Информативна служба
Српске Православне Цркве

29. децембар 2006. године

ЗАЈЕДНИЧКА БОГОСЛУЖЕЊА ПОГЛАВАРА МОСКОВСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ И РУСКЕ ЗАГРАНИЧНЕ ЦРКВЕ ПРИЛИКОМ ПОТПИСИВАЊА АКТА О КАНОНСКОМ ЈЕДИНСТВУ

Архијерејски сабор Руске заграничне цркве (8. децембра 2006. године) и Свети синод Московске патријаршије (26. децембра 2006. године) прихватили су предлоге Комисија за преговоре између двају Цркава који се односе на место, време и процедуру потписивања Акта о канонском јединству као и на богослужења која ће да прате тај догађај. Ови предлози су припремљени на осмој заједничкој седници двају Комисија која је одржана у Келну од 24. до 26. октобра ове године.

У складу са до сада прихваћеним планом, потписивање Акта би требало да се деси 17. маја 2007. године. Очекује се да ће тога дана, када Православна Црква празнује Вазнесење Господње, у храму Христа Спаситеља у Москви бити присутни Патријарх московски Алексеј II са члановима Св. синода и поглавар Руске заграничне цркве Високопреосвећени Митрополит Лавр са члановима Архијерејског сабора Руске заграничне цркве. Након кратког молебна биће прочитане одлуке Св. синода Московске патријаршије и Архијерејског сабора РПЦЗ о прихватању Акта о канонском јединству, а затим ће бити прочитан и сам Акт. Патријарх московски и Високопреосвећени Митрополит потписаће Акт, а затим следе поздравне беседе и многољетствије.

Непосредно пре потписивања Акта о канонском јединству, патријарх Алексеј и Митрополит Лавр ће уз саслужење осталих архијереја одслужити Свету Литургију. Током Литургије Царске двери ће бити све време отворене да би народ Божији могао у потпуности да подели радост првог заједничког причешћа јерарха и клирика већ јединствене Руске Цркве.

На дан празновања праведнога Јова, 19. маја Патријарх Алексеј и Митрополит Лавр са архијерејима и клирицима РПЦЗ служиће Свету Литургију у Успењском сабору Московског Кремља.

Дан касније, у седму недељу по Васкрсу, поглавари двају Цркава ће обавити освећење храма Светих Новомученика и Исповедника руских у Бутову, а затим ће у новоме храму одслужити и Литургију.

Дана 15. маја 2004. године Митрополит Лавр је, дошавши први пут са делегацијом РПЦЗ у званичну посету, присуствовао богослужењу које је П атријарх Алексеј обавио на бутовском полигону – месту смрти безброј мученика безбожног режима од којих су многи уврштени лику светих. Тог дана је постављен темељ новога храма на чијем освећењу ће да присуствује Митрополит Лавр.

Молитвама светих Новомученика и Исповедника руских Господ је благословио пут ка остварењу светога дела поновног успостављања јединства Руске Цркве која је у ХХ вијеку претрпела велике невоље. Верујемо да ће њиховим молитвама ово дело бити окончано у славу Божију, а на радост црквеног народа.

Протојереј Александар Лебедев, Лос Анђелес
Протојереј Николај Балашов, Москва

Извор: www.pravoslavie.ru - Приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

ИНТЕРВЈУ СА ПРОТОЂАКОНОМ РАДОВАНОМ БИГОВИЋЕМ, ПРОФЕСОРОМ ТЕОЛОШКОГ ФАКУЛТЕТА У БЕОГРАДУ

Aко имамо љубави према Богу и према ближњима, онда је то најбоља гаранција да другима нећемо нанијети зло, истиче Радован Биговић.

Црква поштује и чува идентитет сваког народа. Истовремено има и ту свест да је њена мисија намењена свим народима света. Црква има за циљ да се сви народи спасу и сједине са Христом и да имају вечни живот и вечно постојање - каже у интервјуу за "Глас Српске" доктор Радован Биговић, редован професор на Теолошком факултету у Београду.

Гостујући недавно у Светосавском културном клубу у Бањој Луци, истакао је да је православна црква одувек имала разумевања према националним идентитетима и националним културама, као и према посебности језика.

- У великој мери црква је обликовала национални идентитет многих народ
а, тако и српског народа. С друге стране, црква има свест да се она не може поистоветити са једном нацијом. Не може црква да буде део неке националне идеологије и не може да буде мисија цркве увучена у кодове секуларизоване националне идеологије - каже Биговић.?

Колико данашња српска култура промовише национално осјећање?

- Данас све традиционалне и националне културе слабе и показују се у извесној мери немоћне пред изазовом планетарне масовне културе, која узима све више маха. Сви мали народи се некако плаше за националне културе и осећају се угрожено од процеса који се популарно назива глобализација. Заиста ће бити за будућност Европе и света питање како сачувати особеност националних идентитета, националних култура, а истовремено се укључити у тај процес интеграције и повезивања света на свим плановима чији смо ми сведоци.?

Колико су Срби на светосавском путу?

- У српском народу постоји Православна Црква, постоји велики број Срба који су заиста на православном путу. Они имају исту веру као и свети Сава, свети Кирило и Методије и бројни други свети Божији људи. Нису сви Срби хришћани, нису сви Срби православни, али у српском народу, српској култури, српској држави црква заузима веома истакнуто место. Нама то много значи и значиће нам још више у будућности. Можемо с правом говорити да је дошло до обнове православне вере у српском народу. Овај народ има свој историјски континуитет.?

Како коментаришете чињеницу да се све више младих људи окреће цркви и Богу?

- То је трагање за смислом живота. У самој људској природи постоји чежња за Богом. Све што окружује човека, па и његово биће, његова природа указују на Бога. Млади људи су отворени према јеванђељским вредностима, према јеванђељском начину живота.

Понекад се питам на који начин ми сведочимо јеванђеље данас. Плашим се да понекад више спречавамо људе да дођу до Христа него што их на неки начин приближавамо Богу. Теши ме то што се и кроз наше немоћи показују Божије љубави, Божије благодети и Божији призив. Тачна је ваша констатација да је све више младих људи који постају активни чланови цркве, јер у том начину живота виде смисао постојања.?

Које су то духовне поуке на које увијек упућујете Вашу духовну децу и којима се и Ви стално враћате?

- Мислим да је у нашем народу и уопште у цркви најбитније обнављати дух заједнице и заједништва. Један антицрквени дух и хипериндивидуализам разара и цркву и све друге друштвене структуре. Обнова тог јеванђељског духа заједништва, духа цркве је нешто што је нама данас најнеопходније. Јако је важна и обнова породице. Aко имамо љубави према Боги и према ближњима, онда је то најбоља гаранција да другима нећемо нанети зло. Да ћемо им увек помоћи ако су у невољи. Aко немамо љубави, немамо шта ни да дарујемо другима.

Н. СИМИЋ - ЖЕРAЈИЋ

Извор: Глас српске

СВЕЧАНА ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА ЂАКОНА АВАКУМА И ИГУМАНА ПАЈСИЈА НА КАЛЕМЕГДАНУ

У цркви Ружици на Калемегдану, Београд, сутра ће бити обележен празника ђакона Авакума и игумана Пајсија.

Свету Архијерејску Литургију ће служити Његова Светост Патријарх српски Г. Павле уз саслужење викарног Епископа хвостанског Г. Атанасија и викарног Епископа диоклијског Г. Јована, и свештенство цркве Ружице.

Позивамо верни народ да присуствује свечаном литургијском сабрању.

ИЗЛОЖБА БОЖИЋ И БАДЊАК – ЧУВАРИ ПРЕДАЊА И ЦРКВЕ У ПАВИЉОНУ ЦВИЈЕТА ЗУЗОРИЋ

Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију организује изложбу Божић и Бадњак – чувари Предања и Цркве, у Павиљону Цвијета Зузорић, у Београду. Изложба ће свечано бити отворена 3. јануара 2007. године у 19 часова. Овом приликом Академија ће обележити Божић и на себи својствен начин показати јавности фреске и иконе, као и археолошке доказе о постојању Хришћанства на овим просторима.

Изложба ће трајати од 3. до 10. јануара 2007. године.

Позивамо све медије да присуствују отварању изложбе.

НОВИ НАПАД НА ПРАВОСЛАВНИ ХРАМ

Непозната лица оскрнавила су православну цркву светог Јована Крститеља на Голом Брду у Зимчи, између Високог и Какња, из које су украли чираке, кандила и прекривач са жртвеника, рекао је Срни, парох какањски јереј Мирослав Вујичић.

Јереј Вујучић је навео да је у среду, 27. децембра 2007. године око 13 часова, приликом обиласка цркве приметио да су улазна врата разваљена о чему је одмах обавестио Полицијску управу Високо, која је обавила увиђај. „По доласку полиције примијетили смо језив призор. Царске двери су биле отворене, по олтару све испретурано, уље је било просуто на Часни престо, икона Пресвете Богородице била је на поду, док су из цркве отуђена два чирака и три кандила“, рекао је отац Мирослав и додао да је ово друга провала у цркву светог Јована Крститеља након њеног освећења 15. октобра ове године.

Он је навео да на том подручју за сада има око 20 домаћинстава Срба повратника, као и да су у Какњу, Високом и на Голом Брду чести напади на црквене објекте.

Подсећамо да је пре десет дана каменован православни храм у Какњу, а да ниједан од више десетина оваквих напада на православне богомоље и гробља на овом подручју није расветљен.

Извор: Митрополија дабробосанска

САСТАНАК СВЕШТЕНСТВА И МОНАШТВА ЕПАРХИЈЕ ГОРЊОКАРЛОВАЧКЕ

У манастиру Гомирје, 27. децембра о.г. под председништвом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког Г. Герасима, одржан је састанак свештенства и монаштва Епархије горњокарловачке. Након молитве, у уводној речи Епископ Герасим је поздравио све присутне свештенике, а потом изнео кратак преглед најважнијих дешавања у протеклој години. После тога свештеници су подносили извештаје о стању на својим парохијама а који се тичу обнове храмова и парохијских домова, вршења богослужења и обреда, извођења наставе веронауке у школама, као и поврата избеглог и расељеног становништва на своја огњишта. Најчешћи проблеми са којима се сусрећу свештеници су: велики број оштећених храмова којима је потребна хитна обнова и санација, слаб поврат становништва и миграције село-град, мањи број ученика који се опредељују за похађање наставе православне веронауке, итд.

Епискп Герасим је истакао да су приоритетни планови за наредну 2007 год. наставак обнове храмова и парохијских домова али и повратак национализоване имовине који неоправдано успоравају надлежне власти. Сходно својим могућностима Епархија горњокарловачка ће и убудуће кроз рад хуманитарне организације Српске Православне Цркве ''Човекољубље'' а у складу са својим могућностима, помагати угроженом становништву. Поводом предстојећих Божићних празника Епископ је преко ове организације припремио пакете намењене слијепим и слабовидним особама, које ће им уручити надлежни свештеници.

На крају састанка Епископ је подручном свештенству Епархије горњокарловачке честитао предстојеће Божићне и новогодишње празнике.

Извор: Епархија горњокарловачка

ПОСТАВЉЕНА СВА ЗВОНА НА САБОРНИ ХРАМ ХРИСТОВОГ ВАСКРСЕЊА У ПОДГОРИЦИ

Јуче је завршено постављање звона на Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, изливених у Звоноливници у руском граду Вороњежу.

Реч је о укупно седамнаест звона од којих је највеће тешко једанаест тона а најмање три и по килограма. Највеће звоно постављно је на Пиргу Светог Симеона Мироточивог, три велика постављена су на преслици храма а осталих тринаест на пиргу Светог Јована Владимира.

Извор: Светигора прес

У БИЈЕЉИНИ ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ О НИКОЛИ ТЕСЛИ

У бијељинској Библиотеци Филип Вишњић синоћ је др Бранимир Јовановић, директор Центра Тесла из Београда, одржао предавање на тему ''Православне основе Теслине личности и дјела''.

Многобројни посетиоци су имали прилику да чују кратку реконструкцију Теслиног живота из уста човека који је имао ту срећу да на самом извору података о Николи Тесли, у њему посвећеном Музеју, годинама прикупља грађу и тако, коцкицу по коцкицу, склапа мозаик и решава енигму звану ''Тесла''.

Он је покушао да пронађе, како сам каже, Теслин унутрашњи ''вјерују'' као основ за објашњење и разумевање његовог психолошког портрета. За одговор на ово питање од посебне важности је било реконструисати не само историју Теслиног живота већ и историју његовог порекла. Вредно је напоменути да је у Теслиној лози до њега било 36 свештеника.

Др Бранимир Јовановић је некадашњи директор престижног Музеја Николе Тесле у Београду и вероватно је један од најбољих, ако не и најбољи познавалац сваког аспекта Николе Тесле – од историје његове породице, преко његовог раног и немирног живота, све до научног и технолошког рада, углавном у Америци.

Ово предавање је организовала Светосавска омладинска заједница из Бијељине.

Извор: Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

БОЖИЋНИ БРОЈ ЧАСОПИСА ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ "КРКА"

Ових дана из штампе је изашао нови број часописа КРКА, Епархије далматинске који је посвећен Божићу. Представљајући овај број из садржаја издвајамо теме које су врло занимљиве: О празнику рођења Христовог – Божићу; Беседа о миру; Прародитељски грех по Св. апостолу Павлу; Ради здравља тела и душе - православни увод у биоетику; Христос је љубав наша; О Сими Матавуљу; ИНТЕРВЈУ: Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије Слободној Далмацији; Потонуо у забораву земљака; Вијести из Епархије; Приложници.

Извор: Епархија далматинска

ПОГЛАВАР ЈАПАНСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ СМАТРА ДА ЈЕ ЈАПАНЦИМА ПРАВОСЛАВЉЕ БЛИСКО

Преосвећени Епископ сендајски Г. Серафим из Јапанске аутономне Православне Цркве сматра да Православље мора постати дио духовног живота Јапанаца.

''Сматрам да пред православљем и пред хришћанством уопште сада стоји веома важан задатак – да постане неодвојив део јапанског друштва, да његов живот испуне новим, за јапански народ непознатим смислом'', изјавио је Владика Серафим.

По његовим речима, многи хришћански принципи су одавно познати и разумљиви јапанском народу. ''Љуби ближњега свога'', ''ако те неко удари по левом образу ти му окрени и десни'' – све ово већ постоји у традицији Јапана.

''Ако је у западном свету центар свега човек, односно његово ''ја'', а тек онда његов однос према другима, у свести Јапанаца су на првом месту управо други људи. Значи, некакви елементи православне свести у њима већ постоје''.

''У одређеном смислу, данашња ситуација у Јапану подсећа на рану хришћанску историју. Тешко је било бити хришћанин у Римској империји, тешко је било проповедати у Грчкој. Ево и ми носимо своју проповед мећу незнабошцима којима је наша вера туђа'', додао је Епископ Серафим.

Извор: www.pravoslavie.ru - Приредила Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничкотузланске

ПРОСЛАВА ХРАМОВНЕ СЛАВЕ НА КРЕМЕНОЈ

Његово Преосвештенство Епископ Захумско – херцеговачки Господин Григорије служио је Свету Архијерејску Литургију на дан Св. Спиридона 25 (12). децембра 2006. године на Кременој близу Метковића у Хрватској поводом храмовне крсне славе.

Храм Св. Спиридона је подигнут 1862. године као задужбина породица Кнежица и Кадијевића. Црква се налази на узвишењу изнад села одакле се пружа поглед на полуострво Пељешац које је удаљено свега неколико стотина метара. Због разних неприлика православно становништво се преселило на другу страну брда према Метковићу у село Михаљ, где и данас живе. У протеклом рату у лето 1992. године црква је запаљена, али су је мештани својим прилозима обновили и поново је освећена на дан Св. Спиридона 2000. године, и тог дана се сваке године окупи велики број верника и свештенства из целе епархије да заједно са мештанима прославе храмовну славу на Кременој. Такође се овога дана окупи велики број омладине и деце која са великом радошћу ишчекују долазак свога Архијереја.

Владика Григорије је у беседи окупљеном народу честитајући славу рекао: " ...нема важнијег и светијег дара којим је човек обдарен од дара живота ... и зато је важно да живот нађемо, односно да живот не изгубимо. А живот нећемо изгубити ако га дамо у руке Христове јер је Он живот. Живот нећемо изгубити ако идемо путем Христовим јер је Он пут који води у живот. Зато је, браћо и сестре, бити хришћанин увек значило то да пролазимо све оно што је речено у св. Јеванђељу: да будеш и сиромашан духом, и да плачеш и да будеш кротак и да будеш милостив и да будеш миротворац и да поред свега тога будеш спреман када те људи изгнају и прогнају не да их мрзиш него да их опет волиш. Зато је, брацо и сестре, овај данашњи дан за нас дан радости, дан живота, јер нас овакви дани и овакви догађаји управљају на пут Христов , на пут истине и воде нас у живот вечни. Зато је св. Спиридон кога прослављамо тако важан и тако славан за нас, јер је он један од оних који су читавим својим животом са Христом и у Христу показали нама пут и показали да је заиста истинита ова реч да сваки онај који прође тим путем добија награду велику на Небесима ..."

Након Литургије, литије и резања славског колача, за Епископа, свестенство и верни народ приређена је трпеза љубави.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu