Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. јануар 2007. године

ПОЛАГАЊЕ ЧАСНОГ КРСТА У ДУНАВ

На Богојављење ове године Свету Архијерејску Литургију за вернике Земуна и Београда служиће Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије у цркви светог Николе.

У наставку се организује Литија, полагање Крста у реку Дунав, надметање младих у вађењу Крста којом приликом ће победник добити награду, и поздрав Епископа Атанасија учесницима и житељима Земуна и Београда.

Позивају се верници да учествују у Светој Литургији и величанственом слављу у наставку.

ВАНДАЛСКИ НАПАД НА ОБНОВЉЕНУ ЦРКВУ СВ. НИКОЛЕ У ПРИШТИНИ

Преосвећени Викарни Епископ липљански Г. Теодосије, са члановима Комисије Савета Европе за обнову цркава на Косову и Метохији посетио је јуче новообновљену цркву Св. Николе у Приштини, пошто је Комисија обавештена да изнад апсиде и бочне куполе јужног дела црквене припрате недостаје део оловног покривача. Према сазнањима Комисије, пљачкаши су побегли са лица места када их је јуче у крађи затекла патрола КПС, која је дошла пред цркву након пријаве једног од суседа. Пљачкаши су за собом су оставили алат, као и део оловног покривача, који су већ били скинули са цркве. Претпоставља се да патрола није наишла, вероватно би био однесен много већи део олова са крова цркве. Поред крађе олова такође је примећено да је неколико прозора на храму разбијено.

"Нажалост ово је још један случај који показује да се напади на хришћанске светиње и даље настављају, рекао је Владика Теодосије додавши да је од чланова Комисије и надлежних органа затражио да се пред православним црквама које се обнављају или су већ обновљене обавезно поставе плаћени чувари како би се спречила пљачка и уништавање црквене имовине". "На заштити наших светиња у срединама где тренутно нема наших верника инсистирали смо више пута у току прошле године, нарочито после пљачке оловног крова на храму Богородице Љевишке и Св. Георгија Руновића у Призрену, али до сада ништа на томе није учињено,” нагласио је Владика Теодосије. "Уколико надлежне институције нису у могућности да пруже одговарајућу заштиту хришћанским верским објектима, озбиљно се поставља питање колико ће бити уопште могуће завршити започети процес обнове светиња", рекао је Владика. "Ипак, овај напад нас неће зауставити. Док год рушитељи руше и пљачкају, ми ћемо обнављати наше светиње и домове, јер само тако показујемо да за православне Србе мора да буде места и слободе на Косову и Метохији" поручио је владика Теодосије.

О најновијем вандалском нападу на цркву Св. Николе у Приштини Владика Теодосије је обавестио надлежног архијереја, Епископа рашко-призренског Артемија, који је најоштрије осудио овај напад.

Црква Св. Николе један је 30 објеката СПЦ који су уништени у току мартовског погрома 2004. године. Према програму меморандумске Комисије за обнову светиња, ова црква је у току јесени 2006. године обновљена заједно са крстионицом, звоником и парохијским домом. После завршетка грубих грађевинских радова, предвиђено је да се у току 2007. године наставе радови на унутрашњем опремању цркве и пратећих објеката. Црква св. Николе и даље је без икакве заштите. После паљења цркве 2004. године, овај храм је био више пута мета пљачкашких напада јер је са цркве односен преостали материјал.

ПОД ЈАКИМ МЕЂУНАРОДНИМ ПРИТИСКОМ УКЛАЊАЈУ СЕ НЕЗАКОНИТО ПОДИГНУТИ ОБЈЕКТИ ОКО МАНАСТИРА ВИСОКИ ДЕЧАНИ

Више од месец дана пошто су незаконито подигнути објекти у близини манастира Високи Дечани, под јаким међународним притиском коначно је донесена одлука да се ти објекти уклоне. У суботу 13. јануара припадници Косовског заштитног корпуса демонтирали су један од три објекта које је Наим Кући подигао у близини манастира. Јуче је, према информацијама које је манастир добио из канцеларије шефа УНМИК-а, у општину Дечани из Приштине послана наредба Јоакима Рикера да се уклоне и преостала два објекта и на тај начин у потпуности испоштује извршна одлука о заштитној зони око манастира, донесена у априлу 2005. године. Очекује се да ће и ови објекти бити уклоњени у току наредних дана. Поводом овог питања манастир је јуче посетила једна од заменица шефа УНМИК-а гдја. Патриса Воринг, која је разговарала и са председником општине Дечани, Назми Селманајем.

"Заиста је охрабрујуће да је одлука шефа УНМИК-а коначно испоштована. Међутим, сама чињеница да је за то требало више од месец дана и да је на локалном општинском нивоу постојала озбиљна опструкција показује да је веома тешко обезбедити ефикасну заштиту српске православне баштине на Косову и Метохији док год се локалне институције понашају неодговорно", рекао је заменик игумана манастира Високи Дечани протосиндјел Сава Јањић.

"Заказале су све институције, почевши од општине, полиције, до суда. На крају се показало да се одлука шефа УНМИК-а може спровести једино пошто  су уследили јаки политички притисци од стране америчке и немачке канцеларије, које су се посебно заложиле да се испоштује процедура о заштитној зони око манастира. Остаје да видимо да ли ће бити уклоњена и преостала два мања објекта", рекао је о. Сава.

"Овде није само реч о нелегалној градњи, већ о томе колико су локалне институције и међународна заједница спремне да обезбеде институционалну заштиту српске духовне и културне баштине, која ће посебно бити регулисана у плану Мартија Ахтисарија".

"Озбиљно смо забринути, додао је о. Сава, како ће један тако комплексан план децентрализације, српске самоуправе и заштите светиња бити спроведен у условима у којима локалне институције делују у сенци неформалних центара моћи, клановских структура и племенске свести и када је за спровођење закона стално потребан притисак међународних дипломатских и војних кругова. Зато овај случај нелегалне градње око манастира Високи Дечани даје врло упечатљиву слику о суштинској неспремности косовских институција да се суоче са изградњом једног савременог и демократског друштва које почива на владавини права и закона и да је Србима потребно много више од формалних гаранција о заштити", закључио је о. Сава.

Извор: www.kosovo.net

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРИМИО У ПОСЕТУ АМБАСАДОРКУ ФРАНЦУСКЕ

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај примио је 15. јануара, у својој резиденцији у Сарајеву, амбасадорку Француске у Босни и Херцеговини Њену Екселенцију гђу Марис Берно.

Пожелевши својој гошћи срдачну добродошлицу, Митрополит Николај изразио је наду да ће се, следујући вековном пријатељству Срба и Француза, сарадња између Митрополије дабробосанске и Амбасаде Француске успешно наставити и још више побољшати.

Госпођу Берно интересовало је мишљење Митрополита о општем стању у Босни и Херцеговини, успостављању трајног помирења међу народима, раду Међурелигијског вијећа, повратку избеглих и расељених, те реституцији национализоване имовине.

Високопреосвећени Митрополит је одговорио да је опште стање у Босни и Херцеговини побољшано у односу на стање које је било пре десет година, захваљујући и помоћи међународних организација и страних држава, али и добром вољом домаћих носиоца власти, као и свих житеља ове земље. Међутим, данас би политичари у Босни и Херцеговини морали имати више разумевања и радити на истинском помирењу и изградњи добре воље међу народима, јер ће трајни мир заживети у овој земљи, само ако га сами изградимо. Да би достигли тај циљ, свако од нас мора жртвовати неки свој политички интерес, а не, као што се то данас чини, да политичари једног народа желе бити "капа свему". Ствар је у томе што је данас политика веома прљава и постала је неко друго "еванђеље", а истинско Христово Еванђеље покушава се потиснути.

Митрополит је оцијенио да је Српска православна црква увек изграђивала и данас изграђује мир и добру вољу међу људима, по Христовим ријечима да су "блажени они који мир граде, јер ће се синовима Божјим назвати". То је и главни разлог што наша Црква учествује у раду Међурелигијског вијећа, чији је рад високо цењен у земљи и у свету, јер се рад овог Вијећа заснива на ономе што је свима заједнички интерес, првенствено помирење и превазилажење конфликата, и труди се да буде примјер за углед свима.

Говорећи о повратку избеглих и расељених, Високопреосвећени Митрополит је нагласио да се из Дабробосанске митрополије иселило 280.000 верника, и то из економски најбољег дела Епархије, Сарајева и Средње Босне, који припадају Федерацији Босне и Херцеговине. Данас се људи не враћају на своја огњишта, углавном због економске несигурности и тај недостатак младих највише се осјети у храмовима наше Цркве.

Што се тиче реституције национализоване имовине, Митрополит Николај је изразио незадовољство због чињенице што се ни после 66 година откако је зграда Богословије у Сарајеву узурпирана, у институцијама Босне и Херцеговине не чини ништа да се та неправда исправи и зграда преда српској Цркви као правом власнику.

Извор: Митрополија дабробосанска

ДЕЧИЈИ КАМП 2007. ГОДИНЕ У ЕПАРХИЈИ АУСТРАЛИЈСКО-НОВОЗЕЛАНДСКОЈ

Традиција дечијег светосавског кампа, која у манастиру Нови Каленић траје већ четврт века, настављена је и ове године. По већ устаљеном обичају, из године у годину летовалиште је све посећеније и успешније. Овогодишње окупљање је свакако круна свог досадашњег рада и труда вредних сестара, чланица Савеза Кола Српских Сестара који камп и организују, као и свештенства СПЦ у Аустралији и других трудбеника који су допринели у напору да се деца у манастиру осећају што боље и пријатније. Летовалиште је отворено 08. 01. и већ првог дана угошћено је четрдесетак малишана, док је главнина прве групе стигла 09. и 10. јануара. Тренутно се у кампу налази осамдесетак посетилаца, из скоро свих крајева Аустралије, а друга група, која броји још четрдесетак полазника, очекује се 14. јануара. Укупан број је нека врста рекорда досадашњих окупљања, и премашује бројку од 120; али ако се досадашњи тренд настави, за очекивати је да ће и он бити оборен већ првом следећом приликом.

О деци брину чланице Савеза Кола Српских Сестара, директор кампа протојереј-ставрофор Ненад Ђурашиновић, протојереј Саша Радоичић и неколико васпитача, а све то по благослову и под надзором покровитеља дечијег летовалишта, Његовог Преосвештенства Владике Иринеја.

Од Божића до Светога Јована већи део србске деце у Аустралији време проводи у дечијем светосавском летовалишту у манастиру Нови Каленић поред Канбере.

Под надзором чланица Савеза Кола Српских Сестара, васпитача и свештенства, наша омладина проводи ове дане у дружењу, забави и одмору али и у молитви, учењу и духовном узрастању.

По пажљиво одређеном распореду деца устају, иду у цркву, на оброке, часове и спавање. У међувремену, слободно време користи се како би се и кроз игру учили душекорисним ставовима у свим аспектима живота. Било да се игра фудбал, или се иде на плажу; било да се гледају филмови или причају приче, деца се уче заједништву, братсву, самилости и другим врлинама. Није необично видети их како се после фудбалске утакмице заједно помоле Богу, или како на плажи пазе једни на друге. Дух саборности уселио се у камп, који и нову годину дочекује као једна велика и срећна породица.

Посебна је радост видети колико су заинтересовани за своју веру. Са коликом пажњом прате предавања и са каквом енергијом и агилношћу и сами у њима учествују. Већина предавања веронауке нема стриктно одређен план и програм, већ га одређују сами полазници, ту на лицу места, постављајући питања о свему што им заголица машту. На свако њихово питање прота Саша и Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј имају спреман одговор, а на сваки њихов одговор малишани имају још бујицу нових питања.

Немања Мрђеновић

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ДРВАРУ

На празник Обрезања Господњег и дан успомене Светог Василија Великог, Његово Преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом је служио Свету Литургију у храму Светог Саве у Дрвару.

На светој Литурији Епископу су саслуживали Игуман Софроније (Никић), секретар Епархије, пароси дварски, протонамјесник Саша Црљић и јереј Синиша Сердар те архиђакон Варнава (Дамјановић) секретар ЕУО-ра Епархије бихаћко-петровачке. Светој Литургији је присуствовало око стотињак Дрварчана које је на крају Литургије Епископ Хризостом поздравио пригодном бесједом у којој је нагласио спасоносни карактер Празника који су иза нас, оних у којима се налазимо и оних који тек предстоје у наредним данима. Владика је похвалио труд дрварчана повратника који су уложили на обнављању својих разрушених домова. Честитајући присутнима Нову 2007. годину милости Господње која је наступила по Јулијанском календару, Владика је зажелио сваког добра, здравља и напретка у години која је пред нама.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

СВЕТОСАВСКИ ДАНИ У ЈАГОДИНИ ПОЧИЊУ ИЗЛОЖБОМ ФРЕСАКА (АКАДЕМИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ)

Данас ће у 18 часова у Јагодини бити отворена изложба фресака којом ће започети Светосавски дани у организацији Црквене општине Јагодина. Фреске су дело студената Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију из Београда.

Изложбу ће отворити г. Горан Јанићијевић, професор Фрескописа на Академији.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu