Информативна служба
Српске Православне Цркве

1. децембар 2006. године

ВАВЕДЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

У понедељак, 4. децембра 2006. године, Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије служиће Свету Архијерејску Литургију, у манастиру Ваведење, у Београду на празник Ваведења Пресвете Богородице.

Манастир Ваведење – налази се на Топчидерском брду у Београду, а један је од најмлађих манастира Српске Православне Цркве.

Манастир се налази на Сењаку. Подигнут је 1936-37. године као задужбина Персе Миленковић, по плановима арх. Пере Поповића. Црква је грађена у духу традиције српског средњовековног градитељства: обликована је као монументални петокуполни храм са основом у облику уписаног крста. На зиданом иконостасу налазе се иконе, рад руских сликара из 1937-39. године. Живопис изведен у "ал секо" техници 1975-80. године дело је руку сликара конзерватора Душана Михајловића.

Прва игуманија је мати Меланија Кривокућин. Ктитор манастира је Персида Миленковић, велика добротворка, која је подигла још неколико задужбина у српској престоници. У овом манастиру су боравили, па су ту и сахрањени, значајни архијереји: Митрополит скопски Јосиф, Митрополит загребачки Доситеј, Митрополит загребачки Дамаскин, Митрополит црногорско-приморски Арсеније и Епископ Будимски.

У манастиру Ваведењу се одувек окупљала елитна паства, а посебно православна младеж, која живо учествују у литургијском животу. У манастиру су проповедали истакнути првојерарси: Митрополит Амфилохије (Радовић), Епископ Атанасије (Јевтић), Епископ Иринеј (Буловић), Епископ Игнатије (Мидић), а данас у манастиру служи викарни Епископ Атанасије (Ракита).

ПОЖАР У СВЕТОГОРСКОМ МАНАСТИРУ КУТЛУМУШУ

Јак пожар избио је у уторак увече на последњем спрату светогорског манастира Кутлумуша и нанео штету већу од 50.000 евра. У пожару је страдао део крова, намештај и други вредни предмети. До сада узрок пожара није познат. Захваљујући брзој акцији ватрогасаца, пожар је угашен пре него што је захватио остале грађевине.

Манастир Кутлумуш се налази на североистоку Свете Горе.

Извор: http://soz-rs.org

Манастир Кутлумуш је посвећен Преображењу Господњем, а вероватно је саграђен у првој половини XII века, јер се по документима датира у годину 1169. Оснивач манастира је према предању монах који је дошао из Африке (кутлумуш – светитељ из Етиопије).

 

МАНАСТИР МАРЧА ДОБИО НОВЕ МОНАХЕ

У новембру ове године манастир Светог Архангела Гаврила – Марча, у Епархији источноамеричкој Српске Православне Цркве, добио је двојицу нових монаха – јеромонаха Василија и јерођакона Игнатија, који је раније били сабраћа манастира Сопоћани.

 

Извор: Епархија источноамеричка

СРПСКА ТЕОЛОГИЈА XVIII ВЕКА

Јуче је у цркви Ружици на Калемегдану, вечерњу службу служио о. Душко Јовичић, а Београдски камерни хор је одговарао на богослужењу, под диригентском палицом Ђорђа Павловића.

После вечерње службе, у конаку је одржано представљање књиге Српска теологија XVIIIвека. Ово веомо значајно дело само је почетак проучавања извора историје српске теологије, које иницира презвитер мр Владимир Вукашиновић, који је приређивач ове књиге. Промоцији су присуствовали Преосвећени Епископ жички Г. Хризостом и Преосвећени Епископ шумадијски Г. Јован. На почетку представљања, Лазар Чурчић је говорио о раду и делима Захарија Орфелина. Протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, на почетку представљања књиге, говорио је о српској телогији у XVIII веку и тадашњим историјским околностима. Истакнуто је да је тадашња српска теологија под утицајем Запада, а само исповедање вере је врло интересантно, јер се састоји из три дела: вера (вероисповедање), љубав (Десет Божјих заповести) и нада (молитва Оче наш). О будућности превођења дела српских богослова из XVIII и XIX века говорио је протојереј-ставрофор др Драган Протић. Приређивач овог значајног дела, презвотер мр Владимир Вукашиновић, истакао је, у свом излагању, да је врло мало дела из српске историје и теологије, а да је неопходно радити на преводима и коментарима, а истакнуто је да је неопходно проучавати историју српске теологије, а не само историја Српске Православне Цркве. Преводиоци овог дела су др Драган Протић и мр Владимир Вукашиновић.

Издавач Српске теологије XVIIIвека је Хаџи Будиша Вишњић, рецензент је протојереј-ставрофор др Предраг Пузовић, лектор Ивана Игњатовић, а књига је штампна у Артпринту, Нови Сад.

ЧЕТРДЕСЕТА ЛИТУРГИЈА У МЕДНОЈ

У петак, 24. Октобра т.г. на дан Св. Краља Стефана Дечанског у храму Рођења Пресвете Богородице у селу Медна код Мркоњић Града служена је четрдесета литургија поводом проналажења моштију новојављених преподобномученика Медљанских.

Током четрдесетодневних литургија, од 11. октобра, велик број вјерника свакодневно је долазио на поклоњење и целивање моштију као и на Црквиште, мјесто гдје су пронађене св. мошти.

Четрдесетој литургији у петак присуствовало је по процјенама око 2000 поклоника из разних крајева Р. Српске, Босне и Херцеговине и Србије.

Литургију је служио протојереј-ставрофор Раде Савић уз саслужење више свештеника. У наредном периоду литургије ће бити служене рeдовно суботом и недјељом, како је на крају саопштено.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

ПРЕВОД ДЕЛА ПАВЛА ФЛОРЕНСКОГ НА ИТАЛИЈАНСКИ ЈЕЗИК

Из штампе је ових дана изашао превод дела свештеника Павла Флоренског на италијански језик – Зборник писама иа гулага, затим два дела о религиозној философији. Прво дело овог аутора које је прведено на италијански језик, пре тридесетак година, било је Стуб и утврђење Истине, а у припреми је превод зборника Мистика и руска душа.

Извор: www.mospat.ru

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu