Информативна служба
Српске Православне Цркве

27. децембар 2006. године


ИРИНЕЈ
ЕПИСКОП АУСТРАЛИЈСКО-НОВОЗЕЛАНДСКИ
АРХИПАСТИРСКА ПОРУКА УЗ БОЖИЋНИ ПОСТ

О ГРЕХУ ЗЛОУПОТРЕБЕ ИНТЕРНЕТА И МЕДИЈА

Драга децо духовна,

. . . И призвавши народ Исус рече:
Не погани човека што улази у уста;

него што излази из уста,
оно погани човека
(Мт. 15, 10-11).

Способност комуникације је дар Божји човечанству. Употреба или злоупотреба овог дара је ствар личног избора, Богом-дане нам слободе, или на спасење или на осуду. И као у случају изговорене речи, исто је и са употребом или злоупотребом било које речи или слике - штампане или електронски саопштене, приватно или јавно, појединачно или путем средстава јавног информисања, укључујући и интернет - то човека“погани. Следујући примеру нашег небеског Оца, сваки савестан родитељ мора упозорити своју драгоцену децу када примети да је нечастиви поставио своју погубну замку за њих. Сходно томе, и Ми упозоравамо и озбиљно саветујемо свештенство и монаштво и све синове и кћери, духовну децу Нашу на овом Петом континенту, у вези са јавним грехом злоупотребе Интернета и средстава јавног информисања, подједнако укључујући и оне који пишу или достављају тзв. обавештења, читају или шире иста: Зато изађите из њихове средине и одвојте се, говори  Господ. И не дохватајте се нечистог и ја ћу вас примити, и бићу вам отац, и ви ћете бити моји синови и кћери - говори Господ Сведржитељ (2 Кор. 6, 17-18).

Драга децо духовна, време је божићњег поста, дакле и време наше припреме за дочек великог и светлог празника оваплоћења Речи Божије (утеловљења Сина Божјег). Божић нам собом доноси једину истинску моћ обнове за нови, вечни живот, за све народе и целу творевину. И Логос постаде тело и настани се међу нама, и видесмо славу његову, славу као Јединороднога од Оца, пун благодати и истине (Јн. 1, 14). Оваплоћени Логос - Реч Божја, кроз своју Свету Цркву, већ овде и сада, открива будуће Царство Божје као вечну заједницу љубави. И управо се у тој љубави остварује истинско јединство Бога и човека, и човека и ближњих његових; увек у јединству, а никада кроз превару или разједињеност. Они који друге наводе у искушење и злонамерно учествују у ширењу лажи и подржавају поделе, постају заједничари, не Тела Христовог, већ ђаволске завере, и учесници сумануте покварености оца лажи. 

Они који путем интернета или било којим другим видом јавног информисања хоће да намерно заведу верне, нарочито невину децу, ширењем лажи, порнографије, или било којим другим начином јавне саблазни, криви су за грех егоцентризма и самозаљубљености, грех свога ја, јер су изван вечне заједнице љубави, изван Цркве; чују једино себе и оца лажи, а никада Реч Божју, која нам је послана од Оца. Зашто не разумете говор мој? Јер не можете да слушате реч моју. Вама је отац ђаво, и жеље оца свога хоћете да чините; он беше човекоубица од почетка, и не стоји у истини, јер нема истине у њему; кад говори лаж, своје говори, јер је он лажа и отац лажи. . . Онај који је од Бога, речи Божје слуша; зато ви не слушате, јер нисте од Бога (Јн. 8, 43-47).А у вези оваквих слепих појединаца, који нису укорењени у Цркви, Христос нас мудро саветује и упозорава:

. . . Свако дрво које није усадио Отац мој небески,
искорениће се. Оставите их, слепи су вођи слепима;
а слепи слепога ако води, оба ће у јаму пасти
(Мт. 15, 13-14).

Стражите над душама и телима вашим, драга и драгоцена Нам децо духовна! Постећи током овог Божићњег поста, духом и телом, чујмо савет св. ап. Петра, који говори: Одбаците, дакле, сваку злобу и сваку превару и лицемерје и завист и оговарања (1 Пет. 2, 1).

Злоупотребљавати речи, које по природи својој никада нису неутралне или неодређене, значи грешити против саме Речи Божје; и за сваку реч коју изговоримо, напишемо у штампи или објавимо на интернету даћемо одговор пред Богом на Страшном суду. Мора да чувамо чистоту срца, и то ограђујући наше душе и тела како би у њима било места само за Њега Који је ради нас људи и ради нашег спасења рођен. Док постимо током овог Божићњег поста сви смо позвани на искрено покајање кроз испитивање наше савести и срца наших: шта је то што нас“погани, што нас чини нечистим и доноси нам осуду?

. . . А што излази из уста излази из срца, и оно погани човека. Јери из срца излазе зле помисли, убиства, прељубе, блуд, крађе, лажна сведочења, хуле. И ово је што погани човека (Мт. 15, 18-20). . . Јер од сувишка срца уста говоре. Добар човек из добре ризнице износи добро; а зао човек из зле ризнице износи зло. А ја вам кажем, да ће за сваку празну реч коју рекну људи дати одговор у дан Суда. Јер ћеш због својих речи бити оправдан и због својих речи бити осуђен (Мт. 12, 34-37). . . Не судите, да вам се не суди; јер каквим судом судите, онаквим ће вам се судити; и каквом мером мерите, онаквом ће вам се мерити (Мт. 7, 1-2).

Зато, апелујемо на вас, драга децо духовна, никоме не узвраћајте зло за зло, настојте добро чинити према свима. Ако је могуће, колико до вас стоји, имајте мир са свима људима. Не чините освету за себе, љубљени, него подајте место гневу Божјем, јер је написано: Моја је освета, ја ћу вратити, говори Господ. . . Не дај да те зло победи, него победи зло добрим (Рим. 12, 17-21). Постећи, и у покајању пред Богом кроз мољење за све људе добре воље, сачуваћете чистоту вере и свој православни хришћански идентитет. Чинећи тако, увек и на сваком месту, бићете, и треба да будете, од помоћи својој светој Цркви и своме народу. Одмакните се од таме и уђите у чисту Светлост Христову, која обасјава свакога човека који долази на свет (Јн. 1, 9). Примајући Њега, Емануила, који је Бог са нама, и Он ће примити нас и тако ћемо истински постати деца Оца Његовог, Оца нашег . . . Оца Светлости, деца Бога Свевишњег.

Усрдно се молећи Господу Богу нашем да нам подари благословено време поста и предпразништва, призивамо на све вас благослов Његов и љубав Његову, и шаљемо вам Нашу очинску, родитељску љубав и срдачне поздраве.

Дано у Сиднеју, уз Божићни пост 2006. године.

Ваш усрдни молитвеник пред Христом, Речи Божијом

+ИРИНЕЈ
Епископ аустралијско-новозеландски

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ИЗ КАБИНЕТА ЕПИСКОПА БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКОГ ПОВОДОМ ТЕНДЕРА ВЛАДЕ Ф БиХ ЗА ИЗГРАДЊУ ХИДРОЕЛЕКТРАНЕ „ХЕ Рмањ Манастир 2 x 36 MW“

Поводом намере Ентитетске Владе Федерације Босне и Херцеговине да у подручју Мартин Брода подигне хидроцентралу „ХЕ Рмањ Манастир 2 x 36 MW“, а што је донела својим закључком бр.296/2006 од 8. маја т.г., Епископ бихаћко-петровачки обавештава домаћу и светску јавност о следећем:

1. Да је овакав закључак и оваква намјера Ентитетске Владе Федерације Босне и Херцеговине без преседана у историји. Доводити име и судбину манастира Рмња, историјског и веома значајног манастира у контекст са могућом изградњом електро-енергетског објекта представља само по себи атак на интегритет и постојање. Нико из Ентитетске Владе Федерације Босне и Херцеговине никада и никаквим актом нису питали за мишљење и тражили став како од Управе манастира Рмња тако ни од представника Мјесне заједнице Мартин Брод.

2. Манастир Рмањ у Мартин Броду је из половине XV вијека (1453 година), задужбина Катарине Бранковић. Вијековима је био центар духовног, религиозног и националног доживљаја Српског народа у Горњем Поуњу све до његовог потпуног разарања 1944. године бомбардовањем од стране Нациста које су извели на Велики Четвртак. Био је сједиште дабробосанских митрополита за 110 година. Из њега је основана и богословија у манастиру Крки 1615. године. У њему је било и сједиште Устаничке владе Голуба Бабића 1875-77. године. У њему је познати археолог Артур Еванс осјетио богатство и љепоту српске цивилизације и културе.

3. И поред свих историјских чињеница које говоре о знаменитости манастира Рмња Влада Ентитета Федерације Босне и Херцеговине, иза леђа Српског народа и Српске православне Цркве, сковала је план како да тешком муком сада већ обновљени манастир Рмањ потопи, односно поново разруши, кршећи при том све позитивне законе о заштити споменика културе, о праву закона о слободи вјере, кршећи на крају крајева право Српског народа да опстане на својим вјековним огњиштима у Горњем Поуњу.

4. Ову намјеру Ентитетске Владе Федерације Босне и херцеговине схватамо као најбезочнији вид дискриминације Српског народа и Српске православне Цркве, те као срачунату трећу фазу програма прогона Српског народа. Прва се десила у току Другог свјетског рата за вријеме НДХ-азије и нацицма, друга фаза од 1995. до данас и трећа фаза планирана је изградњом енергетских постројења чиме би се комплетно Српски народ прогнао из Горњег Поуња.

5. Обавјештавамо домаћу јавност да смо Ентитетској Влади Федерације Босне и Херцеговине, преко Премијера Хаџипашића, доставили писмо нашег протеста и огорчења.

6. Позивамо сву домаћу и свјетску јавност да најоштрије осуди овакве покушаје и овакве намјере политике која за крајњи циљ има уништење једног споменика културе, затирање Српског народа у Горњем Поуњу, без да је тај народ упитан за мишљење о овим питањима.

7. Још једном позивамо Ентитетску Владу Федерације Босне и Херцеговине да преиспита и повуче свој закључак бр.296/2006 од 08. Маја т.г. којим је дубоко повриједила осјећаје овдашњег народа и свих људи добре воље.

8. Истовремено тражимо од Владе да на основу закона о информисању, нас и домаћу и свијетску јавност обавијести о томе докле је стигла са односним предметом.

9. О овоме обавијестити службено Владу Републике Српске и све политичке институције Републике Српске, као и српског члана Предсједништва Босне и Херцеговине, српске делегате у заједничким институцијама власти Босне и Херцеговине, те их позвати у заштиту интереса Српског народа и његових историјских и културних тековина у цијелој Босни и Херцеговини.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПОВОДОМ НАПАДА НА СЛУЖБЕНИЦУ ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ У СУБОТИЦИ

Црквена општина у Суботици са жаљењем обавештава јавност да је 24. децембра ове године, у 19,30 часова, у продајном објекту Беседе, издавачке установе православне Епархије бачке, у порти Световазнесенског храма у Суботици, извршен бруталан напад на службеницу Драгану Масал. Маскирани мушкарац, који је кроз порту храма ушао у продавницу Беседе, немилосрдно је претукао госпођу Драгану Масал и украо касу. Овом приликом госпођа Драгана Масал је добила преко двадесет удараца песницом у главу, а затим је била одвучена у магацински део објекта и бездушно ударана ногама по целом телу. Драгана је по одласку нападача успела да позове полицију, која је извршила увиђај на лицу места, а лекари хитне помоћи су је одвезли у болницу. После прегледа, она је пуштена на кућно лечење.

Ово нажалост, није први напад на Српску Православну Цркву и њене службенике извршен у Суботици. Стога, очекујемо од надлежних служби и органа да уложе све напоре у што скорије откривање починиоца овог вандалског чина.
Црквена општина у Суботици

Извор: Епархија бачка

СРПСКО НАЦИОНАЛНО ВЕЋЕ (СНВ) КОСОВА И МЕТОХИЈЕ ПРОТЕСТУЈЕ ЗБОГ НАЈАВЕ РАДОВА КОД МАНАСТИРА ДЕЧАНИ

Српско национално веће (СНВ) Косова и Метохије протестовало је јуче због најављене градње фабрике и магистралног пута поред манастира Високи Дечани.

У саопштењу СНВ се наводи да је иницијатива за изградњу пута потекла од општинских власти Дечана у којој су, како се наводи, "ветерани ОВК и чланова покрета 'Самоопредељење' Албина Куртија".

"Отворена најава општинских власти о отпочињању ових пројеката, представља јасан сигнал колико је привременим институцијама у покрајини стало до заштите српских културних и верских објеката који су од општег значаја за светску културну баштину, иако постоји уредба о заштићеним зонама око ове и других српских светиња", наводи се у саопштењу.

СНВ Косова и Метохије упозорило је међународну и домаћу јавност да и после седам година присуства међународне заједнице, на Косову и Метохији "влада безакоње, криминал и терор". "Српско национално веће Косова и Метохије тражи од међународне заједнице, а пре свега од УНЕСКО-а и УНМИК-а, да хитно спрече сваку изградњу на подручју манастира Високи Дечани и свим осталим објектима српске културне баштине на Косову и Метохији", наводи се у саопштењу. Такодје, СНВ је од шефа УНМИК г. Јоакима Рикера затражило да спречи "илегалне и незаконите одлуке које доносе локалне и централне привремене институције у покрајини диктиране од стране илегалних центара моћи на Косову и Метохији".

Извор: www.kosovo.net

ЕПИСКОП БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКИ Г. ХРИЗОСТОМ СЛУЖИО У МАНАСТИРУ КЛИСИНА

У недељу Праотаца, 24. децембра 2006. године, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Господин Хризостом, уз саслужење игумана Софронија Никића, секретара Епархије, те игумана Василија Рожића настојатеља манастира Клисина и јерођакона Варнаве, секретара ЕУО-ра Епархије бихаћко-петровачке, служио је Свету Литургију у манастиру Клисина код Приједора. Светој Литургији је присуствовао велики број поклоника ове Свете обитељи те СКУД „Грмеч“ из Дринића. У току Литургије Преосвећени владика је рукопроизвео јерођакона Варнаву у чин архиђакона.

У надахнутој беседи Епископ Хризостом нагласио је значај прослављања дана мајки у православној Цркви, посебно код Српског народа. „Свака мајка заслужује да буде названа светом, јер безброј њих родило је свеце. Нажалост, има и оних које своју дјецу – будуће свеце, убијају и то није добро“, речи су Еп. Хризостома.

Након Св. Литургије чланови СКУД-а „Грмеч“ из Дринића извели су сплет српских народних игара.

Архиђакон Варнава рођен је у селу Копривна, Општина Сански Мост, 1981. године. Завршио је богословију на Цетињу 2002. године, а потом апсолвирао на Санкт-Петрбургској Духовој Академији. Од 01. Августа о.г. обавља дужност секретара ЕУО-ра Епархије бихаћко-петровачке, а од 01. Септембра о.г. ради као предавач православне вјеронауке у Мјешовитој средњој школи у Бос. Петровцу.

ХРАМОВНА СЛАВА У ПЕРОЈУ

Дана 24. децембра, у поподневним часовима Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим у својој резиденцији у Карловцу угостио је угледне госте: Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, Епископа далматинског Г. Фотија, архимандрита манастира Крка – Германа и игумана цетињског манастира - Луку. Повод за ову посету је сутрашњи празник преподобног Спиридона чудотворца, који верници парохије перојске у Пероју обиљежавају као своју храмовну славу. Тим поводом Архиепископ Амфилохије је, уз саслужење Епископа Фотија и Герасима те више свештеника и монаха служио Свету Архијерејску Литургију.

С' благословом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког Г. Герасима верници парохије перојске у Пероју 25. децембра прославили своју храмовну славу – Преподобног Спиридона Чудотворца. У препуном парохијском храму Свету Архијерејску Литургију служио је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, уз саслужење Епископа далматинског Г. Фотија и Епископа горњокарловачког Г. Герасима, са више свештеника и монаха Митрополије црногорско-приморске, Епархија далматинске и горњокарловачке. У поздравној беседи Његово Преосвештенство Епископ Герасим рекао је: Ваша Преосвештенства, часни оци, драги гости, драга браћо, сабрали смо се данас у овоме светом храму славећи име Божије, славећи Господа Творца, а да бисмо прославили храмовну славу Светог Оца Спиридона Чудотворца Тримитунског. Захваљујем се Његовом Високопреосвештенству Митрополиту Амфилохију, што је издвојио своје време и оставио своје обавезе да би данас молитвено био са нама и донео нам благослове Светог Василија Острошког Чудотворца, Светог Петра Цетињског, Светог Арсенија и других светих који почивају у манастирима и црквама Црне Горе. Захваљујем се и Његовом Преосвештенству Епископу далматинском Г. Фотију, нашем епархијском суседу који је увек са нама да увелича славље и да свој благослов и подели нашу радост са нама. У свом говору Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, захвалио се духовном Архипастиру Епархије горњокарловачке Г. Герасиму што му је остварена жеља да се молитвено саберу у храму Светог Спиридона на Светој Литургији. У наставку своје беседе Високопреосвећени је говорио о Цркви, као чувару Православља кроз векове и похвалио је вернике ове парохије у своме очувању Вере Православне, јер су на овим просторима од давне 1657. године.

После заамвоне молитве уследило је благосиљање славског жита и резање колача. У наставку је приређен културно-уметнички програм Друштва перојских Црногораца „ПЕРОЈ 1657“, извођењем фолклорних игара из Црне Горе, овим поводом приређена је изложба госпође Љубинке Лазарић под називом „СВЕТИТЕЉИ И МАСЛИНЕ“. Овој свечаности присуствовали су и многобројни угледни гости: Министар вера Републике Српске – г. Јово Турањанин, Конзул-жеран Генарлног конзулата у Ријеци – гђа Мира Јегдић, жупник фажанске цркве у Фажани – Милан Мужина, председник Скупштине Истарске жупаније – г. Антон Перушко, господа из града Водњана, представници српске националне мањине града Пуле, те многобројни вјерници и други гости.

Приликом одласка из Пероја на предлог Преосвећеног Владике Г. Герасима, гости су посетили Базилику у Водњанима, где је високе госте дочекао жупник Марјан Јеленић показивајући и говорећи о реликвијама које се чувају у овој Базилици. У њој се чувају мошти Патријарха цариградског Павла, св. мученика Севастијана, св. влмч. Варваре и др. које су путевима само Богу знаним доспеле у Истру.

Извор: Епархија горњокарловачка

ОСВЕШТАНА ЗВОНА ЗА ПОДГОРИЧКИ САБОРНИ ХРАМ ХРИСТОВОГ ВАСКРСЕЊА

Уз присуство и молитвено учешће Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско-приморског Господина Амфилохија 23. децембра је у Подгорици Преосвећени Епископ Диоклијски игуман Острошки Г. Јован обавио са свештенством историјски чин освећења свих звона за Саборни храм Христовог Васкрсења.

Реч је о петнаест звона изливених у звоноливници у руском граду Вороњежу од којих највеће има 15 тона, а најмање 3,5 килограма.

«Звона имају смисао у православном предању да објављују, да нас позивају на откривење Божије, на примање Тајне Божије Ријечи, да нас подсјећају на вријеме молитве», казао је Владика Јован обраћајући се бројном свештенству Митрополије црногорско-приморске и великом броју верника који су се пред подгоричким храмом сабрали овим поводом.

Он је казао да је велика ствар што је Подгорица добила оваква звона «милошћу и даром Божјим и великим трудом нашега Митрополита и духовног оца Господина Амфилохија, трудом свих оних који су чинили велико дјело, који су учествовали у изради и украшавању овога дивнога храма».

«Нека се радују небеса, нека се радује древна Диоклија, Зета и данашња Црна Гора, нек се са нама радује и Србија и сви људи добре воље, јер ће ова звона позивати на добро, на истину, на правду. Ова звона ће по ријечи молитве одгонити све зле силе, све невоље које на нас нападају из ваздуха, које се одгоне молитвом, постом, присуством Божије благодати», рекао је Владика Јован и додао да у оној мери колико се будемо молили и призивали Бога у овој Светињи, у тој ће мери добро да се шири а зло да бежи.

«И овај град у коме сигурно има пуно зла и гријеха, али сигурно да има више добра, позиваће да ово добро надвлада зло. Да Господ да да звоњењем ових звона оде свака невоља од нас, свако зло, подијељеност, мржња и да Господ сачува и ова град и ову земљу и овај народ од погибије, од земљотреса, од поплава и пожара, од најезде туђинаца и међусобица. Да да Бог да дочекамо да ова звона звоне и уводе нас у вјечност и да се украси ова храм унутра и тако себе да украсимо врлинама и добрим дјелима», поручио је Владика Јован.

Извор: Светигора прес - С.Ж./Р.В.

АПЕЛ ЗА ОБНОВУ ЦРКВЕ СВ. ПРОРОКА ИЛИЈЕ У РОРАМА

Да главу не окрећемо када пролазимо, да нас срце не заболи када погледамо, помозимо и вратимо наш дуг и обавезу према Богу и народу свом. Вратимо изглед и духовност цркви Св. Пророка Илије у Рорама, нашој цркви и цркви наших предака!

На темељима некадашње цркве брвнаре, шездесетих година прошлог века саграђена је нова црква, понос и светиња целог краја. У минулом отаџбинском рату, са страдањем нашег народа, страдала је и сама црква: опустошена, девастирана, звона однешена...

Време је да своју духовност и осећај припадности родној груди покажемо кроз чување наших корена, наших светлих обичаја и традиције. Жеља нам је да се опет огласе звуци црквених звона, да се сусрећемо и дружимо на нама драгим и светим местима. А црква је од памтивека била место које нас је кроз историју окупљало и сачувало од пропасти и затирања.

Све оне, који у срцу осећају жељу и припадност родној груди и огњиштима својих прадедова, позивамо да се, према својим могућностима, са новчаним прилозима, одазову овој акцији за обнову цркве Св. Пророка Илије у Рорама. Будимо притока једне велике модре реке која ће у нашим срцима, с обновом цркве, поново потећи.

Отворен је и посебан КМ жиро рачун код ZEPTER KOMERC BANKE у Бања Луци са једином наменом „ОБНОВА ЦРКВЕ У РОРАМА“ број 5671621900007821.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu