Информативна служба
Српске Православне Цркве

4. јануар 2007. године

ИЗЛОЖБА БОЖИЋ И БАДЊАК – ЧУВАРИ ПРЕДАЊА И ЦРКВЕ У ПАВИЉОНУ ЦВИЈЕТА ЗУЗОРИЋ

Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије (Ракита) отворио је синоћ, 3. јануара у 19 часова, у Павиљону Цвијета Зузорић изложбу Божић и Бадњак – чувари Предања и Цркве коју је организовала Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

Свечано отварање је започело беседом протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, декана Академије, који се прво захвалио Историјском музеју Србије, манастиру Студеници, манастиру Тврдошу и свим оним организацијама које су помогле да се ова изложба догоди, а посебно се захвалио студентима и професорима др Ђорђу Јанковићу, иницијатору изложбе и Горану Јанићијевићу, реализатору изложбе. Декан је упоредио изложбу са Божићем, тако што је нагласио да су студенти Академије анђели, професори су пастири, сви који су дошли на изложбу су мудраци са Истока.

Затим је Преосвећени Владика Атанасије свечано отворио изложбу речима да је врло битно делање студената и професора Академије, јер је и сам Христос био највећи делатељ. Он је сјединио у својој личности савршеног Бога и савршеног човека, као што су и студенти Академије сјединили свој рад и труд са наслеђем својих предака, јер су на изложби представљени печатњак кнеза Стројимира из IX века, затим прстен Стефана Првовенчаног из манастира Студенице, али и фреске које су студенти живописали (међу којима истичемо свете Климента и Наума, равноапостолну словенску браћу Кирила и Методија, цара Јустинијана, свету Људмилу,...) Пошто изложба има три слоја образовни, свечарски и подстицајни, врло је значајна за Српску Цркву и сав српски род.

Овом приликом Академија је обележила Божић и на себи својствен начин показати јавности фреске и иконе, као и археолошке доказе о постојању Хришћанства на овим просторима. На изложби су приказани експонати који показују духовно и културно наслеђе из доба пре успостваљања Архиепископије Српске Православне Цркве у доба Светог Саве и Светог Симеона – Немање, а по први пут су приказана нека археолошка сведочанства о давној српској државности из периода 7-12. столећа, од којих су многа везана за простор Косова и Метохије.

На отварању изложбе тропар Божића, акатист и песму Ој Бадњаче, бадњаче, отпевао је женски квинтет хора Свети Деспот Стефан Лазаревић, при храму Светог Марка, под диригентском палицом Предрага Миодрага.

Изложба ће трајати до 10. јануара 2007. године.

СВЕТИ САВА – ПРИНЦ И ПРОСВЕТИТЕЉ

Данас је, у организацији Компаније Новости и Издавачко-информативне установе Светигора, у Центру Сава у 11 часова одржана промоција књиге Свети Сава – принц и просветитељ, на којој су говорили Високопреосвећени Митрополит царногорско-приморски Г. Амфилохије, Матија Бећковић, академик, и Манојло Вукотић, генерални директор и главни уредник Комапније Новости.

На почетку је ову монографију представио г. Манојло Вукотић, као најбољу књигу о највећем српском просветитељу и светитељу. Затим је академик Матија Бећковић, у свом стилу, нагласио да се скуп сабрао у Центру Сава, на реци Сави, у Савиној држави, и уочи Савиндана због Светог Саве. Високопреосвећени Владика Амфилохије је нагласио да постоје двојица светих људи који су утемељивачи српске државе и Цркве – а то су Свети Симеон и Свети Сава, али тако што је Симеон телесно родио Саву, а Свети Сава је родио свог оца духовно. “Свети Сава је најроднији човек у историји свог народа, а ова књига је шареница шарана дивним сведочанствима о Савиној изузетној личности...”

Илустрована монографија Свети Сава – принц и просветитељ, у издању Светогоре, биће у продаји од Божића 2007. године, а продаваће се у Србији, Црној Гори и Републици Српској. Тираж књиге је 80.000 примерака.

Извор: Компанија Новости, Служба односе са јавношћу

ТРИБИНА ПРАВОСЛАВЉА

У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), у среду 10. јануара 2007. године, од 18 часова, биће одржано предавање на тему Богојављенска ноћ, а том приликом гост трибине биће Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Као организатор трибине, разговор ће водити проф. Горан Раденковић.

УПОКОЈИО СЕ У ГОСПОДУ ЕПИСКОП ЕДИНЕЦКИ И БРИЋАНСКИ ДОРИМЕДОНТ

У саобраћајној несрећи која се догодила 5. децембра 2006. године тешко је настрадао Епископ единецки и брићански Доримедонт. Тога дана је пребачен у Кишињовску болницу и следећег дана је оперисан. Због недостатка потребних лекова и застареле медицинске опреме владика Доримедонт је пребачен у бечку болницу у Аустрији и 8. децембра поново оперисан. После операције стање се стабилизовало, но последњих дана здравствено стање се нагло погоршало и 31. децембра владика Доримедонт се упокојио.

Извор: Епархија горњокарловачка

ПРОСЛАВА ХРАМОВНЕ СЛАВЕ У
ЕПАРХИЈИ АУСТРАЛИЈСКО-НОВОЗЕЛАНДСКОЈ

У недељу по Никољдану, 24. децембра 2006. године, Срби Ђилонга прославили су своју храмовну славу Св. Оца Николаја, архипеископа града Мира у Ликији. Свету божанствену Литургију служио је надлежни архијереј Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј уз саслужење месног пароха протонамесника о. Момчила Вукше, јереја о. Љубомира Кудрића и ђакона о. Владислава Шиповца и о. Саше Чолића. О. Момчило је у току свете Литургије унапређен у чин протојереја, заслужно и достојно поводом двадесетогодишњице своје свештеничке службе. За певницом су певали и ипођакон Радован и г-дин Томо Бањанин уз милозвучну пратњу г. Јове Драгојловића. Добрим делом су им се придруживали гласови верних из лађе цркве спроводећи у стварност позив свештеника да “једним срцем и једним устима славимо пречасно и величанствено име Оца и Сина и Светога Духа”. Молитвени скуп у препуном храму с времена на време би допуњавали гласови најмлађих, деце – анђела Божијих, који су у топлини Очевог дома приносили своју песму уз широки осмех на лицу и раздраганих срца трчкарали око налоња и славског колача безазлено искориштавајући овај једини слободни простор за игру. Део верних се и видљиво сјединио са самим Господом у светој Тајни причешћа разрешивши се од својих грехова пре тога кроз свету Тајну исповести и покајања.

Својом првопастирском беседом владика Иринеј се обратио вернима поуком из прочитаног Јеванђеља позивајући их на уготовљену вечеру у Име Великог Домаћина, Господа Бога, који је гозбу приредио за све народе свих времена без разлике на порекло, боју коже и време у ком живе. Тај позив упућује се и нама кроз реци светог еванђелисте и изговори оних који се нису одазвали на гозбу понављају се међу свима људима свих времена. Бивајући заробљени овоземаљским бригама и борбом за живот често запостављамо оно најважније за човека – спасење. Спасења не бива без одзива на ову гозбу и личног учешћа на њој што је идентично са примањем самога Сина Божијег у себе кроз свету Тајну причешћа. Одбијањем ове велике тајне, Тајне над тајнама, ускраћујемо себи заједничарење у Царству љубави јер Бог жртвова сина Свог Јединородног да би нас повратио у царство Небеско и само „онај који једе од Тела мога и пије од Крви моје, живи у мени и ја у њему“, говори Господ, љубљени моји у Богу – опомиње Владика. То чудесно давање себе роду људском за храну од које не гладни и пиће после којег се не жедни видимо још у Његовом оваплоћењу кроз утробу Пресвете Богомајке, која је себе дајући Богомладенцу у утроби подигла мајку, жену на ниво човека.

Тим чином повраћено је достојанство жени – мајки у васцелом хришћанском свету. Данас кад у припремним недељама пред Рођење Сина Божијег, ову недељу праотаца посвећујемо нашим мајкама, изражавјући наше дубоко постовање према најсветијем послу које обављају, неговању и васпитању деце, молим све мајке садашње и будуће да поведу децу своју на Велику вечеру, у цркву – дом Божији, да их од малена хране благословеним даровима. Нема оправданог изговора за неодазивање на овај спасоносни позив. Не заносимо се великом преваром да ћемо радећи више и гомилајући материјално богатство обезбедити будућност нашој деци, јер деца која немају садашњост не могу имати ни будућност. А позив за долазак у храм Божији ради сједињења са Христом чује се са олтара сваке службе Божије, благо опомиње Преосвећени владика.

По свршетку службе Божије и литије извршен је чин резања славског колача. Опходу око храма придружио се и радо виђени међу Србима овога града игуман манастира Светог Саве из Илајна, високопреподобни архимандрит о. Теодор са житељем манастира братом Радишом. Од овогодишњих кумова четврт колача су примили о. Момчило и брат Душан Пуповац као кумови идуће славе. Гозба љубави продужила се у црквеној сали која је била премала да прими све, тако да се вредно коло сестара успело снаћи тако што су неколико столова поставили на бину.

У свом пригодном слову о. Момчило се захвалио свима за све, посебно владици Иринеју који је нашао времена да својим доласком увелича ово славље. Домаћин славе и представници других црквених општина су поздравили присутан народ, а фолклорне групе извеле неколико сплетова игара уз бурне поздраве. Пригодни програм је употпуњен са рецитацијама посвећеним мајкама, а празник Материца добио је своју пуноћу у везивању мајки које су деца одвезивала примајући поклоне. Домаћин славе прозвао је поједине заслужне појединце који су помогли оснивање ове заједнице сећајући се оних који су се преселили на онај свет и позивајући млађе да чувају, одржавају и унапређују иметак наслеђен од својих предака. Бираним и дирљивим рецима народу се обратио и Преосвећени владика Иринеј испричавши како је још у утроби мајке срео Светог Владику Николаја Охридског и Жичког, и тај необичан сусрет претворио у стално горећу љубав и постовање према овом Божијем угоднику. Како рече наш народ: Све је свето и честито било и миломе Богу приступачно.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu