Информативна служба
Српске Православне Цркве

5. јануар 2007. године

НЕМИРИ ПРЕД СВЕТЛЕ БОЖИЋНЕ ПРАЗНИКЕ МИРА У ЦРНОЈ ГОРИ

У претпразничном времену ишчекивања Божића, дана Свјетлости и Истине, РТЦГ као тзв. јавни сервис по ко зна који пут грубо атакује на православну вјеру у Црној Гори те, тенденциозно емитујући неистине и полуинформације, прави јавну и непроцјењиву штету свим грађанима Црне Горе. По ко зна који пут смо запањени непрофесионалношћу и  злонамјерношћу јавног сервиса управо из разлога због кога је најновији ТВ памфлет на брзину састављен и пуштен у етар уочи прославе Христовог Рођења.

Историја Митрополије Црногорско-Приморске, односно Православља у Црној Гори, представља једну од најљепших, али уједно и најкомплекснијих цивилизацијских тема на овим просторима. Та тема се у последње вријеме прилично политички и идеолошки злоупотребљава. Да је јавни сервис желио да служи истини онда би се у емитованим емисијама презентовала документа и чињенице, а не голе идеолошко-политикантске квалификације једног историчара. Новинарски кодекс понашања, који  постоји свуда у цивилизованом свијету осим код уредника тзв. јавног сервиса Црне Горе, наметао је обавезу да се свакако чује глас онога о коме се говори – Митрополије Црногорско-Приморске. На овако недостојан начин, имали смо прилику да видимо како се прави документарни програм без докумената, али и како се сервирањем лажи и идеолошких оцјена и процјена, које немају никакве везе са Православљем, понижавају грађани Црне којима би тзв. јавни сервис истином требало да служи.

Коме је и за какве потребе и циљеве у Божићне благе дане потребна накарадна емисија о Цркви? Само оним неодговорним људима из јавног сервиса и њиховим налогодавцима којима ни овај народ ни ова земља нијесу на срцу и души и који православним вјерницима, уносећи подјеле и сијући братстку мржњу, не дају мира ни у благе божићне дане.

Злонамјерност аутора документарне емисије без докумената је утолико јаснија уколико се узме у обзир више него познато идеолошко-политикантско усмјерење сценаристе др Живка Андријашевића. Не може бити ствар незнања наводити, нпр. - одговор црногорских главара Руском Синоду 1804.г. а не навести њихов став да они Митрополију сматрају независном по невољи, и по нужди историјских околности, због пада Српског царства и тренутне упражњености трона Пећког Патријарха, а не као израз аутентичне потребе Цркве у Црној Гори.

Овоме је сличан и начин на који се у поменутој емисији третира питање егзархата, тј. намјесништва или изаслаништва црногорског митрополита у име Пећког патријарха. Каже се да је титула била промјенљиве природе и везана за личност појединих митрополита, али се не наводи да су је митрополити носили и у вријеме Књажевине и Краљевине Црне Горе, и онда када није било Пећког Патријарха, те да је јасна њихова намјера да чувајући ту титулу чувају и свијест о обнови нарушене цјелине Пећке Патријаршије.

Шта је ако не зла намјера инсистирање на тобожњој самосталности Митрополије Црногорске при очигледним чињеницама да иста није била кадра рукоположити ниједног свог епископа, а доста често ни обичног парохијског свештеника или калуђера, без помоћи околних епископа из Боке, Херцеговине или са Косова и Метохије. Иста је ствар и са питањем обављања других црквених служби (нпр. који је свештеник вјенчао Књаза Данила? Или, ко је писао, из које земље је преписивао и ко је редиговао Уставе Светог Синода и Консисторија Књажевине Црне Горе?).

Црној Гори нијесу никада, а нијесу ни данас потребне лажи и обмане. Православни народ Божији у Црној Гори, а и сви други грађани, никада нијесу били, а вјерујемо да нијесу ни данас, бесловесна гомила каквом га доживљају идеолошки историчари и политиканти из јавног сервиса. Молимо се Богу да овакви примјери неодговорности, говора мржње и уношења и распаљивања подјела не помуте свјетлост празника Рођења Христовог и да се силом овог Празника просвјетли разум оних који су одговорни за стварање смутње и обмањивање јавности у овим благим данима.

Цетиње, 04. јануара 2007. годинa

СЛУЖБА ЗА САОПШТЕЊА МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

У вези са најавом отпадничке групе распопа Дедејића да ће на јавној површини Тргу слободе у Никшићу за Бадње вече организовати свој скуп, дужни смо пред Богом да учинимо на знање православним Хришћанима и свим људима који поштују светињу Празника да је Мираш Дедејић проклет и анатемисан од стране свих Православних Цркава у свијету. Дедејић не може донијети у Никшић ништа осим несреће, анатеме, проклетства и братског раздора. Секташки поход на Никшић има за циљ да унесе неизлечиви расцјеп међу православном браћом и у све православне домове на квазирелигиозној и квазиполитичкој основи. Очигледно је, нажалост, да је ова очигледна провокација православних вјерника организована од кратковидих људи из дијела владајућих структура који манипулишу вјерским осјећањима, што им не служи на част. Ако имају и најмање одговорности пред Богом и својим потомством, нека се сјете истините пророчке ријечи: „Очеви једоше кисјело грожђе, а унуцима трну зуби“. Уосталом, носиоци власти од републичког до општинског нивоа у Никшићу, сносиће одговорност за све нежељене последице ове јавне саблазни и скрнављења светиње бадњака.

Никшићко православно свештенство и богољубиви народ налагаће бадњаке као и до сада у миру Божијем, а у славу Рођења Христовог, испред Саборног храма Светог Василија. Сви који желе мир Божији, братску слогу и благослов окупиће се код Храма острошког Чудотворца који и данас благосиља и штити своје стадо. Нека нико ко је при себи не иде по трговима за оним који носи анатему да не би анатему и проклетство понио свом дому, себи и своме потомству.

Рекох и душу спасих, а нека Бог види и суди. Амин.

Беране, 04.01.2007. године

ПРАВОСЛАВНИ ЕПИСКОП БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКИ

У ноћи између среде и четвртка 3. и 4. јануара, непозната лица обила су цркву Свете Текле у Даниловграду. Провалу je јуче ујутру приметио парох даниловградски јереј Слободан Зековић који је обавестио полицију. Након увиђаја утврђено је да из цркве није нестало ништа осим ситног новца који се налазио на целивајућој икони.

Извор: Светигора прес - С.К.

ПРЕДСЕДНИК РЕПУБЛИКЕ ХРВАТСКЕ УПУТИО ЧЕСТИТКУ МИТРОПОЛИТУ ЈОВАНУ И ПРАВОСЛАВНИМ ВЕРНИЦИМА

Председник Републике Хрватске Стјепан Месић упутио је честитку поводом Божића, Високопреосвећеном Митрополиту загребачко-љубљанском Г. Јовану и свим верницима који Божић славе по јулијанском календару.

“Божићним поздравом 'Христос се роди' упућујем у поводу прославе Божића по јулијанском календару срдачну честитку Вама, свим епископима, свештеницима и вјерницима Српске православне цркве у Републици Хрватској и желим свако добро у новој, 2007. години!

Упућујући Вам најбоље жеље, радујем се што то могу учинити с увјерењем да је протекла грађанска година била година напретка у дијалогу и сурадњи између тијела државне власти и Српске православне цркве у Републици Хрватској.

Посебно желим истаћи препознатљив удио што га Српска православна црква даје у екуменском и међурелигијском дијалогу, у хуманитарном и културном раду те у духовној бризи за своје вјернике. Све то увелико придоноси учвршћењу друштвенога мира и омогућује најширу сурадњу
ради постизања општега добра.”

П.П.Азап

НЕЛЕГАЛНО ПОДИГНУТИ ОБЈЕКТИ ПОРЕД МАНАСТИРА ВИСОКИ ДЕЧАНИ ЈОШ НИСУ УКЛОЊЕНИ

Нелегално подигнути објекти у близини манастира Високи Дечани још нису уклоњени. Иако је наводно званично издата наредба од стране општине, "власник" објекта Наим Кучи покушава на сваки начин да одложи спровођење одлуке. Дана 28. децембра пред нелегално подигнути ресторан дошли су припадници полиције са булдожером и налогом за рушење, али је власник зауставио рушење објекта са објашњењем да ће га сам уклонити. Већ је прошло више од недељу дана, а данас (5. јануара) када су снимљене најновије фотографије, никога није било на објекту. Према мишљењу управе манастира власник нелегално подигнутог објекта настоји да купи време и сачека снег како би сасвим избегао спровођење одлуке о уклањању објекта.

У овој ситуацији посебно забрињава чињеница да локална општина и полиција наступају крајње пасивно и не показују решеност у спровођењу закона, а УНМИК није у могућности да ефикасније утиче на спровођење одуке о заштитној зони. Откако се појавио проблем са наставком нелегалне градње нико из општине није нашао ни за потребно да посети манастир и о томе разговара са игуманом манастира.

Владика Теодосије, игуман манастира Високи Дечани, посебно ће о овом случају разговарати са шефом УНМИК-а Јоакимом Рикером и његовим политичким земеником Стивеном Суком који би за Божић требало да посете манастир Високи Дечани. У току дана манастир треба да посети и главни шеф УНМИК полиције на Косову и Метохији.

Манастир Дечани је о проблему илегалне градње као и покушајима да се околина манастира претвори у индустријску зону обавестио више међународних организација које се баве питањем верских слобода и заштитом културне баштине. Притом је посебно истакнуто да поред питања физичке безбедностима у условима у којим је од 1999. године на Косову и Метохији уништено 150 српских светиња постоји и константна небрига локалних власти које толеришу кршење закона што дугорочно угрожава опстанак српске хришћанске баштине на овом простору.

Извор: www.kosovo.net

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРИМИО У ПОСЕТУ ЧЛАНА ПРЕДСЈЕДНИШТВА БиХ ЖЕЉКА КОМШИЋА

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај примио је данас, у својој резиденцији у Сарајеву, члана Предсједништва Босне и Херцеговине Његову Екселенцију г. Жељка Комшића и његовог савјетника Амбасадора Неркеза Арифхоџића.

Митрополит Николај је господину Комшићу најприје честитао избор на мјесто члана Предсједништва БиХ и пожелио Божји благослов за успјешан рад на веома одговорној служби.

Током посјете, ријечи је било о изградњи мира у Босни и Херцеговини и улози коју цркве и вјерске заједнице могу имати у његовој промоцији. Заједнички је закључено да је пад морала и поремећен систем вриједности, поготову код младих људи, глобални проблем, у чије се рјешавање морају укључити све религије промовишући начела својих учења чије се основе налазе у љубави према Богу и ближњима.

Господин Митрополит је, потом, говорио о улози и значају Међурелигијског вијећа и истакао да се, захваљујући његовом постојању, црквени и вјерски поглавари у Сарајеву ослањају се једни на друге у напорима на побољшању свеопштег стања у земљи и труде се да буду примјер за углед свима, али је поменуо и финансијске проблеме у којима се налази ова институција. Господин Комшић је изјавио да Предсједништво БиХ и он лично, подржавају постојање и рад Међурелигијског вијећа, најављујући могућност заједничког сусрета чланова Предсједништва са члановима МРВ БиХ.

Говорећи о Закону о реституцији, Митрополит Николај је још једном изразио своје незадовољство његовим недоношењем и поновио да је Српска православна црква у граду Сарајеву неравноправна са осталим вјерским заједницама, јер се ни након низа година не чини ништа како би јој се вратила зграда Богословије која прославља 125 година свога постојања. Саговорници су се сложили да би враћање Православног Богословског факултета у Сарајево додатно ојачало дијалог међу црквама и вјерским заједницама и дало немјерљив допринос изградњи мира и добре воље, првенствено у граду Сарајеву, али и у цијелој Босни и Херцеговини.

Извор: Митрополија дабробосанска

СЛАВА ЕПАРХИЈЕ ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКЕ

"Свети Игњатије је сведочио о богоустановљености светих служби у Цркви јер првосвештеникова служба изображава службу Христа, вјечног првосвештеника Новога Завјета – и Црква се, заправо, поистовјећује са светом литургијом. Христос Господ, који је глава Цркве, он је, заправо, Савршитељ свете службе, свете евхаристије, коју овдје служи епископ, Његовом благодаћу. И зато је Св. Игњатије био тако велики борац против јеретика, против оних који су некакве своје саборе оснивали, ван епископа. Он је о таквима говорио да немају заједнице са Христом Господом" – нагласио је у литургијској бесједи на Св. Игњатија Богоносца (20/2.јануар) владика Јоаникије, епископ будимљанско-никшићки, коју је служио у Требињу, на славу епископа Григорија и Епархије захумско-херцеговачке и приморске, као један од седам архијереја. Светој служби је начелствовао Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, а саслуживали су архијереји: шумадијски Г. Јован, пожаревачко-браничевски Г. Игњатије, будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, брегалнички и мјестобљуститељ битољски Г. Марко, захумско-херцеговачки и приморски Г. Григорије, умировљени епископ захумско-херцеговачки Г. Атанасије, високопреподобни архимандрит Давид, новоизабрани епископ стобиски; целокупно епархијско свештенство и монаштво, те свештенослужитељи из бројних епархија Српске православне цркве.

Као слава и Епископа и Епархије, а и Претпразнство Рождества, требињско је  славље почело Светом архихерејском литургијом у Саборном храму Преображења Господњег и саборним причешћивањем вјерника; настављено доласком Божић Бате у кочијама пред храм, гдје је дјеци дијелио пакетиће; отварањем Сајма вина у спортској дворани Брегови, затим симпосионом "Евхаристија по Св. Игњатију Богоносцу" у потпуно испуњеном Саборном храму; те завршено агапом – трпезом љубави за све присутне. Све је било проткано културно-умјетничким програмом, од фолклорних игара до дјечијег игроказа о доласку тројице мудраца са даровима.

О богословљу Св. Игњатија Богоносца, које, како рече митрополит Амфилохије "позива на прихватање начина живљења Христовог", говорили су: митрополит Амфилохије, епископ Игњатије, епископ Атанасије, о. Владан Перишић, професор патрологије и продекан Богословског факултета у Београду; Ненад Милошевић, професор литургике на истом факултету; те Бошко Бојовић са паришке Сорбоне, иначе стручњак за историју југоисточну Европу. Он је подсјетио присутне да се митрополит Јован Зизјулас, као Грк, упитао: "Шта то Грчка може данас да понуди Европи, будући да јој је донијела и цивилизацију и демократију, њене највише тековине? Митрополит Зизјулас сматра да је то литургија. Да је литургија оно највеће благо које је православље – сачувало и да је то више од онога што било који део Европе може да да. То је литургија и то је молитва – то је Жива Црква."

Извор: Епархија захумско-херцеговачка

САСТАНАК ЕПИСКОПА ГЕРАСИМА СА ПРЕДСТАВНИЦИМА УДРУЖЕЊА ПРОГНАНИХ СРБА ИЗ ХРВАТСКЕ

Дана 4. јануара о.г. Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим у својој резиденцију у Карловцу, примио је представнике удружења избјеглих Срба из Републике Хрватске: Милојка Будимира – председника координације, Раду Матијаша – замјеника савеза избегличких удружења, Невенку Узелац – члана управног одбора удружења, Ратка Бубало из хуманитарног центра за интеграцију и толеранцију Нови Сад, Младена Лемајић – угледног привредника из Новог Сада (родом из Глине) и Сашу Милошевића из Српског народног вијећа Републике Хрватске, делегација удружња је упознала Епископа о разговорима вођеним са са Председником Републике Хрватске и другим државним институцијама, као и о захтевима удружења а то су: 1) повратак станарских права прогнаних Срба, 2) или вратити стан или правична надокнада, 3) те откуп станова под истим, повољним условима као што су имали и остали грађани Хрватске у првој половини 90-их. Делегација се такође итересовала се о повратку Срба на територији Епархије горњокарловачке, као и о њиховом опстанку. Истакнуто је да је враћање незаконито одузетог станарског права прогнаним Србима у функцији њихова повратка на своја огњишта. Кроз разговор је помењен и број несталих Срба у операцији званој „Олуја“, а ради се о 2 500 несталих, као и захтеву за њиховим проналазком.

Извор: Епархија горњокарловачка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu