Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. децембар 2006. године

ПОСЕТА МИТРОПОЛИТА ВАРНАВЕ КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Његово Високопреосвештенство Митрополит неапољско-ставрупољски Г. Варнава, члан Светог Архијерејског Синода Јеладске Цркве, из Солуна, налази се данас у редовној божићној посети грчким војницима на Косову и Метхији.

Поред грчких војних снага Митрополит Варнава ће посетити  манастир Грачаницу где ће уручити Епископу рашко-призренском Г. Атремију помоћ за страдалнички српски народ на Косову и Метохији.

У пратњи Митрополита Варнаве налази се и Архимандрит Партеније Махепидис, начелник хуманитарне службе Митрополије неапољске и служитељ у храму Светих Константина и Јелене у Солуну, осведочени пријатељ српског народа који је већ, ко зна колико пута, допремао хуманитарну помоћ Српској Цркви у Републици Српској, а који је током Заливске кризе својим самопрегорним радом вршио хуманитарну делатност и стигао чак до Ирака.

Познато је да су и претходни Митрополит неапољски Дионисије, као и Митрополит Варнава, на чијој се територији налази и Српско војничко гробље Зејтилник, што нас спаја чвршћим духовним и историјским везама; као и о. Партеније, одликовани орденом Светог Саве Iреда.

Српска Православна Црква са својом паством захвална је на помоћи, а нарочито у празничне дане Светлог Христовог Рођења.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПОВОДОМ ЈУЧЕРАШЊЕ ИЗЈАВЕ ГЛАСНОГОВОРНИКА УНМИК-А НИРАЏА СИНГА ДА У УНМИК-ОВОЈ ЗАШТИЋЕНОЈ ЗОНИ ОКО МАНАСТИРА ВИСОКИ ДЕЧАНИ НЕМА НЕЛЕГАЛНЕ ГРАДЊЕ

Поводом јучерашње изјаве гласноговорника УНМИК-а Нирадза Синга да у УНМИК-овој заштићеној зони око манастира Високи Дечани нема нелегалне градње и да тврдње о таквој градњи нису засноване на чињеницама, управа манастира Високи Дечани издала је саопштење које преносимо у целини:

“Са великим чуђењем примили смо изјаву гласноговорника УНМИК-а Нирадза Синга који је према вестима агенције БЕТА изјавио да "тврдње о нелегалној градњи у заштићеној зони око манастира Високи Дечани нису засноване на чињеницама" и да је заштита културне баштине "један од највиших приоритета за косовске институције".

Према Синговој изјави "сваки грађевински пројекат у тој зони разматрају локалне власти уз дозволу Министарства за просторно планирање и животну средину" и да постовање прописа специјалне зоне прати посебан локални комитет који је одобрио три захтева за економске и друге пројекте.

Нажалост ова изјава представника УНМИК-а не само да оправдава и прикрива чињеницу да се отворено крше одредбе УНМИК-а о заштитној зони око манастира Високи Дечани, већ даје и једну потпуно искривљену слику о стварној ситуацији у општини као и у вези заштите српске духовне и културне баштине на Косову и Метохији у целини. Стога смо принуђени да изнесемо неколико чињеница које доказују да гласноговорник УНМИК-а свесно или несвесно обмањује јавност, што нимало не доприноси решавању постојећих проблема и успостављању атмосфере поверења.

1. У званичном документу Косовске полиције од 9. децембра потврђује се кршење одредбе о заштићеној зони. У закључку извештаја, који је потписао шеф полицијске станице кап. Беким Авдијај, а на основу пријаве представника УНМИК-а за Пећки округ г. Луиса Переза каже се следеће:
"Овај случај је доказани случај кршења Извршне одлуке СПСГ-а за Специјалну заштићену зону. Све потребне мере и процедуре се предузимају поводом овог преступа. Случај је комплетиран и поднесен канцеларији надлежног тужиоца за даљу обраду".

Нажалост, чињеница је да полиција није предузела никакве мере па се нелегална градња наставила и коначно је заустављена тек након интервенције из врха УНМИК-а пре пар дана када је градња објекта завршена.

2. Шеф УНМИК-а др Јоаким Рикер телефоном је пре пар дана разговарао са манастиром Дечани и пренео је чврста уверавања да ће нелегална активност бити заустављена. Шеф УНМИК-а је такође изјавио да ће у најскоријем року посетити манастир.

3. Данас је манастир посетио представник за политичка и економска питања америчке канцеларије у Приштини г. Томас Yездгарди који је након упознавања са постојећим проблемима и плановима за даљу нелегалну градњу на простору заштићене зоне посетио општину Дечани како би разговарао и са председником општине. Yездгарди је изнео чврст став америчке канцеларије да се одлуке УНМИК-а морају постовати и да је незаконита градња неприхватљива.

4. Коначно, потврду о нелегалној грађи дао је за агенцију Бета 26. децембра и сам председник општине Дечани Назми Селманај који је потврдио да је "општинска инспекција прекинула радове које је без дозволе почео један приватник у заштићеној зони око манастира и да је наредила рушење објекта".

Ове четири цињенице јасно говоре о проблему нелегалне градње и заиста се поставља питање на основу каквих чињеница и у име кога гласноговорник УНМИК-а даје неодговорне и нетачне изјаве за штампу.

Поводом других Сингових тврдњи осећамо потребу да објаснимо да одлуке о грађевинским радовима на простору заштићене зоне по самој извршној одлуци шефа УНМИК-а не разматрају локалне институције нити Косовско министарство за просторно планирање, већ искључиво УНМИК. Косовске институције према постојећим законским одредбама нису у могућности да доносе било какве одлуке које су супротне извршним одлукама шефа УНМИК-а. И поред свега тога општина Дечани је прешла преко нелегално саграђеног ресторана, у коме су представници општине редовни гости. Штавише, иако су били на време упозорени о проширењу нелегалног објекта општинари ништа нису предузели док нису уследили међународни притисци. Остаје да види да ли ће бити извршена одлука о уклањању нелегално подигнутог објекта што је председник општине обећао у својој изјави.

За имплементацију заштићене зоне око манастира формиран је по налогу шефа УНМИК-а локални комитет у коме су поред представника УНМИК-а, манастира и представници општине, КПС и КФОР-а. Комитет се састао до сада само једном јер општина већ две године избегава да постави ознаке на почетку и крају заштитне зоне. Манастир није одобрио никакву градњу у заштићеној зони. Г. Синг је вероватно мислио на један случај коришћења шљунка из реке и два случаја контролисаног коришћења дрвета за огрев са приватних парцела у зони, што не представља непосредну опасност за околину и манастир и што је у неформалној комуникацији представник УНМИК-а г. Перез одобрио.

Што се тиче идеје о магистралном путу према Плавском језеру и изградње фабрике минералне воде од стране једне арапско-албанске фирме, манастир није дао никакву сагласност. Штавише, чврст став манастира јесте да према одредбама УНМИК-а такве активности нису законске и да било каква градња магистралних путева и фабрика у заштићеној зони није прихватљива и представља опасност за манастир и природну околину. Упорно настојање општине да прогура ове пројекте без консултације са манастиром и противно одлукама УНМИК-а показује да општина Дечани опструише одлуке УНМИК-а и са тим проблемом манастир је већ упознао дипломатске представнике у Приштини и канцеларију г. Ахтисарија у Бечу. Инсистирање општине да се целокупна индустријска активност у општини развија око манастира има јасну политичку позадину са циљем да се онемогући нормално функционисање манастира као једине српске заједнице на простору општине.
Даље понашање косовских институција поводом овог и сличних питања биће непосредан испит искрености косовских представника, који званично тврде да је заштита културне баштине њихов приоритет.”

Извор: www.kosovo.net

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ СВЕШТЕНОЈ МИСИЈИ СПАСЕЊА БОГОПОВЕРЕНОГ НАРОДА БОЖЈЕГ У ЦРНОЈ ГОРИ

Свештенство и монаштво Митрополије црногорско-Приморске на позив својих архипастира – Високопреосвећеног Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско-Приморског г. Амфилохија и Преосвећеног викарног Епископа Диоклијског г. Јована, сабрало се и ове године крај ћивота Светог Петра Цетињског на своје редовно годишње братско сабрање како би саборно, у духу предања Православне Цркве, размотрило прилике и проблеме са којима се сусреће служећи свештеној мисији спасења богоповереног народа Божијег у Црној Гори.

Изражена је забринутост због смањења наталитета, повећања морталитета, повећања броја убистава, самоубистава и абортуса, а посебно због енормног повећања броја наркомана и других облика зависности, као и све присутнијег насиља у породицама. Свештенство је констатовало да се црногорско друштво разноразним штетним утицајима подрива морално, духовно и телесно те да је с тога нужно појачати проповед Светог Јеванђеља у Црној Гори и труд на духовној и моралној обнови личности и друштва у целости без којих нема и не може бити економске и свеколике друштвене обнове и опоравка.

Свештенство је једнодушно са ставом који је Епископски савет православних епископа у Црној Гори 1. децембра 2006. г. пренио Председнику Републике Црне Горе г. Филипу Вујановићу поводом покушаја тзв. експерата да кроз норме Нацрта устава ударе на име, достојанство и идентитет канонске Православне Цркве коју у Црној Гори данас једино представљају Митрополија Црногорско-Приморска и Епархије Будимљанско-Никшићка, Захумско-Херцеговачка и Милешевска.

Изражавамо наду да ће нови Устав Црне Горе поштовати право на слободу вероисповијести на начин како се то ради у развијеним демократским земљама те да ће он бити устав свих грађана, а да ће традиционалне цркве и верске заједнице на овим просторима бити уважене у мери њиховог вишевековног присуства, њиховог унутрашњег поретка и улоге на овим просторима.

Све је приметнија духовна жеђ православног народа Божјег у Црној Гори што се огледа кроз све већи број крштења, венчања, освећења домова, а посебно кроз повећање броја православних верника који редовно посте, исповедају се и причешћују светим тајнама. Дужни смо, сходно своме пастирском призвању, да подсетимо и опоменемо све необавештене да тобожње обреде које по Црној Гори, обмањујући неупућене, чине анатемисани и проклетству предати распоп Мираш Дедеић са неколицином распопа сличних њему нису и никада и нигде у православном свету не могу бити Свете Тајне Православне Цркве Божје. Отуда понављамо и упозоравамо да они који су им се по своме незнању или необавештености обраћали нису ни крштени, ни венчани, ни опојани, нити су њихови домови благословени Божјим благословом те да такви не могу бити ни кумови онима који су крштени по вековном предању у Цркви Божјој. Такве очински молимо да се што пре обрате своме православном свештенику како би добили прави духовни савет и примили благослов од Цркве и свештеника, а не проклетство распопа и проклетника.

Свештенство је поздравило напоре Економског савета Митрополије Црногорско-Приморске у настојању да у сарадњи са надлежним државним органима на правно ваљан начин реши питање социјалног, пензионог и здравственог осигурања свештенства и монаштва.

На крају свога сабрања, архијереји и свештенство су на Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици освештали сва звона која су ових дана стигла из Вороњежа из братске Русије.

Извор: Светигора прес

ЕПИСКОП МАКСИМ У ПОСЕТИ АКАДЕМИЈИ СВЕТОГ ВЛАДИМИРА И КАТЕДРАЛИ СВЕТОГ САВЕ У ЊУЈОРКУ

У среду, 27. децембра 2006. године, Епископ Максим је са свештеником Николом Чеком посетио оца Џона Бера, новоизабраног декана Световладимирске Теолошке школе у Крествуду, Њујорк. Епископ Максим је факултету, професорима и студентима пренео поздраве Богословског факултета из Београда. Током посете, Епископ Максим и отац Џон су имали прилику да размене академска искуства и рад на теолошким студијама и настави.

Сусрет се одвио у Семинаријској сали која носи име Брајана и Мерилин Герић, који су редовни донатори Школе и који читав низ година подржавају теолошко образовање. Брајан је уз то и члан Борда повереничког Светог Владимира, члан Епископског савета и тренутно благајник Западноамеричке епархије. На крају разговора Епископ Максим и Отац Џон су разменили изразе међусобног поштовања као и наду да је данашњи сусрет почетак многобројних сличних сусрета у будућности.

Епископ Максим је даље време провео на Световладимирској академији заједно са студентима из његове Саборне Цркве Светог Стефана Првовенчаног из Алхамбре (Лос Анђелес), који су дошли на годишњи Божићни сусрет (the annual Seminary Christmas Retreat) од 27. до 29. децембра. Студенти из Западноамеричке епархије су се придружили осталој Православној омладини из целе Америке која је дошла да проведе три дана на Академији, проучавајући смисао Свете Тајне Миропомазања. Тема скупа, „Тетовиран или запечаћен: Коме припадамо?“ јесте огледање значаја Тајне печата везано за Личност Христову и силу за живот дату људима, створеним по лику и подобију Божијем. У печату и дару Духа Светога на Миропомазању хришћанин постаје члан Тела Христовога, верник који припада Њему, и чији живот је поистовећен са Њиме.

У поподневним часовима, студенти и Епископ Максим су имали прилику да посете Катедралу Светога Саве у Њујорку. Старешина Цркве, отац Ђокан Мајсторовић је дочекао госте и провео их кроз ову историјску катедралу, објаснивши њен значај како за град Њујорк тако и за Српски православни народ. Саборна црква Светог Саве у Њујорку је један историјски споменик, место где је Свети Николај Жички боравио учећи и проповедајући. Отац Ђокан је био великодушни домаћин који је госте провео и кроз Манхатан, где су Владика и студенти имали прилику да посете мид-таун, трагично место „Граунд Зиро“ Светског трговинског центра и Кип Слободе.

Извор: Епархија западноамеричка

БОЖИЋНИ КВИЗ ЗНАЊА

По благослову Његовог Преосвештенства господина др Иринеја, православног епископа бачког, дана 21. децембра 2006. године, у Основној школи Алекса Шантић у Гајдобри одржан четврти по реду квиз знања на тему Божић и божићни обичаји. У квизу су учествовале екипе из 17 основних школа из архијерејског намесништва бачкопаланачког. Екипе су сачињавала по четири ученика трећег разреда, а такмичили су се кроз пет игара: питалица, детектив, пантомима, слагалица и преметаљка.

Квиз је отворио домаћин, директор школе госпођа Јадранка Вукановић, а такмичењу је претходила представа коју су извели ученици Основне школе за децу са посебним потребама Херој Пинки из Бачке Паланке.
Учесници квиза, кроз игру и такмичење, показали су висок ниво знања о празнику Рођења Господа Исуса Христа, па је и број освојених бодова већине такмичарских тимова био уједначен.

Прво место је освојила екипа Основне школе Вук Караџић из Бача, друго су поделиле две бачкопаланачке основне школе: Вук Караџић и Свети Сава. Треће место освојили су ученици школa Жарко Зрењанин из Обровца и Десанка Максимовић из Бачке Паланке.

Квиз је водио катихета Стеван Јурић, а помагали су му полазници секције Православног катихизиса из Бачке Паланке. По завршетку такмичења, архијерејски намесник бачкопаланачки јереј Остоја Нијемчевић наградио је најуспешније екипе иконом, а сваки учесник на дар је добио примерак књиге Верујем Владике Николаја.
Овом догађају присуствовало велики број свештеникa, просветних радника и родитеља ученикa овог архијерејског намесништва. Такмичење је пратио и господин Жељко Латиновић, координатор Катихетског одбора Епархије бачке, који је присутнима пренео поздраве Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина Иринеја и похвалио веома успешну организацију четвртог по реду Божићног квиза знања . Једнодушна оцена присутних је да је квиз код ученика развио позитиван такмичарски дух и продубио знања о Празнику и обичајима везаним за њега, а, ако Бог да, следеће године домоћин квиз биће Основна школа Вук Караџић у Бачу.

Катихета Стеван Јурић

Извор: Епархија бачка

ПРЕЗВИТЕР МР ВЛАДИМИР ВУКАШИНОВИЋ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ У НОВОМ САДУ

У недељу, 24. новембра 2006. године, у свечаној дворани новосадске Гимназије Јован Јовановић – Змај, презвитер мр Владимир Вукашиновић, асистент на Православном Богословском факултету у Београду, одржао је предавање на тему Црква и проблеми екологије.

Овом Трибином завршен је јесењи семестар Школе православне духовности, а прво предавање новог, пролећног циклуса одржаће се 15. фебруара 2007. године.

Извор: Епархија бачка

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА МАТЕРИЦЕ У КРАГУЈЕВЦУ

И ове године на празник Материца као и до сада, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован је са свештеницима служио Свету Литургију у Цркви Силаска Светог Духа на апостоле (познатија као Стара црква). У пригодној беседи протојереј-ставрофор Драгослав Степковић честитао је свим мајкама празник са жељом да им Бог подари љубави за своју садашњу и будућу децу.

Том приликом у порти цркве освештана је и палионица свећа, чији су ктитори Љубиша и Зорица Маринковић са породицом.

Након Литургије у Саборној цркви ученици Православног катихизиса из основне школе "Јелица Миловановић" из Сопота, са својом вероучитељицом Јеленом Четник, извели су представу "Крсна слава" и пригодан музички програм.

Извор: Епархија шумадијска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu