Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. новембар 2006. године

ОСКРНАВЉЕНА И ПОХАРАНА ЦРКВА У ГОЈБУЉИ НА СЕВЕРУ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Регионални портпарол УНМИК полиције Лари Милер потврдио је јуче да је оскрнављена православна црква Свете Петке у селу Гојбуља код Вучитрна. Милер је у изјави Тањугу рекао да је полицијској станици у Вучитрну јуче ујутру пријављен случај крађе у цркви у Гојбуљи, у селу у коме живи око 60 српских породица.

"Полицајцима који су дошли на лице места како би испитали случај, један мештанин је рекао да су из цркве украдена два крста и новац. Полицајци су утврдили да су врата била отворена и да нема оштећења на њима", рекао је Милер.

Протојереј Богомир Стевић рекао је Тањугу да су мештани пријавили јуче ујутру да је црква Свете Петке оскрнављена током претходне ноћи, када су, за сада, непознати починиоци разбили улазна врата и све у цркви полупали и однели крст, путир и још неке црквене ствари. Ситан новац је био разбацан по цркви. “Слуцај је пријављен Косовској полицијској служби која није обезбедила пратњу свештеницима из Звечана до Гојбуље, уз објашњење да захтев за пратњу треба предати два дана раније”, казао је Стевић.

О овом инциденту обавештен је Преосвећени Владика рашко-призренски Г. Артемије, а Епархија ће током дана издати званично саопштење о овом догађају.

МЕЂУНАРОДНИ ФОРУМ «БРАТСКА СРБИЈА – ИСТОРИЈА И САВРЕМЕНОСТ» О СТАЊУ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ И ОХРИДСКОЈ АРХИЕПИСКОПИЈИ

У недељу, 12. новембра, у граду Калуга, недалеко од Москве, завршен је Међународни форум Братска Србија-историја и савременост. Форум је, како смо већ писали, трајао три дана, а у њему су учествовали високи представници Руске Федерације, и представници клира Српске Православне Цркве и Руске Православне Цркве.

Веома добро су примљена предавања о. Петра Улемека, игумана манастира Ђурђевих Ступова, који је кроз говорио на тему Седам година после и истакао најновија страдања на Косову и Метохији, и предавање јеромонаха Петра Драгојловића, сабрата Цетињског манастира, који је говорио на тему  Међусобни односи руског и српског народа кроз историју. Делегација Српске Цркве је свим учесницима форума разделио велики број илустрованих књига Распето Косово које сликовито сведоче о страдањима православних Срба и српских светиња на Косову и Метохији, и велики број видео дискова о погрому Срба  на Космету као и најновији видео диск са српском етно музиком и песмом Крст на врху Србије.

Поред питања Косова и Метохије, које је на овом форуму било у центру пажње, говорило се и о најновијим страдањима верног народа Аутономне Охридске Архиепископије на челу са утамниченим првојерархом Архиепископом охридским и Митрополитом скопским Г. Јованом. О стању Охридске Архиепископије у БЈР Македонији говорио је професор Московске духовне семинарије, г. Јуриј Максимов, који је недавно посетио Републику Македонију и на лицу места се упознао са, како је он истакао, својеврсним катакомбним животом канонске Охридске Архиепископије. (Разговор са проф. Максимовим можете наћи у архиви Информативне службе Српске Православне Цркве). Упоређујући живот данашњих  православних хришћана у БЈР Македонији са животом хришћана у првим вековима, професор Максимов је рекао да је тек ту, у живом животу Охридске Архиепископије, видио оно о чему је раније само читао код древних отаца Цркве. Како је подвукао у свом излагању, он се сусрео са много младих људи који су испуњени великом духовном радошћу и ревношћу и који у веома тешким условима успевају да литургијски узрастају у Тајни Цркве.

Форум је завршен у недељу 12. новембра, посетом Оптинској пустињи, где је служена Света Литургија са молебном за страдални српски народ на Косову и Метохији.  На крају форума донета је и резолуција од седам тачака у којој се даје подршка српском народу на Косову и Метохији и осуђују злочини албанских екстремиста. У резолуцији се све одговорне институције позивају да се српском народу омогући нормалан и безбедан живот на Космету, а свим избеглим омогући повратак на своја вековна огњишта.

У завршној резолуцији је дата и подршка Аутономној Охридској Архиепископији и Архиепископу Јовану, а осуђено је насиље над овом једином канонском Црквом у БЈР Македонији. У резолуцији форума позива се и на унапређење културних веза руског и српског народа, које су без обзира на вековне пријатељске односе Русије и Србије, на веома ниском нивоу.

ХРИШЋАНСКИ ИДЕНТИТЕТ ИЗМЕЂУ ЦРКВЕ И ДРУШТВА

Мр Богдан Лубардић, асистент Богословског факултета у Београду, био је гост и предавач на Трибини која је темом Хришћански идентитет између Цркве и друштва привукла пажњу великог броја слушалаца.

У уводном делу свога излагања, господин Лубардић је прочитао рад саопштен и конципиран у контексту дијалога између православних, римокатоличких и протестантских хришћана Европе и Ислама, који је недавно вођен у Сарајеву, а који је специфично контекстуализован као теолошки поглед с православне помесне перспективе и обраћа се управо по питању идентитета човековог постојања Исламу, али и вероисповестима других хришћанских деноминација. Према речима предавача, овај текст показује да теологија никада није интелектуализована (осим ако је неваљана), те да је богословљу својствено да увек социолошки, политички и културолошки посредује. И, што је најважније, поменути рад верно излаже дефиницију хришћанског идентитета који у онтолошком смислу значи установљење истинитог начина постојања (= бивствовања), а Христос нам открива да не можемо истински бити ако не живимо као Црква, то јест као литургијска заједница која учествује у евхаристијској Тајни љубави. Ова тајна предаје нам се у виду конкретног Животодавног Тела и Крви Христа, Сина Божијег. Та љубав није, тек, дискурс или говор о љубави, него Љубав Суштог. Она је, стога, нераскидиво повезана са личносном жртвом која се даје за живот света и свакога у свету. Бити значи бити налик Христу, живети у Христу и са Христом, као што Он живи са Оцем у Духу Светом. То значи црпети постојање из заједнице према другоме и свему другом, чак и по цену преласка преко раскрснице потпуног самоодрицања, све до саме смрти.

Изражавајући своје лично задовољство због учешћа на овој Трибини, Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј оценио је предавање као одличан пример животне теологије која је у сталном дијалогу са савременошћу.

Наредне недеље, као гост Школе православне духовности, ректор Богословије у Крагујевцу др Зоран Крстић одржаће предавање на тему Црква и савремено плуралистичко друштво.

Никола Раонић

ЕПИСКОП ЈОАНИКИЈЕ У ПОСЕТИ БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКОЈ ЕПАРХИЈИ

Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије посјетио је бихаћко-петровачку епархију у периоду од 6. до 8. новембра 2006. године, у својству замјеника Преосвећеног Епископа Хризостома бихаћко-петровачког.

Приликом своје посјете Епископ Јоаникије обишао је парохије у Бос. Грахову, Дрвару, Бос. Петровцу, Горњем Рибнику, Медној, Гламочу и Шипову, као и манастире Рмањ и Клисину и том приликом je благословио свештенике и разговарао са присутним народом.

У храму Рођења Пресвете Богородице у Медној Епископ Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију, 7. новембра, уз саслужење више свештеника. На Литургији је било присутно мноштво вјерника који су стигли на поклоњење моштима новопросијавших и новојављених преподобномученика Медљанских, за које је Владика Јоаникије рекао сљедеће: “Није то случајно. То је велики знак и велики благослов за ово мјесто и за цио српски православни народ и за нашу Цркву. Јер, оно што вама припада, што вам је Бог дао, то припада свим православним народима. Сви се томе радују и сви желе да дођу да се поклоне мученичким костима и помоле пред њима. Господ је овим светим великомученицима дао слободу на небу, да се могу молити за нас и њихове молитве ће бити услишене. Они су се уподобили и услишили Христову жртву. И од туда сила од њихових светих костију, јер их је Господ благословио. А онога кога Господ благослови, он је јачи од смрти и не може се заборавити, него је увијек присутни у нашем памћењу, сјећању и животу”.

На дан Светог великомученика Димитрија, крсне славе општине Шипово, Владика Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у Шипову, гдје је послије Литургије присуствовао и славском ручку заједно са представницима локалних власти.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu