Информативна служба
Српске Православне Цркве

23. јануар 2007. године

САКУПЉЕНО 7000 ПОТПИСА ЗА ОСЛОБАЂАЊЕ АРХИЕПИСКОПА ЈОВАНА ИЗ ЗАТВОРА ИДРИЗОВО

На Интерент страници преко које се људи из целог света изјашњавају за ослобађање Архиепиксопа охридског и митрополита скопског Г. Јована из затвора сакупљено је око 7000 потписа. Ову Интернет страницу до сада су посетили људи различћитих вероисповести, црквени великодостојници, доктори, свештеници, интелектуалци, књижевници и многи други из различитих земаља света, а највише из Сједињених Америчких Држава, Кувајта, Нигерије, Бугарске, Шведске, Бразила, Канаде, Јужне Кореје, Аустралије, Кине, Србије, Велике Британије, Грчке, Русије, БЈР Македоније, Мађарске, Немачке, Словачке, ...

Потписи ће, заједно са захтевом за ослобађање православног првојерарха канонски признате црквене заједнице, бити послати председнику и премијеру БЈР Македоније, америчком Стејт Дипартменту, седишту Европске Уније у Бриселу, премијеру Републике Немачке, која је у првих шсет месеци 2007. године на месту председавајућег Европском Унијом, као и многим другим релевантним међународним организацијама.

ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ У ПОСЕТИ СРПСКОЈ ЗАЈЕДНИЦИ НА КОРЧУЛИ

На острву Корчули у Хрватској, налази се мала Православна српска заједница која има свој храм посвећен Успењу Пресвете Богородице, а који се налази у самом центру Старог Града. Ово је једини Православни храм на острвима у Хрватској у коме се редовно служи Света Литургуја и у том храму је у недељу, 21. јануара, на велику радост сабраног народа служио Свету Архијерејску Литургију Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и приморски Г. Григорије, а саслужавали су дубровачки парох о. Славко Зорица и ђакон Зоран Алексић. Обраћајући се сабраном народу Владика Григорије је у беседи истакао да они са благословом Божјим живе ту на Корчули са другим људима. Између осталог Владика је рекао: „Увек морамо да имамо на уму да све наше кретање на Земљи и по Земљи увек заврши у земљи и зато је потребно да живимо са Богом како би нас Бог уздигао са земље као што је показао уздижући природу нашу на Небо и седећи са десне стране Оца Небескога. Потребна нам је та вертикала између човека и Бога, да се спасемо од онога што је само смрт, што је само гријех и што је само живот за смрт. Ми живимо на овоме свјету да би живјели вјечно, не живимо да би умрли. Зато и тражимо Животворну Тајну, Животворну Тајну спасења која нам се даје ево сада на Светој Литургији“. У току Свете Литургије извршен је чин великог освећења воде а после тога су домаћини за свога Владику, свештенство и верни народ приредили трпезу љубави. Владика Григорије је по први пут боравио и служио на овом лепом и живописном острву богатом уметношћу и архитектуром чији најлепши примери потичу из XV и XVI века грађених у карактеристичном готско-ренесансном стилу и искористио је ову прилику да упозна вернике који ту живе и да упозна њихове проблеме и потребе са којима се сусрећу живећи на овом острву.

ОСКРНАВЉЕНА СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРВА У КОПРИВНИЦИ И СРПСКО ГРОБЉЕ У КОЗИЦАМА

У ноћи између суботе и недеље (20-21. јануара 2007. године) проваљена је Српска Православна црква у Копривници и том приликом оскрнављен је олтарски део храма у где је преврнут Часни престо и побацане богослужбене утвари. Том приликом причињена је и одређена материјална штета.

Само у два последња дана у овом крају десила су се два напада на српске светиње – на српском гробљу у селу Козице, општина Слатина (Епархија славонска) оскрнављено је гробље где је разбијено 15 надгробних плоча.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

КАНАЂАНКА МАРИЈА ЛЕЖЕР ОБНАВЉА ЦРКВУ У ВРБИЦИ

У недељу 21. јануара 2007. године Преосвећени Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом са парохом лијевљанским протонамесником Жељком Ђурицом посетио је село Врбицу које се налази на путу између Лијевна и Босанског Грахова. Епископ Хризостом се том приликом састао и са извођачима завршних грађевинских радова са којима би требала да се заврши потпуна обнова храма Силаска Светог Духа на апостоле у Врбици.

Овај храм је подигнут између два светска рата на темељима старе порушене цркве брвнаре. За време Епископа далматинског Г. Николаја храм је обновљен, те освећен 2. септембра 1990. године. У току рата 1992-95. године тек обновљени и освећени храм је спаљен од стране војске Републике Хрватске.

Највећи допринос у последњем обнављању овог храма дала је канађанка Марија Лежер која је ово добро дело чинила у спомен свога мужа Марка Лежера који је као официр СФОР-а боравио на овом простору а после одласка из Босне и Херцеговине погинуо у мировној мисији у Авганистану. Донацијом исте госпође обновљен је и парохијски дом, који је раније служио и као Основна школа.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

ПРОСЛАВА БОГОЈАВЉЕЊА У НОВОМ САДУ

На празник Богојављења, Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Новом Саду. Овом приликом Епископ бачки, уз саслужење свештенства Саборног храма, освештао је богојављенску воду и поучио сабране о суштини и значају овог великог Господњег празника.

Извор: Епархија бачка

БОГОЈАВЉЕЊЕ У ЕПАРХИЈИ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКОЈ

На празник Христовог Крштења, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у Свету Литургију у Никољцу, у Бијелом Пољу. У наставку Литургије Епископ Јоаникије је освештао богојављенску воду. А на обали Лима на уласку у Бијело Поље, сакупљени народ прославио је јављање Свете Тројице, предивним обичајем у којем верници зарањају у хладну реку за Часним Крстом. У овом подвигу учествовали су Драган Благојевић, Душан Величковић и Александар Петрић, а најуспешнији је био млади Душан Величковић, који је предао Часни Крст Владици. Ове године организована је и празнична регата од Никољца до манастира Куманице у Епархији милешевској. Преосвећени Владика Јоаникије стигао је и у град Беране где су двојица кандидата скакали са моста у реку Лим. И ове године Часни Крст је пронашао и победио г. Драган Кнежевић из Будимље.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu