Информативна служба
Српске Православне Цркве

14. новембар 2006. године

УСТОЛИЧЕН АРХИЕПИСКОП НОВЕ ЈУСТИНИАНЕ И ЦЕЛОГ КИПРА
Никозија, 12-13. новембра 2006. године

Новоизабрани Архиепископ Цркве Кипра Г. Хризостом II, који је изабран, као што смо већ известили, у недељу 5. новембра ове године, устоличен је јуче у Саборној Цркви Светог Јована Богослова у Никозији, на Кипру, који је ових дана у правом смислу речи Васељена у малом. Саслуживање на Светој Литургији и свечаном чину устоличења, уз присуство представника свих помесних Цркава, јесте својеврсна потврда избора новог Поглавара ове Помесне Цркве Божје али и, изнад тога, израз најдубљег јединства Једне Свете, Саборне и Апостолске Цркве и нашег назначења да будемо као Један у Оцу нашем небесном, по образу Светотројичног јединства.

Црква Кипра заиста живи, како преноси и њихова штампа, историјске тренутке већ два-три месеца, колико су трајали ови избори због само њихове специфичности и начина на који се одвијају. Наиме, интересантно је да осим јерахије, значи архијереја, свештеномонаха - игумана великих манастира, свештеника - старешина храмова, учешће узимају и грађани, парохијани свих парохија по епархијама, укључујући чак и све православне странце, који бирају најпре шири круг од 1400 представника, а потом ужи, њих стотину. Избори су били до краја неизвесни, али је на крају, на радост свих, постигнуто опште сагласје.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије, изасланик Његове Светости Патријарха Српског и Светог Архијерејског Синода, у пратњи пречасног свештеника Гаје Гајића, учествовао је као представник Српске Православне Цркве у овом радосном и за целу Цркву значајном догађају.

Преносећи поздраве Његове Светости и предајући новоизабраном Архиепископу Хризостому II поклон наше Цркве, владика Василије је, у свечаној атмосфери, и у веома надахнутој и, на моменте, потресној  беседи, сликовито илустровао сличности голготског пута којим су и српски народ у Босни и Херцеговини, у Србији на Косову и Метохији, и шире по Српским Крајинама, као и братски јелински народ Кипра, заједнички пролазили у новијој историји, пожелевши им да ово црквено јединство буде сунце, које се увек рађа и долази са Истока, те да обасја цео народ Кипра и донесе му толико жељено јединство целог острва, повратак изгнанима на своја огњишта, у своје домове, у порте својих цркава и манастира који су ево већ тридесет година похарани и окупирани од исте руке која и нас тиранише.

Кипар је од 1878. године, одлуком великих сила, био енглеска колонија све до 1960. када је, после пет година оружане борбе, ослобођен. Али та слобода није дуго трајала, јер су исти ти Енглези поново потпомогли 1974. године инвазију турске војске и окупацију Северног Кипра, површине 37% од целокупне територије острва, иако је муслиманска мањина сачињавало око 15%, највише 17%, становништва разасутог по целом Кипру. Данас осим војске из суседне Турске на Кипру живи и око три стотине хиљада Турака који су дошли из Турске.

НОВИ НАПАДИ НА СРБЕ

Дана 12. новембра 2006. године на храму Свете Тројице у Потпећу, Општина Сребреник, за сада непознати починиоци су исписали графите са увредљивим садржајем и то «СРБЕ НА ВРБЕ» и уз нацртан полумјесец и звијезду «АЛАХ УЕГБЕР».

Иначе овај храм је више пута оскрнављен и лупан за протекле три године, али овакве поруке увелико загорчавају ионако тежак живот малобројних повратника Срба у ово мјесто.

У име вјерника парохије потпећко-тињске оштро осуђујемо овај непотребни инцидент који нарушава међуљудске односе и међувјерску толеранцију на овим просторима.

Апелујемо на надлежне полицијске органе да брзо реагују и пронађу починиоце како би били адекватно санкционисани.

Свештеници тузлански,
Протојереј Нико Тошић
Протонамјесник Милан Топић

ХОДОЧАШЋЕ МАНАСТИРИМА КРКА И КРУПА

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког Г. Герасима православна омладина из Ријеке, заједно са мјесним свештеником, посјетила је далматинске манастире Крка и Крупа. Посјета овим древним манастирима, чуварима вјерског и националног идентитета на просторима Далмације, уприличена је 12. новембра 2006. год на празник Светог краља Милутина. С братском љубављу дочекани, истински поучени и с благословом испраћени ријечки поклоници су у вечерњим часовима стигли у Ријеку.

Извор: Епархија горњокарловачка

ДУХОВНА РАДОСТ НА ЈУГУ НОРВЕШКЕ

Преосвећени Епископи британско-скандинавски Г. Доситеј и будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служили су Свету Архијерејску Литургију прошле суботе 11. новембра 2006. године у граду Кристиансанду, на југу Норвешке и том приликом освештали место на коме ће се градити нова црква посвећена Св. великомученику Димитрију. Двојици епископа саслуживали су протојереј-ставрофор Тодор Мишковић пензионисани парох из Кикинде и наш свештеник протојереј-ставрофор Драган Предић, бивши норвешки парох. За време Свете Литургије епископи су пререзали први славски колач новоосноване парохије за јужну Норвешку, са првим председником а у име црквеног одбора  др Бранимиром Симићем, родом Кикинде. Од њега је кумство за наредну годину преузео др Зоран Ристић, родом из Грделице. После службе Божије епископи, свештеници и народ упутили су се до плаца који је општина Кристиансанд по изузетно повољним условима на прелепој локацији уступила нашој епархији, где је извршено освећење крста и места где ће се ако Бог да ускоро почети са градњом нове цркве. Епископ Јоаникије је пренео благослов и поздраве Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла и пожелео да “ово започето богоугодно дело што пре буде завршено и да се сви још једном окупимо на освећењу нове цркве”.

После освећења сви присутни су отишли у салу норвешке цркве где је приређен славски ручак и народно весеље за све присутне. Овом несвакидашњем слављу је присуствовао велики број верног народа скоро из свих градова тога дела Норвешке, а био је присутан и председник парохије из Осла Г. Жељко Тошиновић. За сада ова нова парохија је мисионарског карактера док се не стекну услови за запошљење сталног свештеника. За ову прилику из Србије је допутовао пензионисани Архијерејски намесник из Кикинде прота Тодор Мишковић који ће до краја јануара бити на располагању верницима за све њихове духовне и верске потребе.

ИЗЛОЖБА СИНАЈСКИХ ИКОНА

Данас је у Пол Гети Музеју, у Лос Анђелесу, Сједињене Америчке Државе, отворена изложба најстаријих и најочуванијих синајских икона. Изложба је организована у сарадњи Пол Гети Музеја са манастиром Свете Катарине на Синају. Изложба ће трајати до 4. марта 2007. године.

Извор: Епархија западноамеричка

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu