Информативна
служба
Српске Православне Цркве
13. фебруар 2007. године
ОБЕЗБЕЂЕЊЕ РАСКОЛНИЧКИХ ПОПОВА ПРЕТУКЛО ЕПИСКОПА МАРКА НА ГРОБЉУ СВЕТЕ НЕДЕЉЕ У БИТОЉУ
На Задушнице, (10. фебруара 2007. године), на гробљу Свете Недеље у Битољу, за време службе верницима Православне Охридске Архиепископије, претучен је Епископ брегалнички и Местобљуститељ битољски Марко. Напала су га лица ангажована као обезбеђење расколничких попова МПЦ. После Св. Литургије, Епископ је са верницима изашао на гробље да прелије гробове покојних и да прочита молитву. Још на самом доласку на гробље сачекале су га и претукле плаћене силеџије, запослене у некој фирми за обезбеђење. Била је позвана полиција, но, она је стала у заштиту лица из обезбеђења чиме је прекршила члан 399 Кривичног закона Р. Македоније, саучествујући са онима који спречавају извршавање верског обреда.
Нико нема право, па ни началеник полиције у Битољу, да одређује који ће Епископ, или свештеник читати помен на гробовима рођака чланова Православне Охридске Архиепископије. Основно верско право и слобода појединца је сам да одабере којој ће религији припадати, којег свештеника ће поштовати, а којег ће сматрати расколником или јеретиком.
Ово је досада невиђено да се полицијским методом и присилом насилника некоме намеће којег свштеника да позове на гроб његових предака.
Пре неколико година су осудили Његово Блаженство Архиепикопа охридског и Митрополита скопског Г. Јована на казну затвора од годину дана, зато што је ушао у храм узурпиран од МПЦ, а од данас почиње да се забрањује Епископима, свештеницима и верном народу Православне Охридске Архиепископије да одлзе чак и на гробља.
Чињеница је да власти у Р. Македонији, континуирано изазивају нестабилност. Није било тако давно када се та нестабилност прелила само зарад непоштовања људских права и верских слобода Албанаца.
Очигледно је да власт изазива припаднике Православне Охридске Архиепископије да се самоорганизују у одбрани части личног достојанства, јер, управо они, који треба да стану у заштиту наших људских права и верских слобода, као и у заштиту Закона, непрекидно га - крше. То уноси нестабилност у државу, а то, очигледно, засада, примећује само међународна заједница.
Са друге стране, саучесништво полиције у кривичним делима плаћеника МПЦ, доприноси легално и лако да се спроводе претње изречене преко телевизије „Сител“ (Форум за Европу, 04. новембра 2006. године), митрополита Петра из МПЦ, да ће у Р. Македонији бити верских сукоба.
Извор: Информативнa служба Православне Охридске Архиепископијe
ПРОМОЦИЈА ЧАСОПИСА БОГОСЛОВЉЕ НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ У БЕОГРАДУ
Поводом осамдесете годишњице Богословља и изласка новог броја, одржана је свечана промоција у амфитеатру Православног богословског факултета Универзитета у Београду на празник Света Три Јерарха.
Окупљенима се најпре обратио проф. др Богољуб Шијаковић који је истакао да нема много часописа на академском нивоу који би могли да се похвале оваквом годишњицом. Такође је указао на тешкоће које су ометале издавање часописа поготово у периоду после 1941. године. Затим је срдачну добродошлицу свим присутнима упутио епископ бачки Иринеј, декан Православног богословског факултета, који је нагласио да је ово скуп не само у част годишњице Богословља, већ и на молитвени спомен на све претходне Уреднике, чланове редакције и све остале трудбенике који су учествовали у издавању Богословља. Епископ бачки Иринеј је овом приликом пренео поздрав Епископа зворничко-тузланског Василија који у писму указује на велики значај часописа Богословље на целу Српску Православну Цркву. Такође је писмом јубилеј честитао и Министар просвете и спорта Слободан Вуксановића. Потом је све присутне, у име једног од бројних претходних уредника, поздравио проф. др Димитрије Калезић начинивши ретроспективу часописа представљајући различите ситуације са којима се сусретао док је био уредник. Проф. др Петар Јевремовић је нагласио да је временски оквир часописа Богословље могуће одредити и измерити, али да се траг и значај који је овај часопис оставио на српско богословствовање не може измерити. Професор Јевремовић је изразио и уверење да ће се часопис још расцветати услед потребе за пуним хришћанским просветитељством. Дугогодишњи члан Уредништва мр Богдан Лубардић нагласио је значај јубилеја истакавши да само Летопис Матице српске и Гласник СПЦ могу да се похвале већим јубилејима. Мр Богдан Лубардић је још истакао да је Богословље као часопис Цркве – којој је глава Христос – такође носио ране. Није то само символ трајања теологије, већ је време сведочења и облагодаћење српског језика. Главни и одговорни уредник епископ западноамерички Максим захвалио се свима присутнима који су увеличали ову прославу, а посебно се захвалио свим сарадницима и члановима редакције који су допринели изласку новог броја Богословља. Епископ западноамерички Максим је том приликом представио стремљења да се следећи број дотакне питања богословствовања у додиру са другим наукама. На крају се проф. др Богољуб Шијаковић захвалио и свим историчарима на сарадњи у оквиру заједничких тема поводом изласка Српске теологије у XX веку, а потом је позвао хор Православног богословског факултета да прославу украсе песмама завршно са прославном песмом Богородици.
Сава Милин, Секретар Богословља
ИЗЛОЖБА ИКОНА И ФРЕСАКА – СУСРЕТ СА БОГОМ ЖИВИМ
Јуче је у великој галерији Централног дома Војске Србије, у Београду, у 13 часова, отворена изложба фресака и икона Сусрет са Богом Живим.
На отварању изложбе је говорио г. Зоран Стојановић, начелник одсека за културу Дома Војске Србије, у име домаћина изложбе и у име начелника пуковника Зорана Сарића. Он је у свом кратком излагању направио пресек српске историје у светлу црквене историје. У контексту стварања самосталне српске државе и Цркве г. Стојановић је говорио прво о Светом Сави а затим и о целом златном немањићком периоду са посебним освртом на уметност и културу. На крају излагања, г. Стојановић је говорио о историји и култури Срба кроз призму савремених дешавања.
Декан Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, протојереј-стварофор др Радомир Поповић је отворио изложбу говорећи о значају два празника – Света Три Јерарха, који Православна Црква данас слави, а затим и о Сретењу, који је био повод организовања ове изложбе. Проф. др Радомир Поповић је истакао да су изложене иконе и фреске доказ да професори и студенти живе и раде баш као што су живели и радили Света Три Јерарха – Василије Велики, Григорије Богослов и Јован Златоуст. Сама реч икона значи лик, образ тако да је оно што је изложено лик и образ и професора и студената Академије Српске Цркве. Изложба је организована како би се обележио велики хришћански празник Сретење Господње, који је уједно и дан државности и дан уставности Србије. На крају беседе, Декан је захвалио домаћинима изложбе уз важно подсећање да је Централни дом Војске Србије одувек био најелитнији галеријски простор и храм духовности и културе у првопрестоном граду Београду.
На крају свечаног отварања женски хор Деспот Стефан Лазаревић, заједно са девојкама-студентима Академије отпевао је тропар Сретења и ирмос. Хором је дириговала Анђелка Марковић.
Отварању изложбе су присуствавали, међу осталим бројним посетиоцима, гђа. Силвана Хаџи-Ђокић, у име Министарства културе Србије, протојереј-ставрофор др Драган Милин, редовни професор Православног богословског факултета у Београду и г. Мирослав Илић, управник Музеја Српске Православне Цркве.
Фреске и иконе које су изложене дело су студената у класи проф. мр Тодора Митровића и Горана Јанићијевића, мозаици у класи проф. мр Зорана Михајловића и мр Мирјане Милић, камена пластика у класи порф. Рајка Блажића, а калиграфски радови су настали под менторством мр Драгана Боснића.
После великог успеха изложбе Божић и бадњак – чувари Цркве и Предања, која је у јануару организована у павиљону Цвијета Зузорић, затим Светосавске изложбе у Музеју наивне уметности у Јагодини, ово је трећа изложба коју је организовала Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у овој календарској години.
Изложба која је данас отворена траје до 4. марта 2007. године.
ЗАДУШНИЦЕ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ
Срби са Косова и Метохије у суботу су огранизовано изашли на гробља како би молитвено обележили Задушнице и помолили се за покој душа својих ближњих.
Више стотина Срба са севера Косова и Метохије уз пратњу војника Кфора и Косовске полицијске службе, обишло гробља у јужном делу Косовске Митовице и Вучитрну.
Срби су до гробља у јужној Митровици, делу где живе косовску Албанци, дошли аутобусима а приликом посете није било инцидената.
Задушнице су једина прилика када, уз пратњу полицијских снага, могу посетити гробове својих преминулих рођака и пријатеља у албанском делу града а и ове године су затекли исту слику - порушене ограде, покидане ланце, коров и растиње на гробовима.
На српском гробљу у јужном делу Косовске Митровице порушено је или уништено више од 500 споменика и тамо се, од 1999. године, Срби више не сахрањују већ на сеоском гробљу у Рудару, надомак Звечана.
ТРИБИНА О СТРАДАЊУ ЦРКВЕ И НАРОДА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ
Црквена општина Сарајево је благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита дабробосанског Г. Николаја, организовала јавне трибине о животу и страдању Српске Православне Цркве и православног народа на Косову и Метохији, у Културном центру Источно Ново Сарајево као и у просторијама Музеја Старе цркве у Сарајеву. Јавна трибина је такође била организована и на Палама у Културном Центру гдје је домаћин била Општина Пале-Начелник Општине.
Трибине су биле изузетно посјећене, а свједочење сликом и живом ријечју наше браће са Косова и Метохије оставило је дубок утисак на све присутне. Ни једна од ове три трибине није прошла без суза и питања: гдје и како се може одмах помоћи?!
На трибинама је представљена јако тешка ситуација нашег народа на Косову и Метохији који је често у ситуацији да нема чиме да се прехрани. НВО "Мајка Девет Југовића" доставља хљеб и храну гдје год то може, излажући се често врло опасним ситуацијама, јер немају полицијску пратњу. Људи би радили али немају гдје, одузета им је слобода кретања... Косовски шиптари су им покрали стоку (само у последњих годину дана украдено је 1500 крава), отели земљу којој наши људи не могу прићи. Око 400 људи користи јавну кухињу коју организује НВО "Мајка Девет Југовића". На жалост тај број стално расте... Немају струје, воде, слободу кретања. На трибини у Источном Новом Сарајеву, др. Вујисић, педијатар, је примјетила да ни једно дијете приказано на филму нема осмијех на лицу и да то показује огромну трагедију и својеврстан терор свијета над дјететом. Она је такође рекла да такво шта у својој вишедеценијској пракси нигдје никада није видјела.
Будући да у Босни и Херцеговини као и у другим земљама влада медијска шутња о Србима на Косову и Метохији, сви присутни на свим трибинама су били у шоку јер нису могли ни предпоставити како се доле живи. Често је било обраћања присутних са сузама и дрхтавим гласом јер се емоције напросто нису могле суздржати. Људи су постављали питања и на било који начин су жељели бити дио нашег страдалног народа на КиМ и помоћи на било који начин.
Свака од трибина је почела најавом, добродошлицом и извођењем једне пјесме етно групе "Јаворина" - Густа ми магла паднала, након чега је приказан кратки документарни филм у трајању од 20 минута - Кад би леба било више. Потом се се обраћали гости са КиМ, наког чега су присутни постављали питања и износили своје утиске. На крају трибине је пуштен кратак спот у трајању од три минуте којим је затворена трибина.
У току је прикупљање помоћи за православни народ Косова и Метохије.
Извор: www.staracrkva.org
КОСОВО ЈЕ СРПСКИ ЈЕРУСАЛИМ
У престоници Русије – Москви, као гост Црквеног радија «Радоњеж» који програм емитује у склопу Радија «Глас Русије», данас је сабрат Цетињског манастира и студент МДА, јеромонах Петар Драгојловић, у получасовном интервјуу, говорио о српском историјском континуитету на Косову и Метохији, од почетка 7. века, па све до наших дана. Назвавши Косово српским Јерусалимом, на коме од стране Албанаца, Срби скоро без прекида страдају још од Прве велике сеобе 1690. године, отац Петар је посебно истакао да Срби у последњих 8 година живе у својеврсним гетоима, слично Јеврејима у Другом светском рату.
Он је подвукао да српски православни народ на Космету, данас не ужива ни елементарна људска права, пре свега право на безбедан живот и право на слободу кретања. О томе сведочи и 150 разорених српских манастира и цркава, које су пред очима снага НАТО пакта, разорили шиптарски екстремисти, на десетине скоро потпуно разорених српских гробаља широм Космета и многа убиства и прогони Срба, и то у периоду после доласка НАТО-а 1999. године. Отац Петар је такође истакао да мржња коју шиптарски екстремисти показују против Срба, убиства невиних цивила, прогони и разарања српских светиња у марту 2004. године, само говоре о томе да Албанци веома добро знају да је Космет српска земља.
Подвлачећи да су највиши представници државе Србије изразили спремност да дају широку аутономију Космету, али у оквиру граница Републике Србије, отац Петар је поновио и речи Патријарха српског Г. Павла који је не једном приликом рекао да је «Косово довољно велико за све оне који желе да живе на њему као браћа и мирни суседи».
Коментаришући најновија збивања на Космету, и недавне трагичне демонстрације екстремних Шиптара у Приштини, када су демонстранти узвикивали пароле да и преостале српске манастире и цркве на Косову и Метохији треба срушити, отац Петар је такво понашање окарактерисао као фашистичко. Одговарајући и на питање новинара, о томе како коментарише медијске информације да су се, док је председник Русије Владимир Путин пре два дана у Минхену говорио о Косову, канцелар Немачке Ангела Меркел и западне дипломате понашали као да им је непријатно, отац Петар је рекао да је то вероватно због тога што западне земље, које су без дозволе УН 1999. године бомбардовале Србију, осећају кривицу и одговорност за насталу хаотичну ситуацију на Космету, али му и упркос тога желе подарити независност, чему се Русија очигледно противи.
Захваливши на крају интервјуа Његовој Светости Патријарху Московском и целе Русије Алексеју Другом, који је не једанпут дао подршку страдајућем српском народу на Космету, отац Петар је искористио прилику да такође заблагодари и председнику Русије г. Владимиру Путину и министру спољних послова г. Сергеју Лаврову, што су као највиши представници једне велике силе, каква је Русија, више пута истакли принципијелан став званичне Москве, да се будуће решење за статус Косова и Метохије може наћи само у оквиру међународног права и у међусобним преговорима Срба и Албанаца, а на основу резолуције 1244 СБ УН.
Владе Капларевић
ПРОРОЧКИ ЛИК АВВЕ ЈУСТИНА ЋЕЛИЈСКОГ
Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је на празник Света Три Јерарха са свештенством Свету архијерејску литургију у манастиру Ћелије код Ваљева. У току литургије Владика је одржао беседу о празнику. По завршетку Богослужења он је посетио нови катедрални храм Ваљевске Епархије и новоподигнути храм Светог Ђорђа на периферији Ваљева.
Митрополит Црногорско-приморски је синоћ у препуној сали дома културе у Ваљеву одржао предавање на тему «Пророчки лик авве Јустина Ћелијског». Овој духовној академији присуствовао је, умјесто Епископа Ваљевског Г. Милутина који се налази на болничком опоравку, Епископ Шабачки Г. Лаврентије, а у уметничком делу програма наступили су чланови ваљевског црквеног хора «Хаџи Рувим», монахиње манастира Ћелије и ученици ваљевске гимназије. По завретку академије Митрополит Амфилохије је присуствовао добротворној вечери коју је организовао манастир Ћелије поводом скорог довршетка документарног филма о авви Јустину у режији ђакона Ненада Илића. Владика у току вечери присутнима говорио о својим сјећањима из најранијих сусрета са оцем Јустином из далеке 1959. године.
Извор: Светигора прес - М.П.К./Р.В.
ГРЧКЕ ВЛАСТИ ДОЗВОЛИЛЕ КРЕМАЦИЈУ МРТВИХ УПРКОС ПРОТЕСТИМА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
У Грчкој је, упркос протестима Православне Цркве, дозвољена кремација мртвих. Како је изјавио атински градоначелник Никитас Какламанис, први крематоријум ће бити саграђен на централном гробљу у Атини. ''Закон дозвољава кремацију. Свако има уставно право да изабере управо такву врсту погреба'', изјавио је Какламанис.
Упркос томе што су грчки законодавци дозволили кремацију, до сада у Грчкој нема ниједног крематоријума. Пружањем ових услуга бави се једна бугарска фирма која кремацију врши на територији Бугарске и такве услуге наплаћује по неколико хиљада евра.
Представник Св. синода Грчке православне цркве митрополит Антим изјавио је да је Црква, као и раније, против кремације. ''Они који крше правила Православне Цркве и бирају кремацију која је противна Православљу, не могу да захтевају опело'', рекао је Владика.
Закон којим је дозвољено спаљивање тела грчки парламент је усвојио прошле године упркос противљењу Грчке православне цркве. Као уступак Цркви, законом је дозвољена кремација само оних који су се за то за живота категорично изјаснили.
Извор: Према www.pravoslavie.ru СОЗ Епархије зворничко-тузланске
ТРИБИНА ПРАВОСЛАВЉА
У оквиру Трибине Православља, у Дому културе Вук Караџић (Булевар краља Александра бр. 77а), данас у среду 14. фебруара 2007. године, од 18 часова, Епископ браничевски Г. Игнатије одржаће предавање на тему Смисао историје и човека по Светом Максиму Исповеднику. Као организатор трибине, уводну беседу ће одржати проф. Горан Раденковић.
Интернет
презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера
у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net
и сервера у Београду www.spc.yu
(донација Беотел-а).
WAP Презентација
wap.spc.yu
Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu
|