Информативна служба
Српске Православне Цркве

12. децембар 2006. године

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ПРИМИО МИНИСТРА ЗА ЉУДСКА ПРАВА И ИЗБЕГЛИЦЕ У САВЕТУ МИНИСТАРА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ

Његова Светост Патријарх Српски г. Павле, заједно са члановима Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, примио је данас, у Двору Патријаршије, г. Мирсада Кеба, Министра за људска права и избеглице у Савету министара Босне и Херцеговине, на иницијативу Босанско-херцеговачког министарства. У пратњи г. министра били су амбасадор Босне и Херцеговине у Србији г. Томислав Леко и помоћник министра г. Максим Станишић.

Тема разговора био је «предлог основног Уговора између Српске Православне Цркве и Босне и Херцеговине, који се налази на разматрању у надлежним институцијама Босне и Херцеговине..., као и друга питања остваривања верских слобода».

Патријарх Павле је срдачно поздравио г. Кеба истакавши да време гради и раграђује али да дела љубави остају и надилазе време у коме смо позвани да сведочимо, свако по свом призиву, али увек као људи, а никад као нељуди. Говор г. министра био је такође пун љубави с нескривеним осећањима духовног човека који, како је рекао, сматра овај сусрет изузетно значајним за цео регион, без обзира на то што постоје и они који на њега можда не гледају благонаклоно.

Епископ Василије зворничко-тузлански је у име Светог Синода изнео низ проблема са којима се сусреће српски народ широм Босне и Херцеговине, а нарочито повратници, у настојању да остваре своја елементрана људска и верска права и слободе. Заједнички је констатовано да треба учинити више на њиховој сигурности и свеукупној подршци како би се осећали равноправнима.

Поред чланова Светог Синода састанку је присуствовао и Митрополит дабробосански Г. Николај који је поново покренуо питање враћања Сарајевске Богословије, као и потребу заустављања распродаје црквених станова.

Све ово сведочи о отворености и добронамерности учесника разговора, као и о њиховој жељи и решености да се с речи пређе на дела.

У БАЊОЈ ЛУЦИ ОДРЖАН СЕДМИ СУСРЕТ ПРАВОСЛАВНИХ ЕПИСКОПА И РИМОКАТОЛИЧКИХ БИСКУПА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ

Јуче је у Бањој Луци одржан седми сусрет епископа Српске Православне Цркве у БиХ и бискупа Бискупске конференције БиХ. Сусрет је одржан у просторијама Бискупског ординаријата у Бањој Луци, а присутни су били Високопреосвећени Митрополит дабробосански Г. Николај, те преосвећена ГГ епископи: зворничко-тузлански Василије, бањалучки Јефрем и захумско-херцеговачки Григорије, као и бискупи Бискупске конференције БиХ: надбискуп врхбосански кардинал Винко Пуљић, бискуп бањалучки Фрањо Комарица, бискуп мостарско-дувањски и требињско-мркански Ратко Перић и помоћни бискуп врхбосански Перо Судар.

На почетку сусрета, епископи и бискупи су посјетили бањалучку катедралу св. Бонавентуре, гдје их је поздравио домаћин сусрета бањалучки бискуп Фрањо Комарица, а посјета је завршена је заједничким изговарањем молитве Господње „Оче наш“.

У изјави за медије, Митрополит Николај је изразио радост што се епископи и бискупи други пут сусрећу у Бањалучкој бискупији. „На свим нашим састанцима одлуке су уродиле плодом, а тиме показујемо и другима да се може наћи заједнички језик у свему ономе што нас уједињује и сви наши сусрети и разговори су на том плану“, рекао је Митрополит Николај, истичући да, као хришћанске, обе Цркве требају дјеловати заједнички што је више могуће. Кардинал Пуљић је напоменуо да је ово седми заједнички сусрет бискупа и епископа. „Редовно смо се састајали у разним бискупским и епископским сједиштима, а овај пут је то у Бањој Луци. Дошли смо разговарати о изналажењу начина да наше двије Цркве на темељима хришћанског духа Еванђеља живе заједно у овој земљи и истински остваре своје послање“, рекао је кардинал Пуљић и додао да, као хришћани, такође желе у Европи препознати своје коријене.

Након сусрета упућено је Саопштење за јавност које преносимо у цјелини:

САОПШТЕЊЕ СА СЕДМОГ СУСРЕТА ЕПИСКОПА И БИСКУПА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ

Према већ устаљеној пракси, сусрели смо се по седми пут, 11. децембра 2006. године у Бискупском ординаријату у Бањој Луци, ми, епископи Српске Православне Цркве и бискупи Католичке Цркве, да бисмо расправили нека заједничка питања наших Цркава.

У отвореној и братској атмосфери расправљано је, уз остало, о потреби и корисности настављања не само оваквих сусрета него и о њиховој конкретизацији у животу Цркава. Стога је закључено да ће се у име двију Цркава, или у име епископата, именовати особе, које би ове, у свијету јединствене, сусрете епископа и бискупа, најприје темељно припремиле а онда и проводиле у живот. Такође је договорено да се на нивоу епархија и бискупија, а гдје год је то иначе могуће, организују и заједничке молитве или друге врсте духовних сусрета у молитвеној осмини за јединство хришћана. Епископи и бискупи позивају и овог пута свештенике као и вјернике својих Цркава на међусобно разумијевање и сарадњу, како би у духу Еванђеља дали свој допринос бољем и људскијем животу у овој нашој заједничкој отаџбини. У том духу позивају све људе у Босни и Херцеговини, а посебно своје вјернике, да избјегавају сваки говор нетрпељивости који би подстицао на било какве акте екстремизма према другима и другачијима.

Анализирајући тренутно стање православних и католичких вјерника у Босни и Херцеговини, епископи и бискупи, упркос радости због спознаје и искуства да црквеног духа и привржености властитој духовној традицији не недостаје, осјећају егзистенцијалну угроженост и својеврсно безнађе код људи, као посљедицу опште социјалне биједе и друштвене несигурности. Исто је тако изражена бојазан због небриге и двоструких мјерила која се примјењују кад су у питању расељени и прогнани. Многи грађани ове земље, прогнани и избјегли из својих домова и крајева, без могућности одрживог повратка, као да су заборављени, па им се више не пружају никакви облици конкретне помоћи. Стога епископи и бискупи поновно позивају међународне и домаће институције и власти да тим људима помогну у рјешавању животних питања, а да их не злоупотребљавају ни у какве политичке сврхе.

Надаље, епископи и бискупи позивају надлежне државне и све друге структуре да се што прије донесе закон о реституцији, а да се до тада црквена имовина и имовина вјерских заједница не отуђује. Са жалошћу се констатује да, након свих обећања, зграде Православне богословије у Сарајеву и Надбискупске гимназије и сјеменишта у Травнику нису враћене легитимним власницима и изворној сврси.

Увјерени, упркос свему, да је и у овој земљи, уз добру вољу и заједничку сарадњу могућ доличан живот и боља будућност, епископи и бискупи позивају своје вјернике и све људе добре воље да се не уморе у настојању око добра. Скори велики празник хришћанства, рођење Господа Исуса Христа, неуништиви је залог наде и бољег свијета који је Бог обећао човјеку и човјечанству. Зато позивају вјернике на искрену духовну радост и духовно заједништво, али и отвореност и солидарност са свима људима, посебно онима који су у највећој потреби. Доброта према човјеку биће најбољи начин и доказ прихватања божићне поруке. Благодарни Богу за дар вјере у Сина Божијега, оваплоћеног од Духа Светога и Марије Дјеве, епископи и бискупи свим хришћанима у нашој земљи честитају празник Христовог Рођења и желе њима и свим становницима ове земље, благословену и мирну нову 2007. годину.

Извор: Митрополија дабробосанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu