Информативна служба
Српске Православне Цркве

21. децембар 2006. године

ПРОСЛАВА СВЕТОГ НИКОЛЕ У ГРАЧАНИЦИ И ПРИШТИНИ

Светом Архијерејском Литургијом коју су на дан Светог Николаја у манастиру Грачаница служили Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије и викарни епископ Теодосије свечано је прослављен празник Св. Николаја Чудотворца, који је и крсна слава Преосвећеног Епископа Артемија и грачаничке игуманије мати Ефросиније. Након Литургије Епископ Теодосије пресекао је славски колач у салону манастирског конака, пожелевши срећну и благословену славу епископу Артемију, грачаничком сестринству и свима присутним. Свечаном славском ручку у манастиру Грачаница присуствовали су представници међународних канцеларија из Приштине као и други гости са Косова и Метохије и осталих делова Србије.

Исти празник такође је свечано прослављен у свим парохијским црквама и манастирима Епархије рашко-призренске, пошто традиционално највећи број верника слави славу Св. Николаја. Посебно је свечано било и у манастиру Св. Николаја у Гориоцу код Истока где су Литургију служили протосинђел Петар (Улемек) и дечански јеромонах Серапион.

Празник Св. Николаја Чудотворца прослављен је и у новообновљеном храму посвећеном овом светитељу у Приштини. У присуству петнаестак верника из Приштине протојереј Милорад Цветковић пререзао је славски колач, а слави су осим Срба који су остали да живе у Приштини, присуствовали и представници косовског Министарства за повратак и војници шведског Кфора.

Радови на храму су у завршној фази, обновљен је кров и кровна конструкција, галерија за хор, параклис, крстионица, парохијски дом, а радови се тренуно изводе на звонику који треба ускоро да буде завршен. Радове на храму обавља једна албанска грађевинска фирма, а надзор врше српски експерти Завода за заштиту споменика културе Србије из Лепосавића. Црква Св. Николе била је запаљена у току мартовских нереда 2004. године. Обнова овог храма као и осталих објеката Епархије рашко-призренске спроводи се у организацији Комисије за обнову којом председава Савет Европе.

Извор: www.kosovo.net

ПРОСЛАВА СВЕТОГ НИКОЛАЈА У ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ

Свети Николај Мирликијски Чудотворац свечано је прослављен у Епархији далматинској. Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију (19. децембра 2006. године) у храму светог оца Николаја у Кистањама.

У проповеди поводом празника Епископ је истакао живот светог Николаја као пример свим православним хришћанима честитајући онима који данас празнују Крсну славу.
И у осталим храмовима Епархије далматинске свечано је прослављен свети отац Николај као заштитник Далмације јер највећи број православних Далматинаца за своју Крсну славу има управо светог оца Николаја.

Извор: Епархија далматинска

СВЕТИ НИКОЛАЈ ОСТАЈЕ УЧИТЕЉ КАКО ТРЕБА БИТИ ИСТИНСКИ ВЕРАН ИСТИНИТОМ БОГУ И КАКО НЕ СМЕМО ЗАЛУТАТИ ЗА ЛАЖНИМ УЧИТЕЉИМА КОЈИ ОБМАЊУЈУ И СЕБЕ И ДРУГЕ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је, поводом Никољдана, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној Светом Николи на Орјој Луци, код Даниловграда.

«Свети Николај Мирликијски показао се као побједник народа, јер само његово име на грчком језику значи Ники побједа и Лаос народ који побјеђује безбожне народе», казао је у архипастиркој беседи сабраним верницима Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије.

Он је казао да је Свети Николај то постао имајући тврду, моћну веру у Христа Господа као Сина Божјега и живећи по тој вери по заповестима Божијим. У његовом житију је остало записано да је био учесник Првог васељенског сабора који се састао у време великог цара Константина 325. године. У то време појавио се лажни учитељ Арије који је порицао да је Христос истинити Бог, поричући саму суштину вере хришћанске. Због тога се и састао Васељенски сабор у Цариграду, и Свети Николај испуњен ревношћу, слушајући лажи тог Арија, у својој ревности му је опалио шамар. То се није допало Светим оцима на Сабору, па су чак били решили да Светог Николаја реше епископског чина. Међутим, те се ноћи Патријарху јавио Господ и рекао: Немојте то да чините, није то Николај урадио из мржње према човеку, него из ревности за праву веру.

«Није случајно што су ваши преци овдје на овој гори, на Орјој луци подигли храм Светом оцу Николају», рекао је Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Г. Амфилохије.

«И данас Свети Николај нама остаје учитељ како треба бити истински вјеран истинитом Богу и како не смијемо залутати за лажним учитељима који обмањују и себе и друге», закључио је Архиепископ Г. Амфилохије.

На крају Свете службе Божје Високопреосвећени Архиепископ Амфилохије је благословио и пререзао славске колаче данашњих свечара а домаћин славе Жељко Митровић са породицом приредио је богату славску трпезу љубави.

Извор: Светигора прес - Р.В./ С.К.

ПРВА КОНФЕРЕНЦИЈА ПРАВОСЛАВНЕ ОМЛАДИНЕ ЈУЖНЕ АФРИКЕ

Прва половина месеца децембра 2006. године, била је од историјског значаја за Православље у Јужној Африци не само због тога што је ова држава на крајњем југу афричког континента добила свог првог православног монаха – оца Серафима, већ и зато што је у том периоду, на простору ове велике државе која је лидер међу осталим афричким земљама, одржана Прва Конференција Православне омладине у организацији Митрополије Јоханесбурга и Преторије. Православни мисионари, отац Стивен Хејс и отац Атанасије Акунда, били су задужени за припрему и организовање овог важног догађаја. Духовна радост је утолико већа, јер су и представници Српске Православне Цркве, јеромонаси Пантелејмон и Наум, дали свој скромни допринос и узели учешћа на првој конференцији ове врсте која се одржава у Јужној Африци.

Представници православне омладине су се окупили у манастиру св. Нектарија Егинског, у четвртак 7. децембра. Њихов боравак у манастиру и конфереција која је трајала три дана, састојали су се из заједничких молитава у манастирској цркви, предавања, разговора на одређене теме, вечерњих завршних разговора, корисног рада на сређивању манастирског имања и практиковања појања и помагања у цркви. Једна од главних тема које су интересовале представнике православне омладине била је о сложености и изазовима живљења православним начином живота у плуралистичком друштву у коме су православни хришћани безначајна мањина. Многи од њих имају пријетеље који нису православни и крећу се у друштвеним круговима где се не разуме или никада није ни чуло за православно хришћанство. Ово је изазов на православне али им у исто време омогућава и даје прилику за мисионарење.

Један од најважнијих циљева ове конференције је да чланови православне омладине увиде да нису сами у савременом свету, а остали циљеви су православна духовност у савременом свету, православни брак (морал, ХИВ АИДС), морална обнова, криминал и корупција, затим болести зависности (дрога и алкохол ) и сиромаштво, незапосленост, расизам и етноцентризам у цркви и у друштву.

Други дан конференције, гости – предавачи су били представници Српске Православне Цркве у Африци, јеромонаси Пантелејмон и Наум, а са њима и први Јужноафриканац који је замонашен на тлу Јужне Африке – отац Серафим. Чланови Православне омладине су се окупили око ове тројице монаха и са пажњом саслушали предавање оца Наума о Православљу и манастирима у Србији, манастиру Сопоћани, савременом монаштву и монашком начину живота. Отац Серафим је говорио о искушеништву (“пробном“ периоду боравка и живљења у манастиру од ступања у манастир до монашења). После овог интересантног предавања, уследили су коментари и закљуци оца Стивена и оца Атанасија на ове теме, а затим и многобројна питања омладине на која су одговарали јеромонаси Пантелејмон и Наум.

Присутни млади људи су уживали у конференцији и дружењу и сви су се изјаснили да ће радо посећивати овакве конференције и у будућности. Као додатак предавању монаха Наума, Серафима и Пантелејмона, организована је посебна дискусија у којој су млади људи износили своја виђења, размишљања и позитивне оцене овог предавања. Оци Стивен и Атанасије су тада још једном истакли значај боравка монаха на овој конференцији у манастиру св. Нектарија и драгоцено искуство које монаси могу пренети омладини и свим другим људима у Јужној Африци у којој још увек није формиран манастирски и монашки живот.

Ова Конференција је замишљена да буде са редовним богослужењима у цркви и корисним радом на манастирском имању и у манастирским зградама – објектима. У богослужењима су учествовали скоро сви присутни читајући молитве на енглеском, северном сото, зулу и грчком језику да показу и доживе мултикултурну и мултиетничку природу Православља.

Јеромонах Пантелејмон (Јовановић)

ПРОТОЂАКОН РАДОМИР РАКИЋ ПРИМЉЕН У УДРУЖЕЊЕ КЊИЖЕВНИКА СРБИЈЕ

У суботу, 23. децембра 2006. године, у 10 часова, на редовној годишњој Скупштини Удружења књижевника Србије, која ће се одржати у Малој сали Задужбине Илије Коларца, протођакон Радомир Ракић биће примљен у чланство Удружења књижевника Србије по позиву. То је признање укупном раду протођакона Радомира Ракића и његовом доприносу српској књижевности.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu