Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. јануар 2007. године

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ПРИМИО ПРОФ. ДР Т. ШПИДЛИКА

Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле, заједно са Епископом бачким г. Иринејом, деканом Православног богословског Факултета Универзитета у Београду и чланом Светог Синода, примио је данас у 11 часова у Двору Патријаршије Кардинала, проф. Др Томаша Шпидлика, дугогодишњег предавача на Источном Факултету у Риму у пратњи папског Нунција у Београду, Монсињора Еугенија Сбарбара и Надбискуба београдског г. Станислава Хочевара.

Повод посете је излазак из штампе српског издања и промоција књиге Кардинала Шпидлика - ,,На Изворима Европе“ - коју је приредио др Дарко Танасковић, а превела Гордана Занковић - Гутовић.

Кардинал Шпидлик је словенског порекла, из некадашње Моравске, и цео свој живот је, по сопственом казивању, посветио изучавању Источне духовности, како Светих Отаца Цркве, тако и савремених богослова и мислилаца: Хомјакова, Соловљева и других, са жељом да предочи савременој Европи све богатство и вредности словенског духовног и културног наслеђа.

Дајући благослов за одржавање предавања у вечерњим сатима на Богословском Факултету, Патријарх Павле је пожелео свом госту добро здравље, молећи га да исто пренесе и Папи Бенедикту XVI.

У преко 140 књига више од 600 студија, есеја и чланака, кроз небројена јавна предавања и на разним духовним и научним скуповима, неуморни Топамш Шпидлик је саопштавао увиде свог понирања у богате ризнице православне духовности, особито оне коју су стварали словенски старци, богослови, мистици, теозофи и религиозни философи XIX и XX века. инкултурацију хришћанства код словенских народа, с њеном посебном духовном морфологијом, никада није посматрао као неки издвојени феномен, рукавац дивергентан у односу на католичку традицију, већ доследно у хоризонту опште, а самим тим и заједничке историје спасења.

Књига На изворима Европе садржи десет огледа који се спонтано доживљавају као поглавље једне изнутра осмишљене укупности. Основна Шпидликова идеја, уједно поука и порука, али и сасвим коректан предлог Европи, , јесте да, ако стварно жели да продише обема плућним крилима а морала би, јер је у противном као целине никада неће бити, ваља јој, онда, неизоставно пронаћи и сопствено срце. Неће бити среће све док се одржава у бити лажна супротстављеност наводно рационалног Запада и сентименталног Истока. Јер, како учи Теофан, ако су у човека ум и срце раздвојени, он ништа ваљано не може постићи. Европи је, сматра Шпидлик, потребна нова култура срца која неће бити никаква емоционална сентименталност, већ способност, слух за спознавање духовне стварности. Рационалној теологији треба придодати символичку, а умественом сазнању оно које се досеже срцем. Није ли, уосталом, и своју омиљену метафору о двама плућним крилима  Европе папа Јован Павле II преузео од великог руског класичара и песника Вјечеслава Иванова? Не охрабрује ли чињеница да је папа Бенедикт XVI своју прву енциклу насловио баш Бог је љубав (Deus caritas est)? (Из поговора проф. др Дарка Танасковића)

НАСТОЈАТЕЉУ ПОДВОРЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЕПИСКОПУ МОРАВИЧКОМ Г. АНТОНИЈУ УРУЧЕН ОРДЕН РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ

Настојатељу Подворја Српске Православне Цркве, Преосвећеном Епископу моравичком Г. Антонију 14. јануара на Православну Нову Годину, уручен је орден Савета за друштвене награде Руске Федерације, орден за служење отаџбини и Православљу трећег степена.

Награду Епископу Антонију уручио је председник призидијума тог савета, херој совјетског савеза, генерал пуковник Сергеј Голубјев у храму Подворја Српске Православне Цркве у Москви. У образложењу је наведено да се награда Епископу Антонију додељује за изузетан лични допринос јачања позиција Руске државе и светог Православља у модерној међународној заједници. Једна од основних функција Савета за друштвене награде Русије је сарадња са органима управе Русије, Хералдичким саветом при администрацији председника и са другим друштвеним организацијама. Захваљујучи на указаној лсти приликом свечане доделе награде уприличене поводом наступања Православне Нове Године, Епископ Антоније је рекао да орден није додељен само њему него и нашем народу, Српској Православној Цркви, Подворју и људима са којима ради и сарађује.

БОГОЈАВЉЕЊЕ У МАНАСТИРУ ХИЛАНДАРУ

Божићни и празници у јануару су веома свечано прослављени у манастиру Хиландару.

На Богојављење се после Свете Литургије ишло у литију са иконом Тројеручицом  и Часним Крстом до Крста који је постављен на југоисточној страни манастира, на ушћу два потока. Икону Богородице Тројеручице носили су јеромонаси који су служили Свету Литургију. Код Крста је вршено освећење богојављенске воде.

УЧЕЊЕ СВЕТИХ ОТАЦА О ТРЕЗВЕНОУМЉУ НАОРУЖАВА ЧОВЕКА КАКО БИ СЕ ОСЛОБОДИО РАЗОРНИХ ПОСЛЕДИЦА ТЕХНОЛОШКОГ ДРУШТВА

Дана 25. јануара 2007. године, у сарајевској римокатоличкој катедрали, уприличен је екуменски сусрет и богослужење Ријечи, које је служио надбискуп врхбосански кардинал Винко Пуљић уз учешће папског нунција у Босни и Херцеговини надбискупа Алесандра Ди Ерика, помоћног бискупа врхбосанског Пере Судара, бројног свештенства и вјерника. Богослужењу је присуствовао Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај са свештеницима Дабробосанске митрополије.

Након поздрава присутнима, кардинал Пуљић је рекао да су ове године хришћани из Јужне Африке, који живе у посебно тешким околностима, припремањем молитава које се читају на богослужењима током овогодишње молитвене осмине за јединство хришћана, осјетили снажну потребу да нас у име Христа позову на прекидање ћутње – свих облика ћутње којима се постаје сакривцем за патњу људских бића. „Неће ли та порука бити још снажнија и још више пророчка ако дође до хришћана различитих исповијести који говоре и дјелују заједно“, запитао је кардинал Пуљић позивајући све на молитви и молећи да Божји благослов сиђе на све, а поготову на оне који имају удиоништво у Христовој патњи и одбачености.

У пригодној бесједи, Митрополит Николај је говорио о хришћанској духовности и технолошкој револуцији напоменувши како поменуту револуцију неки заступају, а други опет анатемишу. Рекавши да је индустријска револуција обиљежила два посљедња вијека, Господин Митрополит се осврнуо на процес технологије како је приказује Свето Писмо и описују свети оци. Одговарајући на питање, чему служи технологија, истакао је да су свети оци технологију у манастирима подводили под два критеријума: критеријум о раду и критеријум о избору занимања. „Опасност за нас људе представља безобзирност техничке владавине као и њене манипулације које заједно имају циљ да дјелују скоро заглушујуће у нашим људским животима и пруже рјешење проблема техничким средствима неовисно од етичких и метафизичких начела…Учење светих отаца о трезвеноумљу наоружава човјека како би се ослободио разорних посљедица технолошког друштва“, казао је Високопреосвећени Митрополит, наводећи како неријетко човјек у постиндустријском друштву постаје потрошач и роб слика и информација које му испуњају живот.

На крају богослужења, у току којег су упућене многе молитве, а посебно за достизање јединства свих хришћана, кардинал Пуљић је захвалио свима на присуству, а Митрополиту Николају даровао Свето Писмо Старога и Новога Завјета у преводу бившег врхбосанског надбискупа Ивана Шарића.

Извор: Митрополија дабробосанска

СВЕТОСАВСКИ ОМЛАДИНСКИ ФЕСТИВАЛ У МАНАСТИРУ НОВИ КАЛЕНИЋ КОД КАНБЕРЕ

Дана 27. јануара 2007. године, у Манастру Нови Каленић, Свету Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј уз саслужење многобројног свештенства, а појао је хор кабраматске Цркве.

Владика Иринеј је причестио народ и одржао веома упечатљиву беседу. Између осталог је рекао: „Свака хришћанска душа је гладна и жедна свога спасења. Тога ради особито, ми православни хришћани окупљамо се око наших светих манастира јер знамо да нам сваки манастир служи као извор преображења и води нас, као што гласи тропар Светом Сави на путу ка животу. То је део нашег светосавског предања. Наш Свети отац Сава нас води путем спасења, а то јесте ка самом Христу, јединоме Спаситељу, који ће нас напојити живом водом Његовог светог учења и наситити нас Његовим Светим Телом и Његовом Светом Крвљу кроз Свету тајну Причешћа. И ми Срби који живимо на петом континенту смо саставни део овог вековног Светосавског предања, јер додатним речима Светосавске Химне и ми смо заузели своје право и правилно место као духовна деца Светог оца нашег Саве Првог српског Архиепископа и просветитеља. И ми твоји српчићи с ове стране мора, Српске крви имена, српскога говора! Славимо те Свети Саво, српске школе мудра главо! О дичнога славља оче Православља.

Потом, пошто је у току омладински фестивал из савремене приче о Светом Сави, Владика Иринеј је говорио о младом принцу Растку, који је напустио палату свога оца Стефана Немање хитајући за Свету гору Атонску, да би могао и сам ићи путем који води до извора Таворске светлости. Дошавши у сусрет са старим Игуманом светопантелејмонског манастира и тражећи да види његове озарене очи, сопствено је доживео благодатно искуство нестворене светлости Христове. Сви ми по учењу Светог Серафима саровског чудотворца, који је и сам доживео исто, можемо ово искусити, путем Христове благодати, ако у молитвама својим упремо и очи и умове своје ка нашим срцима и откријемо Христову светлост која гори као пламен у нашим срцима. То је Божија ЉУБАВ. Потом је пререзан славски колач а домаћин је био, побожни и честити Србин брат Горан Ћулибрк са породицом.

Светосавски омладински фестивал је отворио Преосвећени Владика Иринеј, дочекан испред велике сале са малим програмом драгих нам гости са Косова и Метохије, дубоко усхићен, јавно им се захвалио, што су нам донели благослов Светог Кнеза Лазара, Свете Кнегиње Милице, Светог Стефана Дечанског и свих светих из рода нашега. „Видећи Вас пред собом дубоко сам убеђен да ће наша омладина са Косова и Метохије заједно са нашим манастирима бити и остати клице наше будућности на Косову и Метохији, тако да никако нећемо изгубити тај свети део српске земље. Први наступ су имали наши драги гости из Србије, са Косова, КУД Копаоник из Лепосавића. Еминентни гости на фестивалу су били: његова екселенција Амбасадор Републике Србије господин Миливоје Глишић и његова екселенција конзул Републике Србије господин Александар Бесарабић са супругом. На овом фестивалу је учествовало 22 фолклорна ансамбла из целе Аустралије, где је било укључено око 250 играча. Велика манастирска сала је била испуњена до последњег места и пажња није престала до самог завршетка сутрадан, када су подељени заслужни трофеји. Не може се рећи ко је од кога бољи био јер ова смотра није такмичарског карактера. Програм су водили: протојереј-ставрофор Ненад Ђурашиновић, Ива Чолић, Гордана Папић и Милка Драгичевић. Посебна захвалност је упућена КУД-у Копаоник са Косова. Над Косовом је српско небо; док гледамо вас ни наша нада не престаје, па макар се другачије одлучило. Косово је српска земља истина се не да скрити, понос наше дедовине и увек ће српско бити. Такође посебно смо захвалили Фолклорном ансамблу Српског спортског центра из Перта тачније из Рокингема, који су уложили велики труд и оставили веома леп утисак. Шта рећи него само захвалност и похвале свима. Нашем Владици Иринеју који осваја срца младих, који даје сигурност и буди наду да наше племе угинути неће. Нашој српској омладини којима смо и посветили ове дане као и свим учесницима и фолклорним ансамблима, на светосавском омладинском фестивалу. Епархијским телима, организаторима, домаћинима, Савезном колу сестара, вредним неимарима и свима помагачима који учинише да у славу Божију оправдамо своје постојање и одржимо Светосавски завет у својој светој вери православној.

Протојереј-ставрофор Ненад Ђурашиновић

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

ЧЕТВРТА МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА О ЈАСЕНОВЦУ

Четврта међународна конференција о Јасеновцу биће одржана 30. и 31. маја 2007. године у Бања Луци и Доњој Градини (Република Српска – Босна и Херцеговина).

Четврта међународна конференција о Јасеновцу се одржава у време учесталих покушаја да се систем концентрционих логора Јасеновац не само потисне у заборав, већ да се број жртава минимизира, логор преименује у радни логор и – повлачењем разних непримерених паралела – редефинише сам појам геноцида.

Конференцију подржавају сви они који не прихватају за њих готово невероватну чињеницу да истина о Јасеновцу и после више од 60 година није угледала пуну светлост дана. Зато је задатак не само малобројних преживелих логораша, већ посебно стручних и научних радника – историчара, социолога, књижевника, уметника, политолога и других – да расветле све чињенице везане за овај злогласни логор нацистичке творевине Независне Државе Хрватске.

СВЕТОСАВСКО БДЕЊЕ У КРАГУЈЕВАЧКОЈ БОГОСЛОВИЈИ

Поводом предстојећег празника Светог Саве, првог архиепископа и просветитења српског, у Богословији Светог Јована Златоуста је служено бденије. После бденија одржана је акадeмија на којој су додељене светосавске награде, а предавање на тему Евхаристија у Новом завету одржао је професор јереј Небојша Ракић.

Првом наградом, награђен је ученик четвртог разреда ИВАН ПЛАВШИЋ за рад под називом Римокатоличка еклисиологија на основу другог ватиканског концила.

Другом наградом, награђен је ученик четвртог разреда ИГОР ШОЈИЋ за рад под називом Света Евхаристија и богослужење у раној Цркви у прва три века.

Трећом наградом, награђен је ученик четвртог разреда СТЕФАН МИЛОШЕВСКИ за рад под називом Евхариситја као васкрсно славље.

Управа Богословије

Извор: Епархија шумадијска

САВИНДАН У БОСАНСКОМ ПЕТРОВЦУ

У катедралном храму Епархије бихаћко-петровачке у Босанском Петровцу Свету Литургију на дан успомене на светог Саву, Првог Српског Архиепископа служио је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом уз саслужење протонамесника Марка Главаша, пароха прве петровачке парохије и архиђакона Варнаве, секретара ЕУО-ра Епархије бихаћко-петровачке. Светој Литургији је присуствовао велики број петровчана.

Владика се обратио присутним верницима пригодном беседом у којој је беседио о највећем Србину свих времена о Светитељу Сави као детету, као принцу, као монаху, као игуману, као архиепископу и као Светитељу Божијем.

После Свете Литургије у Храму Светих апостола Петра и Павла Епископ Хризостом је са децом преломио славски колач. Деца су са својим вероучитељем протонамесником Марком Главашем извела програм посвећен Светом Сави после чега им је Владика поделио пакетиће.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

ПРОСЛАВА САВИНДАНА У ЕПАРХИЈИ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКОЈ

У свим већим градовима Епархије будимљанско-никшићке прослављен је Свети Сава литургијским слављем и свечаним академијама. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђевим Ступовима и уз учешће верног народа освештао колач и кољиво. На свечаној Академији у престоном граду Беранама, у хали спортова, Преосвећени Владика је одржао уводно слово и представио бројне учеснике, песнике, књижевнике, глумце, хорове и музичке групе, међу којима су група Бело Платно из Београда и православни музичар Асим Сарван.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

ИЗАБРАНА ДЕЛА ДИМИТРИЈА КАЛЕЗИЋА

У среду 31. јануара 2007. године у 10,30 часова у Патријаршијском двору ће бити одржана конференција за новинаре поводом изласка из штампе Изабраних дела  Димитрија Калезића.

Издавач је Изадавачки фонд Архиепископије београдско-карловачке из Београда и Православни богословски факултет Универзитета у Источном Сарајеву, Фоча.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu