Информативна служба
Српске Православне Цркве

7. децембар 2006. године

МЕЂУРЕЛИГИЈСКО ВЕЋЕ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ О СТРАДАЊУ ПОРОДИЦЕ СТАРОВЛАХ

ЗАЈЕДНИЧКО САОПШТЕЊЕ

На основу дописа породице Старовлах Међурелигијско вијеће у Босни и Херцеговини на својој 40. сједници донијело је слиједеће саопштење:

Међурелигијско вијеће у Босни и Херцеговини изражава своју забринутост што ни до данас није спроведена подробна, правовремена и непристрасна истрага о акцији коју су 1. априла 2004. године спровеле мировне снаге (СФОР), а у којој су нанесене тешке и по живот опасне повреде свештенику Српске православне цркве, протојереју-ставрофору Јеремији Старовлаху и његовом сину катихети Александру, због чега су они данас трајни инвалиди. Међурелигијско вијеће је забринуто и због чињенице да жртве још увијек нису оствариле право на надокнаду штете.

Имајући у виду да су међународне снаге за сваки кривични или дисциплински преступ, под искључивом надлежношћу правосудних органа држава из којих долазе, Међурелигијско вијеће позива надлежне међународне институције у Босни и Херцеговини и у земљама чији су војници учествовали у упаду у парохијски дом Српске православне цркве у Палама, да утврде одговорност за повређивање протојереја-ставрофора Јеремије Старовлаха и катихете Александра као и да се породици омогући правична надокнада.

Вјерујемо да ћете овоме позиву чланова Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини посветити дужну пажњу.

Чланови Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини:

Митрополит дабробосански Николај, предсједник
Реису-л-улема Исламске заједнице у БиХ Мустафа еф. Церић
Надбискуп врхбосански Винко кардинал Пуљић
Јакоб Финци, предсједник Јеврејске заједнице БиХ

Извор: Митрополија дабробосанска

У КРАГУЈЕВЦУ ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА ПРОБЛЕМ ЗЛА

У оквиру вишегодишњег труда Духовног Центра Саборне Цркве у Крагујевцу Свети Новомученици Крагујевачки, који ради са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, и у оквиру традиционалне јесење трибине, 6. децембра 2006. године, организована је промоција књиге Проблем зла, новопредстављеног у Господу, Никоса А. Мацукаса, професора догматике из Грчке. О овој значајној богословској студији коју је са грчког језика превео Силуан Јакшић, и која је изашла на светлост дана захваљујући Епархији шумадијској, говорили су протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, ректор Богословије Светог Јована Златоуста и професор Богословског факултета у Београду; и г. Саша Миленић, философ и књижевник. После сећања на живот и дело професора Мацукаса са кратким освртом на његово плодно богословско стваралаштво о. Зоран Крстић је дао реч уваженом г. Саши Миленићу да са филозофског аспекта објасни проблем зла. У свом исцрпном и вредном предавању г. Миленић је истакао да у античкој философији има основа и примеса јудео–хришћанског погледа на проблем зла, те да је велика заблуда да античка философија говори да су у основи света четри елемента. Основа света је једно и из тог једног постаје мноштво. Постоје два погледа на постојање света: антички да је свет  савечен Богу и онај хришћански став да је Бог Творац света. Најбитнија чињеница која је и неколико пута наглашена је та да зло није онтолошка категорија и да појава зла постаје реалност онога тренутка када се човек одвоји од Бога. У том контексту, предавач је нагласио нарцисоидност као последицу одвајања од Бога. После освртања на антички и хришћански поглед на свет и категорију зла, г. Миленић је говорио о Карлу Марксу и његовом учењу о злу који је говорио да је капитал највећи идеал савременог човека и на тај начин дао основу за стварање нових идола и нове врсте идолопоклонства.

После веома занимљивог предавања о категорији зла, уследило је предавање протојереја-ставрофора др Зорана Крстића. “Оно што хришћани двадесет векова знају јесте да када говоримо о злу говоримо о тајни безакоња, говоримо о сили која није наивна, о сили која неће да одступи тек тако, о нечему против чега се треба борити.То је оно што данашњи човек тешко увиђа. О томе нам управо говори и ова књига. Живот јесте борба , тј. савладавање свих сила које нас вуку у небиће, тј. у пропаст у непостојање које нам често изгледа привлачно јер не можемо да порекнемо да постоји изопачена привлачност зла која нас вуче у непостојање. Када говоримо о Богу ми говоримо о животодавцу. Све оно што јесте живот, у чему живот напредује јесте добро. А све оно што поништава живот што га вуче у непостојање јесте зло. Ми се, као хришћани, никада не можемо сложити да је Бог творац зла, јер не постоје два начела - добро и зло, већ постоји само Господ који ствара све добро.”

Као домаћин ове духовне радости у Крагујевцу, Преосвећени Владика Јован је подсетио да морамо помагати једни другима као што је Христос помогао нама, а то значи да узмемо бреме другог човека, свог ближњег, да узмемо његов проблем и да видамо његову рану као своју. Зло је настало када се човек одвојио од Истине, када се одвојио од Бога. Када помажемо другом човеку да победи зло у исто време ми помажемо и себи, јер не треба да гледамо само на свој проблем, него и на проблем другога као на проблем заједнице, а Литургија то управо јесте. То је пут Христов и ка Христу који је васкрсао и показао нам да ћемо и ми васкрснути.

На крају разговора о књизи, Преосвећени Владика шумадијски Г. Јован захвалио се предавачима и позвао све заинтересоавне на следеће предавање које организује Духовни Центар Саборне Цркве у Крагујевцу - Свети Новомученици Крагујевачки.

јереј Горан Мићић

СЛАВА МАНАСТИРА ХИЛАНДАРА

По благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Павла на Ваведење Пресвете Богородице у манастиру Хиландару представници Српске Православне Цркве били су Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије и Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим. Посјета Светој гори, двојице епископа започела је обиласком Кареје и манастира Ватопеда, гдје су срдачно дочекани од игумана Јефрема и братије овог манастира. У манастиру су епископи Фотије и Герасим служили Свету Архијерејску Литургију а послије Литургије упознати су са историјом Ватопеда и везама између Ватопеда и Хиландара. Послије обиласка Ватопеда архијереји су дошли у Хиландар, гдје их је дочекало хиландарско братство.

На сам празник Ваведења 4. децембра 2006. г. служено је свеноћно бденије а затим и Света Архијерејска Литургија којој је началствовао Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије уз саслужење Епископа Герасима, игумана Ватопеда Јефрема и многобројног свештеномонаштва и свештенства. На трпези љубави Епископ Фотије се захвалио на љубазном пријему пренијевши поздраве и благослове Његове Светости Патријарха српског Г. Павла пожелевши да се Хиландар духовно и материјално обнови.

Наиме манастир Хиландар је прије неколико година у пожару изгорео и до данас је трајала припрема за почетак обнове. Ових дана се започело са покривањем једног дијела конака а по неким процјенама манастир би требало да буде обновљен у року од десет година.

Извор: Епархије далматинска и горњокарловачка

ВАВЕДЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ
- СЛАВА МАНАСТИРА БОЂАНИ -

Овогодишња прослава славе манастирског храма у Бођанима, празника Ваведења Пресвете Богородице, отпочела је свечаним вечерњим богослужењем, које је служио презвитер Милић Добросављевић, привремени парох бођански.

У понедељак 4. децембра, на сaм дан празника, свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ јегарски Господин др Порфирије, уз саслужење свештенства Богом спасаване Епархије бачке. Том приликом, Епископ Порфирије је изговорио веома надахнуту беседу о животу Пресвете Богородице у јерусалимском Храму, Њеном потпуном освећењу, молитви непрестаној и вечном служењу.

Презвитер Остоја Нијемчевић,
в.д. архијерејског намесника бачкопаланачког

Извор: Епархија бачка

ХРАМОВНА СЛАВА У КНЕЖЕВИМ ВИНОГРАДИМА

На празник Ваведења Пресвете Богородице парохијска црква у Кнежевим Виноградима у Барањи прославила је своју славу. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан уз саслужење протојереја-ставрофора Душана Колунџића, протонамесника Драгана Вукадиновића, јереја Слободана Познановића и протођакона Драгана Сердара. По завршетку литургије преломљен је славски колач и освештан је обновљени Парохијски дом. Обнова парохијског дома потпомогнута је новчаним средствима пок. Лазара Аћимовића, политичког емиграната родом из Кнежевих Винограда који је живео у Аустралији. Овај добротвор је помагао наша богословска училишта, а Црквеној општини у Кнежевим Виноградима завешато је 20.000 Евра и 12 јутара земље.

П. П. Азап

ЉУБИЋУ ТЕ ГОСПОДЕ КРЕПОСТИ МОЈА

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије са свештенством, служио је данас на свој имендан празник Светог Амфилохија Иконијског, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој, поводом храмовне славе капеле Светог Амфилохија Иконијског при овом храму.

«Љубићу Те Господе крепости моја, Господ је утврђење моје, тврђа моја, уточиште и прибјежиште моје, ријечи су које понављамо на Светој Литургији, записане руком старозавјетног пророка», рекао је у бесједи окупљенима Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије.

«Заволио је Господа као крепост своју, као тврђу своју и испитао је, овај мудрац Божији све тајне овог живота, познао све што се догађа са њим и свијетом око њега, ослањао се на моћ, на људе, на богатство и храну и њима се утврђивао, схвативши на крају да је оно једино што је истинска и права тврђа човјекова, снага и крепост његова, крајње уточиште људског живота, Господ. Оно Свето сјеме које је Бог посијао у своју творевину, словесно, Свето сјеме посијано у људску природу призвано да донесе стострукога плода, то Свето сјеме и свјетлост која је уграђена у Божју творевину и људску природу је та крепост и уточиште, пјесма човјекова, почетак и крај људског живота. Ту велику и Свету истину о Богу, као крепости, тврђи, уточишту, најдубље су схватили Свети Божји људи, пророци и апостоли. На тој свјетлости и сили Божијој саградио је свој живот и Свети отац наш Амфилохије Иконијски и други Свети људи који су сазидали дом своје душе и свог бића не на пијеску и на пролазном него на бесцјен-благу Божанске силе и свјетлости», рекао је у својој бесједи Архиепископ Амфилохије.

Током Свете Архијерејске Литургије обављено је саборно крштење и пререзан славски колач. Сестринство манастира Светог Луке слави Светог Амфилохија Иконијског, имендан Архиепископа Амфилохија од 2002. године када је освештана ова новоподигнута богомоља при манстиру Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој.

Извор: Светигора прес - С.Ч./ С.К.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu