Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. новембар 2006. године

СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕНА КТИТОРСКА СЛАВА
МАНАСТИРА ВИСОКИ ДЕЧАНИ

Свечаним монашким бдењем уочи празника, у четвртак вече 23. новембра и Светом Архијерејском Литургијом на сам дан празника Св. Краља Стефана Дечанског манастир Високи Дечани свечано је прославио своју ктиторску славу.

Свету Архијерејску Литургију у препуном дечанском храму служио је Његово Преосвештенство Епископ рашкопризренски Г. Артемије уз саслужење викарног Епископа липљанског и игумана дечанске лавре Г. Теодосија и тридесетак игумана, протојереја, јеромонаха и јереја из више епархија Српске Православне Цркве.

Светој Архијерејској Литургији присуствовао је већи број домаћих и међународних званица. Поред г. Милана Радуловића, Министра вера Србије, и Санде Рашковиц-Ивић,  директора Координационог центра за Косово и Метохију у прослави дечанске славе учествовали су представници Мисије Уједињених Нација, Европске Уније и ОЕБС-а на Косову и Метохији, дипломатски представници Сједињених Америчких Држава, Грчке, Немачке, Велике Британије, Италије, Аустрије, као и више високих официра КФОР-а. На Литургији су такође били присутни и политички представници косовско-метохијских Срба: г. Оливер Ивановић, г. Милан Ивановић, г. Ранђел Нојкић као и проф. др Здравко Витошевић, Ректор Приштинског Универзитета у Митровици.

На прослави празника Св. Краља Стефана Дечанског у манастиру се окупило више стотина верника из разних крајева централне Србије и Косова и Метохије. На прославу Св. Краља Стефана такође су дошли и Срби повратници из села из околине Пећи, Истока и Клине. Кроз манастирку капију прошло је до раних поподневних часова више од 1500 људи. После Свете Архијерејске Литургије и коктела за високе званице и свештенство гости су поделили трпезу љубави у манастирској трпезарији. Велики део верног народа такође је послужен у великим шаторима које је за ову прилику обезбедио италијански КФОР.

На синоћњем монашком бдењу, уочи празника, Преосвећени Владика Артемије је замонашио дечанског искушеника Недељка Миланка давши му ново монашко име Киријак. Обраћајући се присутнима Владика Артемије је надахнуто говорио о узвишености монашког позива и улози коју данас монаштво има на Косову и Метохији у сведочењу вере хришћанске и очувању православног наслеђа наших светих предака. Владика Артемије је такође беседио и на Светој Архијерјској Литургији изражавајући радост што је Свети Краљ Стефан Дечански још једном окупио верни народ и људе добре воље у дечанском храму, позивајући све да устрају у свом хришћанском животу, на својим огњиштима и уз своје светиње које су их вековима одржале.

Владика Теодосије се као домаћин и игуман царске лавре манастира Високи Дечани посебно захвалио у току свечаног ручка свима онима који нису жалили труда да данас са братством манастира и верним народом прославе Господа и Његовог великог угодника - Светог Краља Стефана Дечанског. Владика је посебно изразио радост због доласка г. Милана Радуловића, Министра вера Србије, и Санде Расковић-Ивић, чије је присуство, како је рекао, велилко охрабрење нашем верном народу и свештенству. Владика се такође захвалио италијанским представницима КФОР-а који су несебичним залагањем помогли да се припреми слава и омогући долазак поклоника. "Духовна светлост коју смо сви осетили у цркви на Литургији и ова вештаствена светлост прелепог дана који нам је Бог данас дао остаће засигурно у срцима свих који смо се данас окупили да прославимо великог угодника Божјег и нашег заштитника Светог Краља Стефана Дећанског", рекао је Преосвећени Владика Теодосије.

После Владике Теодосија присутним гостима у трпезарији манастира обратила се и гђа. Санда Расковић-Ивић која је у име Владе Републике Србије пожелела "срећан и благословен празник братству манастира и свима који су дошли да заједно са монасима поделе радост манастирске славе". На крају су се присутнима обратили г. Анил Васисхт, представник шефа УНМИК-а др Јоакима Рикера и генерал Роберто Бернардини заменик команданта КФОР-а. Командант КФОР-а немачки генерал Роланд Катер синоћ је посебно посетио манастир да би честитао празник Преосвећеном Владики Теодосију, будући да је због обавеза био спречен да данас присуствује прослави.

У трпезарији је група православних верника из Албаније отпевала једну црквену химну на албанском језику што је изазвало спонтани аплауз свих присутних. Ова група верника је дошла са поздравима Архиепископа Тиране и целе Албаније Г. Анастасија, како би са својом браћом и сестрама у Христу поделила радост празника.

Прославу Светог Краља Стефана Дечанског у манастиру Високи Дечани обезбеђивали су припадници италијанског КФОР-а, Уједињених Нација и косовске полиције.

Извор: www.kosovo.net

ПРОФЕСОР ЈУРИЈ МАКСИМОВ О ГОЊЕЊУ ОХРИДСКЕ АРХИЕПИСКОПИЈЕ

На недавно завршеном Међународном православном симпозијуму у руском граду Калуги, који се одржао по благослову Руске Православне Цркве и Српске Православне Цркве, поред питања страдања православних Срба Косова и Метохије, говорило се и по питању црквеног раскола у Републици Македонији и гоњењу на једину канонску Цркву у Македонији - Аутономну Охридску Архиепископију и њеног првојерарха Архиепископа Јована. Овом приликом у живој дискусији учесника форума, једногласно се дошло до закључка да је стање у Републици Македонији, што се црквеног питања тиче, веома тешко и да се Охридска Архиепископија отворено прогања од стране тзв. МПЦ и македонских државних органа.

Као што смо већ пренели, веома упечатљив реферат на ову тему, одржао је професор Московске духовне семинарије г. Јуриј Максимов. Он је после свог излагања двадесетак минута одговарао на директна питања из публике. На крају, професор Максимов, је свим учесницима форума у Калуги поделио његове штампане утиске, на неколико страна, са свог последњег путовања по Републици Македонији. У том штампаном тексту, он је описао своје разговоре са свештенством, монаштвом и верним народом Аутономне Охридске Архиепископије, где је на веома сликовит начин приближио живот страдајуће канонске Цркве у Македонији. У закључку овог невеликог али потресног текста, који говори о огромној храбрости верника канонске Цркве у Македонији, професор Максимов између осталог каже:

«Разговарајући са тим људима (који припадају страдајућој Аутономној Охридској Архиепископији, прим. преводиоца) неретко бих се замислио -   да сам ја на њиховом месту, да ли би успео поступити као и они? Да ли би имао довољно снаге и храбрости издржати гоњења? Пример истрајности у вери, који показују наши македонски оци, браћа и сестре у Христу, исповедници наших дана, мислим, да може донети не малу корист савременим православним хришћанима у Русији.

Што се тиче стања у Македонији, гоњења која се приређују из тзв. МПЦ против Охридске Архиепископије – то је највећа грешка коју су расколници могли учинити. Јер сви хришћани знају да апостоли – ученици Христови, никога нису угњетавали и бацали у тамницу, него су напротив сами били угњетавани. Апостол Павле, који је сам био подвргнут  незаконитом хапшењу писао је: «Угледајте се на мене, као што се ја угледам на Христа». И после хапшења Владике Јована, јасно се види, ко се у Македонији угледа на Христа, а ко на његове гонитеље. Сада су, на примеру таквог нехришћанског понашања јерараха тзв. МПЦ, свим православним хришћанима у свету очевидни пагубни плодови раскола.

То што је тзв. МПЦ отпочела гоњења, показује њену унутрашњу слабост, показује да расколници сами у себи не осећају силу бранити своју исправност  мирним хришћанским средствима, што опет пак значи, да они сами нису уверени у своју исправност. Сваки нови талас гоњења против Охридске Архиепископије – то је духовни удар по самој тзв. МПЦ. И ако се они не покају, даће за то одговор на Страшном Суду, када их ни светска власт, ни полиција неће заштитити пред лицем Истине.

Нама је зато, видевши страдања наше браће и сестара, потребно удвостручити молитве, и за у тамници затвореног Владику Јована, и за сва верна чеда Цркве у Македонији.

Ја сам увидео да тамошња канонска Црква јесте пунокрвна и зрела Црква, са многим парохијама, манастирима, издавашком делатношћу и хиљадама верника.

Све то време, када сам се налазио у Македонији није ме напуштао осећај, да Милански едикт, што се тиче Аутономне охридске архиепископије, није иза планина.

А за сада, ми ћемо се молити, и у мери наших моћи, помагати нашој гоњењој браћи и сестрама у Христу.»

Јеромонах Петар (Драгојловић)

ИЗЛОЖБА СВЕТЛОПИСА У МУЗЕЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

У организацији Музеја Српске Православне Цркве у понедељак 27. новембра 2006. године у 13 часова, у фоајеу Музеја Српске Православне Цркве, у Патријаршијском двору, биће отворена изложба светлописних записа ПОРТРЕТИ 1985-2006. ГОДИНЕ, аутора Драгана С. Тансијевића, светлописца. На изложби ће, поводом 33. године стваралаштва аутора, бити изложени портрети многи српских јерараха, а посебно место ће заузети портрети Патријарха српског Г. Павла.

Позивамо све заинтересоване да присуствују отварању изложбе.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu