Информативна служба
Српске Православне Цркве

20. децембар 2006. године

ПРВИ ПРАВОСЛАВНИ САЈАМ У БЕОГРАДУ

Први ПРАВОСЛАВНИ САЈАМ отворен је у Београду 18. децембра 2006. године, у 19 часова, у галерији Министарства културе Републике Србије, Влајковићева 3. Сајам је отворио др Драгомир Сандо који је у беседи истакао књижевност као битно начело хришћанске мисије кроз векове, а посебно се осврнуо на живот и хришћанску мисију Светог Николаја Чудотворца мирликијског.

На Сајаму који се одржава до 23. децембра, учествују: издавачи који се баве објављивањем православне литературе и књига из српске традиције и историје; манастирске радионице са рукодељима, иконописачке радионице, радионице за израду богослужбених предмета и одеће, иконостаса и звона; занатске радње које чувају традиционалну израду и сл. Од издавача треба поменути: Задужбину манастира Хиландара, Епархију рашко-призренска, Епархију жичку, Епархију бачку, Светигору (Издавачку установу Митрополије црногорско-приморске) и др. Велики допринос сајму дала је Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију изложбом копија фресака и икона из манастира са Косова и Метохије, а такође и Галерија фресака изложбом веродостојних копија из манастира Дечана. Иначе, студенти Академије Српске Цркве ће, у четвртак, учити децу са Косова и Метохије писању калиграфским писмом. Деца са Косова и Метохије су, на сајму, изложила своје радове са темом живот у енклавама и пут ка Христу.

Никољданска академија одржаће се 21. децембра са почетком у 18 часова у Руском дому у Београду, Краљице Наталије 33. Беседу на академији одржаће Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије. Као и претходних година у програмима приредбе учествују деца са Косова и Метохије, овог пута из српске енклаве Осојана.

НАДБИСКУП ПРЕНЂА У ПОСЕТИ МАНАСТИРУ КРКИ

На позив Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Г. Фотија (18.децембра 2006.г.) манастир Крку је посетио Надбискуп задарски мсгр. Иван Пренђа. Тема разговора између двојице пастира Римокатоличке и Православне Цркве је помирење и заједнички суживот на овим просторима. Разговору су присуствовали и узели активног учешћа g. Jorge Fuentes амбасадор ОСЦЕ-а у Републици Хрватској, амбасадори Србије и Босне и Херцеговине г. Цвјетићанин и г. Драгичевић, г. Ливаковић представник Министарства обнове развоја и туризма Републике Хрватске, г. Милорад Пуповац представник српске мањине у Сабору Р.Х.  и представници ОСЦЕ-а из Сплита и Задра.

Порука овог састанка, којем су присуствовали бројни представници хрватских медија, је божићна порука мира и помирења, како између Срба и Хрвата на просторима Далмације, тако и међу свима људима добре воље.

Православна и Римокатоличка Црква у том смислу су прве позване да дају свој допринос сведочећи заједничко Јеванђеље мира које је основа и мира међу људима.    

Извор: Епархија далматинска

ХРАМОВНА СЛАВА ХРАМА СВ. ОЦА НИКОЛАЈА У КАРЛОВЦУ

На празник Св. оца Николаја, 19. децембра 2006. године, верници парохије карловачке прославили су своју храмовну славу, нажалост и ове године у привременом богослужбеном простору у Радићевој улици, јер обнова, у рату порушеног храма још није завршена. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим  уз саслужење свештеника карловачких парохија: протојереја Душка Спасојевића и јереја Славише Симаковића. У склопу Литургије, после заамвонове молитве, Епископ је извршио освећење славског жита и резање славског колача, након чега је у пригодној беседи, свим карловачким верницима честитао храмовну славу.

КОНЗУЛ-ЖЕРАН МИРА ЈЕГДИЋ У ПОСЕТИ ЕПИСКОПУ ГЕРАСИМУ

У поподневним часовима, 19. децембра, Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, у својој резиденцији у Карловцу, примио је у посету конзул-жерана Генералног конзулата Републике Србије у Ријеци, госпођу Миру Јегдић са сарадницима. Разговор који је вођен, тицао се актуелних дешавања на подручју Епархије горњокарловачке, поврата национализиране имовине, обнове храмова и парохијских домова, те поврата избеглог и расељеног становништва на своја огњишта. Главни нагласак стављен је на договоре око узајамног деловања на очувању верског индентитета  и културних вредности Српског народа у Републици Хрватској.

Извор: Епархија горњокарловачка

ВЕЧНА ПОРУКА МИРОСЛАВЉЕВОГ ЈЕВАНЂЕЉА

У организацији Епархије будимљанско-никшићке и Удружења „Кнез Мирослав“ 15. децембра у Бијелом Пољу одржана је свечана духовна академија са називом „Вечна порука Мирослављевог Јеванђеља“. Академија је организована поводом уписа Мирослављевог Јеванђеља на Унескову листу „Памћење света“.

Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије поздравио је свечани скуп, а затим су говорили Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и архитекта мр Марина Нешковић, ауторка пројекта реконструкције Мирослављеве задужбине Цркве Светог Петра у Бијелом Пољу.

У наставку Академије приказан је документарни филм о историјском путу Мирослављевог Јеванђеља кроз векове. Аутор филма г. Бошко Савковић захвалио се публици на огромној пажњи и најавио богато опремљено ДВД издање четворочасовног документарног материјала о овој бјелопољској светињи.

Академији су присуствовали бројни угледни гости и представници државних институција, високо изасланство председника Републике Црне Горе, гђа. Соња Шунтић-Томовић и г. Иван Лекић, представници Министарства културе Републике Србије, државни секретар тог Министарства г. Мирољуб Радосављевић, г. Никола Шеатовић и гђа. Славица Ћук, бијелопољка гђа. Гордана Марковић, директорка Завода за заштиту споменика културе Републике Србије, г. Тарзан Милошевић, градоначелник Бијелог Поља и други.

Свечану академију су својим гласовима оплеменили и црквеним химнама чланови дечијег хора Светог Николе из Бијелог Поља.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

ЕПИСКОП ИРИНЕЈ ПРЕДСТАВЉЕН ГРЧКИМ ВЕРНИЦИМА У ЦРКВИ СВ. СПИРИДОНА У СИДНЕЈУ

Његово Преосвештенство Епископ Иринеј аустралијско-новозеландски у уторак, 11. децембра био је гост Високопреосвећеног Архиепископа Грчке Православне Цркве Аустралије Г. Стилијаноса, у цркви Св. Спиридона у Сиднеју.

У препуној цркви, Архиепископ Стилијанос је свом верном народу представио поглавара сестринске Српске цркве у Аустралији, топло га препоручивши као истинског духовног пастира и свог саслужитеља пред престолом Господа Бога. Високопреосвећени Г. Стилијанос је истакао врхунско теолошко образовање Епископа Иринеја, његово богато искуство са најразличитијих дужности и изазова на које га је наша Света црква стављала. Архиепископ Стилијанос је оценио да је скорашњи долазак Преосвећеног Г. Иринеја на дужност Епископа Српске Православне Цркве у Аустралији, значајан догађај, не само за Српску Цркву овде, већ и за читаву православну заједницу у Аустралији.

Топло се захваливши на овако штедрим речима добродошлице, Епископ Иринеј се још једном осврнуо на традициоанлно добре, братске односе Српске и Грчке Православне Цркве, посебно истакавши несебичну и неизмерну помоћ коју је грчки верни народ са својом Црквом пружао многострадалном српском народу у време трајања ратних сукоба на просторима бивше Југославије. После великог вечерња, оба епископа су благосиљала верни народ поделивши им петохлебницу.

Сутрадан, на дан храмовне славе, Епископ Иринеј је началствовао на Св. Литургији, уз саслужење Његовог Преосвештенства викарног Епископа Грчке православне цркве у Сиднеју Г. Серафима и свештенства обе сестринске Цркве. Божанствена литургија је служена на српском, грчком и енглеском језику, на опште задовољство мноштва причасника.

Оваква заједничка богослужења су од суштинског значаја за православне на Петом континенту, као живо сведочанство безрезервног поверења и љубави унутар хришћанске породице различитих народа, и као пут отварања православља за аустралијско друштво са свим његовим богатством различитости.

Ђакон Саша Чолић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu