Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. децембар 2006. године

МИТРОПОЛИТУ АМФИЛОХИЈУ УРУЧЕНА НАГРАДА РУСКОГ ДРЖАВНОГ ФОНДА СВЕТОГ АНДРЕЈА ПРВОЗВАНОГ

Његовом Високопреосвештенству Архиепископу Цетињском Митрополиту Црногорско-приморском Господину Амфилохију 13. децембра 2006. године у Москви је уручена престижна међународна награда и орден руског државног Фонда Светог Андреја Првозваног «За вјеру и вјерност» за његов подвижнички труд на очувању хришћанских светиња и дјелотворну сарадњу у име мира и општег јединства међу народима.

Владици је награда уручена на торжественој церемонији у Кремаљском државном дворцу. Награда је четрнаести пут додијељена заслужним дјелатницима на њиви Господњој, као посебан знак благодарности руске државе оним појединцима у Русији и свијету који су својим радом допринијели учвршћивању православне вјере и вјерности Цркви Христовој, као и за научна достигнућа на разним пољима друштвеног живота.

У пригодном слову по примању награде Владика Амфилохије је, захваљујући на високом признању, истакао да то није орден само њему, него и свим нашим прецима који су били вјерни Христу Богу и Православној Русији. Он је посебно подвукао ријечи Светог Петра Цетињског које је овај велики Светитељ изрекао на концу свог земаљског живота и као аманет оставио Црној Гори и Црногорцима: будите вјерни једнокрвној и једновјерној Русији.

Десеторица овогодишњих лауреата овог високог признања су Руси, а Митрополит Амфилохије је једини лауреат из иностранства.

Извор: Светигора прес - П.Д./Р.В.

АТИНСКИ АРХИЕПИСКОП СЕ САСТАО СА ПАПОМ БЕНЕДИКТОМ XVI

Његово Блаженство Архиепископ атински и све Јеладе Г. Христодул 13. децембра 2006. године допутовао је у званичну посету Ватикану. Као што смо већ најавили, циљ ове посете јесте сусрет са папом и епископом римским Бенедиктом XVI и додела почасног доктората Блажењејшем Архиепископу Христодулу. Папа ће даривати Архиепископа делом верига којим су биле везане руке Светог апостола Павла.

“Ми, римокатолици и православни, не занемарујући основне догматске и богословске разлике, можемо заједно да живимо у свету коме је потребно верско разумевање и поштовање, као и јединомислије и јединство по свим осталим питањима. Саживот, и наша свест о истини коју ми поседујемо, може имати само добре последице за савремени свет који је идеолошки распарчан”, изјавио је Блажењејши Архиепископ Христодул пре свога путовања у Ватикан.

“Овај пут долази у прави час за васељенски мир, јер је неопходно да се настави са дијалогом како би се отопио лед између Православне Цркве и Католичке Цркве.”

Позив Архиепископу Христодулу папа Бенедикт XVI упутио је пре годину дана, тачније у новембру 2005. године.

Извор: www.ecclesia.gr

КАМЕНОВАНА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА У КАКЊУ

Дана 13. новембра 2006. године, око 22 часа, два непозната починиоца каменовала су православни храм Светих апостола Петра и Павла у Какњу.

Надлежни парох, јереј Мирослав Вујичић, који станује у парохијском дому код самог храма, чуо је синоћ звук ломљења стакла. Изишавши у порту, примјетио је двојицу младића који бјеже преко главне капије, али није одмах уочио оштећења на цркви. Тек јутрос, око 8 часова, примјетио је да су на цркви поломљена армирана стакла два прозора на храму, а у самом храму нашао је камен умотан у папир на ком је била исписана порука националистичке садржине. О овоме је отац Мирослав одмах обавијестио полицију која је извршила увиђај.

Ово је само један у низу напада на имовину Српске православне цркве у средњој Босни. Подсјећамо да је недавно оскрнављено сеоско гробље у близини Какња, а прије мјесец дана извршена је провала и преметачина у храму Светог Јована Крститеља у селу Зимча код Високог. На храм Светог великомученика Прокопија у Високом, у посљедњих пет година, извршено је више од тридесет напада различите врсте. О свему овоме редовно је обавјештавана надлежна полиција, која до сада није ријешила ниједан случај, док медији у Федерацији Босне и Херцеговине ћуте, стварајући тако лажну слику мира и толеранције на овом подручју.

Извор: Митрополија дабробосанска

ОДРЖАНО РЕДОВНО ЗАСЕДАЊЕ ЕПАРХИЈСКОГ САВЕТА ЕПАРХИЈЕ ГОРЊОКАРЛОВАЧКЕ

У манастиру Гомирје 14. децембра ов.г. под преседништвом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког Г. Герасима, одржано је редовно заседање Епархијског савета Епархије горњокарловачке. Непосредно пред почетак седнице у манастирском храму Рођења св. Јована Крстититеља, извршен је призив Светога Духа, а након тога уведени су у дужност нови чланови Епархијског савета, који ће у наредном шестогодишњем периоду обављати ову дужност. На седници су изабрани и нови чланови Епархијског Управног Одбора. Осим тога Епархијски савет се бавио и проблематиком актуелних дешавања, поврата национализоване имовине Српске православне цркве на подручју Епархије горњокарловачке.

Извор: Епархија горњокарловачка

ЗАВРШЕНИ РАДОВИ НА ЦРКВИ У ОБРОВЦУ

Завршени су радови на покривању крова цркве св. Тројице у Обровцу. Комплетно уређење цркве још увијек није завршено, па молимо све који желе да помогну да се јаве надлежном свештенику јереју Саши Дрчи на број телефона моб.: 091/538–48–63; тел: 023/689–159 или на електронску адресу sasa. drca@zd. t-com. hr

У току су радови и на цркви св. Јована у Билишанима Доњим, гдје се обнавља звоник. У Жегару се обнавља парохијски дом који је страдао за време прошлог рата.

Свима који су нам помогли желимо свако добро од Господа.

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu