Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. децембар 2006. године

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ОРТО СИНТЕЗА ТЕСЛА 150

Данас је у фоајеу Музеја Српске Православне Цркве, отворена изложба академског сликара Иванке Јевтовић под називом „Орто Синтеза Тесла 150“.

Присутнима се обратио управник Музеја господин Мирослав Илић, који је пожелео добродошлицу гостима, а изложбу је отворио господин Драган С. Танасијевић који је том приликом рекао да је аутор синтезом традиционалних елемената, као што су позната фотографија Николе Тесле са генератором и орнаментима са фресака из средњевековних манастира Рашке и Моравске школе (XII-XV века), добијено је компјутерском обрадом постмодернистичко ликовно решење материјализовано плакатима. Синтетизоване су розете и орнаменти из манастира Хиландар, Жича, Високи Дечани и Пећка Патријаршија. Догађај је увеличао хор Светог Великомученика Димитрија својим појањем.

СЛАВА МАНАСТИРА ВАВЕДЕЊЕ

Капела Манастира Ваведење Пресвете Богородице у Београду, прославиће сутра своју Крсну славу Светог Николу.

Свету Архијерејску Литургију служиће Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије (Ракита) уз саслужење надлежног свештенства, са почетком у 9 часова.

ДЕВИЧ ПРОСЛАВИО МАНАСТИРСКУ СЛАВУ

Манастир Светог Јоаникија Девичког, који се налази код Србице, у Дреници, прославио је своју манастирску славу. Неколико стотина верника из свих крајева наше земље дошло је у овај манастир који је страдао 1999 године, а потпуно уништен 17. марта 2004 године. Сестринство манастира се вратило одмах након погрома и започело обнову која је данас у поодмаклој фази.

Свету Архијерејску Литургују служили су Преосвећени Владика рашко-призренски Г. Артемије и викарни Епископ липљански Г. Теодосије уз саслужење монаштва Епархије рашко- призренске.

Владика Артемије је у беседи окупљеним верницима рекао да је Бог показао своју милост и над манастиром, који је више пута страдао, и над сестринством Девича. "Онда када је изгледало да је све пропало, да је све уништено оне су смогле снаге и уз помоћ Божју вратиле се на згариште свога манастира, живеле у контејнерима али су ипак опстале заједно са овим манастиром који нас и даље прима у своје окриље и отвара нам пут, пут ка Царству Небескоме", рекао је Владика Артемије.

Верници су захвални свима који обнављају ову велику светињу и који им својим присуством омогућавају да се поклоне моштима овог великог светитеља који је живео у XV веку. Манастирска слава је протекла без инцидената, а скуп су обезбеђивале снаге француског КФОР-а, УНМИК-а КПС полиције.

НАСТАВЉА СЕ ИЛЕГАЛНА ГРАДЊА У ЗАШТИТНОЈ ЗОНИ ОКО МАНАСТИРА ВИСОКИ ДЕЧАНИ

У непосредној близини манастира Високи Дечани настављена је илегална градња и поред извршне одлуке УНМИК-а о заштитној зони и забрани градње стамбених и туристичких објеката. Реч је о проширењу једног албанског ресторана, који је без икакве грађевинске дозволе подигнут пре више од годину дана недалеко од манастира. Власник илегалног објекта, Наим Кући, протеклих недеља кренуо је у подизање новог туристичког објекта, дугог више од тридесет метара, као и дрвених колиба које нарушавају изглед околине око манастира и представљају отворено кршење не само закона Косова већ и извршне одлуке шефа УНМИК-а о заштити манастира. Општина Дечани недавно је донела одлуку о прогласењу зоне око манастира урбаном зоном чиме је практично институционално отворила врата илегалној градњи и кршењу одлуке УНМИК-а.

Најновији случај илегалне градње око манастира Високи Дечани показује да поред отвореног кршења закона од стране власника објекта, локалне институције не показују никакву спремност да учествују у заштити културне баштине у складу са постојећим одредбама Мисије УН. Регионални представник УНМИК-а г. Луис Перез, који је још почетком децембра приметио почетак илегалних радова, одмах је известио Скупштину општине Дечани и локалну полицијску станицу (КПС). У документу који је 9. децембра 2006. год. потписао шеф локалне полицијске станице капетан Беким Авдиај констатовано је кршење извршне одлуке УНМИК-а и почетак илегалне градње. У поменутој одлуци се каже да ће илегална градња одмах бити заустављена и да је о овом кршењу закона обавештен и председник општине и јавни тужилац. Међутим, недељу дана касније радови су без икаквих сметњи настављени што показује да ни полиција ни општина нису предузели никакве мере у циљу заштите закона и да су таквим поступком стали иза кршења одлука УНМИК-а.

У светлу преговора о дугорочној заштити српске културне баштине на Косову и Метохији овај најновији случај илегалне градње код манастира Високи Дечани јасно показује да косовске институције нису спремне да испоштују постојеће одлуке УНМИК-а и да директно угрожавају заштиту културне баштине која је у међувремену проглашена и за светску кутлурну баштину УНЕСКО. Као што је наведено у једном од претходних обраћања канцеларије Мартија Ахтисарија УНМИК-у локални Албанци користе прилику да незаконитом градњом створе ситуацију на терену и узурпирају што више земље. Сасвим се отворено поставља питање колико би такве институције поштовале предлоге канцеларије г. Ахтисарија када не поштују постојеће одредбе УНМИК-а. У општем правном вакууму, у коме царује безакоње и криминал, српска духовна и културна баштина мора да добије много ефикаснији ниво заштите од оног који припрема тим Мартија Ахтисарија.

"Овакав однос Косовске полиције и општине Дечани који толеришу илегалну градњу на штету манастира дубоко нас забрињава и показује да заштита српске културне баштине која би непосредно зависила од локалних албанских институција није могућа у пракси. Српска духовна и културна баштина мора да буде стављена под посебан режим међународно гарантоване заштите у којој косовске институције неће имати могућности да угрожавају њен опстанак и идентитет", изјавио је Преосвећени викарни Епископ Теодосије. Он је о овом најновијем случају илегалне градње око манастира већ обавестио представнике српског преговарачког тима и представнике канцеларије Мартија Ахтисарија на недавно одржаном састанку у Београду.

Истовремено са наставком илегалне градње око манастира Дечани у приштинском дневном листу Коха Диторе од 14. децембра објављена је вест да ће траса будуће магистрале према Улцињу ићи управо поред манастира Високи Дечани. Ово је још једна отворена претња манастиру, јер се у извршној одлуци о заштитној зони око манастира Високи Дечани, коју је 2005. године потписао шеф УНМИК-а Сорен Јесен Петерсен, јасно каже да се постојећи путеви на простору заштитне зоне не могу проширивати, што значи да није могућа градња магистралних путева на тој деоници. Постојећи пут поред манастира који је повезан недавно са регионом Плавског језера означен је у полицијским архивама као једна од главних линија илегалне трговине оружјем, дрогом и белим робљем. Нажалост, међународна полиција до сада није успоставила ни приближно ефикасан систем контроле овог пута који контролишу локалне криминалне банде.

Управа манастира Високи Дечани захтеваће званично од шефа УНМИК-а Јоакима Рикера да буде доследан у спровођењу одлуке свог претходника и да отворено затражи од челника општине Дечани одлуку о уклањању незаконито подигнутих објеката на простору заштитне зоне око манастира као и поштовање постојећих закона. Чврст став Српске Православне Цркве и београдског преговарачког тима јесте да српска духовна и културна баштина на Косову и Метохији мора да према десет основних принципа за преговоре о статусу Покрајине, које је утврдила Контакт група крајем 2005. године, добије посебан статус и адекватну правну и физичку заштиту. У противном, илузорно је говорити о било каквој могућности опстанка српских хришћанских светиња у постојећој политицко-безбедносној ситуацији.

Извор: www.kosovo.net

У КАРЛОВЦУ ОДРЖАНА СЕДНИЦА ЕПИСКОПСКОГ САВЕТА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ХРВАТСКОЈ

У петак, 15. децембра 2006. године, у епископској резиденцији у Карловцу, одржана је седница Епископског савета Српске Православне Цркве у Хрватској којом је председавао Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко - љубљански и целе Италије Г. Г. Јован. Седници су присуствовали: Епископ славонски Г. Г. Сава, осјечко-пољски и барањски Г. Г. Лукијан, далматински Г.Г. Фотије и домаћин - Епископ горњокарловачки Г. Г. Герасим, заједно са осталим члановима Епископског савета.

На седници су разматрана актуелна питања, произашла из активности надлежних органа у току ове године, као и непосредни задаци у идућој години. Затим је било говора и о увек актуелној теми поврата национализиране имовине и обнови порушених верских објеката. Донесено је следеће саопштење за јавност:

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ЕПИСКОПСКОГ САВЕТА СПЦ

Епископски савет СПЦ на својој редовној седници одржаној у Карловцу, под председништвом Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског Г.Г. Јована, разматрао је нека актуална питања, произашла из активности надлежних органа у току ове године, те непосредне задатке у идућој години.

Савет је константовао да су учињени знатни напори нашег свештенства и верујућег народа у оживљавању наше вере и враћања истој, посебно младих.Обнова храмова (јако спора), увођење веронауке у школе, те душобрижништо у војсци, полицији, затворима, и др., чини нас одговорним да још преданије наставимо радити на овим пословима.
Епископски савет изражава жаљење што Влада РХ финанцијски не прати ни приближно потребе СПЦ-а код обнове порушених храмова и Епископских дворова. Вероватно да би обнова била ефикаснија да је поврат национализиране имовине интензивнији. Он је нажалост неоправдано успорен.

У расправи је изражено задовољство резултатима у обнови парохијских домова и деломично објеката под заштитом.

Савет оцењује позитивним да је коначно прорадило Мешовито поверенство Владе РХ и СПЦ-а те је почело врло одговорно и систематично радити на конкретним питањима која су регулирана уговором о заједничким интересима Владе РХ и СПЦ-а.

Савет с обзиром на задње заседање у овој години упућују искрене честитке свим нашим верницима и члановима наше заједнице за божићне и новогодишње празнике.

У Карловцу, 15. 12. 2006 год.

Председник Епископског савета
Митрополит загребачко-љубљански
и целе Италије
+ Јован

МАНАСТИР САСЕ ПРОСЛАВИО УСПОМЕНУ НА СВОГА ЗАДУЖБИНАРА СВ. ЦАРА УРОША

У петак, на дан успомене на светога српског цара Уроша, владика зворничко-тузлански Господин Василије служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Свете Тројице у Сасама. Многобројним вјерницима окупљеним на богослужењу у највећој светињи овога краја, владика је истакао значај манастира Сасе за духовно провећење српског народа. Ова задужбина цара Уроша је кроз вјекове била духовни центар православних Срба овога краја, те ће тако бити и убудуће.

Манастир Сасе се налази у истоименом рударском насељу, укљештен у брдима између Сребренице и Братунца. Саграђен је 1242. године. Задужбина је српскога цара Уроша Немањића, чији је крст дуго времена чуван у овом манастиру. Иначе, стари средњевјековни манастир у Сасама био је метох манастира Хиландара.

Темељи и зидови цркве у Сасима ископани су и обновљени 1850. године, а 1989. постављен је нови бакарни кров. Током 1989. манастир у Сасима прославио је 750 година постојања.

Манастир је почетком 1992. демолиран и опљачкан, али посљедњих година, захваљујући напорима владике Василија, манастир је доживио препород како у духовном погледу, тако и у спољашњем изгледу.

Извор: http://soz-rs.org

ВЛАДИКА АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО НА МОКРИНАМА
КОД ХЕРЦЕГ НОВОГ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је јуче са свештенством Свету архијерејску литургију у Цркви Свете великомученице Варваре на Мокринама код Хецег-Новог, поводом њене храмовске славе.

Говорећи о сили Божијој која се пројављује преко Светих људи Владика је окупљеним вјерницима показао Свете мошти дјетета које се чувају у ћивоту храма у Мокринама.

«Ево видим овдје, у цркви, - ручица неког дјетета сачувана као Светиња. Надамо се да ће неко од старијих људи овдје знати које је то дијете било чија је ручица дошла у овај Свети храм. Ми не знамо одакле је она овдје стигла, али се види да су православни хришћани овога мјеста ову Светињу чували као зеницу ока. Оковали су је у сребрни оков и похранили је у овај Свети ћивот», казао је Митрополит Црногорско-приморски.

«Несумњиво је да се ради о неком дјетету које је на посебан начин Бога прославило, или је пострадало као што је пострадао Свети новомученик Станко у Острогу. Највјероватније је да се, када је раскопаван његов гроб, нашла његова ручица нераспаднута и да је она донијета овдје, у овај Свети храм», закључио је Владика Амфилохије.

Након литургије, резања славског колача и литије, за Владику,свештенство и сабрани вјерни народ приређена је трпеза љубави.

Извор: Светигора прес - Ж.К./Р.В.

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ И ЕПИСКОП ЈОАНИКИЈЕ СЛУЖИЛИ У МАНАСТИР ШУДИКОВА КОД БЕРАНА

Његово Високопреосвештенство Митрополит Дабробосански Г. Николај и Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служили су у суботу, уз саслужење бројног свештенства, у манастиру Шудикова код Берана, Свету Архијерејску Литургију и годишњи парастос мајци Преосвећенoг Владике Јоаникија, Видосави Мићовић, искушеници у манастиру Шудикова, поводом годишњице њеног упокојења.

Након парастоса, Високопреосвећени Митрополит Дабробосански Николај захвалио је на позиву Преосвећеном Епископу Јоаникију.
«Са радошћу сам се одазвао да се заједно помолимо Богу за покојну Видосаву. Од када се она упокојила, њено име увијек помињем у својим молитвама, и да јој Господ Бог подари Царства небеског. У свом животу она је, прије свега, била веома вриједна и одговорна слушкиња Божија. Кроз Свету тајну крштења, ушавши у Цркву, постала је њен члан и то  је увијек имала у виду, молећи се Богу да јој живот увијек буде на путу Његовом. Свој живот је упућивалала прво Богу, Њему служећи, а када је дошло вријеме заједничког живота са супругом, почела је служити и својој породици. Господ ју је погледао и благословио породом. Много се ангажовала и радила на васпитању своје дјеце, упућујући их да у свом животу буду честити, прави људи, онако као што су били и њени, и преци у дому у који је ушла», рекао је Високопреосвећени Митрополит Дабробосански Г. Николај.

Извор: Светогра прес - Б.Ц./ С.К.

СИМПОСИОН ПОСВЕЋЕН ДОСТОЈЕВСКОМ

Други међународни симпосион "Руска књижевност у светском културном контексту" посвећен 500. годишњици рода Достојевског, који је окупио светске стручњаке, почиње у подмосковском здању "Покровскоје", саопштио је председник Фонда Достојевског, филолог, писац и историчар Игор Волгин.

"Симпосион је посвећен великом датуму. Нико од руских писаца нема тако одређено порекло породице и датум њеног настајања као Достојевски. Шестог октобра 1506. године кнез Пински је даровао село у посед племићу Ртишеву који се сматра родоначелником породице
Достојевских, изјавио је Волгин, пренела је агенција РИА"Новости".

Ртишеви су се из Москве крајем 15. века одселили у Литванију.

Волгин је истакао да се припрема ново издање књиге М.Волоцког "Хроника Достојевских" први пут издате 1933. године. Аутор је у њој сакупио материјал о прецима и потомцима Достојевског који су живели од 16. до 20. века.

Други међународни симпосион "Руска књижевност у светском културном контексту" траје три дана а организовао га је Фонд Достојевског уз подршку московских власти, Федерална агенција за културу и филм, Академија за филм и Центар националне славе у сарадњи с Институтом светске књижевности "Максим Горки".

Извор: Према Танјугу Приредила Инфо служба СОЗ-а епархије зворничко-тузланске

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu