Информативна служба
Српске Православне Цркве

6. новембар 2006. године

ИЗАБРАН НОВИ АРХИЕПИСКОП КИПРА

Високопреосвећени Митрополит Пафоса Г. Хризостом, досадашњи администратор Архиепископије, изабран је јуче за новог Архиепископа Православне Цркве Кипра. Нови Архиепископ ће бити устоличен у недељу 12. новембра 2006. године.

МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ НИКОЛАЈ БОРАВИО ЈЕ У ПОСЕТИ КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Митрополит Дабробосански Николај са својим ђаконом о. Митром Танасићем боравио је у посети Косову и Метохији од 1. до 4. новембра. Након што је са Преосвећеним Владиком Артемијем прославио његов имендан у Грачаници, Митрополит Николај је заједно са викарним Епископом Теодосијем посетио најважније светиње наше Цркве и упознао се са ситуацијом у којој живи верни народ на овим просторима.

Посета Митрополита Николаја отпочела је доласком у манастир Девич, 1. новембра, где га је с радошћу примила мати Анастасија са својим сестринством. Митрополит Николај је посебно везан за овај манастир јер је у својој младости, као ученик Богословије Св. Кирила и Методија у Призрену био стипендиста манастира Девич.

У пратњи јеромонаха Андреја Дечанца, Митрополит Николај је потом отпутовао за манатир Грачаницу како би учествовао у прослави имендана Епископа Артемија заједно са викарним Епископом Теодосијем, настојатељима и монаством рашко-призренских манастира.

Свету Архијерејску Литургију, 2. новембра, на празник Св. Великомученика Артемија служио је Митрополит Николај уз саслужење Епископа Артемија и Теодосија, и свештенства Епархије рашко-призренске. Владика Артемије је посебно захвалио Митрополиту дабробосанском на његовој посети и части коју му је указао служивши Св. Литургију на његов имендан.

У поподневним часовима Високопреосвећени Митрополит Николај отпутовао је за Призрен заједно са Владиком Теодосијем. Посетили су манастир Св. Архангели, а потом и сам град Призрен. Владика Николај је могао да види запаљену зграду Богословије Св. Кирила и Методија, која је предвиђена за обнову наредне године.

Владике су такође посетиле храм Богородице Љевишке, саборни храм Св. Георгија који је у обнови као и мали храм Св. Георгија Руновића поред запаљене зграде Епископије.

Митрополит дабробосански и о. Митар потом су, заједно са владиком Теодосијем, посетили манастир Пећку Патријаршију где је Митрополит наредног дана служио Св. Архијерејску Литургију у патријаршијском храму Св. Апостола. Драгог госта срдачно је примила игуманија Февронија са сестринством изражавајући искрену радост што је Митрополит и поред својих година и обавеза нашао времена и снаге да посети Пећку Лавру и охрабри сестринство.

Владика Теодосије и арх. Марија Јовин упознали су Митрополита Николаја са током рестарурације Пећке Патријаршије и показали му две новонађене фреске у прозору храма Св. Великомученика Димитрија.

Истог дана, Високопреосвећени Митрополит Николај допутовао је у манастир Дечани где су га срдачно дочекали дечански монаси. Наредног дана, 4. новембра, Митрополит Николај служио је заједно са Владиком Теодосијем Св. Архијерејску Литургију, а потом и парастос поводом митровданских задушница. После Свете Литургије, Владика Теодосије упознао је митрополита Николаја са активностима дечанских монаха и показао му дуборезачку и иконописачку радионицу. Око поднева Митрополит Николај је отпутовао са Косова и Метохије не скривајући дубоку радост што му се пружила прилика да проведе неколико дана у нашим древним светињама.

Опраштајући се од драгог госта Владика Теодосије је захвалио Митрополиту Николају на недавном гостопримству, које му је Митрополит указао у Сарајеву као и на посети Косову и Метохији, рекавши да је његова посета Косову и Метохији велико охрабрење за монаштво и верни народ као и израз искрене братске љубави и бриге за Цркву на овим просторима.

Извор: www.kosovo.net

АРХИЕПИСКОП АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У ЦЕТИЊСКОМ МАНАСТИРУ ЛИТУРГИЈУ СВЕТОГ АПОСТОЛА ЈАКОВА

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче са свештенством Литургију Светог апостола Јакова у Цетињском манастиру.

Слуга Бога вишњега Господа Исуса Христа, апостол Јаков и данас свједочи име Христово и Јеванђеље Његово по цијелој земљи сијући Свето сјеме Божије. У часу свог мученичког страдања, овај свједок истине Божанства посвједочио је Господа својом мученичком крвљу и ријечима:„Опрости им, не знају шта чине“. Јаковљева Литургија свједочанство је начина на који су се Хришћани молили Богу у првим, древним временима, свједочанство живог заједништва између Eпископа, презвитера и народа, рекао је између осталог у архипастирској бесједи окупљеном вјерном народу у Цетињском манастиру Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије.

„Разлог због кога ми на овај Свети дан прослављамо Светог апостола Јакова, сјећајући се његовог подвига,  жртве, распећа и страдања за Господа, је у исто вријеме оно сјеме које је он сијао у срца својих савременика. Примајући га, ми треба да знамо да истинита ријеч Божија, сјеме које Црква Божија, Свети апостоли  и њихови наследници сију кроз вјекове, да то сјеме не пада увијек на добру и растреситу земљу. Оно некад падне и поред пута, на каменито тле, у трње и коров,  а некад, опет и на земљу која је за то сјеме  припремљена и таква земља доноси стострукога плода. Камен и окамењено људско срце  не може да прими сјеме Божије поред пута, гдје сјеме које падне нема снаге да узрасте и донесе плода, јер није приготовљена земља људског срца да га прими и сачува, и  тако га позобљу птице, демонске силе и страсти људске, као што је случај и са сјеменом које падне  у трње, што значи у срца и душе које су осакаћене, испуњене страстима, које су подлегле искушењима, некушању Божјем. Свети апостол Јакова каже нам у својој посланици, да Бог не куша никога, нити је он злу подложан, него ми људи кушамо себе својим страстима скрећући са правог Божијег пута, допуштајући да у нашим срцима узрасте коров који  спречава сјеме Божије да узраста због наше зловоље и огеховљености. Сјеме које је сијао Свети апостол Јаков падало је на тло и доносило и доноси вјековима код срдаца и људи плода правог и непролазног“, рекао је окупљеним вјерницима јурос у Цетињском манастиру Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије.

Извор: Светигора прес - С.К.

СРБИМА У ЂАКОВИЦИ ОНЕМОГУЋЕНА ПОСЕТА ПОРУШЕНОЈ ЦРКВИ У СРПСКОЈ УЛИЦИ

Група од три аутобуса које је обезбедио Координациони центар за Косово и Метохију кренула је у суботу из Косовске Митровице у правцу Метохије са закашњењем због лосих временских услова и поледице. После посета гробљима у Ђаковици, Дечанима и Пећи, где су молитвено обележили Митровданске задушнице, верници су посетили манастире Високи Дечани и Пећку Патријаршију. Њима се придружила и група расељених из Црне Горе који су дошли посебним аутобусом.

Посета гробљима у Метохији је прошла без инцидентата, за разлику од Суве Реке где су локални Албанци силом спречили посету православном гробљу у селу Лешане. Група верника која је била на гробљу у Ђаковици присуствовала је парастосу који је на месту срушене гробљанске капеле Св. Кнеза Лазара служио протосинђел Петар, игуман манастира Ђурђеви Ступови и вршилац дужности настојатеља манастира Зочиште. После одслуженог парастоса, поклоници су намеравали да посете порушену цркву у центру Ђаковице у Српској улици, што им Косовска полицијска слузба није дозволила, наводно због немогућности да им гарантују безбедност.

Највише уништених српских гробаља на подручју Покрајине има у Метохији, у општинама Клина, Ђаковица, Призрен, Пећ, Исток, затим у Србици, Вучитрну, Подујеву и Косову Пољу. Готово сва српска гробља која се налазе на просторима одакле су Срби протерани после јуна 1999. године налазе се у веома тешком стању. На стотине гробова је оскрнављено, поломљене су надгробне плоче, а понегде су вандали отварали гробове и разбацивали посмртне остатке покојника. Систематско уништавање српских гробаља и светиња у последњих 7 година међународног протектората на Косову и Метохији један је од најупечатљивијих показатеља нетолеранције и верске мржње против свега што је српско и православно.

Извор: www.kosovo.net

СЛУЖЕН ПАРАСТОС ПОГИНУЛИМ БОРЦИМА ЛАЗАРЕВА, ДРАКУЛИЋА И ДЕЛА РОСУЉА

У суботу 4. новембра о.г. на Митровданске задушнице у просторијама мјесне заједнице Лазарево служен је парастос и обиљежен помен борцима погинулим у Отаџбинском рату из Лазарева, Дракулића и дијела Росуља.

Парастос је служио протонамјесник Будимир Бјеличић, послије чега су представници борачких организација ових мјесних заједница, као и чланови породица погинулих бораца запалили свијеће и положили цвијеће.

Према ријечима предсједника Борачке организације мјесне заједнице Лазарево Aце Релића, погинули саборци дали су животе за Републику Српску и тиме нас задужили за сва времена.

Чланови породица палих бораца нису скривали тугу бол за најмилијима.

“Једино дијете сам изгубила 1994. године. Од тога је прошло 12 година, а бол и туга још се нису умањили. Иза сина је остала само кћерка, којој је сада 13 година. Лијепо је од представника борачке организације што су ово обиљежили, али то не умањује наше тешкоће”, са тешком муком прича мајка погинулог борца Душанка Влајнић.

П. Азап

О ЦРКВЕНОМ ПЕВАЧКОМ ДРУШТВУ СВЕТИ РОМАН СЛАТКОПОЈАЦ

Оснивање Црквеног певачког друштва Свети Роман Слаткопојац, под кровом Преображенског храма у Панчеву, тесно је повезано са традицијом хорског црквеног стваралаштва у овом граду. Хорови, појци, композитори на челу са свештенством, већ су оставили јединствен печат у српском музичком стваралаштву. Деловањем овог, младог по осниванњу хора, свакако се наставља и шири та традиција.

На просторима Панчева - „Српске Спарте“, како су називали овај град у времену Мађарске окупације, оснивала су се многа друштва, како жељни службе Богу и народу, тако и жељни песме. Ова друштва, поред музичког доприноса, били су и расадници српске православне мисли и традиције. Устав ових људи, који су Српске земље песмом приближавали Богу, имао је само два члана- Богољубље и Човекољубље у служби свога народа. На овим темељима и данас почивају мисли ових људи који својим појањем украшавају наше светиње.

Хор св. Роман Слаткопојац је мушки аматерски хор под управом г-це Татјане Крге, музичког педагога и директора Основне балетске школе „Димитрије Парлић“, а под духовним старањем оца Жељка Младеновића и свакако је наследник мисли којима су били во|ени њихови преци. Хор постоји годину дана али су својим трудом умножили таланте дате им од Господа. На дан Покрова Пресвете Богородице када се празује и Свети Роман, патрон овог хора, на Светој Архијерејској Литургији, коју је служио Преосвећени Епископ банатски Г. Никанор, уз саслужење панчевачког свештенства и уз присуство преставника јужнобанатског округа на челу са г. Срђаном Миковићем градначелником и почасним председником Црквене општине и бројним народом, овај хор се преставио у пуном светлу.

Спој одличне интонације и дикције са чистим акордима и ускла|еним ритмом су допринели овом изузетном духовном и музичком престављању. Ово су истакли у својим обарћањима владика  Никанор и г. Срђан Миковић, којима се придружио и академик проф. Димитрије Стефановић.

Указали су у својим излагањима на сјајну организацију славе овог хора и свега што претходи томе како би овај хор функционисао и у то име похвалили  залагање г. Саве Стикића председника овога хора. Такође су се осврнули на рад и, већ по годинама времешног хора“Ратар“ који дуги низ година пева у овој светињи и нагласили да њихов рад и искуство не треба занемарити и заборавити.

У нади да ће ова „мала Христова дружина“ још више расти позивмо вас да нам се придружите. Аудиције за нове чланове се одржавају сваког понедељка у 19 часова у ул. Димитрија Туцовића у сали Преобаженског храма у Панчеву.

Владимир Козић

ТРИБИНА ПРАВОСЛАВЉА

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), у среду 8. новембра 2006. године, од 18 часова, биће одржано предавање на тему Духовна порука страдалништва – разговор поводом књиге Жртве комунистичког терора. Предавачи ће бити мр Срђан Цветковић, аутор, и арх. др Предраг Ристић. Као организатор трибине, уводну беседу ће одржати проф. Горан Раденковић.

ИКОНОПИС – САВРЕМЕНО СЛИКАРСТВО

У уторак 7. новембра 2006. године, у 19 часова, у атељеу Академије Српске Цркве, у Краља Петра 2, а у оквиру трибине др Радослав Грујић, на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију - говориће мр Тодор Митровић на тему Иконопис – савремена уметност. Трибину ће водити јереј мр Жељко Ђурић.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail