Информативна служба
Српске Православне Цркве

14. децембар 2006. године

ЕПИСКОП ЈОАНИКИЈЕ ОДРЖАО У ПОДГОРИЦИ КОНФЕРЕНЦИЈУ ЗА НОВИНАРЕ ПОВОДОМ УПИСА «МИРОСЛАВЉЕВОГ ЈЕВАНЂЕЉА» НА УНЕСКОВУ ЛИСТУ «МЕМОРИЈА СВИЈЕТА»

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије одржао је у Подгорици конференцију за новинаре поводом уписа «Мирослављевог Јеванђеља» на УНЕСКО- ву листу «Меморија свијета».

Мирослављево Јеванђеље, најљепша и најзначајнија рукописна књига старог српског језика, настала је у последњој четвртини дванаестог века у Бијелом Пољу при цркви Светог Петра, задужбини великог хумског кнеза Мирослава, по коме је и названо. Калиграфским, такозваним уставним писмом, исписао га је дијак Григорије а украшено је минијатурама са наглашеном хришћанском символиком, рекао је на конференцији за новинаре Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

«Мистичку вриједност Јеванђеља налазимо у љепоти и складности ћириличног писма, које се због јединственог израза оправдано назива Mирослављевом ћирилицом.

Посебну вредност чине иницијали и минијатуре које обезбјеђују различите традиције духовности и културе, спајајући исток и запад, што је често успевало српском стваралачком генију средњег века. У контексту старе српске писмености ова Света књига исписана у хумској земљи у време Растковог детињства, баца свјетлост на предходне векове ћириличне културе и православне вере на словенском југу.

Несумњиво је да су овом врхунском уметничком остварењу и божанственом сабиралишту памћења, предходили вјекови духовног и културног стваралаштва, од чега се веома мало сачувало до данашњих дана», рекао је Преосвећени Владика Јоаникије.

Мирослављево Јеванђеље је успоставило највећи стандард умјетничке израде и естетског домета који су слиједили касније настали познати рукописи као што су Вуканово Јеванђеље, Морачка крмчија, Иловачка крмчија, Јеванђеље од Ивоша Тихорадовића и други, рекао је Епископ Јоаникије.

Наука је о Мирослављевом Јеванђељу рекла доста али свакако не још све. Прошлогодишње уписивање истог на УНЕСКО-ву листу «Меморија свијета», значи да нас је свијет преко овог Светог Мирослављевог слова препознао као народ са великом и старом културом. Нажалост, културне институције у Црној Гори нијесу имале слуха за овај значајни догађај, нити су га имале са чим пропратити осим празним ћутањем. Недавно је изашло квалитетно репринт издање ове Свете књиге али ни на то није обраћено довољно пажње, нити смо постали свјесни њеног значаја. Кроз унутрашње отуђење од наших највећих Светиња и духовних коријена нарасло је незнање и међусобни неспоразуми који нас убијају. Због тог незнања у Црној Гори се мора напоменути да садржај Мирослављевог Јеванђеља чине четири канонска Јеванђеља, што служи као материјални доказ да само канонски провјерен саджај вјере, црквености и духовности има трајну и непролазну вриједност», нагласио је Владика будимљанско.никшићки Г. Јоаникије.

Епархија будимљаснко-никшићка и Удружење «Кнез Мирослав» организују духовну академију у Бијелом Пољу 16. децембра у сали Дома културе са почетком у 19 часова.

На Академији ће бесједити Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије, а очекује се присуство највиших државних функционера Црне Горе и Србије, као и представника најзначајнијих институција културе две државе.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

ЗАХТЕВИ ЗА ВРАЋАЊЕ ИМОВИНЕ ЦРКВАМА

Дирекција за реституцију Србије, основана Законом о враћању имовине црквама и верским заједницама, започела је са пријемом захтева за реституцију и обештећење, саопштило је Министарство вера.

Цркве и верске заједнице захтеве за повраћај имовине и обештећење, са пропратном документацијом, могу поднети на адресу:

Дирекција за реституцију Србије, Немањина 22, 11124 Београд

ТУРСКЕ ВЛАСТИ ЖЕЛЕ ДА ВРАТЕ МОШТИ СВ. НИКОЛАЈА У ТУРСКУ

Власти Турске намеравају да преко Међународног суда у Хагу врате мошти светитеља Николаја у Мир Ликијски (данас град Демре у провинцији Анталија). Ово је у понедељак саопштио председник ''Међународног светског савета светог Николаја'' Муамер Карабулут.

''Намеравамо да вратимо мошти светог Николаја преко Међународног суда у Хагу. Тужбу по овом предмету ће овој инстанци ускоро поднети Заједница адвоката. Сматрамо својим историјским дугом да мошти вратимо у њихову историјску домовину, одакле су отете 1087. године и однесене у Бари. Желимо да победи правда и да погрешка, начињена прије много векова, буде исправљена'', изјавио је Карабулут.

Извор: Према РИА «Новости» приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

ГОДИШЊИЦА МАСАКРА НАД 109 СРБА ИЗ БЈЕЛОВЦА

Епископ зворничко-тузлански Василије данас је у цркви у братуначком селу Бјеловац служио парастос за 109 Срба из овог места које су, на данашњи дан пре 14 година, убиле муслиманске снаге из Сребренице.

За злочин у Бјеловцу који су починиле јединице под вођством Насера Орића, још нико није одговарао, као ни за друге злочине почињене над Србима из овог краја.

Секретар братуначке Борачке организације г. Перица Васовић подсетио је да је 14. децембра 1992. године, у рано јутро, неколико хиљада муслиманских војника из Сребренице упало у село, убијајући све што је било живо, пљачкајући и палећи.

Већина убијених били су цивили који су покушали да беже према Дрини и Србији. Оне које су стигли муслимански војници су клали и масакрирали, а највећи број мештана убијен је на обали Дрине или у чамцима којима су покушали да пређу реку и побегну у Србију.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

ХАРИТАТИВНА ДЕЛАТНОСТ ЦРКВЕ

У недељу, 10 децембра текуће године, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић – Змај у Новом Саду , презвитер др Андрија Копиловић, римокатолички жупник у Александрову, одржао је предавање на тему Црква и харитативна делатност.

Уважени гост, проректор Теолошко–катехетског института Бискупије суботичке, упознао је бројне учеснике синоћне Трибине са плодовима јеванђелског човекољубља који би требало да буду део подвига сваког хришћанина.

Следеће недеље, у истом вечерњем термину, професор Богословије Свети Сава у Београду господин Горан Раденковић одржаће предавање на тему Црква и држава.

Извор: Епархија бачка

ВЛАДА МАКЕДОНИЈЕ ПРИПРЕМИЛА КОМПРОМИСАН И ЛИБЕРАЛАН ПРЕДЛОГ ЗАКОНА О ВЕРСКИМ ЗАЈЕДНИЦАМА

Нови македонски Закон о верским заједницама неће забрањивати, већ ће прописати начин како се и под којим условима може регистроавти једна верска заједница, пише скопски дневник "Вечер".

У најновијој верзији предлога закона нема за Европу спорне формулације у члану 8. који предвиђа да се "једна вероисповест може регистровати за само једну верску заједницу".

Предлог ће ових дана бити презентован представницима /канонски непризнате/ Македонске правослвне цркве, Исламске верске заједнице и ОЕБС-у, од којих се очекује позитивно мишљење, како би Македонија до краја првог тромесечја 2007. године усвојила Закон о верским заједницама, кога Европа и НАТО траже као услов за пријем у њихово чланство.

Индиректно, то значи да ће православна Охридска архиепископија, на чијем је челу владика Јован моћи да се региструје, уколико у судском поступку докаже да испуњава услове прописане законом.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu