а протојереј Митар Тешић, који је задужен за руковођење градњом манастира, одликован је правом ношења напрсног крста.

Извор: www.soz-rs.org

 

ПРАЗНИЧНО БДЕНИЈЕ У ХРАМУ ПРЕПОДОБНЕ МАТЕРЕ ПАРАСКЕВЕ У КАРГУЈЕВАЧКОМ НАСЕЉУ ВИНОГРАДИ, ЕПАРХИЈА ШУМАДИЈСКА

И ове године Његово Пресвештенство Епископ шумадијски Г. Јован благоизволео је посетити парохију Виноградску и том приликом уз саслужење свештенства Архијерејског намесништва крагујевачког и лепеничког, у Храму Преподобне Матере Парскеве служио празнично бденије доносећи благослов Божији свима онима који у Преподобној Мајци Параскеви виде своју помоћницу и заштитницу.

Виноградска парохија на челу са својим домаћином Преосвећеним Епископом шумадијским Г. Јованом била је претесна да прими све оне који су дошли да узму благослов од свог Епископа показујући на тај начин своју мисију на спасењу сваке боголике личности око нас, у изграђивању једне јединствене парохијске заједнице потврђене на Литургији кроз Епископа, свештенство и народ. Храм Преподобне Матере Параскеве у Виноградима јесте храм Бога Живога јер се гради по речима Апопостола Павла да себе припремимо за усељавање у вечни и нерукотворени Храм Божији на небу.

Честитајући храмовну славу уз речи духовне поуке Владика Јован је подсетио да је Света Петка наднационална личност и да као таква припада целом свету .јер је слављена не само од православних већ и од неправославних народа. Данас Њено тело почива и граду Јашију око 15 километара удаљеном од североисточне границе са Русијом.

Јереј Горан Мићић

ПРОСЛАВА СВЕТЕ ПЕТКЕ У ЕПАРХИЈИ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКОЈ

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на дан Свете Петке Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови код Берана. У архипастирској бесједи Пресвећени Епископ Г. Јоаникије је подсјетио присутне вјернике на житије омиљене у народу, преподобне мати Петке. «Свету Петку прослављају сви народи православни, и Грци и Срби, и Руси и Бугари, и Румуни и цијела васељена, сви прослављају ову Свету дјевојку која је за живота била невјеста Христова и зато је Господ прославио и показао њену светост и врлине тек након њеног упокојења. Ми Срби имамо посебан разлог да је прослављамо, јер су њене мошти благословиле наше земље. Света царица Милица донијела је мошти Свете Петке из Цариграда у Београд и ту су биле на Калемегдану преко стотину година, а до дан данас ту се налази чудотворни извор Свете Петке који исцјељује од многих болести. Многе породице славе ову Светитељку као крсну славу, сви славимо Свету Петку, али је од свега најважније да се у храм Божји окупљамо на Светој служби Божијој и да Светињу примамо, да се за овај дан припремимо постом и молитвом и причестимо Светим тајнама Христовим», рекао је Епископ Јоаникије.

На данашњој Светој Литургији Преосвећени Владика Јоаникије рукоположио је у свештенички чин досадашњег јерођакона Јефтимија (Шкулетића), сабрата манастира Ђурђеви Ступови. «Господ нас је удостојио велике благодати, данас смо добили новог свештенослужитеља олтара Божијега, оца Јефтимија, који је до сада служио као монах и ђакон у манастиру Ђурђеви Ступови, а од сада ће, ако Бог да, служити у великој Светињи, манастиру Косијерево», рекао је Преосвећени Владика Јоаникије.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

ХРАМОВНА СЛАВА У ГОРЊИМ ДУБРАВАМА

На празник преподобне мати Параскеве 27. октобра ове године у Горњим Дубравама Епископ горњокарловачки Г. Герасим служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење свештенства и монаштва подручне му Епархије.

Преподобна мати Параскева иначе храмовна слава у Горњим Дубравама, ове године је прослављена уз велики број православних верника. Овој светитељки се заветује велики број жена које посте и причешћују се на Светој Литургији, што је свих ових досадашњих година, а тако би требало бити и у будуће означавало пуноћу саборности и иконизовало царство небеско. Исто тако традиционално на свету Петку у Горњим Дубравама врши се парастос за упокојене.

У својој беседи Епископ је поздравио присутне вернике честитавши им празник и нагласивши моменте из живота преподобне Параскеве, која се одрекла свега материјалнога као и саме себе и узела крст свој и кренула за Христом, што је обавеза свих нас православних хришћана, чија домовина није овдје на земљи него у царству небеском и заједници са Христом.

Извор: Горњокарловачка епархија

ХРАМОВНА СЛАВА У БОЧИЊИ КОД МАГЛАЈА

У Бочињи код Маглаја, у цркви Свете Петке Параскеве, Владика Василије је служио Свету Архијерејску Литургију и преломио славски колач поводом храмовне славе ове, након рата обновљене цркве. У овоме селу, познатом као послератној насеобини најрадикалнијих муџахедина, владика је позвао све православне вјернике да истрају у својој вјери, да не иду са својих огњишта и да не продају своја имања никоме, поготово не онима који нису вјере наше православне.

И поред тога што наш народ на овим просторима живи у немаштини, млади маглајски парох јереј Далибор Ђекић успио је да обнови храм у Бочињи, док истовремено ради и на обнови разрушених храмова у Маглају и Горњем и Доњем Раковцу.

Инфо служба СОЗ-а

У СРЕМСКОЈ КАМЕНИЦИ ДЕО МОШТИЈУ СВЕТЕ ПЕТКЕ

Благословом Његовог преосвештенства епископа сремског господина Василија у Сремску Каменицу пре четири године донесен је део моштију преподобне Параскеве-Свете Петке. Од тада сваке године у Сремској Каменици уочи и на сам дан ове велике угоднице је права духовна радост. Река народа, не само из окружења, већ и из удаљенијих места, ова два дана у молитвеној тишини долази да прими благослов и да се помоли Светој Петки.

Молитвено саборовање почело је уочи празника групним крштењима и групним венчањима, која су у порти храма „Рођења Пресвете Богородице“ у Сремској Каменици обавили протојереј-стврофор Теодор Катић, старешина храма и протојереј Гавро Милановић, други парох каменички. Уз саслужење осталих свештеника служено је свечано Бденије а у продужетку света тајна Јелеосвећења.Народ је био целу ноћ око светитељке!

Духовна радост је била неизмерна. У Сремској Каменици, на сам дан свете Петке, служена је света Литургија у 03,00 после поноћи и друга у 9,30 часова. Каменички пароси наложили су једнонедељни пост у спомен светој Петки својим парохијанима, који су се сјединили у светом Причешћу на Светој Литургији. Уз конастатацију да је култ Свете Петке веома заступљен у Срему, и уз молитве светитељки да нас догодине окупи у већем броју, певањем духовних песама, молитва код моштију Свете Петке у храму „ Рођења Пресвете Богородице“ у Сремској Каменици, настављена је дубоко у ноћ.

Свештеник Благоје Катић

ВЛАДИКА АУСТРАЛИЈСКО-НОВОЗЕЛАНДСКИ Г. ИРИНЕЈ У ПАРЛАМЕНТУ НОВОГ ЈУЖНОГ ВЕЛСА

Нови Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј, у пратњи принцезе Линде Карађорђевић, Епископа америчко-канадског Митрополије новограчаничке Г. Лонгина, протојереја-ставрофора Петара Лукића и директора колеџа „Свети Сава“ протојереја-ставрофора Раде Радана, представио се у уторак премијеру Новог Јужног Велса Морису Јеми. Током разговора, премијер Јема нагласио је значај српске заједнице у општем развоју Аустралије. Подсећајући да је у Вашингтону радио на односима са јавношћу, у настојањима да унапреди сарадњу између Србије и САД, Владика Иринеј је казао да је за њега „заиста изазовно боравити овде, у земљи која има тако виталан и разнолик национални састав“.

Први човек владе Новог Јужног Велса и његове колеге из Парламента показали су занимање за идеје које су им гости изнели, а тичу се унапређења сарадње Аустралије са земљом порекла овдашњих Срба. Наведено је да и Србија и Аустралија имају, на пример, искуства у заштити природног наслеђа, где би могло да се сарађује. Затим, уочава се и потреба за стварањем мешовитих професионалних удружења као што су медицинска, правничка и друга. Много је простора за јачање културних веза, а најављено је да ће репрезентативни српски државни ансамбл „Коло“ поново гостовати овде идуће године. Постоје и појединци, уметници светског формата којима се Срби поносе и које би Аустралија сигурно радо видела, казано је приликом сусрета.

Поменуто је и размишљање да се за чланове изузетног аустралијског плесног студија „The Brent Street Kids“, састављеног од тинејџера из Сиднеја, организује турнеја по Србији. Поменут је и податак да у тој групи веома талентованих играча и певача, наступа девојчица абориџинског порекла која пева српску песму-на течно српском језику, што је одушевило посетиоце гала-вечере одржане у суботу увече. Истакнуто је, такође, да је очигледно у коликој мери етничке заједнице и њихове организације уживају пуну друштвену подршку. Посебно занимање показано је за изградњу српског колеџа. Премијер Јема је нагласио да је образовање једна од области у којој етничке заједнице и њихове школе играју изузетно богату улогу.

С. Принцип

ЧЛАНОВИ ХРИШЋАНСКЕ ОМЛАДИНСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ИЗ ЗЕНИЦЕ ПОСЈЕТИЛИ ДОЊУ ГРАДИНУ

Благословом Његовог Високопреосвештенства Mитрополита дабробосанског Г. Николаја, чланови Православне хришћанске омладинске заједнице из Зенице посјетили су, у недељу 22. октобра ове године, спомен подручје Доња Градина.

Ову посјету стратиштима српског народа и поклоњење српским новомученицима из Другог свјетског рата, организовала је Светосавска омладинска заједница Епархије зворничко-тузланске, а на основу статута који је усвојен на недавно одржаном сабору православне српске омладине у манастиру Озрену.

Прије посјете спомен подручју, поклоници су присуствовали Светој Литургији у манастиру Моштаници, а затим се упутили у Доњу Градину гдје су саслушали историјат логора и прочитали Акатист Пресветој Богородици. Потом је посјећен Драксенић, а на темељима цркве у којој је пострадало око 600 Срба одслужен је мали помен. На крају поклоничког путовања посјећен је Дракулић и спомен храм за 2300 српских мученика, страдалих од усташког ножа 1942. године.

јереј Бојан Глишић

ДРУГА ТРАДИЦИОНАЛНА ДОНАТОРСКА ВЕЧЕРА У ШАРЛОТУ

Шарлот, Северна Каролина - У недељу 15. октобра у италијанском ресторану „Il Nido“ одржана је друга по реду традиционална донаторска вечера у органицацији мисионарске парохије „Свети Симеон Мироточиви“ у Шарлоту. Сабрање верних наше мале мисионарске парохије је почео преподневном Св. Архијерејском Литургијом, коју је служио Његово Преосвештенство Владика Митрофан, који је у својој литургијској беседи истакао значај сталне потребе за јачањем и исповедањем спасоносне православне вере наше, коју је Бог открио простим рибарима, који постаде ученици Христови, а касније и апостоли – мисионари Хришћанства.

У 18:00 часова после подне у малом италијанском ресторану, који је био закупљен за донаторско вече, сабрало се око четрдесет људи, наших парохијана као и пријатеља американаца. Циљ оваквог скупа је да молитвено будемо сабрани у Епископу, како би посведочили нашим пријатељима неправославнима о свој Православној вери, историји и култури Србског народа. Том циљу је и програм био прилагођен.

Програм вечери је водио чтец Владан Глувачевић. У културно-музичком делу вечере гледали смо видео презентацију архитектуре манастира Хиландара, који је припремио В. Глувачевић, и слушали Бахове композиције за флауту у извођењу Димитрија Могилеског, које су гости са пажњом попратили.

Аукција је ове године била богатија и разноврсна. Академски сликар Теофана Зарић је поклонила фреску на платну „Христос“ коју је откупила Гордана Ђурановић за $700. Слику „Букет“, донацију академског сликара Вукице Мијатовић, откупио је за 300 долара Стефан Флахерти, иначе председник црквеног одбора Грчке Православне Цркве „Св. Нектарије“ у Шарлоту. Украшена руска јаја и колекционарске маркице, донације Гђе Гордане Ђурановић и Гђе Бојане Сртамовић, купљене су за укупно $715.

Богу хвала, и свима који су својим прилозима и даровима помогли да те вечери сакупимо $10,315, и да свој дуг за отплату имања смањимо на само $45,000. У радости се видели и следеће године.

Извор: Епархија источноамеричка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail