Информативна служба
Српске Православне Цркве

22. јануар 2007. године

БОГОЈАВЉЕЊЕ У БЕОГРАДУ

Велики хришћански празник Богојављење је прослављен у свим храмовима Српске Православне Цркве, а већ традиционално свечано било је у београдским храмовима, посебно у храму Светог Георгија на Бановом брду, из чије порте је после Свете Литургије кренула литијапрема Ади Циганлији. На Ади је организован културни програм и пливачка трка за Крст. Богојављенску беседу је одржао протнамесник др Драгомир Сандо, професор Богословског факултета у Београду. Окупљене хришћане поздравио је и Драган Тешић, председник општине Чукарица. У програму су учествовали Биљана Крстић и група Бистрик, удружење Свибор, и песник Добрица Ерић.

Крст тежак 15 кг направљен од залеђене прошлогодишње богојављенске воде спуштен је у воду Савског језера, а проф. Никола Рацков је означио почетак трке. Иако се нису такмичили у воду су ушли седмогодишњи Момир Радуловић и седамдесетпетогодишњи професор фискултуре г. Александар Даничић. У трци је учествовало 33 пливача, а најбржи је био двадесетпетогодишњи Марко Томашевић.

У Земуну је такође, после Свете Литургије, литија стигла од Цркве Светог Николаја до Кеја ослобођења. За Крст је у воду скочило 69 такмичара, а до Крста је први стигао Жарко Николић.

БОГОЈАВЉЕЊЕ У НИШУ

После 70 година, у Нишу је организована богојављенска трка за Крст. У трци је учествовало 25 пливача, а први је до Крста допливао г. Миодраг Станковић. Крст је, иначе, поклон Епархије нишке и Преосвећеног Епископа нишког Г. Иринеја.

 

БОГОЈАВЉЕЊЕ У ЧАЧКУ

У Чачку је, после Свете Литургије у храму Вазнесења Господњег, литија кренула до обале Западне Мораве, у коју је за Крст скочило 16 Чачана, а до Крста је први допливао, други пут узастопно, Немања Трнавац.

 

 

ПРОСЛАВА БОГОЈАВЉЕЊА И ЈОВАЊДАНА У ЦРНОЈ ГОРИ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је на Јовањдан са свештенством Свету Архијерејску Литургију у Цетињском манастиру.

У архипастирској бесједи, којом се обратио сабраном верном народу, Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије је рекао да се често пита како тo да је Бог баш нас, ову древну Светињу, ову земљу и овај град  удостојио да овде дође рука Светог Јована Крститеља и Претече, онога који је крстио Господа у реци Јордану.

«Да она рука која се дотакла главе Сина Божијег, предвјечног Бога, Дјетета младог, путујући широм свијета и благосиљајући земље и народе, на крају дође овдје код нас, велико је чудо Божије и велико знамење за нас. Питам се и да ли је Свети Јован дошао овдје међу нас зато што смо ми то заслужили или је у питању нешто друго. Највјероватније је у питању то друго, да је Свети Јован Крститељ, видјевши својим благодатним очима, да су овај народ, ова земља, ово мјесто и овај град били у опасности да се одрекну Христа Бога, не само да посумњају у Њега. Да се одрекну Онога кога је он посвједочио, проповиједао и крстио у ријеци Јордану. Видио је несумњиво Свети Јован својим благодатним очима оно што у Јеванђељу пише за земљу Завулонову и Нефталимову, за Галилеју незнабожачку која није познала и препознала Свјетлост која јој је дошла», рекао је Високопреосвећени Архиепископ Амфилохије и додао да су се и  ова земља, ово мјесто и град нашли,у једном тренутку у опасности да се претворе у земљу Завулонову и Нефталимову, у Галилеју незнабожачку.

«Многи храмови који су и данас запуштени овдје око Цетиња, по Катунској нахији свједоче о том запустјенију, отуђењу од Светиње Божије. Неколико покољења, и овај град такође, нашли су се у таквој страшној опасности да остану без Бог и Светиње. Очевидно је то Свети Јован Крститељ и видио својим благодатним очима, па је зато, чудом Божјим а не нашим заслугама, његова Света рука дошла овдје међу нас, да нас благосиља и умудрује, да нас васпитава Духом Јагњета Божијег упућујући нас на Његов закон, али и свједочећи на лавовски начин велику и Свету истину о Христу као Сину Божијем, како Га је Свети Јован исповиједио, као Сина Божијег, као Бога и Спаситеља свога, научивши тиме и нас да га исповиједамо, да се Њему једином клањамо и Њему једином служимо, онако како је то радио Свети Јован Крститељ», рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Поводом празника Сабора Светог Јована Крститеља Света Литургија служена је у Цетињском манастиру.

Честитајући бројним вјерницима, окупљеним на Светој служби Божијој, празник највећег рођеног од жене, игуман Лука је рекао да и сама уста Господња посведочише да на земљи није било већег човека од Светог Јована Крститеља, анђела пустиње, звезде пустиње која наговештава Сунце које долази, сунце правде- Господа Христа.

«Он је онај који нас благосиља и  упућује на покајње, јер се њиме отварају двери живота за примање живога Бога и свих оних тајни и обећања које нам је Он предзначио у предвјечном промислу, а којим обилато дарује људе да би их сродио и сјединио са Собом. Нама је као примјер оставио дивног и предивног Светог Јована Крститеља, који је највећи рођени од жене сигурно и  зато што предсказује долазак Господа нашег Исуса Христа», рекао је јеромонах Лука у својој бесједи.

«У свом огромном смиреноумљу и снисходљивости, Господ нам Светог Јована поставља као путоказ, узор како да вршимо дјело Господње и свецијело служимо Господу, не остављајући ништа за неке своје планове јер ће Господ тако благословити наш пут, бити наша звијезда водиља и уређивати сав наш живот. Имајући Светог Јована, звијезду пустиње овдје међу нама, имамо заиста велики благослов да ближе приђемо Спаситељу нашем и кроз његов примјер, у свом срцу осјетимо позив Господњи за свецијело служење, позив да битно одвојимо од небитног, да спасење наше одвојимо од земаљских страсти и пожуда и видимо да се и у људском тијелу може живјети анђелски», рекао је игуман Лука и додао да је Свети Јован на иконама представљен са анђелским крилима како би се показало да је његов живот био равноангелски и овдје на земљи.

«Сваки анђео је сав око, сав ум и сав служење, а такав је био и Свети Јован, пророк, претеча и крститељ Господњи», рекао је игуман цетињског манастира Лука.

У току Свете службе Божије у Цетињском манастиру пререзани су славски колачи данашњих свечара.

Сутрадан, Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ Диоклијски игуман острошки Г. Јован служили су са свештенством, за празник Сабора Светог Јована Крститеља, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Острог.

«На Свето Богојављење јавио нам се Господ, јавила нам се и открила Света Тројица, животворна Тројица кроз коју је настало све што постоји и чија је тајна уткана у свеукупну творевину Божију», рекао је у својој бесједи окупљеним вјерницима јутрос у манастиру Острог, Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

Говорећи о три знамења Свете Тројице са ријеке Јордана, Христу – јагњету које иде на заклање, Духу Светоме – који у виду голуба силази на јагње Божије које се крштава и глас који се чуо са небеса, Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије је рекао: «Глас Господњи над водама, голуб који нам открива тајну Духа Светога и Јагње које се указује кроз долазак Христов на ријеку Јордан су Тројство којим се открива неизрецива тајна Оца и Сина и Духа Светога. Свједок те велике и Свете тајне, Тајне Свете Тројице је управо Свети Јован Крститељ, онај чија је рука почивала на глави Господа који се крштавао, онај који је проповиједао покајање за опроштење гријехова и припремао долазак Христов, Јован Крститељ кога ми данас прослављамо, чија нас Света рука благосиља из кивота Цетињског гдје почива код моштију Светог оца нашег Петра Цетињског, који је такође био дивни и велики свједок Свете Тројице», рекао је Митрополит Амфилохије.

После Свете Литургије, у Доњем манастиру обављено је саборно крштење у цркви Светог новомученика Станка.

Извор: Светигора прес - С.К.

ЕПИСКОП БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКИ СЛУЖИО У ШИПОВУ

На празник Богојављења, Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом служио је у Шипову Свету Литургију у препуном храму Рођења Претече и Крститеља Господњег Јована. Епископу Хризостому су саслуживали протојереј-ставрофор Раде Савић парох шиповски и архиђакон Варнава. Епископ Хризостом се обратио вјерном народу беседом у којој је скренуо пажњу на то да данас вода која је освећена освећује сву природу.

У храму је после Литургије извршено велико освећење воде а после освећења воде литија од неколико стотина православних шиповљана на челу са владиком и свештенством кренула је до реке Пливе где је са моста извршено освећење воде прелепе реке.

После освећења, народ у литији се вратио поново у храм где је примио благослов од Епископа Хризостома и узео од богојављенске воде да понесе својим домовима ради благослова.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије на празник Св. Јована Крститеља служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки и том приликом пререзао славски колач у спомен Крсне славе старешине манастира Крке архимандрита Германа (Богојевића).

Честитајући славу оцу архимандриту Герману и свима онима који празнују Св. Јована Крститеља као своју Крсну славу у Далмацији, Епископ Фотије је истакао да је Свети Јован Крститељ учитељ покајања које је темељ новога живота у Христу.

Православним Србима у Далмацији Српска Православна Црква је одувек указивала управо на тај уски пут покајања, подвига и распињања себе Богу и ближњему, као на једини пут спасења, који често у историји изгледа као пораз, али је то пут Голготе који води у Васкрсење и Вечни Живот.

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије је на празник Богојављења служио Свету Архијерејску Литургију у храму Св. Спаса у Шибенику.

После Свете Литургије, као што Типик предвиђа, извршено је велико освећење богојављенске воде.

У својој беседи сабраном народу Епископ Фотије је, између осталог, истакао да је освећена богојављенска вода знак присуства благодати Духа Светога у Православној Цркви и да сваки православни хришћанин треба да освети свој дом овом благословеном водом, јер нам Богојављење доноси нови живот у Христу, који се не односи само на свети храм, него на свеукупан простор где људи живе и раде, као и на читаву творевину.

Празник Богојављења је свечано и достојанствено прослављен и у свим осталим црквеним општинама и манастирима Епархије далматинске.

Извор: Епархија далматинска

БОГОЈАВЉЕЊЕ И ПЛИВАЊЕ ЗА КРСТ ЧАСНИ У КРАГУЈЕВЦУ

Празник Крштења Христовог (Богојављење) прослављен је у Старој крагујевачкој Цркви са вером да све и свагда може изнова да буде очишћено, обновљено и поново рођено.

Литургијско сабрање почело је у 8 сати, а затим су свештеници узнели молитве великог водоосвећења. Проповед је одржао о. Милан Благојевић и нагласио да сваки човек осећа жеђ за небом, савршенством и лепотом, јер је управо та жеђ оно једино што човека чини човеком. Сам Бог је у лику човека ушао у ту воду и сјединио себе не само са људима већ и свецелом материјом, претворивши је тиме у сасуд светлости, у светлоносну материју која сва стреми ка радости и животу. О. Милан је позвао велики број окупљених хришћана да у лику Христа који долази на Јордан да се крсти - препознају и са љубављу прихвате Бога који од вечности воли човека и који је ради човека читав свет претворио у јављење своје љубави, вечности и радости.

После великог водоосвећења братство Старе Цркве са Његовим Преосвештенством Епископом шумадијским Господином Јованом одлази на језеро у Шумарицама на којем је епископ узнео молитве свемогућем Богу и благословио све присутне. Владика Јован је честитао празник свима са жељом да нам се Господ свима јави по нашој љубави и вери у правду Божију. Истакао је да освећење воде буде на просвећење разума људског, да схватимо да зло добра донети неће и да нам ова вода буде на живот вечни. Владика је у име Божије позвао све на измирење, да размишљамо о себи и о ономе што остављамо иза себе. На крају је Његово Преосвештенство благословио народ са молитвом да преовлада љубав без сенке, нада без поклекнућа и вера без сумње.

Сви учесници пливања за Крст часни добили су благослов од свог Епископа.

У првој трци свесрпског јединства победио је Бранко Тобџић, ватерполиста из Београда а у другој, локалној трци, најбрже до Часног Крста пливао је Никола Благојевић из Крагујевца.

Велику заслугу за организацију ове духовно - спортске манифестације има дружина СВЕБОР (Српске вештине борења) на челу са самопрегорним и трудољубивим господином Србољубом Димићем.

На крају су епископ шумадијски и градоначелник града Крагујевца поделили медаље и пригодне поклоне свим учесницима. Манифестација је одржана под покровитељством Скупштине Града Крагујевца. У радости Богојављења у нашем граду учествовали су и гости из Београда: министар правде Републике Србије Зоран Стојковић и господин Војислав Михајловић.

протојереј Милић Марковић

Извор: Епархија шумадијска

ПРОСЛАВА БОГОЈАВЉЕЊА У МАНАСТИРУ ВИСОКИ ДЕЧАНИ

У манастиру Високи Дечани свечано је прослављен празник Богојављења. Свету архијерејску литургију служио је игуман манастира, Његово Преосвештенство викарни Епископ липљански Г. Теодосије уз саслужење дечанских свештеномонаха. На крају Литургије Владика Теодосије извршио је чин Великог освећења воде у припрати дечанског храма пред чувеном фреском "Лоза Немањића".

Извор: www.kosovo.net

ПРОСЛАВА БОЖИЋА И БОГОЈАВЉЕЊА У КУВАЈТУ

И ове године, као и претходне три, празник Рођења Христовог а затим и Богојављење православни Срби прославили су у далеком Кувајту.

Захваљујућ Антиохијској Патријаршији и добром људима већ неколико последњих година служи се Света Литургије на српском и старословенском језику у Кувајту.

Заједно са православном браћом из Македоније, Русије и Украјине радосне празнике Срби дочекују у Цркви и присуствују Светој служби Божјој на разумљивом језику. После Свете Литургије на Богојављење, служен је чин Великог освећења воде.

Пре свега захваљујући младом свештеномонаху Авраму који се потрудио и највећи део Свете Литургије служио на црквенословенском језику.

На Литургији за Божић сакупило се око 100 православних Срба, који живе и раде у Кувајту.

Војислав Митровић

МОЛИТВА ЗА ЈЕДИНСТВО ХРИШЋАНА

У Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву, у четвртак навече, 18. јануара 2007. године, одржана је молитва за јединство хришћана, коју су служили православни свештеници Митрополије дабробосанске, у присуству Митрополита дабробосанског Г. Николаја, врхбосанског надбискупа кардинала Винка Пуљића, помоћног врхбосанског бискупа др. Пере Судара и папског нунција у Босне и Херцеговине Алесандра Ди Ерика. Пригодну беседу одржао је кардинал Винко Пуљић.

Сусретом у Саборној цркви, који је окупио знатан број верника, православних и римокатолика, отворена је молитвена осмина за јединство хришћана на подручју Босне и Херцеговине.

На почетку своје беседе, кардинал Пуљић је поздравио све окупљене те истакао да и окупљање у Саборној цркви у Сарајеву има за циљ извршења задатка који нам је оставио Господ Исус Христос на Тајној вечери, у својој првосвештеничкој молитви - "да буду једно".

"Хришћанске Цркве, Православна и Римокатоличка, прожете су Христовом Крвљу која нас је откупила и опрала те смо крштењем у Христу повезани. Христова Ријеч је извор живота, коју благовијестимо, свједочимо и живимо. Богомајку поштујемо и у њој имамо диван примјер прихватања сарадње с Духом Светим. Ово наше молитвено заједништво не поништава оно што јесмо - свака Црква у свом препознатљивом идентитету, али тражимо Христово свјетло, Онога који је наш Пут, Истина и Живот", казао је кардинал Винко Пуљић.

Врхбосански надбискуп је истакао да не желимо остати глуви на Његов глас, Његов позив да га слиједимо, да изграђујемо јединство.

"Потребно нам је унутарње очишћење, очишћење памћења кроз праштање и помирење, очишћење свих злих предрасуда и оптерећења, како би се очистили од губе гријеха. Посебно је потребно очишћење од губе која трује међуљудске и међувјерске односе. То је губа мржње, надмоћности. То је губа себичности и безосјећајности једних за друге, безосјећајности за правду и право, достојанство и вредновање човјека", казао је кардинал Пуљић.

На крају своје проповиједи кардинал Винко Пуљић је нагласио да се радује овом чину тражења Господа, јер што будемо ближи Господу, бићемо ближи једни другима. "Остаје нам да понизно и пуни поуздања молимо Духа Светога да нас води на путу јединства којим ћемо свједочити јасније и препознатљивије нашу опредијељеност за Христа", казао је врхбосански надбискуп.

Екуменски сусрети у Сарајеву биће настављени, тако да ће се у сарајевској катедрали, у недељу 21. јануара у 19 часова одржати екуменски концерт хришћана Сарајева, а у четвртак 25. јануара у 18 часова биће одржано богослужење, које ће служити кардинал Винко Пуљић, а беседиће Митрополит дабробосански Николај.

Извор: Митрополија дабробосанска

СВЕТОСАВСКА НЕДЕЉА У СПЛИТУ

У недељу 21. јануара 2007. г Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Сплиту и пререзао славски колач чиме је и званично почела Светосавска недеља у далматинској Епархији.

Обраћајући се сабраним верницима града Сплита, Епископ Фотије је између осталог истакао, да је 2007. г. јубиларна година односно седамдесета од почетка градње храма Светог Саве у Сплиту када сви очекујемо, да ће уз помоћ Божију и молитвама Светог Саве, ове године бити добијена коначна дозвола за наставак градње храма Светог Саве.

Почетак радова на довршењу храма Светог Саве у Сплиту био би велики благослов Божији за све Православне Србе у граду Сплиту као и читавој Далмацији, јер овај заветни храм Светог Саве, већ седамдесет година чека да буде довршен и тако у потпуности постане место слављења Имена Божијег и Његовог великог угодника Светог Саве, првог архиепископа српског.

Извор: Епархија далматинска

ЕПИСКОП ИРИНЕЈ У ПОСЕТИ ЕПИСКОПУ ДЕРБИЈСКОМ ЈЕЗЕКИЉУ

Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј посетио је у Мелбурну Његово Преосвештенство Епископа Дербија Грчке Православне Архиепископије Аустралије, Г. Језекиља. У посети Архипастиру сестринске Цркве Владику Иринеја су пратили епархијски секретар протојереј-ставрофор Мирослав Хаџи-Поповић, протосинђел Лазар (Царан) и ђакон Саша Чолић - секретар Епископа Иринеја. Разговору је присуствовао и јереј Емануел Ликопандис.

У отменом амбијенту епархијског двора у Мелбурну, двојица Епископа су, у срдачном разговору, разменили своја виђења стања Православне цркве на Петом континенту. Епископ Језекиљ је са посебном љубављу и надахнућем говорио о саосећању које грчки хришћани имају за патње и страдања српског народа и наших светиња на Косову и Метохији. Такође Епископи су разменили и драгоцена искуства из вођења својих Епархија на тлу Аустралије и Новог Зеланда.

Посебно је била инспиративна исповест Епископа Језекиља о тешком и мукотрпном путу којим је Грчка православна Архиепископија прошла да би постигла данашњи ниво литургијског живота и јединство верних у Светињи. Једнодушно је закључено да проблеми са којима се Црква суочава увек имају лични карактер и корене у помањкању вере, и лицемерном односу према Христу Богу Сведржитељу. Ипак, Црква благодаћу Духа Светога надживљава искушења свих времена, одбацујући недостојно и саблажњујуће, а чувајући опредељено за живот вечни и освећено животворним Христовим Тајнама. На растанку, љубазни домаћин је позвао Епископа Иринеја да и 29. јануара буде у Мелбурну гост Епархије дербијске.

Ђакон Саша Чолић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu