Информативна
служба
Српске Православне Цркве
2. фебруар 2007. године

ИНТЕРНЕТ ПРЕЗЕНТАЦИЈА СРПСКЕ ЦРКВЕ МЕЂУ ПЕДЕСЕТ НАЈПОСЕЋЕНИЈИХ СРПСКИХ САЈТОВА
Уредници часописа "PC" одабрали су по десети, јубиларни, пут педесет најбољих домаћих Интернет сајтова, међу којима се и ове године налази званична Интернет презентација Српске Православне Цркве – www.spc.yu или www.spc.org.yu. Тим поводом захваљујемо се свим посетиоцима наше Презентације.
Извор: www.pcpress.co.yu

БОРАВАК ВЛАДИКЕ АРТЕМИЈА У БРИСЕЛУ
Преосвећени Епископ рашко-призренски Г. Артемије састао се јуче у Бриселу са замеником генералног секретара НАТО-а задуженим за операције, Адамом Кобијерецким, и пренео му да српски народ на Косову и Метохији нема поверења у обећања Кфора да ће га заштитити, с обзиром на “потпун неуспех који је Кфор досад доживео у тој области”, саопштио је организатор посете, бриселски Институт 4С.
“Обећања Кфора ми не звуче уверљиво у светлу личног седмогодишњег искуства током којег сам доживео прогон више од 250.000 Срба са Косова и уништење 150 српских цркава и манастира », рекао је Преосвећени Владика Артемије. Кобијерецки је претходно пружио уверавања Владики да ће се Кфор “супроставити свакој ситуацији која би могла да исксне” и да ће са својих 16,500 војника “спречити да се за остварење политичких циљева користи насиље”. “До сада смо имали доста обећања која нису преточена у дело”, узвратио је владика Артемије, додајући да “Кфор није успео да заштити нити угрожени српски народ, хришћане, нити, пак, српске светиње”.
Владика Артемије се јуче у Бриселу састао и с аналитичарима Европског политичког центра, водећег института у Бриселу, а посетио је и Европску комисију, где је разговарао с кабинетом европског комесара за просвету и културу Јана Фигела.
Чланови Европске комисије су изразили заинтересованост Европске уније за заштиту споменика српске културе на Косову и Метохији, док је владика Артемије још једном поновио да за српски народ не може бити говора о прихватању било каквих гаранција и обећања међународне заједнице у случају да се намерава остварити отцепљење Косова и Метохије од Србије.
Дан пре, Владика Артемије је разговарао с председником Европског парламента Хансом Петером Петерингом и том приликом му пренео да је за Србе “сваки облик отцепљења Косова од Србије апсолутно неприхватљив”. На крају првог дана радне посете, Владика Артемије се сусрео и са Маријаном Грандитс, директором Првог радног стола у Пакту за стабилност југоисточне Европе, с којом је разменио мишљења о проблему повратка српских прогнаника, решавања власничких спорова и заштите културне и верске баштине.
Владика Артемије ће, у Институту 4С који је организовао његову посету Бриселу, одржати конференцију за штампу и отворити изложбу под насловом “Косово: Дођи и види” коју је приредио православни центар из пољског Бјеластока. Том приликом биће промовисан и аналитички билтен Института 4С “Ин Пресс”.
Извор: Епархија рашко-призренска и http://www.institute4s.com

СА КОНФЕРЕНЦИЈЕ ЗА ШТАМПУ ПОВОДОМ ИСКЉУЧЕЊА СИГНАЛА РАДИО-СВЕТИГОРЕ И МБЦ ТЕЛЕВИЗИЈЕ
Главни уредник Радио-Светигоре ђакон Јован Пламенац и власник и главни уредник МБЦ телевизије Милутин Радуловић јуче су у Подгорици на конференцији за новинаре презентовали јавности став ове две медијске куће у спору са републичким Радиодифузним центром.
«Искључење Радија «Светигора» 29. јануара из радиодифузне мреже представља прејудицирање одлуке Привредног суда у Подгорици пред којим се води судски поступак», рекао је ђакон Пламенац. Он је, говорећи о искуству Радио-Светигоре у пословању са Радиодифузним центром упознао јавност и са дописом који је овај радио упутио Радиодифизном центру 22. јануара ове године.
«Радио-Светигора не може да плаћа услуге које није користио. Такође, Радио-Светигора је претрпио огромну штету што се његов програм не чује на сјеверу Црне Горе већ годину и по дана. Ко је за то одговоран и ко ће ту штету да надокнади утврдиће суд. Тек тада ће се знати прави дужнички односи између РДЦ-а и «Метрополитен медије», односно Радио-Светигоре», казао је он.
Милутин Радуловић решење проблема са РДЦ-ом види такође у судском процесу.
Овом својеврсном јавном протесту Радио-Светигоре и МБЦ телевизије придружили су се и УНЕМ и Унија послодаваца Црне Горе чији представници Дарко Шуковић и Будимир Раичковић овако екстремне потезе искључења појединих медија из радио-дифузног система виде и као шамар ударен Црној Гори и њеној демократији.
Извор: Светигора прес - С.Ж.

У МОСКВИ ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ О СВЕТОМ ЛУКИ ЦРМНИЧКОМ
Под председништвом Његове Светости, Патријарха Московског и целе Русије Алексеја II, у понедељак, 29. јануара, у свечаној дворани Кремаљског дворца у Москви, отворена су јубиларна 15-та Рождественска чтенија, престижни верско-образовни симпозион који се одржава у Русији. Овогодишња јубиларна Рожденственска чтенија посвећена су теми - Вјера и образовање: друштво, школа и породица у 21-ом вијеку.
Рождественска чтенија организују се већ традиционално од стране Московске Патријаршије, с подршком Министарства образовања и науке Руске федерације, Руске академије за образовање, Московског државног универзитета «Ломоносов» и многих других високих друштвених установа и организација. Циљ и задатак овогодишњих Рождественских чтенија, како је у уводном слову нагласио и Свјатјејши патријарх Алексеј II, између осталог, састоји се у свеукупном консолидовању руског друштва на путу сазнавања свог културног и духовног идентитета, као и проучавање разних искустава при духовном васпитавању моралних личности као темеља обнове руске државе.
У оквиру овог еминентног међународног симпозијума организују се многобројне конференције, секције и округли столови на разне теме из религиозног и друштвеног живота. Као један од представника Српске Православне Цркве, на позив самих организатора, јуче је на Рожденственским чтенијима, при секцији «Путеви Промисла Божијег и светоотачко наслеђе», излагање у Крипти Храма Христа Спаситеља у Москви имао и сабрат Цетињског манастира јеромонах Петар Драгојловић. Отац Петар је свој реферат под насловом «Свети Свештеномученик Лука Црмнички – живот и дјела» изложио на руском језику, изазвазши велико интересовање многобројног високообразованог аудиторијума. Он је у свом реферату посебно истакао величину страдања Свештеномученика Луке Вукмановића, осврнувши се и на огромни научни допринос на пољу богословско-философске мисли овог новог свјетилника на небу Христових Мученика кога је породила црмничка земља, свјетилника који је оставио дубоки траг у историји Српске Цркве и Црне Горе двадесетог вијека.
Посебну пажњу присутних изазвали су описи страдања Светитеља Луке Црмничког као и страдања читавог српског народа у Другом свјетском рату. Истакавши да је трновити животни пут Свештеномученика Луке Вукмановића, који је крунисан мученичком смрћу за Христа Бога - маја месеца 1945 г. у Словенији, био и пут стотина хиљада невино побијених српских мученика, отац Петар успио је да код широког аудиторијума присутних разгори још већу љубав и интересовање за живот не само овог непоколебљивог витеза Христове Цркве и блиставог интелектуалца Христове мисли, већ и за свеукупно страдање Српске цркве и српског народа које траје и до данас.
Извор: Светигора прес - В.К./Р.В.

ПРОСЛАВА СВ. САВЕ У ЧИКАГУ
У Чикагу прослава светог Саве трајала је неколико дана. Било је свечано у свим храмовима у којима је уз богослужбени део, одржан и светосавски програм. На сам дан светог Саве, у манастиру у Либертивилу, седишту Митрополије средњезападноамеричке, Богословски факултет је прославио своју славу. Свету архијерејску Литургију служили су, Његово Високопреосвештенство Митрополит средњезападноамерички Г. Христофор и Преосвећени Епископ кливлендски Г. Петар (Руска загранична црква) уз саслужење свештеника и ђакона. После Свете Литургије у згради Богословског факултета пререзан је славски колац. Свечана Светосавска академија је заказана за 3. фебруар у конаку манастира Нова Грачаница.
У чикашкој саборној цркви светосавска прослава је отпочела вечерњим богослужењем које је служио прота Ђуро Крошњар. После молитве колач је пререзан у црквеној сали где се прота Крошњар обратио пригодном беседом. Гостима се такође обратио и домаћин славе г. Илија Косановић. Одбор за образовање при саборном храму је и ове године приредио светосавски програм у коме је учествовало више од 200 полазника верске наставе. У недељу, 28. јануара, у храму светог Саве у Милвокију, Високопреосвећени Митрополит Г. Христофор је служио Свету Архијерејску Литургију, уз саслуживање месних пароха. После Свете Литургије пререзан је славски колач а затим је изведен ђачки програм. Истог дана, у саборном храму Васкрсења Христова, у Чикагу, после Свете Литургије, овога пута, ученици парохијске основне школе су песмом и рецитацијама обележили светосавско славље.
Ђакон Дамјан С. Божић

ИЗАШАО ЈЕ ИЗ ШТАМПЕ ВАНРЕДНИ БРОЈ ЧАСОПИСА КРКА ПОСВЕЋЕН СВЕТОЈ ГОРИ АТОНСКОЈ
Идеја да нови ванредни број часописа Крка посветимо Светој Гори, њеној историји и значају за Православље уопште, родила се после наше недавне посете манастиру Хиландару и Светој Гори на празник Ваведења Пресвете Богородице (04. 12. 2006.).
Из светог Предања се зна да је сама Пресвета Богородица, још за време свог земног живота, посетила полуострво Атос на Халкидикију тј. данашњу Свету Гору и благословила ово свето место, да кроз читаву историју буде место монашког врлинског живљења и ево тај Њен благослов почива на Атосу до дана данашњег, донсећи безбројне духовне плодове.
У својој скоро двехиљадугодишњој историји Света Гора је под управом и заштитом Пресвете Богородице, од трудољубивих монаха Светогораца, изнедрила многобројне светитеље Цркве Православне, који су следујући реч Христову оставили све да би задобили Христа и Царство Небеско.
Отуда слободно можемо рећи да је историја Свете Горе историја светитељства, јер су многобројни светогорски оци својим подвизима, молитвама, хиљадама и хиљадама метанија, преображавајући себе преобразили и ово свето место, тако да се оно са правом назива Перивој или Врт Пресвете Богородице.
Света Гора је духовни центар свеукупног Православља, јер се на овом малом полуострву налазе представници свих помесних Православних Цркава, а за нас Србе је посебно интересантна, јер су нас за њу везали свети Сава и свети Симеон Мироточиви, који су на Светој Гори основали манастир Хиландар, предајући га српском потомству до дана даншњег.
Објављујући овај ванредни број Крке посвећен Светој Гори жеља нам је да наше православне вернике у распетој Далмацији упознамо са историјом овог светог места, јер дубоко верујемо, да непрестане молитве светогорских стараца, које се приносе за читав свет, помажу и нама да достојанствено носимо свој крст, као и крст свога распетог народа.
Истовремено се надамо да ће ови кратки текстви о историји Свете Горе, о историји њених манастира, светих икона и светих моштију те најлепше светогорске ризнице, као и поуке преподобних отаца Светогораца нашег доба и нама данас открити и приближити лепоту Свете Горе, како би нас та лепота умудрила и оснажила на путу ка Царству Небеском и вечном животу.
Садржај часописа Крка:
- историја Свете Горе;
- историја светогорских манастира и скитова;
- највеће светиње Свете Горе;
- поуке светогорских стараца.
Уводна реч Његовог Преосвештенства
Епископа далматинског Г. Фотија

Интернет
презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера
у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net
и сервера у Београду www.spc.yu
(донација Беотел-а).
WAP Презентација
wap.spc.yu

Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu
|