Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. јануар 2007. године

ОРДЕН РУСКЕ АКАДЕМИЈЕ ПАТРИЈАРХУ СРПСКОМ

Делегација Академије Руске словесности уручиће 25.1.2007. год. Орден Златне Витлејемске звезде Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу, у Патријаршијском двору, у 12 часова.

Позивамо представнике медија да пропрате овај свечани догађај.

 

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ПРАЗНИКА СВЕТОГ САВЕ У СПОМЕН-ХРАМУ НА ВРАЧАРУ У БЕОГРАДУ

Благословом Његове Светости Архиепископа Пећког, митрополита Београдско-карловачког и Патријарха Српског Г. Павла, празник Светог Саве 27. јануара и ове године биће посебно свечано обележен у Спомен-храму Светог Саве на Врачару у Београду, који носи име највећег српског светитеља.

Свету архијерејску Литургију служиће Његова Светост Патријарх српски Господин Павле, а у богослужењу ће учествовати архијерејски намесници, професори Богословског факултета у Београду, ректор Богословије „Свети Сава“, као и монаси манастира Хиландара, Жиче и Студенице. Света архијерејска Литургија почиње у 9.00 часова.

Светог Саву, као утемељивача српске просвете, славе сви ученици и све школе у Србији. Овога пута, обележавање празника у Светосавском храму на Врачару биће прилика да пригодне награде и грамате буду уручене најуспешнијим вероучитељима и ученицима веронауке из школа у Србији.

Управа Спомен-храма Светог Саве

ГОДИШЊИЦА НЕСРЕЋЕ НА БИОЧУ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче са свештенством Свету заупокојену архијерејску литургију са парастосом жртвама трагедије, поводом годишњице тешке жељезничке несреће код Биоча, у цркви Успења Пресвете Богородице на Биочу.

«Данас можемо да сагледамо како је велика она народна молитва не нашла те ненадња. Ненадња је нашла све оне који су прије годину дана били у том возу», казао је Владика у архипастирској бесједи. «Једна једина цјелебна моћ за ту рану, и цјелебни мелем на душу свију нас, а нарочито на душу сродника и пријатеља, браће и кумова настрадалих јесте управо благословена молитва за покој њихових душа. Њихова изненадна смрт и страдање је заиста опипљиво свједочанство да је све и сва таштина и да је живот сјенка и сан. Пролазан је овај живот и зато је много значајно да се припремамо не знајући дана и часа у који ће доћи Господ да нас походи, јер из овога живота у онај безобални океан Божјега живота ништа друго не можемо понијети са собом до скрштене бијеле руке и праведна дјела своја, ако их имамо», рекао је Високопреосвећени Владика.

Високопреосвећени Владика је пожелио да Господ утеши све оне који су примили ту велику рану и да овај трагични догађај буде поука свима нама. «Да буде поука за већу одговорност једних према другима, већу одговорност оних који су на Жељезници, јер недостатак одговорности је један од основних повода што често долази до оваквих великих несрећа», закључио је Митрополит црногорско-приморски.

По завршетку литургије Владика је обишао место несреће где се задржао у разговору са преживелим путницима и родбином пострадалих. У току разговора покренута је иницијатива за постављање спомен-обележја са именима погинулих у овој великој несрећи.

Извор: Светигора прес - В.К./Р.В.

ГЛУХЕ ЧИНИ ДА ЧУЈУ И НИЈЕМЕ ДА ГОВОРЕ (МК 7, 37)

Овогодишњи екуменски молебан са представницима Цркава и црквених заједница града Осијека предводио је 21. јанура ђаковачки и сријемски бискуп др. Марин Сракић у капуцинској цркви Св. Јакова.

Екуменски сусрет, који у осјечкој капуцинској цркви наставља традицију екуменских окупљања дугу већ 86 година, одржан је под библијским геслом "Глухима даје чути, нијемима говорити" (Мк 7,37), што га је за овогодишњу Свјетску молитвену осмину за јединство Хришћана предложила радна група из Јужноафричке Републике. На почетку молебна, у име домаћина капуцинскога самостана, све окупљене је поздравио о. Анте Кукавица.

Уз бискупа Сракића у молебну су учествовали: помоћни бискупи Ђуро Гашпаровић и Ђуро Хранић, провинцијал Хрватске капуцинске провинције св. Леополда Богдана Мандића о. Ивица Петањак са свим осјечким капуцинима, водитељ Бискупијског уреда за потицање екуменизма др. Антун Чечатка, свештеници града Осијека, васпитачи Богословног сјеменишта и група богослова из Ђакова, редовнице и више стотина верника.

У екуменском сусрету су учествовали, те у име својих заједница упутили поздрав и сведочанство екуменскога залагања представници Српске Православне Цркве предвођени Епископом осјечкопољским и барањским Г. Лукијаном и архијерејским замеником протојерејом Ратомиром Петровићем.

П.П.Азап

ПРАЗНИЦИ КРСТОВДАН, БОГОЈАВЉЕЊЕ И ЈОВАНДАН У КАЛИФОРНИЈИ

У ове јануарске дане налазимо се у срцу читавог низа Празника, који скупа сачињавају један заједнички велики празник којим прослављамо јављање Господа нашега у људском телу, у нашој људској природи овде на земљи, у времену, у историји, у границама нашега света и у самој пучини оне перипетије коју је човечанство започело прародитељским грехом а наставља на разне начине, нажалост, и до данас. Црква је, идући кроз историју, предвидела “систем” руковођења човека, не само током године дочекујући нас појединим Празницима, него сваке седмице, па и свакога дана, и сата. Празници су прилика али и наша потреба да се сетимо нашег Творца и Саздатеља.

Ових дана прослављамо догађај Крштења Господа Христа у реци Јордану од пророка Јована који се зато назива и Крститељем Господњим. Тај догађај крштења Господњег и као јављања и присуства Свете Тројице били су и антрополошког и космичког значаја: они су на живот вечни и на спасење људскога рода али и васколиког космоса.

Празник Богојављења врхунац је читавог тог низа духовно јединствених празновања. Својим називом он изражава јављање Бога, Богојављење. Дакле, не далеки апстрактни Бог Који с висока заповеда људима него Бог љубави, Бог неисказане доброте и човекољубља Који силази до човекових низина да би човека Собом и у Себи уздигао до Својих божанских висина.

На Крстовдан и Богојављење је Преосвећени Епископ западноамерички Г. Максим служио Свету Литургију у Лос Анђелесу, а на Јовањдан је служио Свету Литургију у цркви Свете Петке у Сан Маркосу, док је у недељу заједно са Еписком Лонгином Новограчаничке митрополије служио Свету Литургију у Сан Габријелу.

Освећење Богојављенске воде јесте древни чин, а богослужбени текстови наглашавају космичке димензије Празника. То је својеврсна демистификација природе кроз присуство и благослов Крста у води. Тиме се показује да је сва творевина створена да буде света присуством Христовим у свету. Вода је основни елемент без кога човек не може опстати.

Извор: Епархија западноамеричка

ЕПИСКОП ЛУКИЈАН НА ЈОВАЊДАН У ОСИЈЕКУ

Празник Светог Јована Крститеља, једног од најзначајнијих хришћанских светитеља за кога се везује почетак мисије Исуса Христа и почетак хришћанске проповеди, прослављен је у свим храмовима Српске православне цркве у Хрватској и као најчешћа слава православних Срба. Овај празник који се слави дан после Богојављења је и најважнији за цркву која се сећа Крштења Исуса Христа на реци Јордан и улоге светитеља, који је уједно први најавио долазак Спаситеља људског рода, познатог и као Јован Претеча.

Свету Архијерејску Литургију у граду Осијеку служио је Преосвећни Епископ осјечкопољски и барањски Г. Лукијан, који се по завршетку Литургије упознао с детаљима око радова на изради нове куполе на храму Успенија Пресветe Богородице у Осијеку да би затим у дому протојереја-ставрофора Ратомира Петровића, пароха осјечког пререзао славски колач и благословио славско жито поводом крсне славе Јовањдана.

Прота П.Азап

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu