Информативна служба
Српске Православне Цркве

5. децембар 2006. године

ЕПИСКОПСКИ САВЕТ ЦРНЕ ГОРЕ РАЗГОВАРАО СА ПРЕДСЕДНИКОМ ФИЛИПОМ ВУЈАНОВИЋЕМ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије са члановима Епископског савјета Црне Горе Њиховим Преосвештенствима епископима: Захумско-херцеговачким и Приморским Г. Григоријем, Будимљанско-никшићким Г. Јоаникијем и Диоклијским Г. Јованом, игуманом Острошким, разговарао је у петак 1. децембра 2006. године са предсједником Владе Црне Горе Филипом Вујановићем у предсједничкој резиденцији на Цетињу.

Према ријечима Високопреосвећеног Архиепископа Г. Амфилохија у изјави коју је након састанка дао новинарима, ова посјета је уприличена како би Епископски савјет Православне Цркве у Црној Гори поздравио  предсједника Републике Црне Горе Филипа Вујановића, уручио му мајску одлуку Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве у којој се каже да је Митрополији Црногорско-приморској враћена титула Архиепископа и да је основан Епископски савјет Православне Цркве у Црној Гори, који има своју одређену надлежност у склопу Архијерејског сабора Пећке Патријаршије Православне Цркве Српске.

«Пошто је сада актуелно питање Устава,” у данашњем разговору рекао је Високопреосвећени Архиепископ Амфилохије.предсједнику Вујановићу смо изнијели наше одређене предлоге за чланове Устава који се непосредно тичу Цркве и њеног именовања, а поменуто је и питање враћања национализоване црквене имовине.”

Конкретан предлог, према ријечима Архиепископа Цетињског је да се задржи члан формулисан Уставом из 1992. године, онако  како је то питање формулисано у свим европским државама, па и овим насталим на просторима бивше Југославије, као што је формулисано и новим Уставом Србије, гдје начелно постоје Православна Црква, Римокатоличка Црква, Исламска вјерска заједница и остале вјерске заједнице.

«Нигдје никада није дефинисана нека Црква, по својој природи универзална којој се  придају национална значења, тога нема ни у једном европском Уставу, а још мање у Уставу Европске Уније. Црна Гора ако хоће, а хоће, да се интегрише у Европску заједницу, неопходно је, да с једне стране испоштује  своју вјековну уставну традицију али и оно што је данас актуелно у свим европским државама, па и овим насталима на нашим просторима», казао је Архиепископ Амфилохије.

Што се тиче питања враћања национализоване имовине Цркви, он је казао да је то актуелна тема која стоји пред Владом и Скупштином Црне Горе, а већ дуже времена постоји обећање да ће се донијети посебан закон о враћању национализоване имовине  Цркви и вјерским заједницама, иако закон донијет за враћање имовине приватним лицима у пракси није много заживио и није спроведен.

«Закон о враћању црквене имовине је нешто што стоји пред новом Владом и Скупштином и, што је веома битно, посебно после нашег укључивања у Партнерство за мир. Док је у Европи имовина увијек била светиња, код нас је то престала да буде у вријеме тоталитарног комунистичког волунтаризма у чијим последицама ми данас живимо. Ако Црна Гора хоће истински да постане демократска држава која поштује људска права, а она то хоће, сасвим је природно да у Уставу и  законским регулативама донесе одлуку адекватну праву и правди, Божјој правди и људском праву, људској правди и међународним конвенцијама. Што се тиче предлога који смо му писмено уручили, предсједник Вујановић је показао разумијевање и сигурно је да ће га у својој надлежности укључити у процесу доношења Устава, као што је то урађено и 1992. године, када је испоштовано мишљење Цркве, а увјерен сам да ће тако бити и сада јер је то једино нормално», казао је Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије.

Извор: Светигора прес - С.К.

АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ Г. ЈОВАН ПРОВЕО ВИКЕНД ВАН ЗАТВОРА ИДРИЗОВО

Његово Блаженство Архиепископ Охридски Митрополит Скопски Г. Јован протеклог викенда био је пуштен на слободу из скопског затвора Идризово како би на дан Светог Јована Златоустог служио Свету Литургију.

«Сам Архиепископ Јован је рекао да је овај излазак за њега, а и за све нас у Цркви био једно велико охрабрење. Он је осјетио велико охрабрење и подршку када је видио сав онај окупљени народ на Светој служби Божијој, јер му како и сам каже,  у затвору најтеже пада то што не може да види особе које воли», рекао је Владика Брегалнички.

Он истиче да од македонских власти до сада нема никаквих обећања о ослобађању. «На притисак Европске уније македонска власт је пристала да промијени закон о вјерским заједницама и религиозним групама и надамо се да ће се и то ускоро остварити. Тиме би показали знак добре воље да се проблеми вјерских заједница у Македонији ријеше», каже он.

Његово Преосвештенство Епископ Брегалнички Г. Марко је изјавио да се у Охридској Архиепископији надају да ће Архиепископ Јован ускоро бити пуштен на слободу, али за сада немају конкретнијих података када ће до тога доћи.

«Ипак искуство Цркве Божије вођено искуствима светитеља, мученика  и апостола говори нам да што је више гоњена Црква, више је Бог учвршћује дајући јој изобилно своју благодат и храбрећи вјерне на сваком кораку да истрају у искушењима», закључује Владика Марко.

Извор: Светигора прес - С.К.

ПОВЕРЕНИК ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ОЛИ РЕН ПОСЕТИО ВУКОВАРСКИ САБОРНИ ХРАМ

Члан Европске комисије и повереник за проширење Европске уније г. Оли Рен 1. децембра је са сарадницима и у пратњи министра спољних послова и европских интеграција Републике Хрватске Колинде Грабар-Китаровић посетио Вуковар.

Оли Рен је посетио и Српску православну цркву Светог оца Николаја која је у фази обнове и њеног пароха протојереја-ставрофора Душана Марковића те се задржао у краћем разговору. Прота Марковић је упознао Високог повереника с историјатом парохије у Вуковару и изразио незадовољство спором динамиком обнове цркве која се, како је рекао, обнавља средствима Министарства обнове и града Вуковара.

У изјави за медије високи гост је истакао како у Вуковару жели посетити оно што подсећа на прошлост, а то су спомен обележја и сакрални објекти, те оно што представља будућност овог града, а то су вуковарске школе.

П. П. Азап

МИНИСТАР ЗА ДИЈАСПОРУ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ДАРИВАО СРПСКУ ДЕЦУ У ВУКОВАРУ

У Библиотеци Генералног конзулата Републике Србије у Вуковару, 1. децембра, Министар за дијаспору Владе Србије г. Војислав Вукчевић уручио је представницима 25 основних и средњих школа из Источне Славоније, односно пет славонских жупанија донацију помоћних наставних средстава и лектире, поклон Владе Републике Србије. Реч је о атласима, мапама из историје, наставној литератури за наставнике, српским читанкама, те правопису српског језика.

П. П. Азап

НА ВАВЕДЕЊЕ МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ СЛУЖИО ЛИТУРГИЈУ У ФОЧИ

На празник Ваведења Пресвете Богородице, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај служио је Свету архијерејску Литургију у капели Богословског факултета и Богословије у Фочи. Високопреосвећеном Митрополиту саслуживали су свештеници и професори Богословског факултета и Богословије, протојереји-ставрофори: Новица Јањић, Лазар Васиљевић, Ранко Билинац; протојереј Данило Црногорац, јеромонах Данило Гаврановић и ђакон Ненад Тупеша.

Пре почетка Литургије обављено је освећење нових крсних знамења и звона за храм Светих Василија Острошког и Петра Дабробосанског, који је у изградњи у кругу комплекса Богословског факултета и Богословије. Светим и животворним тајнама Тијела и Крви Господње приступили су професори, студенти и ђаци ових богословских школа.

Јеромонах Данило Гаврановић

Извор: Митрополија дабробосанска

ВЛАДИКА АТАНАСИЈЕ СЛУЖИО СВ. АРХИЈЕРЕЈСКУ ЛИТУРГИЈУ У МАНАСТИРУ ЗАВАЛА

На празник Ваведења Пресвете Богородице, крсне славе манастира Завала, у овом средњовјековном српског здању Свету Архијерејску Литургију је служио Преосвећени Владика Г. Атанасије (Јевтић), уз саслужење свештенства и монаштва Епархије, као и присуство вјерника из Требиња и Поповог поља.

Манастир Завала, који је удаљен око 50 километара од Требиња и сада територијално припада Федерацији Босне и Херцеговине, једно је од духовних средишта српског народа у Херцеговини.

Манастир је подигнут у XV вијеку, док је фреске радио познати фрескописац Георгије Митрофановић.

Након помјерања тла испод манастирске цркве деведесетих година прошлог вијека и оштећења у протеклом рату, посљедњих година интезивно се ради на обнови манастира Завала под надзором Завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске.

Извор: http://soz-rs.org

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МОДРИЧИ

Његово Преосвештенство Владика зворничко-тузлански Г. Василије служио је на празник Ваведења Пресвете Богородице, Свету Архијерејску Литургију у храму Успења Пресвете Богородице у Модричи уз саслужење свештенства и уз присуство великог броја вјерника.

У бесједи је Владика истакао значај хришћанског поста као моћног оружја које нам је сам Господ дао како бисмо њиме побиједили гријех и онога који нам гријех доноси, тј. Сатану и истакао да га радује када види да велики број вјерника приступа светом причешћу и тиме даје потпун смисао посту.

Инфо служба СОЗ-а

НОВ ИЗГЛЕД ЦРКВЕ У БОСАНСКОЈ БОЈНИ

Црква Преображења Господњег у Босанској Бојни је у сриједу 29. новембра 2006. године добила нови кров и покривена цријепом, те су постављени бакарни олуци.

У протеклом периоду поправљена су оштећења на зидовима цркве и звонику која су била озбиљна пријетња да не дође до урушавања зидова и звоника.

Наставак радова на обнови цркве у Бојни очекују се на прољеће 2007.године.

Овим путем се захваљујемо свима онима који су помогли да до овог богоугодног дјела дође.

протонамјесник Карађорђе Дерајић

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

СЕМИНАР У КЛИВЛЕНДУ, ИСТОЧНОАМЕРИЧКА ЕПАРХИЈА

Његово Преосвештенство Епископ источноамерички Г. Митрофан је благословио и учествовао у XX Годишњем семинару за свештеничко братство у Кливленду.

Симпосион је одржан у Цркви Светог Георгија у Суботу, 2. децембра 2006. године. Симпосион је отпочео предавањем о. Милована Катанића, који је говорио на тему Хришћанска едукација и дечја књижевност. У свом излагању, о. Милован је истакао улогу књижевности у дечјем образовању и вери, поредећи своје идеје са темама из књига за децу Хронике Нарније, аутора Ц. С. Лујса. На крају предавања, о. Милован је истакао и оне дечје књиге које су са отвореном антихришћанском поруком, које треба избегавати.

После предавања, уследио је годишњи извештај и разговор о раду црквених парохијских школа.

Извор: Епархија источноамеричка

РОЗМАРИ ДИ КАРЛО ПОСЕТИЛА ВИСОКЕ ДЕЧАНЕ И ПЕЋКУ ПАТРИЈАРШИЈУ

Розмари Ди Карло, заменик помоћника државног секретара Стејт Департмента у Бироу за Европу и Евроазију и шеф америчке канцеларије у Приштини Тина Кајданов посетиле су манастир Високи Дечани где су се задржале у двочасовном разговору са игуманом манастира викарним Епископом Липљанским Г. Теодосијем и протосинђелом Савом.

Госпођа Ди Карло изразила је велику радост што се поново састаје са владиком Теодосијем са којим је разговарала у марту ове године приликом посете делегације Српске Православне Цркве у Вашингтону. У веома отвореном разговору посебно је разматран положај Српске Православне Цркве и њених светиња као и дугорочна заштита српске културне баштине на Косову и Метохији. Госпођа Ди Карло је нагласила да "лепота и духовно богатство ових верских објеката морају бити сачувани уз подршку целе међународне заједнице". Владика Теодосије се посебно осврнуо на значај очувања живе Цркве, "што неће бити могуће без повратка прогнаних и потпуне слободе живота за све грађане".

После обиласка цркве и упознавања са богатом историјом манастира Високи Дечани госпође Ди Карло и Кајданов посетиле су манастир Пећку Патријаршију.

Извор: www.kosovo.net

У СЕЛУ ЈАРДАН КОД ЗВОРНИКА ОСВЕШТАН СПОМЕНИК ПАЛИМ БОРЦИМА ВРС

У селу Јардан код Зворника овог викенда је откривен и освештан споменик на коме су уклесана имена и слике 20 бораца Војске Републике Српске /ВРС/ из овог мјеста, који су погинули у протеклом рату. Споменик су открила дјеца погинулих бораца, а чин освећења и парастос служио је мјесни парох јереј Душко Ђурић.

Вијенце на Споменик положиле су породице погинулих бораца, представници општинске Борачке организације, Организације погинулих и заробљених бораца и несталих цивила, те општине Зворник.

Обраћајући се присутним, предсједник Борачке организације Зворник Драган Милошевић рекао је да је и ово један од непобитних доказа да је над српским народом учињен стравичан злочин, јер је у једном селу које броји 180 кућа погинуло 20 бораца, који су само бранили своју нејач.

"Нисмо сами себе убијали, то су нам урадили Бошњаци комшије", рекао је Милошевић и додао да сузе српских мајки и сестара, за разлику од бошњачких, мало ко, или нико уопште неће да види. Истичући да од 20, још нису пронађена и достојно сахрањена двојица бораца - Богдан Радовић и Милан Радовић, Милошевић је поново затражио да се суди сваком оном ко је учинио ратни злочин, без обзира на вјеру или нацију, а не само Србима. Идејно рјешење Споменика са ликом Богородице и дјетета, у чијем се окриљу налазе ликови и имена погинулих бораца, израдио је Горан Михајловић из Јардана.

Споменик, чија је вриједност око 12.000 КМ, финансирали су мјештани са 7.000 и општина Зворник са 5.000 КМ.

Извор: http://soz-rs.org

ПОСЕТА ЕПИСКОПА ШУМАДИЈСКОГ Г. ЈОВАНА КИЈЕВУ И ЦРНОМ КАУ

У понедељак 27. новембра 2006. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадисјки Г. Јован посетио је Црквене општине у Кијеву и Баточини, у Архијерејском намесништву лепеничком.

У пратњи свештенства, надлежног пароха, протојереја Радосава Петровића и професора Радише Милошевића, председника општине Баточина, Преосвећени Владика је прво у Кијеву обишао храм Св. Тројице који је у обнови. Радови се приводе крају. У храму се налази и спомен костурница Срба ратника од 1912-1918. године, родом из Кијева, који се налазе у заједничкој гробници, која је по први пут отворена. Преосвећени Епископ Јован је служио помен над костима српских јунака из Балканских и Првог Светског рата.

После парастоса, у месту поред Баточине које се зове Црни Као, Владика Јован је освештао два крста, за куполу храма и за звоник, и једно звоно, за новоподигнути храм Св. великомученику Георгију. Ктитори Св. храма су Владимир и Милица Којанић из Лапова, који су финансирали целокупну досадашњу изградњу.

Мало је храмова који су подигнути за четири месеца, али је у Епархији шумадисјкој нередак случај. Један од њих је храм у Црном Калу. Градња је отпочела 25. јула ове године, темељи освећени 2. септембра, 23. новембра храм је покривен, постављен је под, а 27. новембра освећени су крстови и звоно.

У своме обраћању верном народу, Преосвећени Владика се захвалио ктиторима, и свима који у допринели да се градња овог Св. храма довши у рекордном року. Радови у извођени под будним оком надлежног пароха протојереја-ставрофора Звонимира Витића. Извођач радова је проверени мајстор Радиша Милосављевић из Вучића код Раче, а по замисли архитекте Радослава – Радета Прокића из Крагујевца.

МУЧЕНИЧКИ НАСТРАДАО СВЕШТЕНИК У РУСИЈИ

У селу Примухино, у Тверској области у Русији, под још неразјашњеним околностима, у пожару који је захватио њихову кућу, погинули су православни свештеник Андреј Николајев, његова супруга и троје малолетне деце.

У саопштењу Владике тверског и кашинског Виктора се наводи да су они страдали у ноћи између 1. и 2. децембра, а да је кућа у којој су живели свештеник и његова породица поливена бензином и запаљена.

У саопштењу се даље наглашава да се пре неколико месеци отац Андреј обратио властима и тражио да њега и његову породицу заштите од месних лопова-алкохоличара који су до тада неколико пута покушавали да украду иконе и друге црквене драгоцености. Већ тада се помињало да је његов живот и живот његове породице у озбиљној опасности.

Управа полиције у Твери саопштила је да истрага за ово кривично дело убиства почела.

Извор: http://soz-rs.org и www.pravoslavie.ru

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu