Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. фебруар 2007. године

ЋИРИЛИЦИ ПОТРЕБНА ЗАШТИТА

Преосвећени Епископ бачки Иринеј (Буловић) указао је јуче да писму српског језика прети велика опасност од изумирања и да је задатак државе да га заштити. „Сви европски народи негују своје писмо, само се српски народ бахато односи према ћирилици. То самоубилачко, антицивилизацијско безумље се, међутим, не може спречити само декретима, већ и личним примером“, казао је владика отварајући годишњу скупштину Удружења „Ћирилица“, одржану у Матици српској.

Према речима владике Иринеја, латиница, коју све чешће користимо, у ствари је хрватска латиница. „Морамо, наравно, да познајемо и све облике латинице, али не и да починимо духовни геноцид над сопственим писмом. У овом конкретном случају, дакле, не угрожавају нас други, већ радимо сами против себе“, и стакао је Епископ Иринеј. Скуп је отворио председник Извршног одбора удружења г. Драгољуб Збиљић, а после одавања поште првој председници Скупштине „Ћирилице“ Вери Давидовић, која је преминула фебруара прошле године, поднети су извештаји у раду за прошлу и планови за ову годину.

Збиљић је, у уводном излагању, истакао да су Срби једини народ у Европи који нема довољно уједначен стандардан језик и ваљано решено питање писма.

Извор: Епархија бачка и ТАНЈУГ

СВЕТОСИМЕОНОВСКА ДУХОВНА АКАДЕМИЈА У МИТРОПОЛИЈИ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКОЈ

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећена Господа епископи: умировљени Захумско-херцеговачки и Приморски Атанасије, Бихаћко-петровачки Хризостом, Шумадијски Јован, Захумско-херцеговачки и Приморски Григорије, Будимљанско-никшићки Јоаникије, Диоклијски игуман Острошки Јован и Липљански игуман манастира Дечани Теодосије, служили су јуче уз саслужење свештенства и монаштва Митрополије Црногорско-приморске и Епархије Будимљанско-никшићке, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, поводом предстојећег празника Светог Симеона Немање.

По благослову Високопреосвећеног Архиепископа Цетињског Г. Амфилохија, беседом се великом броју окупљеног верног народа обратио Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом.

“Свети Симеон је Цркву Божију и српске државе украшавао Светим храмовима и правом вјером. На крају, као круну свега, принио је себе, заједно са својим сином Растком на жртву Госоду, посветивши се монашком живљењу и монашком подвигу на Светој Гори Атонској. Оно што Свете Немањиће чини изузетним међу свим династијама свијета, па и вјекова, је то што је једна цијела династија, угледајући се на свог родоначелника Светог Симеона и по узору на њега, прије свега служила држави и свом роду сво вријеме, а потом се посвећивала, завјетовала Господу и тако су се сви и посвећивали. До Светог Сименона и били смо нешто, али од Светог Симеона били смо и те како велики народ, не само овдје на Балкану него и у Европи, рекао је Владика Хрозостом, додајући да је то оно чиме нас је Свети Симеон и задужио, кога увијек треба да поштујемо, прослављамо и сјећамо се. Најважније је да је Свети Симеон својим примјером, својим светим монашким животом и својим светим представљењем пред Господом угодио и показао народу који је пут српског народа, да је то је пут истине, живота, подвига, крста који увијек треба ностити, да се никада не смијемо поколебати и да се никада не осјетимо изгубљенима или обесхрабренима. Управо је зато примјер Светог Симеона и Светих Немањића, најбољи примјер да и онда кад су, можда били најслабији, Господ их је учинио великим, величанственим и дивним, како пред људима тако и пред Богом,” рекао је Владика Хризостом у својој беседи.

По завршетку Свете Архијерејске Литургије Високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије са Преосвећеном Господом Епископима, монаштвом, свештенством и вјерним народом упутио се у Литији улицама Подгорице до Немањиног града на обали Рибнице где је одржана свечана Светосимеоновска академија.

У светосимеоновском слову, песник Момир Војводић казао је да је на Немањину колевку слетио двоглави орао, што је символ српске државности и постојаности.

“Слетио је двоглави орао на колијевку Немањину која се овдје заљуљала, на колијевку која се зове Стефан, који је избран, а то је култно име Немањића владара. Једна глава бијелог орла значи краљ, друга глава значи Архиепископ, или цар и Патријарх. На прсима бијелог орла, кога сваког дана виђам како бди изнад Проклетија, стоји штит који и данас стоји на грбу Срба, на њему златни крст а у том златном крсту су четири бете, што значи: Владар васионе васионом влада. Ми Срби жељни сами себе, жељни слоге коју вјековима спомињемо и надамо јој се да дође, то зовемо четири огњила Светог Саве, и читамо: Сама слога Србина спасава, дај Боже ако Срби дозволе», рекао је пјесник Момир Војводић. Овде се родило Јеванђеље српских Светитеља и владара каже пјесник Војводић и додаје да је тако јеванђелски живио Стефан Немања, велики српски ктитор на кога угледао народ. Угледао се и имао је на кога, од њега и на све велике владаре и Свеце које је та кућа дала, имао се тада народ на кога угледати. Ја зебем и срце ми пуца што се данас многи несрећници српски угледају на своје развладаре и невладаре,” рекао је Војводић.

У програму су учествовали певач Асим Сарван, народни гуслар Рајо Војиновић и дечји црквени хор Светог Саве при цркви Светог Ђорђа у Подгорици.

Извор: Светигора прес - Р.Л./ С.К.

ЦЕНТРАЛНА СВЕЧАНОСТ У ПАРЛАМЕНТУ НОВОГ ЈУЖНОГ ВЕЛСА У ЧАСТ ДАНА ДРЖАВНОСТИ СРБИЈЕ

“Косово и Метохија су наш, српски Јерусалим”, поручио је Епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј на централној свечаности у Сиднеју уз Дан државности Србије коју је у његову и част његових званица, приредила члан Парламента Новог Јужног Велса Вирџинија Џаџ (Judge). Она и други представници Парламента, министарка друштвених служби Риба Мар (Meagher) у име премијера Мориса Јеме и Гледис Береџиклијан (Berejiklian), министарка транспорта у сенци, искористиле су прилику да Србима честитају празник и истакну њихов изузетан допринос аустралијском друштву. Својим присуством, празник су са Србима поделили и представници руске и грчке цркве. Сасвим прикладно стварности у којој је празник обележаван, сви говорници са српске стране изражавали су забринутост развојем догађаја око Косова и Метохије. Епископ Иринеј подсетио је да се српски народ све до данашњих дана бори за своју слободу, “за Србију која је створена у слободи и за слободу”. Али не за било какву врсту слободе, казао је он, “већ за највећу од свих слобода, слободу у Христу, која обухвата обоје и жртву на Крсту и тријумф до васкрсења”.

-Ово је означено позивом на косовски завет: за Крст часни и слободу златну, - истакао је владика Иринеј, нагласивши да су тај завет и та колективна жудња за слободом, кроз историју одјекивали Европом и будили не само код нас, већ и код целог света, осећај за правду и љубав према истини и оданости – што су темељи цивилизације.

-Увек нас је мучило једно и исто питање: да ли се ико усуђује, посебно ми сами, да заборави жртве српског народа, не само у историјским тренуцима који су довели до овог дана који славимо, него и касније кроз историју, а посебно када смо били раме у раме са нашим савезницима у Првом и Другом светском рату. Такође и данас, у последњим патњама и прогонима, жртвовањима учињеним за истинске принципе слободе и за слободни свет. Подсечајучи саме себе на те историјске догађаје и жртве не значи да се тиме враћамо назад и заустављамо напредак, већ историјско памћење показује сваком, укључујући и нас, да прошлост и садашњост уче о будућности, -поручио је Владика.

Српски колеџ “Свети Сава” наишао је и на овом скупу на изванредну подршку и одобравање представника Парламента Новог Јужног Велса. Тако је Риба Мар овај пројекат назвала “поносом заједнице”.

Обраћајући се присутним, председник Одбора за изградњу колеџа Илија Глишић казао је да у завршној фази поступак добијања грађевинске дозволе. О самој идеји, он је рекао: “Настојали смо да будемо врло добри грађани ове земље, верујемо да смо добри Аустралијанци и да смо то увек били. Али, ми такође желимо да одржимо нашу културу и веру које смо донели са собом у ову земљу. Помажући колеџу, помаже се целој заједници и аустралијском друштву.”

Професор на Меквори универзитету Александар Павковић упознао је скуп са историјским чињеницама о вековној српској борби за независност. Посебно се задржавајући на 1804. и 1835. години, он каже да се то време може гледати не само као неуспео покушај да Срби напокон преузму контролу над својим политичким животом, већ се ти догађаји могу узети “као први српски кораци на путу ка властитој независности и либералној демократији”.

-Србија није срећна земља. За разлику од Аустралије, сваки њен пут ка демократији и независности је био дуг, напоран, скуп и стајао је људских живота и патњи,- рекао је проф. Павковић.

Генерални конзул Србије Александар Бесарабић нагласио је да је Србија, као водећа земља југоисточне Европе кад се ради о економском расту, данас повољно подручје за стране инвестиције. Уз то, уласком Србије у Партнерство за мир, “направили смо важан корак према европским интеграцијама”.

-Најважнији и најболнији проблем Србије је Косово и Метохија, где је била прва српска држава,- вели Бесарабић, подсећајучи да ово подручје већ сада и у постојећим границама ужива аутономна права каква ни једна земља у Европи или свету није дала делу своје територије. -Предлог с којим је дошао Марти Ахтисари није ништа друго него стварање још једне албанске државе, овог пута на територији Републике Србије.
Свечани програм био је проткан текстовима владике Николаја, Васка Попе и Душка Ковачевића које је читао глумац Радмило Савковић.

На улазу у дворану, била је за ову прилику постављена изложба фотографија, ордења и српског наоружања из Првог и Другог светског рата.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска

КОСОВО И МЕТОХИЈА - ТЕМЕЉ ЦРНЕ ГОРЕ

У суботу 17. фебруара испред Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, у организацији Српског народног вијећа Црне Горе, одржан је скуп подршке очувању Косова и Метохије у границама Србије, под називом « Косово је темељ Црне Горе».

Скупу су присуствовали Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећени Епископ шумадијски Г. Јован.

«Хоћемо ли се сабрати око Косова и Метохије, око онога што је оно било, онога што оно јесте, онога у шта вјерујемо, трудимо се и надамо да ће оно бити. Ноћас када многи у Црној Гори ћуте о Косову и Метохији, проговара овај честити народ који се не мири са издајом и кидањем Косова и Метохије. Ноћас када многи свој поглед одвраћају са Косова и Метохије и окрећу га на другу страну, овај народ не дозвољава да оду и окрену главу од Косова и Метохије. Када у ове дане и године многи брину разне бриге и небриге, овај народ и овако свједочи да нема прече и важније бриге од Косова. Када су многи дочекали да прихвате да је Косово готова ствар и брига политике и политичара, Срби сви и свуда подсјећају и опомињу да Косово није само брига политике и политичара него и читавог српског народа. Ово косовско и метохијско вече није ништа друго до подјећање да Косово и Метохија нијесу само тамо на Газиместану, око Лаба и Ситнице, Приштине и Грачанице, Пећи, Призрена и Ђаковице, око Липљана и Гњилана, Урошевца, Косовског Поморавља и Косовске Каменице, Велике Хоче и Ораховца, Ситничке жупе и Дечана, око Прилужја и Осојана. Оно је и овдје у Подгорици, у Црној Гори, на Обилића пољани, и тамо на мјесту које зову  Далматинско Косово, и тамо на мјесту које зову Романијско Косово, и свуда гдје Срби живе и свједоче видовдански завјет Светог кнеза косовског и његових косовских витезова», рекао је јереј Велибор Џомић.

Јединственом поруком «Косово се неће и не може одвајати од Србије», присутнима су се  обратили предсједник Српског националног вијећа сјеверног Косова и Метохије др Милан Ивановић, предсједник Заједнице српских општина Косова и Метохије Марко Јакшић, предсједник Управног одбора Српског народног вијећа Црне Горе Момчило Вуксановић, пјесници Ранко Јововић и Благоје Баковић, студент из Мурине Милун Зоговић, а у име косовско-метохијских погорелаца Миленко Јовановић предсједник Удружења расељених «Космет» из Бара.

Извор: Светигора прес - С.Ж./ С.К.

ЕПАРХИЈСКИ САСТАНАК У ДАЉУ

Његово Преосвештенство Епископ осечкопољско и барањски Г. Лукијан председавао је, у Даљу, у суботу 17.фебруара 2007. године, састанаком Епархијског свештентсва Епархије осечкопољске и барањске.

Састанак је започео заједничком молитвом, након чега је преосвећени Епископ Лукијан поздравио све присутне и предложио дневни ред. Говорећи о тренутном стању у Епархији осечкопољској и барањској Епископ је истакао да је стање задовољавајуће и предложио начин рада како се још више треба ангажовати у укупној мисији наше Цркве у овом подручју. У току састанка договорено је да се на нивоу архијерејских намесништава организује што боље прослава Недеље Православља, а одређен је и термин за Исповест свештенства у време Васкршњег поста. Услед последица пожара који се десио пре неколико дана на Парохијском дому у Јагодњаку неопходно је помоћи ову Црквену општину, те је договорено да свака Црквена Општина издвоји по 2 % по текућем Буџету. Целокупно се свештенство солидарисало да лично помогне пароха Слободана Мајкића и његову породицу.

На овој седници за Уредника Информативне службе Епархије осечкопољске и барањске као и уредника Епархијског Листа «Преображење» именован је Протојереј Предраг Азап.

Извор: Информативна служба Епархије осечкопољске и барањске

МЕЂУНАРОДНЕ КОНФЕРЕНЦИЈА
ПРАВОСЛАВНИ ПОГЛЕД НА УЛОГУ ЖЕНЕ У САВРЕМЕНОМ СВЕТУ
У БРАТИСЛАВИ

У петак, 16. фебруара у Братислави је завршена Међународна конференција на тему «Православни поглед на улогу жене у савременом свету».

Конференција, коју  су организовали Међународни фонд јединства православних народа и Православна Црква Чешке и Словачке, трајала је од 13. до 16. фебруара и на њој су учествовали представници свих помјесних православних цркава, као и поједини представници парламената оних земаља у којима живи православно становништво.

Конференцијом је председавао г. Валериј Алексејев, председник Међународног фонда јединства православних народа а присутни су били и поглавар Аутокефалне Цркве Чешке и Словачке Г. Христофор, као и Архиепископ Прешевски и Словачки Г. Јан.

Учесници у дебатама су се дотакли свих аспеката који се односе на проблематику улоге жене, како у Цркви тако и у савременом грађанском друштву. На овом скупу, Црну Гору су предсатављали  председник Фонда јединства за Србију и Црну Гору г. Славко Крстајић и ректор Богословије Светог Петра Цетињског протојереј Гојко Перовић.
У име Републике Србије на скупу су говорили протојереј др Љубивоје Стојановић професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду и Драгољуб Којичић посланик у србијанском Парламенту. Републику Српску својим излагањем представила је посланик Снежана Божић.

У саопштењу са ове конференције, скренута је пажња свим међународним организацијама на дискриминисани положај жена, нарочито православних мајки и супруга на Косову и Метохији, као и на питање двоструких аршина оних који теоријски расправљају о дискриминацији полова а спремни су да дискриминишу грађане и територију једне међународно признате државе.

Извор: Светигора прес - С.К.

ПРОМОВИСАНА КЊИГА ЕПИСКОПА КАНАДСКОГ ГЕОРГИЈА
У БАЊA ЛУЦИ

“Aко нас океан не може раставити, онда не смијемо дозволити да нас Дрина раздваја. Јер ако би се десило да нас Дрина раздвоји, онда би нам ускоро и Лаб и Ситница биле велике препреке,” рекао Eпископ Георгије.

Књига "Печат мојега владичанства" Епископа канадског Г. Георгија промовисана је у четвртак 15. фебруара увече у Вијећници Банског двора Културног центра. Пред многобројним љубитељима лепе речи о књизи су, осим аутора, говорили Владика Aтанасије (Ракита), доктор Давор Миличевић, магистар Душко Певуља и књижевници Мирјана Булатовић, Драгомир Брајковић и Ранко Рисојевић. "Печат мојега владичанства" у издању "Источника" из Епархије канадске збирка је беседа коју је Епископ Георгије изговорио у разним приликама, делом на српском, а делом на енглеском језику.

Беседе су у овој књизи груписане у "Божићна обраћања", "Васкршња обраћања", "Поводима многим" и "У царству небеском".

“Ово је велика радост и посебан духовни тренутак што имамо прилику да се упознамо са књигом епископа канадског господина Георгија. Оно што је он понио из родитељског дома и из српских манастира је вјера православна и свијест о себи као православном Србину.” рекао је владика Aтанасије Ракита. Он је истакао да бесједе из збирке "Печат мојега владичанства" имају посебан значај, прво књижевни, а затим духовни, богословски, пастирски. “Бесједе из ове књиге нам откривају којом врстом хране је епископ Гергије хранио своје вјерне и невјерне у Канади. Врло је важно којом се духовном храном хранимо,”казао је владика Aтанасије Ракита.

Уредник овог издања и секретар канадске епархије доктор Давор Миличевић подетио је да за оне који долазе из дијаспоре свако огледање у бистрини источника са којег се напајају доноси и бојазан шта ће у њему видети.

“Промовишући књигу епископа канадског Георгија, као дио "Источниковог" уредничког тима знам да такве бојазни нема. Печат који вечерас отварамо, отисак је свима добро познатог, прије осам вијекова, утиснутог светосавског печата,” истакао је Миличевић. Према његовим речима, "Печат мојега владичанства" само је круна двадесетогодишњег рада Издавачке куће Епархије канадске "Источник".

“Поимајући сва наша дјела као службу Господу, повезујући традицију и савременост, ове проповеди владике Георија подстичу на духовно и свако друго прегалаштво, на хармоничан лични и породични живот, ријечју, на добра и племенита дјела,” рекао је књижевник Драгомир Брајковић.

Епископ канадски Георгије истакао је да су говорници на промоцији пронашли много више него што је он сматрао да постоји у његовим беседама.

“Aко нас океан не може раставити, онда не смијемо дозволити да нас Дрина раздваја. Јер ако би се десило да нас Дрина раздвоји, онда би нам ускоро и Лаб и Ситница биле велике препреке,” рекао је Eпископ Георгије. Он се осврнуо и на проблем Косова. “Увијек је била борба између Бога и богатства. Ови господари нам нуде царство земаљско и богатства земаљска, али нам не нуде вјеру. A када смо изгубили Косово, изгубили смо све, али нисмо душу”, рекао је Eпископ Георгије.

Поред промоције у Бања Луци, књоига је врло добро прихваћена на представљању у Коларчевој Народној Задужбини у Београду и у Ваљеву.

A. РAЈКОВИЋ

О бесједама из "Печата мојега владичанства" митрополит дабробосански Николај написао је и ово: “У овој збирци су исказани односи владике канадског Георгија, првенствено према својим епархиотима, али и шире од тога. Бесједе су добродошле, тим прије што се о свему другоме често чује ријеч људи о људима, а мање ријечи о Богу и човјековом моралном животу у овим смутним временима. Владичине обавезе на разне теме, изговорене у разним приликама и потребама, указују да је Васкрсење постало право свих, доласком Христовим у овај свијет, страдањем на Голготи и Васкрсењем из мртвих....читањем ових бесједа, читалац ће наћи оно за чим жуди, оно што ће му бити потребно за даљи његов јеванђељски живот, а шта данас многи одбацују као непотребно.”

Извор: Глас Српски и Инфо служба СОЗ-а Епархије зворничко-тузланске

ВЛАДИКА АТАНАСИЈЕ (РАКИТА) СЛУЖИО У МАНАСТИРУ СЛАНЦИМА

У недељу 18. фебруара 2007. године, Преосвећени викарни Епископ хвостански Г. Атанасије (Ракита) служио је Свету Архиујерејску Литургију у манастиру Светог Стефана у Сланцима. После Свете Литургије, Владика је одржао предавање на тему Пут ка Васкрсу.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2007 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu